Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Jak chcesz podgrzać powrót to zawór za pompą, grawitacyjnie raczej nie pójdzie, ale ja na Twoim miejscu nic bym nie przerabiał - włącz funkcje cwu+miesz wówczas powrót na pewno dogrzejesz.

 

No tak tylko, że budynek jest niezamieszkały i CWU jeszcze nieuruchomione, stoi puste. Panowie dzięki za odpowiedzi, muszę moim fachowcom wytłumaczyć łopatologicznie żeby zrobili to jak się patrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zobacz tu;

Tomku ja mam opcję jakościowa zamontowaną dokładnie tak jak na foto pokazanym przez 0degree i chciałem przerabiać na 4 D ale chłopaki mi skutecznie to wybijali z głowy a jako ,że mam 2 powroty wpiete osobno to wydaje się najbardziej logiczne spięcie powrotów w moim przypadku i właczenie cwu+miesz

Edytowane przez Delphion1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wężownica w bojlerze cwu też pusta?

 

Tak, wszystko puste.

 

Tak wyglada moj zawór 3D https://www.dropbox.com/sh/jmw1fcg7m9dg5r9/Ixw--1Ku4l

Gdy ustawione na 6 to idzie ciepła woda na instalacje a do kotła wpada ogromna ilość zimnej wody i nie może dobić do 43stopni. Gdy ustawione na 2.5 to piecyk osiągnie z biedą 47-48 stopni, ale woda na instalacje idzie bardzo letnia a powrót pieca i tak jest bardzo niski w granicach 26-27stopni. Teraz jest na 3 a piecyk z biedą osiąga 47stopni, godzine mu zajmuje osiągniecie zadanej temperatury. Hydraulik dzisiaj dzwonił, mówił ze mam założony zawór poprawnie tzn. tak żeby dogrzewał powrót, ale tata musi źle nim kręcić... ??? Jutro przyjedzie zrobić szkolenie taty z kręcenia zaworem. Co sądzicie, czy jest on dobrze zamontowany???

Edytowane przez szczudlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek weź to sobie na logikę z powrotu Ci zabiera zimniejszą wodę 3d do podmieszania wraz z woda gorącą kotłową a pompa ciagnie na instalacje ,wiec jak on chce dogrzac powrót zaworem 3d? jest jedno wejście na zimną wodę,jedno na ciepła i jedno wyjście dla wody zmieszanej.Więc jak miałby to ustawić?

Moge się mylic bo moja wiedza znikoma ale tak na chłopski rozum nie da się moim zdaniem.Jedynie pozostaje dogrzanie 4D lub cwu+mieszająca.Które chłopaki chwalą.Nie wiem czy jasno napisałem?Ale zapewne jakiś fachman zaraz doradzi :)

Edytowane przez Delphion1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek weź to sobie na logikę z powrotu Ci zabiera zimniejszą wodę 3d do podmieszania wraz z woda gorącą kotłową a pompa ciagnie na instalacje ,wiec jak on chce dogrzac powrót zaworem 3d? jest jedno wejście na zimną wodę,jedno na ciepła i jedno wyjście dla wody zmieszanej.Więc jak miałby to ustawić?

Moge się mylic bo moja wiedza znikoma ale tak na chłopski rozum nie da się moim zdaniem.Jedynie pozostaje dogrzanie 4D lub cwu+mieszająca.Które chłopaki chwalą.

 

No dokładnie tak jak mówisz, teraz nie ma możliwości żeby dogrzać powrót, chyba żeby zamontować go tak jak na schemacie:

https://www.dropbox.com/sc/rudmlgswa2zlccl/B5RzSAkwCw

W tedy można by użyć 3D do podgrzania powrotu.

Ale oczywiście hydraulik będzie uczyć jak kręcić zaworem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do znawców troche z innej beczki. Bo nie moge tego znaleźć

 

Chodzi mi o takie regulator pokojowy który bedzie miał taką funcje ze, podczas gdy pomieszczenie osiągnie temp. zadaną i praca pompy C.O bedzie wyłączona to regulator bedzie załączał tą pompę cyklicznie np. co 5 min na 30s, a zeby przemieszać wodę w instalacji i zeby sie nie wychładzała???

 

Istnieje taki regulator?? z tą funkcją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko puste.

 

Tak wyglada moj zawór 3D https://www.dropbox.com/sh/jmw1fcg7m9dg5r9/Ixw--1Ku4l

Gdy ustawione na 6 to idzie ciepła woda na instalacje a do kotła wpada ogromna ilość zimnej wody i nie może dobić do 43stopni. Gdy ustawione na 2.5 to piecyk osiągnie z biedą 47-48 stopni, ale woda na instalacje idzie bardzo letnia a powrót pieca i tak jest bardzo niski w granicach 26-27stopni. Teraz jest na 3 a piecyk z biedą osiąga 47stopni, godzine mu zajmuje osiągniecie zadanej temperatury. Hydraulik dzisiaj dzwonił, mówił ze mam założony zawór poprawnie tzn. tak żeby dogrzewał powrót, ale tata musi źle nim kręcić... ??? Jutro przyjedzie zrobić szkolenie taty z kręcenia zaworem. Co sądzicie, czy jest on dobrze zamontowany???

Co tu sądzić, masz zawór połączony jakościowo i tego bez przeróbki nie zmienisz. Od razu uczulam Cię na próby bezmyślnego przestawiania środkowej części zaworu względem uchwytu z podziałką - bo ma być on ustawiony tak, aby w zakresie od 0 do max (u Ciebie) 6 od strony wlotu pompy było OTWARTE, zmieniać się mają wloty od strony zasilania kotła lub jego powrotu. Wbrew pozorom zawór 3dr jest częściej źle montowany niż 4dr, chociaż czasem widzę tu zdjęcia że włosy stają.

Jeśli jutro będziesz miał fachowca na budowie to lepszym rozwiązaniem będzie napełnienie samej wężownicy/ płaszcza czy co ty tam masz w bojlerze i ogrzewać nim powietrze w nim, a 3 dr zostaw jak jest.

Wydrukuj te schematy które wcześniej zamieściłem i pokaż instalatorowi co o nich myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko puste.

 

Tak wyglada moj zawór 3D https://www.dropbox.com/sh/jmw1fcg7m9dg5r9/Ixw--1Ku4l

Gdy ustawione na 6 to idzie ciepła woda na instalacje a do kotła wpada ogromna ilość zimnej wody i nie może dobić do 43stopni. Gdy ustawione na 2.5 to piecyk osiągnie z biedą 47-48 stopni, ale woda na instalacje idzie bardzo letnia a powrót pieca i tak jest bardzo niski w granicach 26-27stopni. Teraz jest na 3 a piecyk z biedą osiąga 47stopni, godzine mu zajmuje osiągniecie zadanej temperatury. Hydraulik dzisiaj dzwonił, mówił ze mam założony zawór poprawnie tzn. tak żeby dogrzewał powrót, ale tata musi źle nim kręcić... ??? Jutro przyjedzie zrobić szkolenie taty z kręcenia zaworem. Co sądzicie, czy jest on dobrze zamontowany???

 

Napisze tak: celu, jaki zamierzasz osiagnac tak zamontowanym zaworem nie uzyskasz. Napisales wyraznie, ze chcesz dogrzac powrot, a wiec pompa musi byc przed zaworem 3D, poniewaz jest na zasilaniu. Wtedy tloczy wode na grzejniki i proporcjonalnie na powrot. Gdyby byla na powrocie, wtedy montujesz ja za zaworem 3D , a przed wlotem do kotla (zaciaga wtedy wode z powrotu podmieszana z woda z zasilania).

 

Przed pompa c.o. masz filtr siatkowy, zamontowany wprawdzie poprawnie, bo spelnia swoja funkcje, jednak tak zamontowana pompa zaciaga tez nieprzefiltrowana wode z powrotu przez zawor 3D. Filtr powinien byc bezposrednio przed pompa, tak jak masz na c.w.u., choc tutaj nie spelnia on swojej funkcji, gdyz pomimo, ze przefiltruje wode, ale niczego na siatce nie zatrzyma. Brud i tak splynie do kotla podczas postoju pompy.

 

Zwroc uwage, ze zadano Ci wczesniej pytanie, czy wezownice c.w.u. masz rowniez pusta? Zawor przed pompa c.w.u. jest zamkniety, ale jesli masz juz bojler podlaczony do kotla ( a chyba masz, bo widze niebieski zbiornik wyrownawczy membranowy), zalej go woda i grzej bojler. Wlacz c.w.u. + mieszajaca, tylko w ten sposob mozesz teraz dogrzac powrot, niczego nie ruszajac. Ale zawor 3D i tak do przerobienia.

 

W ten sposob zamontowany zawor na zasilaniu moglbys zastosowac, gdybys chcial przy zadanej np. 60 C, puscic na grzejniki np. 40C. Wtedy zawor podmiesza wode z powrotu. Taki sposob jest dobry np. przy podlogowce.

 

To tyle...Mysle, ze niczego zlego nie doradzilem. Bo jestem tu nowym posiadaczem RBRa, a tacy ponoc jako doradcy nie sa wiarygodni.

PS: widze, ze zdublowalem z Odegree :)

Edytowane przez gmaj22
literowki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do znawców troche z innej beczki. Bo nie moge tego znaleźć

 

Chodzi mi o takie regulator pokojowy który bedzie miał taką funcje ze, podczas gdy pomieszczenie osiągnie temp. zadaną i praca pompy C.O bedzie wyłączona to regulator bedzie załączał tą pompę cyklicznie np. co 5 min na 30s, a zeby przemieszać wodę w instalacji i zeby sie nie wychładzała???

 

Istnieje taki regulator?? z tą funkcją

A w Twoim kotle jaki jest sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie tak jak mówisz, teraz nie ma możliwości żeby dogrzać powrót, chyba żeby zamontować go tak jak na schemacie:

https://www.dropbox.com/sc/rudmlgswa2zlccl/B5RzSAkwCw

W tedy można by użyć 3D do podgrzania powrotu.

Ale oczywiście hydraulik będzie uczyć jak kręcić zaworem...

 

Jeszcze jedno pytanie dotyczace zdjec, ktore zamiesciles? Ta plastikowa rurka wychodzaca z trojnika przed zaaworem 3 D to oczywiscie "zabezpieczenie" kotla naczyniem wzbiorczym otwartym? Ciekaw jestem, jaka jest srednica wewnetrzna tej rurki oraz jaka jest wytrzymalosc temperaturowa ( nie chwilowa)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu sądzić, masz zawór połączony jakościowo i tego bez przeróbki nie zmienisz. Od razu uczulam Cię na próby bezmyślnego przestawiania środkowej części zaworu względem uchwytu z podziałką - bo ma być on ustawiony tak, aby w zakresie od 0 do max (u Ciebie) 6 od strony wlotu pompy było OTWARTE, zmieniać się mają wloty od strony zasilania kotła lub jego powrotu. Wbrew pozorom zawór 3dr jest częściej źle montowany niż 4dr, chociaż czasem widzę tu zdjęcia że włosy stają.

Jeśli jutro będziesz miał fachowca na budowie to lepszym rozwiązaniem będzie napełnienie samej wężownicy/ płaszcza czy co ty tam masz w bojlerze i ogrzewać nim powietrze w nim, a 3 dr zostaw jak jest.

Wydrukuj te schematy które wcześniej zamieściłem i pokaż instalatorowi co o nich myśli.

 

0degree

Nie zostawię tego zaworu w tak jak jest, w sierpniu skasowali mnie nie mało kasy za zamontowanie tego zaworu tak żeby dogrzewał powrót, spartolili robotę i mają to poprawić. Dzięki za schematy, postaram im się telefonicznie to wytłumaczyć. Jak to beznadziejnie gdy nie ma możliwości osobiście dopilnować roboty na budowie :/

 

Dzięki panowie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczudło ma własnie podłogówkę i chyba ten 3d właśnie do tego miał słuzyć aby obnizyc temp zasilania gmaj22?

 

Tego nie wiedzialem, ustosunkowalem sie do tego, co napisal szcudlo. Ze chce dogrzac powrot a nie moze... Tak na szybko to widze tylko uruchomienie bojlera i wlaczenie cwu plus mieszajaca. Ale to juz bylo...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0degree

Nie zostawię tego zaworu w tak jak jest, w sierpniu skasowali mnie nie mało kasy za zamontowanie tego zaworu tak żeby dogrzewał powrót, spartolili robotę i mają to poprawić. Dzięki za schematy, postaram im się telefonicznie to wytłumaczyć. Jak to beznadziejnie gdy nie ma możliwości osobiście dopilnować roboty na budowie :/

 

Dzięki panowie za pomoc.

Jesli celem zamontowania tego zaworu 3 D bylo dogrzanie powrotu, to ewidentnie spartolili...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiedzialem, ustosunkowalem sie do tego, co napisal szcudlo. Ze chce dogrzac powrot a nie moze... Tak na szybko to widze tylko uruchomienie bojlera i wlaczenie cwu plus mieszajaca. Ale to juz bylo...;)

Wiem bo byłem u niego żeby piec obejrzeć ;)

Fakt spartolili jak kolega wyzej napisał i kręcić to sobie mogą czym innym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...