Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Witam,

 

od 2 m c-y ma RBR'a 11 kW. Niestety mam chyba kiepski węgiel bo nie spala się do końca, więc za namową P. Daniela Bałki przeszedłem na spalanie grupowe i mam następujące ustawienia:

moc min 8kw

moc max 8kw

moc dmuchawy dla 8 kw 40%

czas pracy w podtrzymaniu 5s

czas krótkiej przerwy w podtrzymaniu 20s

ilość powtórzeń w podtrzymaniu 3

moc dmuchawy w podtrzymaniu 55%

czas przerwy w podtrzymaniu 60 minut

 

zrobiło się odrobine lepiej niż na automacie ale tylko odrobine bo niespalony węgiel nadal wysypuje się z podajnika na boki. Niedawno znajomy który też ma kocioł na groszek widząc mój palnik powiedział że mój piec za często i w za dużych ilościach podaje nowy węgiel tak że jeszcze nie zdąży spalić tego który już jest na palniku.

 

Ponieważ nie zna mojego sterownika zasugerował mi żebym poprosił o pomoc ekspertów e-coala i kotła RBR.

 

Poradźcie mi co powinienem skorygować żeby poprawić dopalanie węgla.

 

Z góry dziękuję za sugestie.

Na moje oko masz nieszczelna koronę palnika i należało by od tego zacząć.Zdejmij ja uszczelnij a potem będziesz się dalej martwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

420kWh za c.o+cwu i trzy palenia kominkiem w sobotnie wieczory,nie dębiną a bukiem.

Ale nie jest to jakiś super wynik,lepsze masz tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=6246452&viewfull=1#post6246452

 

Rzeczywiście dupy nie urywa, to jakieś niecałe 270 zł. Ja mam o połowę więcej m2, słabiej ocieplone, wyższą temp. i koszt za listopad to 280 (z prądem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
jesteś kolejnym ściemniaczem w tej materji

dużo masz do pisania a gruncie jesteś...

zerem

zdrówka

Panowie,dajcie spokój.Pozwólcie,aby posiadacze wygłosili swoje uwagi dotyczące przedmiotu wątku.Do tej pory "lały" się strumieniem same superlatywy.Jak publika ma jaja,to napisze co jej się podoba,a co nie w tym kotle.Chyba po to jest ten wątek..

Temat,spalania -zamknijmy.Trzeba mieć iloraz inteligencji dużo poniżej przeciętnej,aby uwierzyć w statystki co niektórych...Każdy takie ,może mieć.Jest w tym jakiś,cel lub nie-nie moja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,dajcie spokój.Pozwólcie,aby posiadacze wygłosili swoje uwagi dotyczące przedmiotu wątku.Do tej pory "lały" się strumieniem same superlatywy.Jak publika ma jaja,to napisze co jej się podoba,a co nie w tym kotle.Chyba po to jest ten wątek..

Temat,spalania -zamknijmy.Trzeba mieć iloraz inteligencji dużo poniżej przeciętnej,aby uwierzyć w statystki co niektórych...Każdy takie ,może mieć.Jest w tym jakiś,cel lub nie-nie moja sprawa.

 

Co mi się w kotle podoba nie będę pisał n-ty raz napewno to, że przez dwa lata w przewymiarowanym kotle nie udało mi się wychodować sadzy. Widocznie mam za małe IQ , dlatego nie przechodzę na ręczne ustawienia i nie odpalam fajerwerków w kanale pionowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko masz nieszczelna koronę palnika i należało by od tego zacząć.Zdejmij ja uszczelnij a potem będziesz się dalej martwił.

 

Hydraulik przy montażu pieca sprawdzał koronę i mówił że jest bardzo mocno zamocowana a przy pierwszym uruchomieniu patrzył mówił że jest szczelna i powietrze jest podawane tak jak potrzeba. Wiem że ma groszek raczej przeciętny dlatego pytam czy coś się jeszcze da poprawić aby piec lepiej dopalał węgiel i trochę mniej i rzadziej go dodawał. w domu jeszcze nie mieszkam, woda idzie tylko na grzejniki, podłogówka stoi więc odbiór ciepła jest mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym się odnieść do tego co piszecie o kalibracji czujników temperatury. Zaznaczam, że elektrykiem ani elektronikiem nie jestem i wiedza w tym temacie moja jest marna, a nawet gorzej, więc w moim opisie mogą być błędy. W razie czego poprawiajcie.

 

Otóż czujniki temperatury jakie są zastosowane w eCoal nie są idealne. Ich rezystancja zmienia się w zależności od zmian temperatury i największym problemem jest brak liniowości tych czujników. Nie wiem jak sterownik radzi sobie z interpretacją rezystancji - czy jest to jakaś gotowa tabela, dzięki której wyświetla daną temperaturę w zależności od zmierzonej rezystancji czy może jakiś inny sposób.

Jeżeli chcecie mieć w miarę dokładne wyniki to przy kalibracji uwzględnijcie, że często przewód którym podłączony jest czujnik powinien brać udział w kalibracji. Jeżeli podłączacie czujnik bezpośrednio pod sterownik, kalibrujecie go, potem podłączacie tam gdzie ma być poprzez 15 metrów kabla to już on źle wskazuje, bo sterownik mierzy rezystancję czujnika i kabla.

Brak liniowości czujników w pomieszczeniach, gdzie utrzymujemy w miarę stałą temperaturę wielkim problemem nie jest bo wtedy przekłamanie będzie niewielkie. Gdy sobie taki czujnik skalibrujemy przy 23deg to +-3 stopnie będzie raczej w miarę dokładnie zmierzone (chyba większych odchyłek nikt nie toleruje).

Gorzej jest z czujnikiem zewnętrznym i tam wypadałoby go kalibrować bardzo często, bo przy kalibracji w temperaturze +10deg może okazać się, iż odczyty temperatur na minusie są bardzo niedokładne. Fajnie jakby chłopaki z ES dorzucili jedną funkcjonalność, która bardzo by poprawiła odczyty temperatury zewnętrznej. Dobrze by było, aby można wprowadzić kilka temperatur. Chodzi o to, że jeżeli u nas temperatury oscylują w granicach -20deg do +25deg to fajnie by było skalibrować ten czujnik dla tych temperatur i kilku pośrednich (np. co 5deg). Nikt oczywiście nie będzie latał z termometrem co chwila i sprawdzał jaka jest temperatura, ale np. dziś idę i patrzę, a dobry termometr pokazuje 23deg przy wskazaniu sterownika 25deg. W takim wypadku poprawiam to zanim temperatura się zmieni. Za parę dni patrzę, że temperatura jest 15deg to poprawiam, itd. Nie chodzi o wprowadzanie zmian co 1deg, ale co kilka, czasem kilkanaście (w zależności ile czasu możemy na to poświęcić). Wtedy przypuszczam, że sterownik pokazywałby bardziej dokładne temperatury.

 

Teraz parę słówek do kolegi berdnard

Czemu tak bardzo się rzucasz, że minertu spala tak mało lub ma 800 minut dla podajnika. Co do podajnika to ktoś już tłumaczył, że on ma inny i tym sposobem te 800 minut jest realne. Co powiesz na to, że jego podajnik podaje tyle węgla w 3 sekundy co ten z RBRa w 1s? Oczywiście tak nie jest, bo to tylko minertu wie. Czemu obstawiasz, że spalanie u tego użytkownika nie może być tak małe? Ja tam się nie przejmuję czy on spali 4t czy 20t na 300m2. To jego dom, a nie mój. Dużo zależy od tego jakie budek ma straty ciepła. Jak jest bardzo dobrze wykonany, ocieplony jak należy to 4t na sezon grzewczy nawet przy 500m2 będzie możliwe. Wszystko zależy od instalacji CO i zapotrzebowania budynku na ciepło.

Proszę Cię abyś poczekał na odpowiedź samego minertu. On Ci wyjaśni czemu ma takie wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o czujniki, to już wielokrotnie pisano, że firma ES się nie popisała.

U siebie też to zauważyłem, że "rtęciowe" termometry często pokazują trochę inne odczyty i jeśli chodzi o temperaturę zewnętrzną, spalin czy powrotu to nie ma to większego znaczenia, ale już czujnik temperatury wewnętrznej czy CO powinny być dokładne i trzymać kalibrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mozecie mi powiedziec dlaczego temperatura podjanika wzrosla do 92 stopni? Nie pamietam kiedy przekroczyla 60 a tutaj dzisiaj alarm sms "Zaplon paliwa w podajniku". Bylem w domu i posprawdzalem wszystko i jest ok. Popiolu wcale duzo nie bylo bo dwa dni temu wybieralem. Kocial czyszczony okolo 70-80 kg temu. Bardzo sie tym zaniepokoilem. Czym to moglo byc spowodowane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mozecie mi powiedziec dlaczego temperatura podjanika wzrosla do 92 stopni? Nie pamietam kiedy przekroczyla 60 a tutaj dzisiaj alarm sms "Zaplon paliwa w podajniku". Bylem w domu i posprawdzalem wszystko i jest ok. Popiolu wcale duzo nie bylo bo dwa dni temu wybieralem. Kocial czyszczony okolo 70-80 kg temu. Bardzo sie tym zaniepokoilem. Czym to moglo byc spowodowane?

 

A na palniku jak to wyglądało, może żar zszedł zbyt nisko ?

 

I czy dotykałeś rury od podajnika, faktycznie miała 92 stopnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:bye:w związku z podłączeniem piecyka pod neta (nareszcie) mam prośbę przede wszystkim do karoki65 jak i do innych zaawansowanych ustawiaczy, żeby zaglądnąć, może jakaś drobna korekta, a może coś przestawić:wiggle:. Wszelkie sugestie mile widziane. Jak zwykle serdelecznie pozdrawiam:bye:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem czy opal nie zszedl za nisko bo nie zagladalem do kotla przed zdarzeniem...a jak przyjechalem do domu zaraz po alarmie to juz palnik byl caly zasypany weglem bo wyrzucalo paliwo przez 5 minut.ale po wykresie widac ze od godziny 1 w nocy caly czas temp. podajnika wzrastala. Rura od podajnika byla baaardzo ciepla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z instalacji.

Rurki z CWU pusic bezposrednio na folii na chudziaku (rurki w otulinie), czy na styropianie (chudziak-folia-5cm styrop-rurki-10cm styro)?

Majster marudzi, ze na styropianie sie nie robi, ale ostatecznie to ja decyduje.

 

Koniecznie w styropianie!!! Inaczej cyrkulacja wody CWU skutecznie wychładza baniak. Wiem bo mam spie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie zamierzam zaczynać.uważam ,że w "miarę" użytkowania i poznawania produktu nasuwają się pewne odczucia,wnioski.Początkowe,swoje odczucia napisałem-czyści się go o niebo lepiej niż mój poprzedni kocioł.Tyle mogłem na tamten czas napisać.Teraz piszę to co widzę.Każdy ma do tego prawo.Nie pisze czy spala dużo czy mało.To mnie nie interesuje.Wiem ile powinienem spalić.Chodzi o to jak się spala dawka jaką dostarcza np.spalanie grupowe.U mnie jest tak,że bez względu na rodzaj opału i siłę nadmuchu -dawka dla 8kW czyli 5 sek podawania/20sek przerwa i znów 5sek podawania-najzwyczajniej nie jest dopalana.Od strony podajnika zrzuca opał.Zwiększenie nadmuchu skutkuje wypaleniem "krateru"-a od strony podajnika dalej zrzuca niedopał.Widać to pięknie w popielniku.Przód sam popiół,środek górka niedopału,i dalej znów popiół.Czyżby takie podawanie 5sek dla większego granulatu i bardziej kalorycznego opału było za duże?

 

No właśnie, mam tak samo, znajomi którzy maja inne kotły z podajnikiem mówią że mój piec dostaje za dużo i za często świeżą dawkę węgla mimo iż poprzedniej nie zdążył dopalić. Czy tu coś można zaradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
No właśnie, mam tak samo, znajomi którzy maja inne kotły z podajnikiem mówią że mój piec dostaje za dużo i za często świeżą dawkę węgla mimo iż poprzedniej nie zdążył dopalić. Czy tu coś można zaradzić?

 

Przy mniej kalorycznym opale jest mniej problemów,ale jednak występują.Więc nie tylko ja mam taki problem?

Przy ustawieniu ręcznym 3 sek podawanie,jest dużo lepiej.Ale jak potrzeba więcej mocy i podaje 1:8 np 3/24 zaczyna zrzucać opał...Co jest nie tak?

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Pisałem o tym wcześniej , u mnie nie dopalał od strony podajnika , uszczelniałem wcześniej dyszę ale coś mi nie leżała dobrze , ściągnąłem dysze wyrównałem "boszką" smarki po zaspawanych nacięciach, nawierciłem otwory od strony podajnika , uszczelniłem ponownie i problem niedopalonej wyspy znikł , teraz trzeba przesadzić z czasem podawania żeby nie-dopalał.

 

Nie wiem o jakich zaspawanych nacięciach piszesz,ale co do otworów od strony podajnika ,to w mojej koronie nie ma tam otworów.Myślisz,że powinny tam być?

Co do przeróbek ,to no way!Wkleiłem na nowo koronę,i tyle co jako użytkownik w myśl gwarancji mogłem zrobić.Teraz pozostaje wezwanie serwisu.Może znajdą chwilkę pomiędzy wpisywaniem tu ochów i achów,samych superlatyw i znajda czas na odwiedziny.Myślisz,że to realne?

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...