Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Więc pokaż i omów na podstawie wykresów sterownika Twojego kotła doświadczenie, które przeprowadziłeś z cegłami szamotowymi.

 

Jeżeli te cegły posiadają tak duże właściwości akumulacji ciepła, to powinien być wyraźny ślad na wykresach zarejestrowanych przez Twój sterownik,

podobny do wykresów kolegi Lestek27.

Czyż nie ?.

Andrzej - pamiętam w grudniu poprzedniego roku z racji nieszczelności mojego kotła - producent miał dokonać wymiany pieca na nowy. Miałem wtedy i mam teraz na bokach komory spalania wyłożone cegły szamotowe. Ściana wymiennika była i jest wolna. Wyjąłem te cegły niestety producent zawalił i tego dnia nie doszło ostatecznie do wymiany. Wspomnianych cegieł już nie wkładałem, bo mieli przyjechać za 2-3 dni. Zwróciłem jednak uwagę na wykresy. Wykres z rana gdzie kocioł był wypchany cegłami był bardziej płaski. Wykres bez cegieł był inny. Parametry pracy zostały bez zmian. Kotła też nie czyściłem bo po co. Temperatury na zewnątrz podobne Wieczorem poszukam wykresu z tego dnia i zamieszczę raz jeszcze

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Robisz tak "wiem ale nie powiem' kwitujesz nie znasz się, to może mnie oświeć abym się znał.

 

Ale co mam CI odpowiedzieć. Różne moce kotłów, różne dmuchawy, różne zakresy pracy. Dlatego te softy różnią się od siebie. Posprawdzaj każdy z nich u siebie. Zwrócisz uwagę na zakres nadmuchu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary chytry lisie. Przepraszam za użyte słowo "stary". Nic bym nie powiedział. To nie mój problem. Ponadto wiesz doskonale(banał), że te opcje sterowania to nic innego jak zbiór pewnych parametrów zabranych w toku badań, doświadczeń itd. Nazwaliście je tak - mogliście równie dobrze inaczej. Choćby doopa Maryny 1,2,3,...

Pamiętasz - swego czasu również pojawiało się dużo pytań od użytkowników OEP25 na jakim algorytmie mają prowadzić swoje kotły. Czy tym dla OEP czy tym dla 25kW.

 

Nie "nazwaliście". To nieuprawnione uogólnienie. Nie brałem w tym żadnego udziału. W tym "nazywaniu", znaczy się.

 

"Te opcje sterowania" - to nie zbiór pewnych parametrów zebranych w toku badań, doświadczeń itd. Jest tam także pewna teoria procesowa. Teoria sprawdzona praktycznie, żeby nie było...

 

Z resztą zacytowanych tu stwierdzeń się zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

To jak to jest z Tym szamotem w komorze spalania?

Z moich krótkich doświadczeń,wynika ,że o ile na mniejszej mocy ceramika spełnia jakąś tam (przepraszam za niefachowe stwierdzenie)rolę,to przy ustawionej większej mocy kotła-jest tylko swego rodzaju "przeszkodą" do szybkiej reakcji kotła na przyspieszony proces spalania (bo tak chyba jest jak dodaję mocy)i wymiany ciepła....

 

Dlatego tam gdzie potrzeba więcej mocy,użytkownicy obserwują inna reakcję kotła z szamotem-np.w nieocieplonych domach.a tam gdzie gość "kwitnie" opatulony w termos-ceramika mu promieniuje :)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro w swietle dziennym porobie fotki...Na razie pootwieralem worki i ustawilem w kotlowni.

 

Powiedziane, znaczy zrobione... :)

Ponizej fotki ekogroszku, ktorym palilem przez kilka ostatnich dni. "groszek1" i "groszek2" kupione w lipcu w Bartexie jako Wesola i Retopal (nie wiem wciaz, ktory jest ktory:confused:), zas Pieklorz z Bierutowa oraz z Bartexu jako Bartex Silver kupione pod koniec pazdziernika. Jak widac, worki Bartexu z lipca sa foliowe, zas te z pazdziernika duzo mocniejsze plecione. Musze jednak dodac, ze Bartex wysyla za posrednictwem spedycji Poczty Polskiej i dziwnym trafem ostatnio poczta dzwonila,dwukrotnie odwlekajac dostawe, raz podobno zepsulo sie auto, drugi raz kierowca nie zdazyl. Nie chce rzucac bezpodstawnych podejrzen, ale dziwnie mi to wyglada... Czy ktos juz mial takie doswiadczenia z weglem z Bartexu via Poczta Polska?

 

Do rzeczy:

1) groszek1; IMG_20131204_091529.jpgIMG_20131204_091544.jpg

 

2) groszek2: IMG_20131204_091714.jpgIMG_20131204_091731.jpg

 

Oba juz suche, bo kupione wczesniej.

 

 

c.d w nastepnym poscie...

IMG_20131204_091846.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj,bez urazy.Masz wątek na FM,Ranking Paliwa Typu Ekogroszek,tam Twoje uwagi się przydadzą.

Toczy się ciekawa dyskusja.Proszę nie przerywaj jej fotkami z opałem...

 

Te fotki to odpowiedz na pytanie zadane wczoraj tutaj przez kol kobra64 i sa kontynuacja wczesniejszych postow dotyczacych spalania tego opalu w kotle RBR Ekouniwersal . Czyz nie tego kotla dotyczy ten watek?;)

 

Choc zgodze sie, ze gdyby chodzilo o sam opal, to nie tu powinny te fotki zagoscic:) Milego dnia zycze wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzy ktoś pobór energii elektrycznej przez kocioł wraz z osprzętem?

U mnie watomierz pokazuje 110kW za dwa i pół miesiąca czyli ok 67,00 zł dodatkowy koszt ogrzewania.

Nigdy wcześniej nie mierzyłem poboru mocy, ale patrząc na zużycie to w sezonie zużycie może dociągnąć do 360kWh lub więcej. To dość sporo w/g mojej oceny. Urządzenia pobierające energię: 2 szt pomp (30 + 45W), dmuchawa, silnik podajnika, UPS, sterownik, sterownik pogodowy + siłownik do zaworu 4D.

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mierzy ktoś pobór energii elektrycznej przez kocioł wraz z osprzętem?

 

U mnie watomierz pokazuje 110kW za dwa i pół miesiąca.

Zarąbiście dużo,jest to moje tygodniowe zużycie na c.o+cwu lub jak kto woli miesięczne zużycie cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zauważ że kol ma 30W i 45W na pompkach - jak pracują ? W trybie ciągłym, cyklicznym ,on -off? 75W / 1000 * 24h = 1,8 kWh * 31dni = 55,8kWh za miesiąc pracy pomp gdyby pracowały w trybie ciągłym.

.

 

U mnie pompa obiegowa w pompie chodzi tylko w momencie zalaczenia ogrzewania czyli jakieś 5-6h/dobę.Jest to Wilo Stratos na 7 biegu ale zużycie przez nią energii jest też ujęte na podliczniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Co pracuje non stop (45W/24h), a CWU cyklicznie dogrzewając wodę i powrót w kotle.

Kupując nowe pompy Vilo czy coś innego - koszt zwrotu zakupu : 5 lat ! :bash: - jest sens wymieniać ? W mojej ocenie: wymiana tylko wtedy gdy jedna z pomp wyzionie ducha. ;)

 

Dmuchawa przy 100 % napięcia: 37W

Silnik podajnika: 180W

siłownik + ster pogodowy ok. 5W

Ster ecoal; ok 6 - 7W

UPS - przy naładowanym aku ok 14W

No i się zbierają kilowatogodzinki :)

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sensu , ja tylko chciałem zwrócić uwagę na to że tak na prawdę lwią cześć energii elektrycznej pożerają pompki ... Jeśli 45`tka pracuje non-stop to przez te 2,5m zjadła ci 83,7kWh , zmierzyłeś 110kWh więc "reszta" zjadła ~26,3kWh to chyba nie dużo ~10,4kWh miesięcznie (6-7PLN) co nie którzy na fajki lub pepsi wydają więcej ...

 

Masz racje z tymi "fajkami", nie pale od 12 lat, ale było różnie, no i fajki były zdecydowanie tańsze , obecnie chyba z 10 zł za paczkę trzeba zapłacić. Pompa Grundfos 25/40 pracowała przez połowę tego czasu na 30W, ale gdy zrobiło się chłodniej to musiałem przełączyć na drugi bieg (45W), zbyt mały przepływ i u mnie grzejniki były tylko ciepłe do połowy.

Przypuszczam, że Vilo na ogrzewaniu w systemie grzejnikowym także będzie szła na ok 70% mocy czyli +/- 20W. Wtedy koszt zwrotu inwestycji ok 8 lat, o ile tyle czasu wytrzyma. :)

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzy ktoś pobór energii elektrycznej przez kocioł wraz z osprzętem?

U mnie watomierz pokazuje 110kW za dwa i pół miesiąca czyli ok 67,00 zł dodatkowy koszt ogrzewania.

Nigdy wcześniej nie mierzyłem poboru mocy, ale patrząc na zużycie to w sezonie zużycie może dociągnąć do 360kWh lub więcej. To dość sporo w/g mojej oceny. Urządzenia pobierające energię: 2 szt pomp (30 + 45W), dmuchawa, silnik podajnika, UPS, sterownik, sterownik pogodowy + siłownik do zaworu 4D.

 

Dlatego pisałem, że wybór kotła na węgiel to ostateczność szczególnie w nowym domu, tylko że zwróć uwagę na pompki bo one dużą część z tego pożrą w szczególności te stare no i do kotła gazowego też są potrzebne

Edytowane przez mpepe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem teraz w OBI po 650zł/t produkowany przez MIAMI.pl kilka worków. Pierwszy węgiel jaki zakupiłem w workach foliowych który jest suchy, wyglądem przypomina brunatny i fajnie się wypala (zwiększyłem mu w automacie tylko nadmuch z -3 do -1 ) i nie widzę jakieś dużej różnicy w spalaniu.

 

Wiesz, że "skoro nie widać różnicy to po co przepłacać" ja Obi nie mam na miejscu w Tarnowie, mimo wszystko będzie w tygodniu nasz kierowca w okolicach Mysłowic to węzie mi na próbę tonę tego z podobno Wesołej zaryzykuje żeby mieć czarno na białym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzy ktoś pobór energii elektrycznej przez kocioł wraz z osprzętem?

U mnie watomierz pokazuje 110kW za dwa i pół miesiąca czyli ok 67,00 zł dodatkowy koszt ogrzewania.

Nigdy wcześniej nie mierzyłem poboru mocy, ale patrząc na zużycie to w sezonie zużycie może dociągnąć do 360kWh lub więcej. To dość sporo w/g mojej oceny. Urządzenia pobierające energię: 2 szt pomp (30 + 45W), dmuchawa, silnik podajnika, UPS, sterownik, sterownik pogodowy + siłownik do zaworu 4D.

 

Ja mierzyłem ...

 

Tak naprawdę wszystko zależy jak energooszczędne masz pompy , bo one w większości cały czas działają ...

Wszystko zależy na jakiej prędkosci masz także je ustawione ...

 

W kotle najwięcej prądu pobiera dmuchawa i podajnik. Podajnik działa zapewne w kilka (naście) minut na godzinę , dmuchawa też nie działa na max obrotach cały czas ...

 

Jak chcesz mieć niskie rachunki to powinieneś mieć energooszczędne pompy ...

Ja nie mam energooszczędnych , ale u mnie działają spokojnie na naniższych ustawieniach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Zawijan ma angażować się w wyjaśnianie takich drobnostek ?.

 

Pierwszy z brzegu dokument wyjaśniający zawiłości wilgotności węgli : http://home.agh.edu.pl/~madrygas/Surowce_energetyczne_i_paliwa_-_laboratorium/Paliwa%20stale/Cw.%202%20(sta%B3e)%20Oznaczanie%20zawarto%9Cci%20wilgoci%20i%20cz%EA%9Cci%20lotnych.pdf

 

 

ps.

nie umiem skopiować adresu

ps2.

Kurcze na innym forum adres strony działa prawidłowo. Ach ...

 

A Zawijan to co Cesarz? Jeżeli systematycznie angażuje się w ten wątek to niech odpowie jak go pytają a ty jesteś adwokatem Zawijana?

 

kilka inf. z tego artykułu którego nie umiesz skopiować:

 

węgiel brunatny max 55% wilgoci kamienny max kilkanaście a drobne frakcji kamiennego do dwudziestu paru procent.

Edytowane przez mpepe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mierzyłem ...

 

Tak naprawdę wszystko zależy jak energooszczędne masz pompy , bo one w większości cały czas działają ...

Wszystko zależy na jakiej prędkosci masz także je ustawione ...

 

W kotle najwięcej prądu pobiera dmuchawa i podajnik. Podajnik działa zapewne w kilka (naście) minut na godzinę , dmuchawa też nie działa na max obrotach cały czas ...

 

Jak chcesz mieć niskie rachunki to powinieneś mieć energooszczędne pompy ...

Ja nie mam energooszczędnych , ale u mnie działają spokojnie na naniższych ustawieniach ...

 

Ja nie widzę tragedii w zużyciu energii elektr, ale praktycznie nigdy pomiaru zużycia nie prowadziłem. I stąd taka reakcja na wysokość zużycia energii. Zawsze sądziłem (nie licząc) , że jest to zdecydowanie mniej.

O pompkach już pisałem wyżej (koszt zwrotu 5 do 8 lat :eek:), nie dziękuję. Jeśli pompa się wysypie, to pewnie w jej miejsce jakaś "ekologiczna" zagości w instalacji. Na teraz Grundfos i Leszno 25-40 funguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę tragedii w zużyciu energii elektr, ale praktycznie nigdy pomiaru zużycia nie prowadziłem. I stąd taka reakcja na wysokość zużycia energii. Zawsze sądziłem (nie licząc) , że jest to zdecydowanie mniej.

O pompkach już pisałem wyżej (koszt zwrotu 5 do 8 lat :eek:), nie dziękuję. Jeśli pompa się wysypie, to pewnie w jej miejsce jakaś "ekologiczna" zagości w instalacji. Na teraz Grundfos i Leszno 25-40 funguje.

 

nie wiem jak liczysz ale jesli pompa normalna tania kosztuje 100 i pobiera 75W a elektronik 20 to przy pracy non stop przez rok masz 237,60 rożnicy na kożyść elektronika (przyjełem koszt 1kW na 0,5 zł )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te fotki to odpowiedz na pytanie zadane wczoraj tutaj przez kol kobra64 i sa kontynuacja wczesniejszych postow dotyczacych spalania tego opalu w kotle RBR Ekouniwersal . Czyz nie tego kotla dotyczy ten watek?;)

 

Choc zgodze sie, ze gdyby chodzilo o sam opal, to nie tu powinny te fotki zagoscic:) Milego dnia zycze wszystkim.

 

dawaj dawaj bardzo ciekawe doświadczenia,paliwo jest spalane w kotle o którym jest temat, jak najbardziej pożądane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...