Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

No i widzisz?

Bardzo dobre pytanie!

Nie zżerają, bo energia nie ginie.

 

Przypomnij sobie, jak Andrzej_M proponował wykonanie takiego eksperymentu, żeby pod tę ceramikę (między tę ceramikę a powłokę wodną wymiennika ciepła) wsadzić kartkę papieru. Wyśmialiście go. A teraz pomyślcie, o co mu chodziło.

Jak nie wymyślicie - to zróbcie ten eksperyment!

 

Lubie takie zagadki...:) Eksperymentu nie przeprowadze jednak bo nie mam kotla z szamotem, a czas oraz temperatura na zewnatrz nie pozwalaja mi na przeprowadzanie jakichkolwiek modyfikacji w kotle. Dlatego sprobuje odpowiedziec, bazujac na domyslach. Zwazywszy, ze z jednej strony kartki mamy blok wodny, ktorego temperatura nie przekroczy 100 stopni, a z drugiej strony szamot o temperaturze.. . - no wlasnie tu powstaje pytanie, jakiej? Czy takiej jak spaliny podczas pracy kotla czyli w granicach max. 200-300 *C? Czy raczej cegly przejmuja cieplo promieniowania z palnika i zaru w granicach 400-600 *C? Gdzie szukac tej wypadkowej, czyli jaka jest temperatura w warstwie kartki papieru? Naturalnie wszystko mozna policzyc, znajac temperature przed szamotem, grubosci poszczegolnych warstw, tj. szamotu, papieru i stali a takze wspolczynniki przenikania ciepla dla szamotu i celulozy. Czy dobrze kombinuje? ;)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i widzisz?

Bardzo dobre pytanie!

Nie zżerają, bo energia nie ginie.

 

Przypomnij sobie, jak Andrzej_M proponował wykonanie takiego eksperymentu, żeby pod tę ceramikę (między tę ceramikę a powłokę wodną wymiennika ciepła) wsadzić kartkę papieru. Wyśmialiście go. A teraz pomyślcie, o co mu chodziło.

Jak nie wymyślicie - to zróbcie ten eksperyment!

Uważam, bez wzglądu na mój stosunek do Novego, że postawił sobie właściwą diagnoże, dla przypomnienia zacytuję "Ceramika pozwala na dopalenie sadzy w komorze spalania,dodatkowo na jej ściankach(patrz struktura szamotu) osadzają się pyły powstałe w wyniku spalania węgla.I tyle,takie jest jedynie jej działanie.

Producent zapomniał tylko ,że tak rozgrzane spaliny w komorze spalania,biegnąc szybko (krótka droga spalin,patrz budowa kotła RBR 11kW) wpadając do dużo chłodniejszego wymiennika ciepła -po zetknięciu z dużo chłodniejszą powierzchnią wymiennika ciepła-dają w rezultacie sporo sadzy.Bardzo sporo, sporo

I tyle w uproszczeniu.Szkoda,że zrozumiałem to zbyt późno.

Przepraszam Andrzeja_W.Miał rację.I każdego,komu starałem się te pierdoły opowiadać wcześniej."

Płyty ceramiczne stanowiają zbyt duży opór cieplny, nagrzewa sie tylko powierzchnia ścian, co pozwala na szybkie podniesienie temperatury, o czym wspominałem na eSterownik. Natomiast mają b. małą pojemność cieplną, co wyliczył Andrzej.M, więc na wielkie zwroty zakumulowanego ciepła nie ma co liczyć. Ponieważ czas przebywania spalin w komorze jest zbyt krótki na dopalenie, po opuszczeniu kom. spalania trafiają do chłodnego wymiennika, lub jak w przypadku Novego, do komina gdzie następuje wytrącenie sadzy. Potem działa już tylko prawo Murphy'ego : Jeżeli jakaś rzecz jest zrobiona źle, wtedy każda próba jej poprawienia, czyni ją jeszcze gorszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co ?

Lepiej jak przepływ spalin jest szybszy.

Wymiane ciepla spaliny- woda w kotle albo woda-powietrze w domu staram sie sobie wyobrazic jak jazda po rondzie ciezarowka z ladunkiem. Ladunek to energia, ktora mamy dostarczyc do celu. Ciezarowka to jej nosnik, np. woda i jest w ciaglym ruchu pomiedzy miejscem zaladunku a rozladunku. Im szybciej jedzie, tym mniej mozemy na nia w biegu i zaladowac, i rozladowac. Zeby przewiezc wiecej ladunku, mozemy albo zwiekszyc predkosc (pompy...spalin) i wykonac wieksza ilosc kursow, albo jechac wolniej i zaladowac wiecej...:) Pytanie tylko, ktory sposob lepszy?

Zastrzegam, ze przyklad z ciezarowka to zadna aluzja do glownego zajecia karoki65;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości zapytam, nie mogą być długo w piecu te spaliny??

 

Odpowiem Ci najprościej, jak to możliwe.

 

Jeśli ogrzewany obiekt potrzebuje ilość X ciepła w jednostce czasu (tyle, ile z niego w tym czasie ucieka) - to potrzeba spalić ilość Y paliwa z ilością (proporcjonalną) Z powietrza. Czyli trzeba wyprodukować ilość M spalin w jednostce czasu. Ta wyprodukowana w jednostce czasu ilość M spalin MUSI w takim samym czasie wyjść z kotła, bo w przeciwnym razie w kotle rosłoby ciśnienie.

NIE DA SIĘ ZMAGAZYNOWAĆ W KOTLE SPALIN. TO, CO WYPRODUKUJESZ, MUSI WYJŚĆ W TYM SAMYM CZASIE.

 

A prędkości spalin w kotle są zmienne. W mniejszych przekrojach są większe, w większych przekrojach są mniejsze.

 

A efektywność wymiany ciepła zależy od...

 

Zapraszam na mój blog. Tam to stoi od 4 lat. Jak byk!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minertu ma składaka w postaci wymiennikRBR 17kW , polnik Multi i zbiornik na opał z Ogniwa. Jak myślisz co w tym składaku jest najważniejsze ?

 

 

Najważniejsze to nie masz RBR Ekoniwersal tylko RBR Składak i o ile się nie mylę to ktoś pisał, że masz jeszcze inny podajnik (chodziło o to że wolniej ci podaje paliwo)

 

Ale nie stresuj się na urlopie "ładuj baterie" miłego i najlepszego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie wszystko mozna policzyc, znajac temperature przed szamotem, grubosci poszczegolnych warstw, tj. szamotu, papieru i stali a takze wspolczynniki przenikania ciepla dla szamotu i celulozy. Czy dobrze kombinuje? ;)

 

Teoretycznie - można.

Praktyk-fachowiec powie Ci jednak, że w praktyce może być inaczej. I zażąda, abyś to Ty mu udowodnił, że On nie ma racji, choc i tak z tego dowodu nic nie zrozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kilka postow wczesniej zwrocilem na to uwage:

"Przy wyzszych wyglada to nieco inaczej. I poza tym nalezaloby odniesc to do jednostki czasu."

 

Niczego nie umniejszajac, podoba mi sie sposob, w jaki zawijan zwraca uwage na niektore sprawy. Nie podaje niczego na tacy, zas sklania do pomyslenia i wyciagania wlasnych wnioskow. Akademickie czasy mi sie przypomnialy:)

 

Dlatego kiedyś napisałem, że dobrze że tacy jak On są na tym forum, chociaż czasem Mnie wkurza i bardzo ciężko od niego wyłuskać jakąś informację to i tak ma u mnie plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna skalna rocwoola.Na górze chłodnie bo tam sypialnie sa i wiecej nie potrzebuje.Wiem ze spalanie zalezne jest od X czynnikow ale moze cos moge w ustawieniach zmienic?,Karoka nie odpowiedziałes jak z p.Co?Na dole sama podłoga no i lcd co grzeje jak grzejnik.Na gorze grzejniki.Trzymac go wyzej na Co?

 

Przewiduje, że do 15kg/24 dojdziesz za jakieś 4 mieś czyli na wiosnę, jak przy plusowych temp. spalasz 20 kg to jak chcesz zejść niżej? przed nami zima i temp -15 i niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie - można.

Praktyk-fachowiec powie Ci jednak, że w praktyce może być inaczej. I zażąda, abyś to Ty mu udowodnił, że On nie ma racji, choc i tak z tego dowodu nic nie zrozumie.

Bo Twoje teorie nie raz już legły w gruzach.

A dlaczego ja mam komuś coś udowadniać, każdy ma swój rozum, skoro Ty uczony, motasz, piszesz żeby się domyśleć, nie odpowiadasz nawet na konkretne pytania to dlaczego ja nie mogę ?

Ty z lepszej gliny jesteś ulepiony bo przed Twoim nazwiskiem jest coś tam ?

Tutaj wszyscy są równi Zawijan, jesteś takim samym userem jak ja czy kolega "Franio" który zalogował się 5 minut temu.

Stań w szeregu albo nie wychodź ze sztabu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem u mnie we wsi zima, biało i lód na chodnikach.

Około godziny 14 przestawiłem moc min12/max 12 i pracuje ładnie, na 8/12 szło gorzej.Temperatury ledwo kilka st na minusie,

to pokazuje, że styropian na ściany będzie świetną inwestycją. Przy mrozikach 10, albo i 15 to 12kw może już braknąć i załączyć więcej pora przyjdzie.

 

Na pewno pompa ciepła by dała u mnie radę hehe ....tak mi się skojarzyło z lekkim przejawem złośliwości:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Twoje teorie nie raz już legły w gruzach.

 

Tutaj wszyscy są równi Zawijan, jesteś takim samym userem jak ja czy kolega "Franio" który zalogował się 5 minut temu.

 

Nie mam swoich teorii. To są teorie nauki, zwanej fizyką.

W przeciwieństwie do Ciebie i tobie-podobnych praktyków-fachowców, którzy mają wyłącznie swoje teorie.

 

To nieprawda, że wszyscy są równi. To tylko taka Twoja teoria. Nie są równi. Każdy jest inny.

 

A tak na marginesie.

Proszę nie wiązać tego, co napisałem o ceramice z tematem kotła RBR 11kW. Nie wiem nic o tym kotle (o jego budowie i zasadzie działania), więc nic nie wiem także o roli, jaką spełnia w nim ta ceramika. Po prostu NIE WIEM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Przez cały czas uczę się palenia i teraz napotkałem następujący problem. Gdy kocioł dojdzie mi do temperatury zadanej (55C), lub ją przekroczy a czasami nie da rady jej osiągnąć i jak temperatura zaczyna spadać to leci aż do około 30C. Czy da się coś zrobić żeby tak nisko nie spadała i żeby kocioł szybciej osiągnął zadaną? Proszę o radę i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

Proszę nie wiązać tego, co napisałem o ceramice z tematem kotła RBR 11kW. Nie wiem nic o tym kotle (o jego budowie i zasadzie działania), więc nic nie wiem także o roli, jaką spełnia w nim ta ceramika. Po prostu NIE WIEM.

 

Ja już wiem.Napisałem o tym kilka postów wcześniej.Paradoks jest taki,że ja jestem praktykiem i jako praktyk mogę się mylić.Może jakiś teoretyk odpowie mi,czy oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń,ceramika w tym kotle spełnia jakieś zadanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wiem.Napisałem o tym kilka postów wcześniej.Paradoks jest taki,że ja jestem praktykiem i jako praktyk mogę się mylić.Może jakiś teoretyk odpowie mi,czy oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń,ceramika w tym kotle spełnia jakieś zadanie?

Obniżenie emisji to bardzo ważna rzecz żeby myśleć dalej o klepaniu kotłów w garażu :)

Niektórym gorzej to wychodzi w laboratoriach za ciężką kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Przez cały czas uczę się palenia i teraz napotkałem następujący problem. Gdy kocioł dojdzie mi do temperatury zadanej (55C), lub ją przekroczy a czasami nie da rady jej osiągnąć i jak temperatura zaczyna spadać to leci aż do około 30C. Czy da się coś zrobić żeby tak nisko nie spadała i żeby kocioł szybciej osiągnął zadaną? Proszę o radę i pozdrawiam

Euroster jest ładniejszy to teraz tak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J............,czy oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń,ceramika w tym kotle spełnia jakieś zadanie?
spełnia, pod warunkiem, ze jest prawidłowo przyklejona do płaszcza wodnego (całą powierzchnią, bez pęcherzy powietrza i zaprawą[klejem] o identycznych lub lepszych właściwościach cieplnych(przewodzenie ciepła) jak zastosowana ceramika(szamot)). Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...