Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

piszecie że spaliny są za ciepłe ja bym z chęcią dogrzał komin bo mam murowany z cegły ale jakoś nie udaje mi się przekroczyć 100 miałem podniesiony nadmuch na większy ale coś mi brudzi w piecu i teraz zmniejszyłem na 38 zobaczę co się będzie działo

 

Jak ktoś chce wycisnąć więcej z takiego kotła , niech pobuduje odcinek komina ten w domu z szamotu ,a resztę tą nad mieszkaniem ociepli .Po wyłączeniu kotła, szamot będzie grzał jeszcze długo jak piec kaflowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I żyj sobie w tym przekonaniu skoro do Ciebie nie dociera to co się pisze.

 

Żyje sobie dobrze nie martw się o mnie,

nie widziałem na żywo innych kotłów więc założyłem że jeżeli pomiędzy 11-17-23 jest dokładnie tyle samo mniej KW czyli 6 i przy Waszych informacjach, że 11 nie ma jednej półki względem do 17 a to u niej spowodowało spadek mocy kotła o 6 KW założyłem, że 23 ma jedną półkę więcej od 17 a dwie od 11KW logiczne? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole powierzchni wymiennika jest mniejsze nie tylko o te jedną półkę ale szer i wys wymiennika.To już samo przez się skutkuje wyższą temp spalin.

 

Nie pamiętam gdzie to wyczytałem ale podobno przepis mówi ,że temp spalin nie powinna być niższa od 140 czy też 160deg.

Głównie chodzi o ochronę komina.

 

Chyba wiem gdzie zaglądałeś

"Temperatury początku wykraplania się pary wodnej z mieszaniny gazowej (temperatury punktu rosy) nie da się określić precyzyjnie, w postaci jednej konkretnej wartości. Zależy ona od zawartości pary wodnej w mieszaninie gazowej oraz od ciśnienia i składu tej mieszaniny. "

 

"W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002)."

Tekst ze strony Zawijana dokładnie na stronie

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/temperatury-krytyczne/

Edytowane przez mpepe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002)."

Tekst ze strony Zawijana dokładnie na stronie

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/temperatury-krytyczne/

A cud tanie czechy mają tej siarki nawet ponad 2%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyje sobie dobrze nie martw się o mnie,

nie widziałem na żywo innych kotłów więc założyłem że jeżeli pomiędzy 11-17-23 jest dokładnie tyle samo mniej KW czyli 6 i przy Waszych informacjach, że 11 nie ma jednej półki względem do 17 a to u niej spowodowało spadek mocy kotła o 6 KW założyłem, że 23 ma jedną półkę więcej od 17 a dwie od 11KW logiczne? :-)

Wystarczyło zajrzeć do DTR i zobaczyć wymiary kotła (wymiennika) to by ci dało trochę do myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd Ty to wiesz? :rolleyes:

 

@prz3kus: "Dobre pytanie pewnie oglądał "tata marcina powiedział"

 

Nie ukrywam. ze zagladam tu i owdzie zeby sie czegos nowego dowiedziec. Sklonila mnie do tego odpowiedz zawijana na moj post kilka stron wczesniej. A do tego "dziwne" zachowanie kotla w czasie wietrznej pogody. Fenix zauwazyl tez, ze: zapadniety opal na palniku wcale nie wyklucza produkcji sadzy. To byla wskazowka, zeby podumac nieco i poszukac odpowiedzi. Zapadniety opal jako skutek zbyt duzego nadmuchu w stosunku do podawanego paliwa sprawia, ze odslaniaja sie otwory nadmuchowe w palniku a zarazem zapada sie zar . Powietrze (tlen) nie jest dostarczane bezposrednio do warstwy zaru tylko ulatruje w komin. Dlatego mamy tu niepelne spalanie, a zatem opal sie nie utlenia tylko rozpada na mniejsze zwiazki (piroliza), ktore zbijaja sie w "klaczki", czyli sadze.

 

Tak to rozumiem...Daleko mi do naukowych wywodow, bo sie na tym nie znam, a praktyke w paleniu w kotle retortowym - zadna. Niemniej chce sie czegos wiecej dowiedziec, a miedzy innymi to forum ma mi w tym ma pomoc.

 

@minertu & prz3kus: zebyscie wiedzieli, co ja wiem... i wcale nie od "taty Marcina" :D Szkoda tylko, ze tak malo na temat palenia w kotle:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem gdzie zaglądałeś

"Temperatury początku wykraplania się pary wodnej z mieszaniny gazowej (temperatury punktu rosy) nie da się określić precyzyjnie, w postaci jednej konkretnej wartości. Zależy ona od zawartości pary wodnej w mieszaninie gazowej oraz od ciśnienia i składu tej mieszaniny. "

 

"W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002)."

Tekst ze strony Zawijana dokładnie na stronie

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/temperatury-krytyczne/

 

Ok tylko jak to się ma do tego jak kotły pracują,na jakich opałach i z jaka temp spalin,choćby moich?

U mnie sam czopuch przy samym wylocie ma średnio 40deg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@prz3kus: "Dobre pytanie pewnie oglądał "tata marcina powiedział"

 

Nie ukrywam. ze zagladam tu i owdzie zeby sie czegos nowego dowiedziec. Sklonila mnie do tego odpowiedz zawijana na moj post kilka stron wczesniej. A do tego "dziwne" zachowanie kotla w czasie wietrznej pogody. Fenix zauwazyl tez, ze: zapadniety opal na palniku wcale nie wyklucza produkcji sadzy. To byla wskazowka, zeby podumac nieco i poszukac odpowiedzi. Zapadniety opal jako skutek zbyt duzego nadmuchu w stosunku do podawanego paliwa sprawia, ze odslaniaja sie otwory nadmuchowe w palniku a zarazem zapada sie zar . Powietrze (tlen) nie jest dostarczane bezposrednio do warstwy zaru tylko ulatruje w komin. Dlatego mamy tu niepelne spalanie, a zatem opal sie nie utlenia tylko rozpada na mniejsze zwiazki (piroliza), ktore zbijaja sie w "klaczki", czyli sadze.

 

Tak to rozumiem...Daleko mi do naukowych wywodow, bo sie na tym nie znam, a praktyke w paleniu w kotle retortowym - zadna. Niemniej chce sie czegos wiecej dowiedziec, a miedzy innymi to forum ma mi w tym ma pomoc.

 

@minertu & prz3kus: zebyscie wiedzieli, co ja wiem... i wcale nie od "taty Marcina" :D Szkoda tylko, ze tak malo na temat palenia w kotle:confused:

 

Jesteś blisko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mark3k to ustaw na te +1 i przesłoną na dmuchawie sobie dostrój tak żeby dobrze było - da się. Tylko bez nerwowych ruchów - max. po centymetrze przymykaj i obserwuj co będzie. Można sobie te " półbiegi " przesłoną wyrobić.

 

Mysle, ze lepszym rozwiazaniem bylaby przeslona na wylocie wentylatora. Przyslaniajac wlot, zmniejszasz jego wydajnosc, a co za tym idzie zawartosc tlenu, zas zmniejszajac nieco wylot, wydajnosc pozostaje taka sama, czyli musi sie zwiekszyc predkosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś blisko :)

No to pojde krok dalej...pytanie tylko, czy w dobrym kierunku? Zar sie zapada, a wraz z nim strefa najgoretszego zaru, ktory dodatkowo schladzany jest powietrzem w jego gornej czesci. Obniza sie jego temperatura (zaru) i w zasadzie nie mamy juz spalania (utleniania) tylko pirolize... I skutek wiadomy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pojde krok dalej...pytanie tylko, czy w dobrym kierunku? Zar sie zapada, a wraz z nim strefa najgoretszego zaru, ktory dodatkowo schladzany jest powietrzem w jego gornej czesci. Obniza sie jego temperatura (zaru) i w zasadzie nie mamy juz spalania (utleniania) tylko pirolize... I skutek wiadomy :D

 

Napiszę inaczej,ciepło :)

 

Weź jednak dla odmiany trudniejszy opał i sprawdź jak się wypala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Najlepiej było by te prędkość zwiększyć przy samym wylocie co jednak skutkuje tym,ze wymiennik siłą rzeczy szybciej się zabrudzi .Prędkość spalin zapobiega również osadzaniu się pyłów na wymienniku.

Ponoć nowa norma mówi aby tych właśnie pyłów zatrzymać w kotle jak najwięcej.

Ciekaw mnie ,któremu z producentów to się uda.

 

A ja chciałbym abyś się odniósł do moich wykresów i mojego(nie do końca) zawirowywacza spalin.Żaden tam szamot na górnej półce,zawirowywacz z innego kotła typu "śmierdziuch"-właściwie jego fragment-włożony po "suchą półkę"-jak ją nazwał producent.Od godziny 21-pierwszej kocioł z nim pracuje.Zobacz jak spadła temp spalin,zwróć uwagę jak spaliny nie schodzą "nisko" z temp.Może "cykle" są bardziej leniwe,ale dało to efekt wykorzystania tego co się dzieje w komorze spalana z szamotem.....Na oszczędności w spalaniu za szybka mowa.tym bardziej że temp na zewnątrz spada.i termostaty rozpoczynają walkę.Popatrz proszę.Taka ciekawostka na poparcie tego co pisałem powyżej....Jesteś po "ładowaniu baterii" ,wypoczęty,może Ty mi to wyjaśnisz?

https://remote.esterownik.pl:8080/device/2479/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym abyś się odniósł do moich wykresów i mojego(nie do końca) zawirowywacza spalin.Żaden tam szamot na górnej półce,zawirowywacz z innego kotła typu "śmierdziuch"-właściwie jego fragment-włożony po "suchą półkę"-jak ją nazwał producent.Od godziny 21-pierwszej kocioł z nim pracuje.Zobacz jak spadła temp spalin,zwróć uwagę jak spaliny nie schodzą "nisko" z temp.Może "cykle" są bardziej leniwe,ale dało to efekt wykorzystania tego co się dzieje w komorze spalana z szamotem.....Na oszczędności w spalaniu za szybka mowa.tym bardziej że temp na zewnątrz spada.i termostaty rozpoczynają walkę.Popatrz proszę.Taka ciekawostka na poparcie tego co pisałem powyżej....Jesteś po "ładowaniu baterii" ,wypoczęty,może Ty mi to wyjaśnisz?

https://remote.esterownik.pl:8080/device/2479/

 

Zawirowywacz powoduje zmniejszenie przekroju komory wylotowej spalin a co za tym idzie zwieksza ich predkosc . A jak juz bylo tu niejednokrotnie pisane, lepiej odbywa sie wymiana spaliny-woda. Do tego rozbija struge spalin do scianek kotla. Temperatura spalin nieco spadla, poniewaz oddaly cieplo wodzie kotlowej. Czy taki cel Tobie przyswiecal?;)

Edytowane przez gmaj22
literowki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz ile spali ten czy tamten ?

Bo na forum pisali ?

A co jak w kotle juz nie wymienię nazwy, 10,16 o 25kW jest tez ten sam palnik ?

Tam może być ?

Pokaż mi innych producentów gdzie nie jest tak samo.

Skąd wziąć inny palnik ?

Była niedawno dyskusja na ten temat i to obszerna, o modulacji.

 

Palniki 10,16,25 różnią się ilością otworów nadmuchowych!!! {jeśli idzie o tajemniczy palnik w RBR to nie wiadomo czy jest jakaś różnica w ilości otworów}kolejna sprawa wiemy ze dałeś zły przykład , one są BE!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile stron jeszcze będziecie smęcić o wunglu i tym podobne? Na to chyba jest osobny temat? Po co przepisywać wywody na temat węgla z innych stron, tematów, artykułów. To nie jest temat "węgiel itp" tylko RBR Ekouniwersal.

Panowie dajcie se już siana z tym węglem.

Novy weź już ty się przestań żalić, bo aż mam ochotę Cię przygarnąć i przytulić. A może też zacznę narzekać przez następne 20 stron o mojej beznadziejnej instalacji i moich hydraulikach, no i zacznę się użalać.

Chyba pora założyć nowy wątek o rbr ze ścisłym regulaminem... coś nie na temat to zgłaszane do administracji.

Pozdrawiam przez kupkę gwoździ smęcących i zaśmiecających wątek!!

 

Aaaa no i te palniki, jeny ile razy jeszcze będziecie do tego wracać. Jesteście tacy mądrzy to opatentujcie i wypuście na rynek nowy mniejszy palnik, będzie po problemie.

Edytowane przez szczudlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palniki 10,16,25 różnią się ilością otworów nadmuchowych!!! {jeśli idzie o tajemniczy palnik w RBR to nie wiadomo czy jest jakaś różnica w ilości otworów}kolejna sprawa wiemy ze dałeś zły przykład , one są BE!!!!!!!

Zapytam z ciekawosci...Tylko iloscia otworow nadmuchowych? A wentylator (wydajnosc , cisnienie) w kazdym taki sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Jedno musze Ci oddać, wykresy masz chyba najbaradziej płaskie ze wszystkich, nawet nie zdawałem sobie sprawy że tak można to ustawić lepiej niz na gazie. O ile jeszcze powrót mogę sobie wyobrazić o tyle zadaną na kotle nie mam pojecia jak to zrobiłeś.

Norma.Tak ma kocioł w moim układzie śmigać.Zrobię w portki dopiero jak dotrze temp zewn. -20deg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...