Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
to widać, że pożera obecnie ok. 17 kg na dobę. Wynik bardzo średni. Mój dom to ok. 150 m2 do ogrzania, styropian 10cm na ścianach i 20 cm wełny na dachu nowe budownictwo ściany z ceramiki 24 cm w większości grzejniki z głowicami, podłogówki tylko w łazienkach.

Pozdrawiam Łukasz.

Jak na tak cienki dom to spalanie i tak niezle,nie wiem czego się spodziewales.

17kg to jest ok.22-25kWh czyli spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:czy ktoś juz dokładnie zwazył ile wchodzi do podajnika?

Mi się wydaje,że 120 kg ale jeden pisze 114 drugi ,że 134 to w końcu ile ?

No chyba ,że doliczyć trzeba to co w przekładni siedzi to wtedy by te 120 pasowało +ślimak ,niestety nie mam wagi :(

Mógły ktoś dokładnie napisać ile wchodzi gdy się ślimak w podajniku pokazuje do pełna z rozgarnieciem na boki?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w życiu,albo za słabo dmuchasz,albo za mocno :) Zrób fotkę płomyka przed odstawieniem.sadza może być także wynikiem zbyt dużego nadmuchu.Jeśli nic nie przerabiałeś w palniku i dmuchawie...nie pamiętam już,to ten nadmuch wydaje się być za duży do tej dawki.Ale tego nie wiem.

 

Dmuchałem 40% - tragedia, 41% - dużo sadzy, przy 43% przynajmniej sadza wypalona z deflektora, choć nadal występuje. Komora spalania czarna.. Ogień pod koniec palenia rozbija się o deflektor. Mam 17-tkę . Na dzisiaj nic nie przerabiałem, jedynie wstawiłem na dolna półkę zawirowywacz o szerokości drzwiczek (aby sie łatwiej wyjmowało do czyszczenia). Kocioł muszę czyścic co 4 dni - niestety. po czyszczeniu temp. spalin o 15 do 20oC w dół.

Wieczorem pstryknę fotkę.

 

Ps: do zasobnika wsypuje 5 worków po 25 kg ( w workach brakuje ok: 1 do 1,5kg - w każdym). To taka "marża handlowa.

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchałem 40% - tragedia, 41% - dużo sadzy, przy 43% przynajmniej sadza wypalona z deflektora, choć nadal występuje. Komora spalania czarna.

 

Więc jednak jakiś pożytek z ceramiki jest. Ja pomimo ustawiania zbyt małego nadmuchu (dużo niedopałków w popiole) nie miałem problemów z sadzą. Na samym początku jak miałem nadmuch przy 8 kw na poziomie 38 % sadza była jednak przy 41,42 % sadzy nie stwierdzam. Boję się tylko co będzie z temp. spalin jak mrozy przyjdą -15 lub większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jednak jakiś pożytek z ceramiki jest. Ja pomimo ustawiania zbyt małego nadmuchu (dużo niedopałków w popiole) nie miałem problemów z sadzą. Na samym początku jak miałem nadmuch przy 8 kw na poziomie 38 % sadza była jednak przy 41,42 % sadzy nie stwierdzam. Boję się tylko co będzie z temp. spalin jak mrozy przyjdą -15 lub większe.

 

Pewnie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Niestety nie mamy przedstawionych żadnych danych z badań obu typów kotłów. I wszystko co piszemy jest w sferze domysłów i gdybań.

U mnie temperatura spalin obecnie dociąga w porywach do 110oC (gdy za oknem minus na termometrze). Teraz z bieda dociąga do 90oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Pewnie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Niestety nie mamy przedstawionych żadnych danych z badań obu typów kotłów. I wszystko co piszemy jest w sferze domysłów i gdybań.

U mnie temperatura spalin obecnie dociąga w porywach do 110oC (gdy za oknem minus na termometrze). Teraz z bieda dociąga do 90oC.

 

Ja nie mogę sobie pozwolić na takie temp.spalin,8k pln.to dla mnie spory wydatek.Nawet gdyby strata kominowa była nie 1% na każde 15-20deg,a 5% to i tak mój kocioł nie zobaczyłby temp spalin 90-100deg.

Jak miałem Ogniwo to tez kilku "fachmanów" od niskiej spaliny pisało ,że się nie ma czym martwić.Po 2 latach wynosiłem ten kocioł z piwnicy,wiem co widziałem.Pomijam wymianę czopucha (łącznika z kominem) który był jak sito,i tego co teraz się dzieje z górnym fragmentem (wylot) wkładu kominowego.Przestrzegam.Każdy zrobi jak zechce.Zawijan pisał kiedyś ,że "bezpieczna temp spalin" to 140-160deg (W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Więc jednak jakiś pożytek z ceramiki jest. Ja pomimo ustawiania zbyt małego nadmuchu (dużo niedopałków w popiole) nie miałem problemów z sadzą. Na samym początku jak miałem nadmuch przy 8 kw na poziomie 38 % sadza była jednak przy 41,42 % sadzy nie stwierdzam. Boję się tylko co będzie z temp. spalin jak mrozy przyjdą -15 lub większe.

 

Nadmuch dla 8kW jest poprawny,dla 12kW zbyt duży(tak mówi Histogram,trzeba to kontrolować),proponuje ustawić na początek 43%,za kilka godzin kontrola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę sobie pozwolić na takie temp.spalin,8k pln.to dla mnie spory wydatek.Nawet gdyby strata kominowa była nie 1% na każde 15-20deg,a 5% to i tak mój kocioł nie zobaczyłby temp spalin 90-100deg.

Jak miałem Ogniwo to tez kilku "fachmanów" od niskiej spaliny pisało ,że się nie ma czym martwić.Po 2 latach wynosiłem ten kocioł z piwnicy,wiem co widziałem.Pomijam wymianę czopucha (łącznika z kominem) który był jak sito,i tego co teraz się dzieje z górnym fragmentem (wylot) wkładu kominowego.Przestrzegam.Każdy zrobi jak zechce.Zawijan pisał kiedyś ,że "bezpieczna temp spalin" to 140-160deg (W przeciętnych warunkach technologicznych eksploatacji kotłów węglowych kwasowy punkt rosy może osiągać wartości do 140⁰C, przy zawartości siarki w węglu 1% (według M.Kwestarz, M.Pronobis – „Modernizacja kotłów energetycznych”, WNT, Warszawa 2002).

 

OK. Przy mniejszym dmuchaniu mam niższą temperaturę spalin. Chyba, że ustawie kocioł na min. 12kW , to może będzie ze 130oC. Wysoka moc kotła = szybkie nagrzewanie i długi postój kotła. A tego staram się unikać (obecnie jest ok 50/50% - praca - postój).

Nie zaniżam celowo temperatury spalin i nie zamierzam za 3 lata wymieniać kotła. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
OK. Przy mniejszym dmuchaniu mam niższą temperaturę spalin. Chyba, że ustawie kocioł na min. 12kW , to może będzie ze 130oC. Wysoka moc kotła = szybkie nagrzewanie i długi postój kotła. A tego staram się unikać (obecnie jest ok 50/50% - praca - postój).

Nie zaniżam celowo temperatury spalin i nie zamierzam za 3 lata wymieniać kotła. :)

Pisałem Ci kiedyś ,że przy takim zapotrzebowaniu na ciepło było by energią el.,na pewno w okresie przejściowym.Ten kocioł jest i tak ,za duży-dlatego dzieje się tak jak opisujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem Ci kiedyś ,że przy takim zapotrzebowaniu na ciepło było by energią el.,na pewno w okresie przejściowym.Ten kocioł jest i tak ,za duży-dlatego dzieje się tak jak opisujesz...

 

Dokładnie tak jest jak piszesz. Jednak zrobiłem sobie takie prywatne OZC i wynik zapotrzebowania na ciepło CO + CWU wyniósł ok 20 - 21kW. Stąd nie zaryzykowałem zakupu kotła 11kW.

Pisałem już wcześniej o chęci zakupu kotła gazowego "kondensata" i załączanie go w okresach przejściowych, gdy temp. jest o zera w górę.

Przy minusowych kocioł węglowy.

Z biegiem czasu powinno to być korzystne rozwiązanie i przy gazie full wypas. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim jej rozmieszczeniu,nie ma żadnego pożytku.Może jedynie zmniejsza emisję pyłów,możesz być teraz eco-trendy :)

 

Na ceramice nie osadza się tych pyłow zbyt dużo natomiast pomiędzy półkami tą wodna a stalową już całkiem sporo. Nie doświadczyłem natomiast zjawiska opisywanego wcześniej , że sadza zaczęła sie wytrącać właśnie w okolicy półek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli spojrzycie na mój sterownik https://esterownik.pl/sterownik/2912 (temp podłogi to temperatura wody za zaworem 4 drogowym) to widać, że pożera obecnie ok. 17 kg na dobę. Wynik bardzo średni. Mój dom to ok. 150 m2 do ogrzania, styropian 10cm na ścianach i 20 cm wełny na dachu nowe budownictwo ściany z ceramiki 24 cm w większości grzejniki z głowicami, podłogówki tylko w łazienkach.

Pozdrawiam Łukasz.

 

 

Przy takim ociepleniu metrażu i ociepleniu to jest przyzwoity wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w życiu,albo za słabo dmuchasz,albo za mocno :) Zrób fotkę płomyka przed odstawieniem.sadza może być także wynikiem zbyt dużego nadmuchu.Jeśli nic nie przerabiałeś w palniku i dmuchawie...nie pamiętam już,to ten nadmuch wydaje się być za duży do tej dawki.Ale tego nie wiem.

 

Fotki płomyka przy dochodzeniu do temp zdanej.DSC_0012.jpgDSC_0017.jpgDSC_0018.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch dla 8kW jest poprawny,dla 12kW zbyt duży(tak mówi Histogram,trzeba to kontrolować),proponuje ustawić na początek 43%,za kilka godzin kontrola.

 

Pogieło was???? ustawiaćie kotły pod temp spalin???:bash::jawdrop: masakra jakaś...kocioł ma oddawać ciepło to raz, dwa eko ma być dopalone,trzy ma nie być w kotle sadzy... nie wspominam o takim detalu jak emisja spalin- czyli komin ma nie kopcić,a temp spalin to wypadkowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...