Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja spalam teraz przy mocy 1:8 około 25kg/24h.Gdybym ustawił mniejszą moc -spalałbym jeszcze więcej.Wiesz dlaczego grupowe 8kW dla wielu jest panaceum na każdą temp.zewnętrzną?Bo to i tak jest zbyt duże podawanie jak na ilość paliwa podawaną przez ślimak na ten palnik..Wielu czy trzeba czy nie trzeba-musi podnieść nadmuch aby dopalić taką dawkę paliwa.A jeśli opał jest trudniejszy i bardziej kaloryczny,nie ma jak go spalić wolniej,tylko w ręcznym z mała dawką i większa przerwą.Podawanie w grupowym powinno być max 2-3sek to max.Można wtedy skorygować nadmuch i dopalać wolniej opał.Sam wiesz,że każdy opał można spalić -kwestia nadmuchu.Ale jak to opał spiekający i wymaga "innego" traktowania-sprawa nie jest tak różowa.

Co do tabeli,niech Instalco zrobi własna tabelę,a nie na mordę ustala sobie moc kotła w zależności od potrzeb rynku.Tylko ,że nie może zrobić takiej tabeli bo nie ma badań mocy i sprawności swych wszystkich produktów.

 

A palinik masz w 11kW od 17kW-czy nie tak?

 

Tyle spalasz bo kocioł przechodzi w podtrzymanie. Jakby nie przechodził spalałbyś prawie 60 kg.

 

Odlew jest taki sam, ale nie wiem jak jest z koroną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam teraz widzisz,że twoje wyliczenia nie do końca są słuszne.

 

Słuszne, słuszne, bo skoro podajesz i spalasz opał w stosunku 1:8, to w czasie grzania z taką mocą kocioł pracuje, tzn. pracowałby jeśli uzyskałbyś sprawność 80 % i cały podany węgiel efektywnie byś spalił. A może jak zaczyna grzać to kopiec jest niższy niż jak dochodzi do zadanej ? Co oznaczałoby, że nie spalasz tyle ile podajesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Piotrek42,jesteś w tej materii dobrze poinformowany.Wytłumaczysz,proszę?

 

Widzisz Kolego,napiszę chociaż moje odpowiedzi nie są zbyt popularne (nie zgadzają się z linią watku ;) ) Uważam ze staliście się Panowie trochę ofiarami słowa pisanego (zwłaszcza na FM ) Zawsze uważałem że OZC dla kotła węglowego to strata pieniędzy i przerost formy nad treścią, ( dla PC, prądu czy gazu - jak najbardziej potrzebne) wmówiono WAM że wg OZC wasze zapotrzebowanie na moc kotła to 8-12 KW , oczywiście zgodzę się z tym ale pod jednym warunkiem!!,zapewnicie stały i niezakłócony odbiór ciepła w waszym domu ,czyli-instalacja na jednej pompce i praca stała kotła,w waszym przypadku dochodzi do zaburzeń tej pracy (1 wł zawór zawór termostatyczny na grzejniku tej pracy nie zaburzy ,ale kilka? kilkanaście? na pewno tak) mały kocioł = mała pojemność wody w kotle, a czy wiecie że woda w kotle również jest buforem?? co sie stanie jak wezmiecie 5l gorącej wody z kotła?- nic, a jak 50l?? kocioł nagle się ochłodzi i będzie za wszelką cenę starał sie podnieść temp zadaną i bedzie wchodził na moc maksymalną i nie ważne straty, będzie tak ostro grzał zeby szybko dogrzac wodę,stad macie wysokie temp spalin -ale przecież macie narzędzie?? -cóż z tego jak mało kto go uzywa... ( regulacja temp spalin w sterowniku) robicie wszystko w sposobie spalania a nie robicie nic w sposobie dystrybucji ciepła które kocioł wyprodukuje ,chcecie mieć Ładne wykresy,niskie spaliny,ciepła wodę i na to wszystko spalać z 10kg eko/doba a to się tak nie da...albo robicie prosta instalacje na jednej pompce i godzicie się z przegrzewaniem pomieszczeń w okresach przejściowych,albo kupujecie kocioł o wyższej mocy ustawiacie pod taką prace jaka wam pasuje czyli podtrzymanie a jak jest potrzeba to wtedy grzeje sobie domek czy cwu..i tyle... uwierzcie... wszystko jest do zrobienia... ale to wymaga,czasu nerwów i miec w sobie trochę samozaparcia- generalnie , poświęcić 1 sezon na poznanie dynamiki domu, instalacji i naszych nawyków. a POzniej to już z górki:D chcecie pogodzić ogień z woda po 2-3 miesiącach palenia... a jak to ktos powiedział..... nie idzie tą drogą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy inne nastawy? masz na myśli chyba tryb ręczny

 

Mam na myśli to, że niektórzy podpatrują ustawienia innych, którym rzekomo kocioł mało spala i na pałę ustawiają u siebie takie same. A mają inny palnik, inną instalację inny opał itd.

 

Głównie ręczny ale grupowy także. Bo jak podajnik podaje więcej węgla, to trzeba mu dostarczyć więcej powietrza lub przerwę wydłużyć.

 

We wszystkich trybach jest także podtrzymanie, które też inaczej się ustawia dla różnych kotłów i opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Widzisz Kolego,napiszę chociaż moje odpowiedzi nie są zbyt popularne (nie zgadzają się z linią watku ;) ) Uważam ze staliście się Panowie trochę ofiarami słowa pisanego (zwłaszcza na FM ) Zawsze uważałem że OZC dla kotła węglowego to strata pieniędzy i przerost formy nad treścią, ( dla PC, prądu czy gazu - jak najbardziej potrzebne) wmówiono WAM że wg OZC wasze zapotrzebowanie na moc kotła to 8-12 KW , oczywiście zgodzę się z tym ale pod jednym warunkiem!!,zapewnicie stały i niezakłócony odbiór ciepła w waszym domu ,czyli-instalacja na jednej pompce i praca stała kotła,w waszym przypadku dochodzi do zaburzeń tej pracy (1 wł zawór zawór termostatyczny na grzejniku tej pracy nie zaburzy ,ale kilka? kilkanaście? na pewno tak) mały kocioł = mała pojemność wody w kotle, a czy wiecie że woda w kotle również jest buforem?? co sie stanie jak wezmiecie 5l gorącej wody z kotła?- nic, a jak 50l?? kocioł nagle się ochłodzi i będzie za wszelką cenę starał sie podnieść temp zadaną i bedzie wchodził na moc maksymalną i nie ważne straty, będzie tak ostro grzał zeby szybko dogrzac wodę,stad macie wysokie temp spalin -ale przecież macie narzędzie?? -cóż z tego jak mało kto go uzywa... ( regulacja temp spalin w sterowniku) robicie wszystko w sposobie spalania a nie robicie nic w sposobie dystrybucji ciepła które kocioł wyprodukuje ,chcecie mieć Ładne wykresy,niskie spaliny,ciepła wodę i na to wszystko spalać z 10kg eko/doba a to się tak nie da...albo robicie prosta instalacje na jednej pompce i godzicie się z przegrzewaniem pomieszczeń w okresach przejściowych,albo kupujecie kocioł o wyższej mocy ustawiacie pod taką prace jaka wam pasuje czyli podtrzymanie a jak jest potrzeba to wtedy grzeje sobie domek czy cwu..i tyle... uwierzcie... wszystko jest do zrobienia... ale to wymaga,czasu nerwów i miec w sobie trochę samozaparcia- generalnie , poświęcić 1 sezon na poznanie dynamiki domu, instalacji i naszych nawyków. a POzniej to już z górki:D chcecie pogodzić ogień z woda po 2-3 miesiącach palenia... a jak to ktos powiedział..... nie idzie tą drogą :D

Zgoda.

Ograniczenie temp.spalin jest tylko w trybie ręcznym.

W moim Ogniwie 25kW było 68l wody,w RBR 11kW-jeśli producent nie kłamie-jest 74l.Tym się sugerowałem.W Ogniwie,wielkość wymiennika spalin,lub powinienem napisać-jego praca w odbieraniu ciepła pozostawiała wiele do życzenia.Ale to takie moje spostrzeżenia.Tutaj jest lepiej,ale chyba zbyt przesadzono z jego zmniejszeniem.Dodatkowo przesłonięto część szamotem,zbyt dużą część.Chętnie bym wywalił ten szamot,ale to co pisze karoka to bzdura.szamot opiera się jeden na drugim,boczne wykładziny -zgoda można wywalić,ale na czym oprze się spód wymiennika który także jest z szamotu,skoro teraz opiera się na bocznych wykładzinach?napiszę do Instalco,niech mi pomogą.Jak to usunę,będę miał pełen obraz tego co w tym kotle uczyniono.

Edytowane przez Novy!
zmiana ilości 68l Ogniwo Eko Plus 25kW,74l RBR 11kW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda.

Ograniczenie temp.spalin jest tylko w trybie ręcznym.

W moim Ogniwie 25kW było 100l wody,w RBR 11kW-jeśli producent nie kłamie-jest 110l.Tym się sugerowałem.W Ogniwie,wielkość wymiennika spalin,lub powinienem napisać-jego praca w odbieraniu ciepła pozostawiała wiele do życzenia.Ale to takie moje spostrzeżenia.Tutaj jest lepiej,ale chyba zbyt przesadzono z jego zmniejszeniem.Dodatkowo przesłonięto część szamotem,zbyt dużą część.Chętnie bym wywalił ten szamot,ale to co pisze karoka to bzdura.szamot opiera się jeden na drugim,boczne wykładziny -zgoda można wywalić,ale na czym oprze się spód wymiennika który także jest z szamotu,skoro teraz opiera się na bocznych wykładzinach?napiszę do Instalco,niech mi pomogą.Jak to usunę,będę miał pełen obraz tego co w tym kotle uczyniono.

 

W dtr-ce stoi, że 74.

111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zamieniłbym się z karoką... 2 by było szczęśliwych:) tym bardziej że to nic nie będzię Cię kosztować (najwyżej posprzątanie kotłowni ) ale to nie moja sprawa, wg mnie czy skujesz sam ceramikę czy się zamienisz dalej będziesz miał schody ze wzgledu na (oczywiście wg mnie ) za mały kocioł opcjonalnym rozwiązaniem była by 17.... możesz również pokombinować w pracy pompek cyklicznej czy wyłączonej a trzymać wyzsza temp na kotle...możliwości trochę jest...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Ja tam zamieniłbym się z karoką... 2 by było szczęśliwych:) tym bardziej że to nic nie będzię Cię kosztować (najwyżej posprzątanie kotłowni ) ale to nie moja sprawa, wg mnie czy skujesz sam ceramikę czy się zamienisz dalej będziesz miał schody ze wzgledu na (oczywiście wg mnie ) za mały kocioł opcjonalnym rozwiązaniem była by 17.... możesz również pokombinować w pracy pompek cyklicznej czy wyłączonej a trzymać wyzsza temp na kotle...możliwości trochę jest...

Karoki kocioł chodzi na takich temp.,że ja go nie chcę.Niech da mi nowy.A z tym niech robi co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
W tej co dostałem do kotła, też jest 74 dm3

 

Ok przepraszam,w Ogniwie 25kW jest 68 dm3,a w RBR 74 dm3.Pamiętałem ,że jest w nim więcej Przepraszam.Sprostuję posty.Tak czy siak jest więcej w RBR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Chyba nie ma.

Kiedyś pobrałem jak jeszcze była ;)

 

Ok,przepraszam za te błędne ilości.Chodziło mi jedynie w rozmowie z Piotrkiem,że sugerowałem się ilością wody w płaszczu RBR-a,bo nie było jej mniej niż w OEP 25kW tylko więcej.Taki to miało mieć sens.Nie kupiłem zatem kotła "mniejszego" pod tym względem.Raz jeszcze sorrki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...