Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

lepiej by było do porównania wziąć średnioroczny COP dla pomp i wyniki sprawności eksploatacyjnej np SUSPENSERA

wtedy wyjdzie lepiej niż takie czysto teoretyczne cyfry, które da się tylko w labo osiągnąć

a jak dodamy do tego że przy kotle węglowym zazwyczaj inwestor jest "uszczęśliwiony" kotłem przewymiarowanym i sprawność nie przekracza 50% to wyjdzie taniej lub w tych samych pieniądzach pompą ciepła powietrzną

 

a najważniejszym problemem o którym cytując mnie artur zapomniał dodać jest powierzchnia domu o którym była dyskusja

o ile dla domu w okolicy 200m można wstawić malutki kociołek -10-12KW to w mniejszych domach nawet te najmniejsze będą pracować z kiepską sprawnością marnując opał i pieniądze

w ostatecznym rozrachunku wyjdzie cena KWh z węgla nie 0,17zł a w okolicy 0,2 lub więcej

wyjdzie tanio w zakupie ale potem koszty mogą być wyższe

 

Pompy ciepła (nie gruntowe) też inny mają COP na papierze a inny w rzeczywostości. Czym niższa temperatura tym COP drastycznie spada. Przy sporych mrozach COP może wynosić lekko powyżej 1x ..

Po co pompiarze tak dobrze ocieplają domy , montują solary , WM , płyty fundamentowe , energooszczedne okna ? Własnie po to aby przy dużych mrozach gdy COP siądzie nie siedzieć w kurtkach ...

A kotły ? mrozy im nie straszne , i czym więskze zapotrzebowanie na ciepło tym wyższa sprawność ..

 

Wątpie aby ktoś ma kto ma jakoś fatalnie ocieplony dom , lub nie ocieplony zdecydował się na pompę. Chyba musiałby być szaleńcem ...

A w większości takie wielkie kotły , starodawne mają właśnie takie osoby ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

myślę że COP w okolicy 2 wyjdzie

a średnia sprawność kotła- jakieś 50% w większości przypadków zwłaszcza jeśli przewymiarowany

 

Kocioł to tylko kawał blachy. Steruje nim sterownik i to on odpowiada za proces spalania ..

Sadzę że odpowiednio ustawiony sterownik z "inteligencją" będzie spalał opał z możliwie najwyższą sprawnością , na jaką pozwoli kocioł ...

Poza tym no cóż w większości winni są instatorzy którym nie zależy na dobru klienta tylko na prowizji ..

Zamiast proponowac kocioł 12KW czy 7KW proponują 25KW lub jeszcze większy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dodamy do tego że przy kotle węglowym zazwyczaj inwestor jest "uszczęśliwiony" kotłem przewymiarowanym i sprawność nie przekracza 50% to wyjdzie taniej lub w tych samych pieniądzach pompą ciepła powietrzną

 

Mój wujek w tamtym tygodniu zakupił kocioł eko plus dom 200m/kw obecnie grzane 150m/kw instalator i Pan z infolinii Ogniwo zgodnie doradzili 25kw dom nie jest może super ciepły bo pustak hasiowy x 2 pomiedzy 5 cm styro + 7cm styropianu na elewacji ale 25 kw to jakaś masakra. Pierwsza doba zakończona wynikiem 2 worów jakiegoś węgla z marketu. Zawijan chyba powinien pogadać z doradcami Ogniwo, że te kotły mają sporo mocy w sobie i myślę, że 16KW to by było bezpieczne rozwiązanie zważywszy, że 50mkw budynku nie są jeszcze podłączone. Ja mam dom o podobnej kubaturze i moja 17 przy obecnych temperaturach sprawuje się przyzwoicie około 19kg/24 na ręcznym i grupowym i 21kg na automacie ale automat trzyma (przebija) wyższą temp. niż zadana więc spalanie wychodzi podobnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie przekonałeś mnie przykro mi :)

Węgiel w większości przypadkach wychodzi w ogólnym rozrachunku najtaniej .

Nie mam zamiaru nikogo przekonywać a jedynie skłonić do myślenia :)

OZC przed budową sam Cię przekona ;)

Tak właśnie myślę.

Jeszcze raz napiszę,mylisz się ;)

Dlatego tak ważna jest świadoma decyzja jeszcze przed budową bo po budowie jest już po fakcie i trzeba będzie już do końca użerać się z syfem ;)

To jeszcze przed budową wiedząc ile dom zużyje energii na ogrzewanie decydujemy czy ograniczamy zużycie domu,na ile i jakim kosztem i ile da nam to oszczędności,to jeszcze przed budową decydujemy czy trzeba robić kotłownie czy nie,to przed budową decydujemy czy stawiamy kominy czy oszczędzamy na nich,wtedy zastanawiamy się czym grzać i ile będzie nas to kosztowało.

Bez OZC nie wiemy niczego o naszym domu a to może oznaczać nie potrzebnie wydaną kasę na coś co będzie nie dopasowane do naszego domu i dlatego drogie.

To właśnie przed budową może się okazać,że grzanie prądem za 0,38zł/kWh będzie tańsze niż grzanie ekogroszkiem za 0,17zł/kWh lub pompa ciepła będzie tańsza niż ekogroszek.

 

Dom ok.150m2 budowany dzisiaj wg norm posiada obciążenie cieplne przy -20st.C ok.6-7kW a zapotrzebowanie na ciepło ok.80kWh/m2/rok czyli w sezonie grzewczym zużyje ok.12000kWh.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że ktoś spala na rok 3500 kg ekogroszku o kaloryczności 27000 kJ/kg, to wychodzi średnio 9,6 kg/dobę.

 

Ile to energii ? 9,6 kg * 27000 kJ/kg = 259200 kJ * 70 % (sprawność) = 181440 kJ / 3600 s = 50,4 kWh/dobę

 

Przy PPC z COP=2, potrzebowałby 25,2 kWh/dobę.

 

Koszty:

3,5 tony po 900 zł = 3150 zł na rok.

25,2 kWh * 365 dni = 9198 kWh * 0,50 zł = 4599 zł na rok.

 

Wszystko oczywiście średnio i w przybliżeniu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo Ty grzejesz PC?

Tak

No właśnie ciekaw jestem jaki jest COP średnioroczny i jaki jest w sezonie zimowym dla PPC ?

Szczerze,to mnie nie interesuje zbytnio COP,przyjąłem za sezon 2,5 ale tylko tak informacyjnie,żeby mieć pogląd za zużycie sezonowe.

Dom zużyje wg OZC ok.5000kWh czyli przy pompie na koniec sezonu powinno być 2000kWh,ile będzie zobaczymy.Narazie jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru nikogo przekonywać a jedynie skłonić do myślenia :)

OZC przed budową sam Cię przekona ;)

 

Jeszcze raz napiszę,mylisz się ;)

Dlatego tak ważna jest świadoma decyzja jeszcze przed budową bo po budowie jest już po fakcie i trzeba będzie już do końca użerać się z syfem ;)

To jeszcze przed budową wiedząc ile dom zużyje energii na ogrzewanie decydujemy czy ograniczamy zużycie domu,na ile i jakim kosztem i ile da nam to oszczędności,to jeszcze przed budową decydujemy czy trzeba robić kotłownie czy nie,to przed budową decydujemy czy stawiamy kominy czy oszczędzamy na nich,wtedy zastanawiamy się czym grzać i ile będzie nas to kosztowało.

Bez OZC nie wiemy niczego o naszym domu a to może oznaczać nie potrzebnie wydaną kasę na coś co będzie nie dopasowane do naszego domu i dlatego drogie.

To właśnie przed budową może się okazać,że grzanie prądem za 0,38zł/kWh będzie tańsze niż grzanie ekogroszkiem za 0,17zł/kWh lub pompa ciepła będzie tańsza niż ekogroszek.

 

Dom ok.150m2 budowany dzisiaj wg norm posiada obciążenie cieplne przy -20st.C ok.6-7kW a zapotrzebowanie na ciepło ok.80kWh/m2/rok czyli w sezonie grzewczym zużyje ok.12000kWh.

 

 

Przecież nigdzie nie napisałem, że w każdym przypadku węgiel będzie tańszy.

 

Ale nie każdego stać na super ocieplenie, WM, GWC, rekuperator itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zakładając, że ktoś spala na rok 3500 kg ekogroszku o kaloryczności 27000 kJ/kg, to wychodzi średnio 9,6 kg/dobę.

 

Ile to energii ? 9,6 kg * 27000 kJ/kg = 259200 kJ * 70 % (sprawność) = 181440 kJ / 3600 s = 50,4 kWh/dobę

 

Przy PPC z COP=2, potrzebowałby 25,2 kWh/dobę.

 

Koszty:

3,5 tony po 900 zł = 3150 zł na rok.

25,2 kWh * 365 dni = 9198 kWh * 0,50 zł = 4599 zł na rok.

 

Wszystko oczywiście średnio i w przybliżeniu. ;)

Od 27.09 do wczoraj zużycie na ogrzewanie mam 815kWh czyli jakieś 13kWh/dobę.

 

Gdybym grzał prądem sądzę,że byłoby tego ok.2000kWh czyli też nieźle.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Wątpie aby ktoś ma kto ma jakoś fatalnie ocieplony dom , lub nie ocieplony zdecydował się na pompę. Chyba musiałby być szaleńcem ...

Mit i złe myślenie.

Weźmy dom potrzebujący 10000kWh i 20000kWh,przy gruntowej można liczyć na COP4,pierwszy dom zużyje 2500kWh czyli zaoszczędzi 7500kWh a drugi zużyje 5000kWh czyli zaoszczędzi 15000kWh.

Który dom zaoszczędzi więcej energii ? Ten lepiej ocieplony czy gorzej ocieplony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
.... ale biorąc pod uwagę nasze polskie realia, koszt inwestycji i amortyzacji (tylko nie wyjeżdżaj z kotłownią i z kominami), to na obecną chwilę, grzanie węglem wychodzi najtaniej.

Bzdura.Najpierw trzeba się zastanowić ile m2 domu chcielibyśmy posiadać,potem ile jesteśmy w stanie m2 spokojnie utrzymać(bez żyłowania na rodzinie,wakacjach itd.),a potem spokojnie dotrzemy do ilości m2 jaką naprawdę potrzebujemy.Wtedy okaże się,czym najtaniej się ogrzejemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura.Najpierw trzeba się zastanowić ile m2 domu chcielibyśmy posiadać,potem ile jesteśmy w stanie m2 spokojnie utrzymać(bez żyłowania na rodzinie,wakacjach itd.),a potem spokojnie dotrzemy do ilości m2 jaką naprawdę potrzebujemy.Wtedy okaże się,czym najtaniej się ogrzejemy :)

 

A co ma jedno do drugiego.

 

I gdzie w tym wszystkim, ile metrów jestem w stanie wybudować i w jakiej technologii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
A co ma jedno do drugiego.

 

Ma.Żyjemy w kraju,gdzie ludzie aby wybudować dom biorą kredyty.Mało kto myśli o tym ,czy da radę go spokojnie spłacać.Wszyscy jednak zgodnie wiedzą ,że dom to minimum 140-160m2,nie ważne czy ich stać potem to utrzymać czy nie.Dodatkowe 20m2,a co tam-nie zginie.Ale jak trzeba zapłacić za indywidualny projekt 8-9tys,albo za OZC-noooo to szkoda kasy.Timon ma rację.Na takie "pierdoły" to nam jest zawsze szkoda kasy.

To tak jak z instalacją CO,sześć pomp,zwrotnych masa,XD-ze dwie sztuki itd.Im więcej i drożej tym lepiej.Popatrz na układ kolegi flutebox-wiesz ile siana to kosztowało?A spali -jak się zrobi zimniej o 30% za dużo.Nie dawno na moim wątku kolega w84u opisał jaki ma układ.Poczytaj.

 

AI gdzie w tym wszystkim, ile metrów jestem w stanie wybudować i w jakiej technologii ?

Lepiej mniej a w lepszej technologi,a jak potrzebujemy więcej m2 (bo rodzina spora) -to trzeba się zastanowić kto to później utrzyma,i za co.Może najzwyczajniej czasem nas na dom nie stać ...

Koorna,ludzie na FM zakładają wątki pt.Lepiej założyć polar ,czy podkręcić ogrzewanie :)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mit i złe myślenie.

Weźmy dom potrzebujący 10000kWh i 20000kWh,przy gruntowej można liczyć na COP4,pierwszy dom zużyje 2500kWh czyli zaoszczędzi 7500kWh a drugi zużyje 5000kWh czyli zaoszczędzi 15000kWh.

Który dom zaoszczędzi więcej energii ? Ten lepiej ocieplony czy gorzej ocieplony ?

 

 

Taaa ...

 

Już widzę że ktoś kto ma stary dom i w 100% pięknie urządzony ogród kóry kosztował go mnóstwo kasy i wysiłku , wszystko zniszczy , rozkopie , rozwali i zrobi plac budowy aby położyć rury ...

Nie ważne straty i koszty a rury położy ...

Dodatkowo nie wszyscy mają tak duże działki aby położyć kilkaset metrów rury (zakłada się że dla każdego 1KW daje się około 100mb rury) , więc rozumię że jak ktoś potrzebuje 15KW pompy to musi położyc 1,5 km rury ...

 

Jak już to zamontowałby pompę ciepła powietrzną.

Teraz powiedz mi jak ta pompa będzie działała z instalacją wysokotemepraturową ?

 

I to chyba tyle na Twój temat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma.Żyjemy w kraju,gdzie ludzie aby wybudować dom biorą kredyty.Mało kto myśli o tym ,czy da radę go spokojnie spłacać.Wszyscy jednak zgodnie wiedzą ,że dom to minimum 140-160m2,nie ważne czy ich stać potem to utrzymać czy nie.Dodatkowe 20m2,a co tam-nie zginie.Ale jak trzeba zapłacić za indywidualny projekt 8-9tys,albo za OZC-noooo to szkoda kasy.Timon ma rację.Na takie "pierdoły" szkoda kasy.

To tak jak z instalacją CO,sześć pomp,zwrotnych masa,XD-ze dwie sztuki itd.Im więcej tym lepiej.Nie dawno na moim wątku kolega w84u opisał jaki ma układ.Poczytaj.

 

 

Lepiej mniej a w lepszej technologi,a jak potrzebujemy więcej m2 (bo rodzina spora) -to trzeba się zastanowić kto to później utrzyma,i za co.Może najzwyczajniej czasem nas na dom nie stać ...

 

A może właśnie ktoś nie chce brać kredytu, ma określoną ilość gotówki i chce wybudować akurat tyle metrów ile mu jest potrzebne. Więc wybuduje trochę taniej, godząc się na późniejsze droższe utrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
A może właśnie ktoś nie chce brać kredytu, ma określoną ilość gotówki i chce wybudować akurat tyle metrów ile mu jest potrzebne. Więc wybuduje trochę taniej, godząc się na późniejsze droższe utrzymanie.

Co to znaczy droższe utrzymanie?Jeśli tak pisze to znaczy ,że już jest dla niego za drogo :)

Bezpowrotnie,źle wydana, ciężko zarobiona kasa-to jest to droższe utrzymanie.Takie moje zdanie.Albo mnie stać,albo nie.

Potem królują rankingi,kto już ile spalił,założyć polar-czy skręcić ogrzewanie itd.Polska to dziwny kraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy droższe utrzymanie?Jeśli tak pisze to znaczy ,że już jest dla niego za drogo :)

Bezpowrotnie,źle wydana, ciężko zarobiona kasa-to jest to droższe utrzymanie.Takie moje zdanie.Albo mnie stać,albo nie.

Potem królują rankingi,kto już ile spalił,założyć polar-czy skręcić ogrzewanie itd.Polska to dziwny kraj.

Czyli lepiej mieszkać z cała rodzina w jednym pokoju niż np. 5kg na dobę węgla spalić??Żartujesz sobie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Czyli lepiej mieszkać z cała rodzina w jednym pokoju niż np. 5kg na dobę węgla spalić??Żartujesz sobie?

 

Ty masz jednak problem ze zrozumieniem najprostszego słowa pisanego.

Nie, najlepiej nabrać kredytu,a potem nie mieć czym wykarmić i wykształcić dzieci.

 

Ale dom stoi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...