Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Ma.Żyjemy w kraju,gdzie ludzie aby wybudować dom biorą kredyty.Mało kto myśli o tym ,czy da radę go spokojnie spłacać.Wszyscy jednak zgodnie wiedzą ,że dom to minimum 140-160m2,nie ważne czy ich stać potem to utrzymać czy nie.Dodatkowe 20m2,a co tam-nie zginie.Ale jak trzeba zapłacić za indywidualny projekt 8-9tys,albo za OZC-noooo to szkoda kasy.Timon ma rację.Na takie "pierdoły" to nam jest zawsze szkoda kasy.

 

Ale o co chodzi ?

 

Ja kupiłem dom który miał prawie chyba 180m2 powierchni po podłogach , ale kupiłem go takim że miał tylko parter zrobiony. i strop był "dachem" . Tak sprzedała mi go firma. Czyli miałem 105m2 powierzchni użytkowej + garaż.

Poddasze było nieużytkowe , ale z możliwości w przyszłości adaptacji.

Później zrobiłem adaptację poddasza.

U mnie w pierwszym sezonie grzejąc 105m2 zużyłem 2,1tony ekogroszku za 700zł czyli koszt sezonu grzewczego wyniósł około 1500zł a miałem wielką wilgotność i codziennie kilka razy dziennie otwierałem wszystkie okna na oścież i wietrzyłem po minimum 10-15 minut.

Miałem też saunę , bo dopier poznawałem sterownik pogodowy.

W drugim sezonie po adaptacji poddasza doszło mi 60m2. Tez nie do końca sterownik kotła dobrze działał i nie spalał efektywnie opału ale sezon wyszedł mi chyba 2,6 tony więc około 1800zł ...

Jakoś te 300zł więcej za 60% więcej mnie stać :)

 

W tym sezonie zobaczymy jak będzie ...

Na razie jadę na miale 23MJ kupionym za 600zł (pakowany)

 

Miesiąc listopad to zużycie około 300kg miału czyli około 180zł ...

Grudzień sądzę że zamknę z zużyciem około 400kg miału czyli 240zł ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co to znaczy droższe utrzymanie?Jeśli tak pisze to znaczy ,że już jest dla niego za drogo :)

Bezpowrotnie,źle wydana, ciężko zarobiona kasa-to jest to droższe utrzymanie.Takie moje zdanie.Albo mnie stać,albo nie.

Potem królują rankingi,kto już ile spalił,założyć polar-czy skręcić ogrzewanie itd.Polska to dziwny kraj.

 

To znaczy wydać na sezon 3000 zł, a nie 2000 zł ;)

 

Ale za to nie spłacać 1000 zł miesięcznie przez 10 lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz jednak problem ze zrozumieniem najprostszego słowa pisanego.

Nie, najlepiej nabrać kredytu,a potem nie mieć czym wykarmić i wykształcić dzieci.

 

Ale dom stoi :)

Ja nie mam kredytu.[mam to szczęście ze w Polsce zarobiłem na dom ] Ale ty po prostu już ........ Chłopie ty piszesz ze jeśli ktoś może ogrzewać ciut drożnej dom nie powinien stawiać !!Taki bogacz jesteś??? Wiemy ze masz na pewno ganek..brak słów

Ludzie którzy budowali powiedzą ci ze zawsze na koniec brakuje około 50k .Zawsze stoi się przed wyborem ,jaki materiał itd.

Edytowane przez wuwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
To znaczy wydać na sezon 3000 zł, a nie 2000 zł ;)

 

Ale za to nie spłacać 1000 zł miesięcznie przez 10 lat ;)

To są wyliczenia na teraz,za kilka lat proporcje mogą ulec zmianie.

Mnie chodziło tylko o to,na czym na samym początku można zaoszczędzić,czyli dobrze zrobiony projekt,przemyślany metraż,OZC itd plus racjonalne podejście do tego czy damy radę utrzymać to co zbudujemy.Takie jest moje zdanie.

A pewnie ,można i tak jak kolega wuwok,zbudować a potem zbierać trociny i fasolę jak się targowisko zamknie,plus resztki z pola po żniwach,mieszanki cuda na kiju-taka aluzja,bez obrazy.Jak kto woli.

Sorrki,jak trudno tu czasem porozmawiać.Wpada koleś,i wszystko rozumie jak tylko jemu pasuje.Co autor miał na myśli-to już mniej go interesuje.

Poszczekać,obrazić-zniknąć.No nic.

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jak już to zamontowałby pompę ciepła powietrzną.

Teraz powiedz mi jak ta pompa będzie działała z instalacją wysokotemepraturową ?

 

I to chyba tyle na Twój temat ...

I to jest to o czym mówię,przed budową zastanawia się nad tym a nie dopiero po budowie :)

Z instalacją na grzejnikach każda pompa,czy to gruntowa czy powietrzna będzie miała niski COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ma.Żyjemy w kraju,gdzie ludzie aby wybudować dom biorą kredyty.Mało kto myśli o tym ,czy da radę go spokojnie spłacać.Wszyscy jednak zgodnie wiedzą ,że dom to minimum 140-160m2,nie ważne czy ich stać potem to utrzymać czy nie.Dodatkowe 20m2,a co tam-nie zginie.Ale jak trzeba zapłacić za indywidualny projekt 8-9tys,albo za OZC-noooo to szkoda kasy.

Zgadzam się co do słowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wyliczenia na teraz,za kilka lat proporcje mogą ulec zmianie.

Mnie chodziło tylko o to,na czym na samym początku można zaoszczędzić,czyli dobrze zrobiony projekt,przemyślany metraż,OZC itd plus racjonalne podejście do tego czy damy radę utrzymać to co zbudujemy.Takie jest moje zdanie.

A pewnie ,można i tak jak kolega wuwok,zbudować a potem zbierać trociny i fasolę jak się targowisko zamknie,plus resztki z pola po żniwach.Jak kto woli.

poczekamy JAK TY ZBUDUJESZ .Widzisz na dzień dzisiejszy mam na eko :) . Ale po co?jak pale tanio i budżetu nie nadwyrężam za nadto.Paliłeś olejowym i co??poszłeś w węgiel???czemu?paląc olejowym widać ze masz kasę.Chcesz?mogę pisać ze pale eko za 1k ,tylko po co?by udawać snoba? pale miałem to tak pisze...aha wiele osób z tego forum pali mieszankami! Wszystkich nas nie stać na domy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
poczekamy JAK TY ZBUDUJESZ .Widzisz na dzień dzisiejszy mam na eko :) . Ale po co?jak pale tanio i budżetu nie nadwyrężam za nadto.Paliłeś olejowym i co??poszłeś w węgiel???czemu?paląc olejowym widać ze masz kasę.Chcesz?mogę pisać ze pale eko za 1k ,tylko po co?by udawać snoba? pale miałem to tak pisze...aha wiele osób z tego forum pali mieszankami! Wszystkich nas nie stać na domy?

 

Sorrki,idą Święta.Rozumiem Twoją złość.Jest ona wynikiem mojego pytania,na post w jakim ostatnio opisywałeś ,że ze swoich kilku znajomych spalasz najmniej opału.Zapytałem Cię wtedy grzecznie,jak o jest.Ty palisz miałem i trocinami,i jak sam piszesz-byle czym-a i tak spalasz mniej od nich.To czym oni do cholery palą?Papierem?

Jesteś dla mnie po prostu... niewiarygodny.Ale to nie przeszkadza w złożeniu sobie życzeń.

Wesołych Świąt.Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest to o czym mówię,przed budową zastanawia się nad tym a nie dopiero po budowie :)

Z instalacją na grzejnikach każda pompa,czy to gruntowa czy powietrzna będzie miała niski COP.

 

I dlatego krąg zainteresowanych pompami jest bardzo niski i nikt przy zdrowych zmysłach kto ma grzejniki nie będzie myślał o pompie ...

Pompy mają najwyższy COP czym niższa jest temperatura wody w obiegu a co za tym idzie czym lepiej ocieplony dom , bo tylko bardzo dobrze ocieplony dom pozwoli na używanie bardzo niskiej temepratury wody w obiegu ...

 

A grzejniki ? W większości domach to standard , nawet tych najnowszych , później są domy które mają instalacje mieszane ...

A z 100% podłogówką ? To margines ...

 

Dlaczego ?

 

Koszty !

Przyłączenie grzejniki to 50-100zł od sztuki , grzejniki to 100-200zł. Rur idzie dużo mniej niż w podłógówce a można jeszcze zrobić je równolegle i jeszcze mniej materiału. Koszty wykonania przez instalatora podłógówki są duuuuużo wyższe niż instalacji grzejnikowej .

A ludzie liczą się z wydaną kasą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

A z 100% podłogówką ? To margines ...

 

Dlaczego ?

 

Koszty !

Przyłączenie grzejniki to 50-100zł od sztuki , grzejniki to 100-200zł. Rur idzie dużo mniej niż w podłógówce a można jeszcze zrobić je równolegle i jeszcze mniej materiału. Koszty wykonania przez instalatora podłógówki są duuuuużo wyższe niż instalacji grzejnikowej .

A ludzie liczą się z wydaną kasą ...

 

Ja zbuduję z samą podłogówką.Margines-jak napisałeś :)

Z wyliczeń projektanta,nie wynika aby był to dużoooooo większy koszt.Masz porównanie,masz kogoś kto taki zbudował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorrki,idą Święta.Rozumiem Twoją złość.Jest ona wynikiem mojego pytania,na post w jakim ostatnio opisywałeś ,że ze swoich kilku znajomych spalasz najmniej opału.Zapytałem Cię wtedy grzecznie,jak o jest.Ty palisz miałem i trocinami,i jak sam piszesz-byle czym-a i tak spalasz mniej od nich.To czym oni do cholery palą?Papierem?

Jesteś dla mnie po prostu... niewiarygodny.Ale to nie przeszkadza w złożeniu sobie życzeń.

Wesołych Świąt.Pozdrawiam :)

Dziękuję...Życzę ci tego samego :)

A odnośnie palenia teraz to ja pale samym miałem ...Mieszanki są dobre na temperatury dodatnie..Wtedy nie odp. bo nie mam ochoty na utarczki słowne z tobą :) .Po prostu odniechcialo mi się wdawać w bezsensowne dyskusje,które zmierzają do tego ze obrażasz potem straszysz...Wiem tylko jedno ze każdy ma prawo do budowania SWOJEGO domu!! Nie ważne czy bedzie tam palił gazem,olejem,czy trocinami!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zbuduję z samą podłogówką.Margines-jak napisałeś :)

Z wyliczeń projektanta,nie wynika aby był to dużoooooo większy koszt.Masz porównanie,masz kogoś kto taki zbudował?

 

To sobie zadzwoń do jakiegoś instalatora i powiedz że masz np. 100m2 powierzchni użytkowej i chcesz podłogówkę i niech Cio zrobi kompletną wycenę (usługa+materiał) to zobaczysz ...

 

Wtedy będziesz wiedział czemu ludzie robią instalacje grzejnikowe ...

 

Ja na poddaszu robiłem grzejniki i wiem ile to kosztuje , wiem tez ile kosztowała podłogówka na dole , pytałem się po prostu instalatora ile bierze za m2 z materiałem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Dziękuję...Życzę ci tego samego :)

A odnośnie palenia teraz to ja pale samym miałem ...Mieszanki są dobre na temperatury dodatnie..Wtedy nie odp. bo nie mam ochoty na utarczki słowne z tobą :) .Po prostu odniechcialo mi się wdawać w bezsensowne dyskusje,które zmierzają do tego ze obrażasz potem straszysz...Wiem tylko jedno ze każdy ma prawo do budowania SWOJEGO domu!! Nie ważne czy bedzie tam palił gazem,olejem,czy trocinami!!!!

 

Moje wywody zmierzały do tego by np.mogło by się okazać ,że po zrobieniu stosownych wyliczeń mógłbyś spalać mniej bo np.w innym kotle,mniej bo innym źródłem ogrzewania itd.itd.No ale jak zwykle nie zrozumiałeś lub zrozumiałeś jak chciałeś.Sorkki za off.Wesołych Świąt Wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
I dlatego krąg zainteresowanych pompami jest bardzo niski i nikt przy zdrowych zmysłach kto ma grzejniki nie będzie myślał o pompie ...

Masz rację.

Pompy mają najwyższy COP czym niższa jest temperatura wody w obiegu a co za tym idzie czym lepiej ocieplony dom , bo tylko bardzo dobrze ocieplony dom pozwoli na używanie bardzo niskiej temepratury wody w obiegu ....

Nie masz racji,a wręcz jesteś w bardzo dużym błędzie,chodzi o wytłuszczenie.

A grzejniki ? W większości domach to standard , nawet tych najnowszych , później są domy które mają instalacje mieszane ...

A z 100% podłogówką ? To margines ...

Dlaczego ?

Koszty !

Nie masz racji,instalacja mieszana to błąd i kosztowniejsza od podłogówki w 100%

Jeśli chodzi o koszty,też jesteś w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekamy JAK TY ZBUDUJESZ .Widzisz na dzień dzisiejszy mam na eko :) . Ale po co?jak pale tanio i budżetu nie nadwyrężam za nadto.Paliłeś olejowym i co??poszłeś w węgiel???czemu?paląc olejowym widać ze masz kasę.Chcesz?mogę pisać ze pale eko za 1k ,tylko po co?by udawać snoba? pale miałem to tak pisze...aha wiele osób z tego forum pali mieszankami! Wszystkich nas nie stać na domy?

 

Faktycznie !!! Patrząc na średnią moc kotła to spalasz baaaaaardzo mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji,a wręcz jesteś w bardzo dużym błędzie,chodzi o wytłuszczenie.

 

Nie masz racji,instalacja mieszana to błąd i kosztowniejsza od podłogówki w 100%

Jeśli chodzi o koszty,też jesteś w błędzie.

 

Kurcze Arturo to po co pod pompe ciepła robią ludzie bardzo gęste ułożenie rur ? Po to aby temp. zasilania była jak najniższa. Jak nie ma to znaczenia to czemu na grzejnikach tak COP mocno siada , o czym oczywiście sprzedawcy nie mówią ?

 

Co do cen (grzejniki vs podłogówka) to znam ceny bo robiłem , to znaczy nie ja a instalator i znam ceny i wcale się nie dziwię że ludzie montują grzejniki , bo jest dużo taniej ...

Mowa oczywiście o cenie za kompleksowe wykonanie przez instalatora ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Kurcze Arturo to po co pod pompe ciepła robią ludzie bardzo gęste ułożenie rur ? Po to aby temp. zasilania była jak najniższa. Jak nie ma to znaczenia to czemu na grzejnikach tak COP mocno siada , o czym oczywiście sprzedawcy nie mówią ?

Właśnie po to,żeby temperatura zasilania była jak najniższa przez to będzie lepsza sprawność pompy ale to nie ma nic wspólnego z ociepleniem domu.

W Twoim poście wyróżniłem to o czym nie miałeś racji.

Nie sądzę,żeby instalatorzy o tym nie wspominali,przecież jest to abecadło i nikt o zdrowym rozumie nie poleci pompy do grzejników,obojętnie czy to będzie gruntowa czy powietrzna chyba,że inwestor z góry zakłada niższą sprawność pompy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poranne kalafiory, co robię źle? Czy to jednak norma?

 

[ATTACH=CONFIG]231374[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]231375[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]231376[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]231377[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]231378[/ATTACH]

 

 

U mnie na "retopalu" bywa jeszcze gorzej , także masz ładnie :)

 

Zmieniłem opał na próbę - zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...