Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wypowie sie ktos na temat tej ilosci wody w ukladzie?? czy 2 bary to za duzo ? i czy zmniejszenie sie przelozy na mnijesze spalanie ? teoretycznie powinno , ale i napewno opozni przeplyw wody przez caly uklad.

 

Czy 2 bary to dużo? A jak wysoki masz budynek? Na jakie ciśnienie masz zamontowany zawór bezpieczeństwa? Co do zmniejszenia spalania to nie słyszałem o zależnosci - mniejsze ciśnienie to mniejsze spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypowie sie ktos na temat tej ilosci wody w ukladzie?? czy 2 bary to za duzo ? i czy zmniejszenie sie przelozy na mnijesze spalanie ? teoretycznie powinno , ale i napewno opozni przeplyw wody przez caly uklad.

 

Nigdzie do tej pory nie wyczytałem o jakiejkolwiek zależności ciśnienia czynnika grzewczego na wielkość spalania. W mojej ocenie ciśnienie 2 bar-y jest dość wysokie, gdyż 1 bar to jest ciśnienie słupa wody o wysokości 10mb, czyli dwa bary to budynek wyskoki na 20mb (na tym poziomie jest najwyższy grzejnik lub naczynie wzbiorcze), a to już sporawa chałupa. ;)

Wyższe jest zużycie energii elektrycznej w tak wysokim domu, gdyż trzeba zastosować mocną pompę CO, aby tak wysoko podała wodę i uzyskać przy tym wymagany przepływ.

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam taki sam problem jak marcin_bnk. Średnia temperatura zewnętrzna ostatnich kilku dni to ok 6*C, a średnie dzienne spalanie to ok 25-30 kg ekogroszku ECO POWER o wartości opałowej 24 MJ / kg. W domu temperatura 21-22*C (regulator wewnętrzny wyłączony, regulacja termostatami).

 

Instalacja przerobiona po ogrzewaniu olejem opałowym. Poniżej zdjęcia:

http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg oraz http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg

Od kotła wychodzą dwa obiegi na osobnych powrotach: CWU oraz CO. Nie posiadam ani zaworu 3D, ani 4D (jedynie wymiennik płytowy). Powierzchnia do ogrzania to ok 140 m^2 + zbiornik CWU 120 litrów (dom zbudowany w 1987 roku, dwie kondygnacje, góra cegła biała, ocieplona styropianem 15 cm, dół cegła biała + kamień).

 

Jakbym nie palił, nie mogę zejść poniżej tego poziomu. Jest na to sposób z ustawieniem sterownika, czy konieczna będzie modyfikacja instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz naturalnie do zrobienia, jednak chyba dopiero latem, a po wtore raczej po zakonczeniu 2-letniej gwarancji na osprzet kotla. Pytanie, czy nie naruszy to 5-letniej gwarancji na sam kociol, gdyz jest to juz ingerencja w jego konstrukcje (punkty mocowania palnika).

Myślę, że nie wpłynie to na gwarancję ani palnika, ani kotła. Nie zmieniasz ich konstrukcji tylko umiejscowienie. Punkty mocowania pozostają te same.

 

Ale czy gra jest warta świeczki ?

 

Chyba nie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zbiornik ma anodę (producent wyposażył w nią zbiornik) to trzeba stosować, jak magnezowa wchodzi w reakcję z wodą to trzeba zastosować inną .

Nie prawda że nie produkuje się zbiorników z tworzywa już 15 lat temu szukałem ,czytałem o takich ale wtedy to były ceny zaporowe.

Interesowałem się zbiornikiem na ciepłą wodę Sanicube Rotexu z tworzywa ,a kupiłem ostatecznie inny ,w którym producent obszedł to w inny sposób i nie trzeba stosować anody .

 

Tyle że anoda tytanowa jest ponad 10x droższa od magnezowej ...

 

Zwykła anoda kosztuje od 30-50zł za sztukę , a tytanowa minimum 500zł ...

 

Może i ktoś produkuje bojlery z tworzywa , ale to margines i jak sam mówisz cena zaporowa , ale dlatego ? Tworzywo jest tanie i nawet często zamiast metali stosuje się tworzywo ...

Obecnie tworzywa mają bardzo dużą wytrzymałość i potrafią pracować w wysokiej temepraturze ...

 

Więc czemu nie ma ogólnostępnych tanich bojlerów ?

problem anod , korozji by nie istniał , tyle że takie bojlery były by zbyt długowieczne i zapewne tutaj jest problem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ciekawy fragment.Zdradzisz jak zmniejszyłeś temp.spalin -ustawiając instalację ? :)

 

Pisałem już nie raz że zmniejszyłem temperaturę spalin, ograniczając chwilowe skoki zapotrzebowania na ciepło czyli aby wszystkie pompy nie włączały się równocześnie, ograniczenie temperatury podłogi (lepiej grzać mniejszą temperaturą i częściej niż wyższą a krócej), zmniejszenie szybkości dogrzewania CWU. Tylko z tego co pamiętam ty jesteś zwolennikiem jednej pompy i o takich manewrach możesz sobie pomarzyć. Podejrzewam że w innym piecu niż RBR 11KW nie robiło by to różnicy bo ciepło węgiel dostarczany do palnika w większej ilości zamieniany by był na ciepło w instalacji a w RBR11KW ogrzewa tylko komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już nie raz że zmniejszyłem temperaturę spalin, ograniczając chwilowe skoki zapotrzebowania na ciepło czyli aby wszystkie pompy nie włączały się równocześnie, ograniczenie temperatury podłogi (lepiej grzać mniejszą temperaturą i częściej niż wyższą a krócej), zmniejszenie szybkości dogrzewania CWU. Tylko z tego co pamiętam ty jesteś zwolennikiem jednej pompy i o takich manewrach możesz sobie pomarzyć. Podejrzewam że w innym piecu niż RBR 11KW nie robiło by to różnicy bo ciepło węgiel dostarczany do palnika w większej ilości zamieniany by był na ciepło w instalacji a w RBR11KW ogrzewa tylko komin.

 

 

Na szczęście to są tylko Twoje podejrzenia.

 

To że spaliny osiągają po 250 i więcej stopni, to nie wina kotła tylko sposobu sterowania. Jak zalewasz kocioł (każdy) zimną wodą, a sterownik widzi znaczny spadek temperatury, to dokłada węgla i zwiększa nadmuch, czyli moc żeby ten spadek wyhamować. To musi skutkować wysoką temperaturą spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Tylko z tego co pamiętam ty jesteś zwolennikiem jednej pompy i o takich manewrach możesz sobie pomarzyć.

Ja marzę tylko o jednym,abyś wreszcie przestał pierdoooolić!Bzdury jakie wypisujesz,dają nominację i prawie pewną wygraną w mistrzostwach głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście to są tylko Twoje podejrzenia.

 

To że spaliny osiągają po 250 i więcej stopni, to nie wina kotła tylko sposobu sterowania. Jak zalewasz kocioł (każdy) zimną wodą, a sterownik widzi znaczny spadek temperatury, to dokłada węgla i zwiększa nadmuch, czyli moc żeby ten spadek wyhamować. To musi skutkować wysoką temperaturą spalin.

 

W niektórych sterownikach jest możliwość ustawienia maksymalnej temperatury spalin i kocioł przekraczając tą temperaturę wyhamowuje. Inne kotły w większości gdy rośnie temperatura spalin proporcjonalnie i szybko zwiększa się temperatura wody w obiegu co w RBR nie zauważyłem. Byłem wczoraj u kolegi i w kostrzewie z sondą lambda wystudziliśmy instalacje i daliśmy mu pełną moc i temperatury wyższej niż 170C nie zauważyłem. Wyżej się nie dało ciągność bo woda w obiegu przekraczała 70C i piec przechodził w podczymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-niestety moja kotłownia to długa kiszka, RBR troche mi sie gryzie z ustawieniem względem komina, czy powrót można podpiąć do spustu wody z kotła który jest z boku czy jednak musi być podpiety do kroćca z tyłu kotła? pisałem do Instalco w tym temacie ale mnie olali

Zgadzam się z tym co Zbigmaz Ci odpisał w 100%, ale chciałbym dodać co nieco do tego co zacytowałem. Oficjalnie producent "klepie" kociołki pod jeden szablon ale jak zamówisz kocioł u oficjalnego dystrybutora tj. karoka65 (u niego zakupiłem) lub minertu, to jesteś w stanie podać swoje oczekiwania odnośnie kotła. Przypuszczam, że nie będzie problemu z zamówieniem kociołka z powrotem z boku. Proponowałbym takie rozwiązanie, a nie wpinanie się w miejsce gdzie ma być zawór spustowy ze względu na jego średnicę (można zamówić większą) lub jego ułożenie (wtedy trzeba ostro pilnować temperaturę powrotu).

Najlepiej jak to pytanie zadasz bezpośrednio jednemu z nich na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja marzę tylko o jednym,abyś wreszcie przestał pierdoooolić!Bzdury jakie wypisujesz,dają nominację i prawie pewną wygraną w mistrzostwach głupoty.

 

Ty za to jesteś najmądrzejszy dając się naciągnąć na ceramikę, po co palisz na grupowym jak to jest tylko tryb aby ograniczyć moc pieca i temperaturę spalin.

Ja paląc w automacie tak poustawiałem instalacje że różnica automat/grupowe mam mniej niż 1kg/24h, ale jak wcześniej pisałem z jedną pompą szału nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że anoda tytanowa jest ponad 10x droższa od magnezowej ...

Zwykła anoda kosztuje od 30-50zł za sztukę , a tytanowa minimum 500zł ...

Może i ktoś produkuje bojlery z tworzywa , ale to margines i jak sam mówisz cena zaporowa , ale dlatego

Nie przesadzaj tytanową można kupić taniej

http://systemgaz.com.pl/anoda_tytanowa_ar-100032318,591,2722.html

http://systemgaz.com.pl/anoda_tytanowa_ar-100032317,591,2721.html

Zbiornik do CWU też można sobie zrobić nawet na miarę kształt

http://www.transcom.pl/produkcja_detali/spawanie_tworzyw1/zbiornik_cylidryczny/

,kupić po oleju używkę ,włożyć 2 wężownice miedziane do wnętrza zalać wodą z dodatkiem albo innym płynem owinąć wełną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...