Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Dla mnie laika same plusy grzania bufora do wysokich temperatur,po pierwsze wykorzystanie optymalnej sprawności kotła,wykorzystanie ciepła wtedy kiedy chcemy bez zbędnych przegrzewow,przy podlogowce dobrze ocieplony bufor,raz zagrzany styknie nawet na parę dni.

 

Taaa ...

 

A czym większa temperatura wody w buforze tym większe straty ciepła a dodatkowo duża ilośc wody w buforze czyli tez duża powierzchnia bufora to też duże straty ciepła ...

 

Mój mały bojler 80L ma straty dobowe 1,6KWh (dane producenta , nie wiem w jakiej temp.), a przecież to jest maleństwo i sam bojler jest ocieplony , to ile będzie miał wielki bufor i to grzany do wysokiej temperatury ?

 

Zapewne "oszczędności" zjedzą straty bufora ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Taaa ...

 

A czym większa temperatura wody w buforze tym większe straty ciepła a dodatkowo duża ilośc wody w buforze czyli tez duża powierzchnia bufora to też duże straty ciepła ...

 

Mój mały bojler 80L ma straty dobowe 1,6KWh (dane producenta , nie wiem w jakiej temp.), a przecież to jest maleństwo i sam bojler jest ocieplony , to ile będzie miał wielki bufor i to grzany do wysokiej temperatury ?

 

Zapewne "oszczędności" zjedzą straty bufora ...

Nie wiem co ty porownujesz,bojler do bufora ciepła ?Zamiast pisać glupoty poczytaj sobie forum jak ludzie ocieplają bufory,znajdź dziennik budowy Piczmana,on grzeje węglem z buforem,tam douczysz się na ile czasu wystarczy naładowany bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ty porownujesz,bojler do bufora ciepła ?Zamiast pisać glupoty poczytaj sobie forum jak ludzie ocieplają bufory,znajdź dziennik budowy Piczmana,on grzeje węglem z buforem,tam douczysz się na ile czasu wystarczy naładowany bufor.

 

A czym się różni bojler od bufora ?

I jakie to głupoty ?

 

Oczywiście jak SAMEMU się ociepli to będzie na 100% lepiej niż ocieplenie producenta, ale fabryczne bufory 300L i większe mają już ocieplenie i wątpie aby ktoś je jeszcze ocieplał ...

 

 

Po co mam czytać ?

 

Dla mnie bufor ma jedynie sens jak ktoś ma jakiegoś starego wielkiej mocy śmieciucha. Wtedy spalając szybko na dużej mocy uzyskuje dużą sprawność (a i tak niższą niż w nowoczesnych kotłach na ekogroszek) może szybko "nałądować" bufor i może dzięki temu cieszyć się "bezobsługowaością" kilka dni , a potem znów rozpalanie , ładowanie i itd ...

 

Cudowność bufora to mit ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy myślisz,że ustawiając 8kW,dogrzejesz bufor szybciej?

 

Przy kotle z podajnikiem nie jest tak przecież że bufor jest rozławowywywany do zera,

kocioł dogrzewa wodę w zasobniku, próbowałem 12/12 i robiło tylko cyk i opału nie było.

temperaturę miałem ok 160-200 normalna

 

A próbowałeś ?

 

Tak Probowałem

 

Dla mnie laika same plusy grzania bufora do wysokich temperatur,po pierwsze wykorzystanie optymalnej sprawności kotła,wykorzystanie ciepła wtedy kiedy chcemy bez zbędnych przegrzewow,przy podlogowce dobrze ocieplony bufor,raz zagrzany styknie nawet na parę dni.

 

No własnie nie ujmijąc laika, bufor jest super dla kotła zasypowego, dla soarów,

Jak go znam,musi się "przespać" z taką decyzją,no i ta wysoka temp.spalin....:)

 

Już spałem, jakoś nie pamietam abym forsował kondensacje spalin - co innego Ty.

 

Taaa ...

 

 

A czym większa temperatura wody w buforze tym większe straty ciepła a dodatkowo duża ilośc wody w buforze czyli tez duża powierzchnia bufora to też duże straty ciepła ...

 

Mój mały bojler 80L ma straty dobowe 1,6KWh (dane producenta , nie wiem w jakiej temp.), a przecież to jest maleństwo i sam bojler jest ocieplony , to ile będzie miał wielki bufor i to grzany do wysokiej temperatury ?

 

Zapewne "oszczędności" zjedzą straty bufora ...

 

Ktoś kto nie obserwował bufora nie wie o czym pisze, masz racje im wiecej wody zagrzejemy tym wiecej ciepła stracimy ale w sumie powinno to wyjść na 0 - tylko teoretyczne, a dlatego że sprawność kotła przy 8kw nie jest dużo niższa niż przy 12kW, natomiast strata z bufroa bedzie dużo pelpsza.

 

Nie wiem co ty porownujesz,bojler do bufora ciepła ?Zamiast pisać glupoty poczytaj sobie forum jak ludzie ocieplają bufory,znajdź dziennik budowy Piczmana,on grzeje węglem z buforem,tam douczysz się na ile czasu wystarczy naładowany bufor.

 

Piczman teraz sam doszedłdo tgo że pali codziennie po conajmiej 10 kg brykietu, fizyki nie oszukasz. Co innego naładować bufor i nie brać z niego energii a co innego mieć rodbiór.

 

Sądzę,że nie wiesz o czym piszesz lub nie rozumiesz o czym ja piszę.

300l to dla mnie jest zwykły zasobnik cwu z 5-8cm izolacją a prawdziwe bufory ciepła inwestorzy docieplają jeszcze 20-25cm wełny,styropianu itp.

 

Jeśli dla ciebie sprawność 40 do 50% = 90% to ok.

 

nawet 10l wody w instalacji to jakiś magazyn energii wiec może być to jako bufor traktowany. Kwestia izolacji to tylko w wychaładzaniu bufora zależna.

Ja mam obecnie 10cm wełny na to pur 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

próbowałem 12/12 i robiło tylko cyk i opału nie było.

temperaturę miałem ok 160-200 normalna

.

Nie wierzę ,że masz 160-200deg na 12kW grupowe.

Na 8kW miałem spalinę rzędu 120deg.na 12kW 120-140deg,16kW 140-160deg.Z zawirowywaczem nieco mniej,ale sporo pyłu(nie sadzy) zostaje w wymienniku.

Jak Ty to robisz,że generujesz taką spalinę?Mogę zerknąć na twój ster?Nadmuchy są ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę ,że masz 160-200deg na 12kW grupowe.

Na 8kW miałem spalinę rzędu 120deg.na 12kW 120-140deg,16kW 140-160deg.Z zawirowywaczem nieco mniej,ale sporo pyłu(nie sadzy) zostaje w wymienniku.

Jak Ty to robisz,że generujesz taką spalinę?Mogę zerknąć na twój ster?Nadmuchy są ok?

 

na 8kw mam 90-120, podepne wieczorem net i sobie popatrzysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę ,że masz 160-200deg na 12kW grupowe.

Na 8kW miałem spalinę rzędu 120deg.na 12kW 120-140deg,16kW 140-160deg.Z zawirowywaczem nieco mniej,ale sporo pyłu(nie sadzy) zostaje w wymienniku.

Jak Ty to robisz,że generujesz taką spalinę?Mogę zerknąć na twój ster?Nadmuchy są ok?

 

To ciekawe z jaką mocą mój RBR-11Kw pracował jak na automacie miałem temperaturę spalin powyżej 250C - z 20KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zalozylem sobie spalanie na poziomie 2.5-3 t wegla na sezon i tego nie przeskocze bo takie sa wymagnia mojego domu

To jest ok.13500-16000kWh czyli mega dużo.

Na pewno tyle wychodzi ? A może właśnie takie spalanie stworzy słaba sprawność przy przewymiarowanym kotle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zawsze mnie to ciekawiło skoro 40*118 = 4720 czemu masz prawie dwa razy przewymiarowana pompę ???

Akurat powyzsze zużycie ma mało wspólnego z doborem mocy urządzenia grzewczego ;)

Obciążenie cieplne przy parametrach -20 +22 wyszło mi na poziomie 3,2kW.

Zakladalem grzanie tylko w II taryfie czyli tylko przez 10h na dobę.

3,2kW potrzebujemy przez 24h a że grzalbym tylko przez 10h to musiałbym mieć urządzenie grzewcze o mocy:

3,2kW*24/10=7,68kW,które w pełni zaopatrzy w ciepło dom na 24h.

A że obecne rachunki za c.o+cwu są w pełni satysfakcjonujące nawet w taryfie G11 to i grzeje w G11 a pompka chodzi sobie 4-5h na dobę z cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ale w ekogrochu nic lepszego nie znajde pewnie, że wolałbym palić ze sprawnością 90% ale tak się nie da. Zobaczymy może bedę pozytywnie zaskocozny i okaże się, że podniesienie temperatury w pomieszczeniach nie koniecznie musi równać się proporcjonalnemu wzrostowi spalanego węgla jak wyjdzie 2t to będę pozytywnie zaskoczony albo zaczne mieszać.

 

Podnieś temp do 22*C na próbę.

 

Co do sprawności to można na próbę grzałką zagrzać , tylko gdzie ją wsadzić - do baniaka CWU to chyba za duże straty (baniak -> kocioł -> podłogówka) Bo do kotła się nie da ? Chyba że się da ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głąbie,kable grzejne bralbym też o mocy 9kW,Kospela bralbym o mocy 12kW ale w tym wypadku musiałbym grzać tylko w II taryfie,przy pompie mam 3x mniejsze zużycie niż przy kablach i Kospelu i nie widzę potrzeby zmiany taryfy.

Idź do szkoły uczyć się liczyć albo wyjdż w końcu z kotłowni bo zdziczejesz do końca i odwioza cię w kaftanie...

 

hehe nie ja wprowadzam nowa matematykę.... co nie idzie sprzedaż pomp??? czy sąsiadowi kilku klientów trzeba nagonić?? ach...ta marża....:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Głąbie,kable grzejne bralbym też o mocy 9kW,Kospela bralbym o mocy 12kW ale w tym wypadku musiałbym grzać tylko w II taryfie,przy pompie mam 3x mniejsze zużycie niż przy kablach i Kospelu i nie widzę potrzeby zmiany taryfy.

Idź do szkoły uczyć się liczyć albo wyjdż w końcu z kotłowni bo zdziczejesz do końca i odwioza cię w kaftanie...

Z jednym się zgadzam.Nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek kotła na paliwo stałe w nowo wybudowanym domu ( w bryle budynku) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni bojler od bufora ?

 

Dla mnie bufor ma jedynie sens jak ktoś ma jakiegoś starego wielkiej mocy śmieciucha. Wtedy spalając szybko na dużej mocy uzyskuje dużą sprawność (a i tak niższą niż w nowoczesnych kotłach na ekogroszek) może szybko "nałądować" bufor i może dzięki temu cieszyć się "bezobsługowaością" kilka dni , a potem znów rozpalanie , ładowanie i itd ...

 

Cudowność bufora to mit ...

Mitem jest wysoka sprawność kotłow z podajnikiem. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bie%C5%BC%C4%85ce-zu%C5%BCycie-ekogroszku&p=5906481&viewfull=1#post5906481
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Z jednym się zgadzam.Nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek kotła na paliwo stałe w nowo wybudowanym domu ( w bryle budynku) :)

Z drugim też się powinieneś zgodzić.

Przy -20st.C potrzebuję 3,2kW,który kocioł przy nawet 80% sprawności to potrafi ?

Moje 9kW teraz na ogrzewanie pracuje 3,5h z mocą 9kW,czyli zastosujmy odwrotność powyższego wzoru czyli 9kW*3,5h/24h=1,31kW

Mój dom na dzisiaj potrzebuje urządzenia grzewczego o mocy 1,31kW,który kocioł tyle osiąga ?

Oczywiście żaden i dlatego też bufor jest niezbędny do pracy z optymalną sprawnością pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugim też się powinieneś zgodzić.

Przy -20st.C potrzebuję 3,2kW,który kocioł przy nawet 80% sprawności to potrafi ?

Moje 9kW teraz na ogrzewanie grzeje 3,5h mocą 9kW,czyli zastosujmy odwrotność powyższego wzoru czyli 9kW*3,5h/24h=1,31kW

Mój dom na dzisiaj potrzebuje urządzenia grzewczego o mocy 1,31kW,który kocioł tyle osiąga ?

 

jasne....a świstak siedzi i zawija..... tak całkiem przypadkiem masz je z sasiadem w dobrych cenach?? nie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
jasne....a świstak siedzi i zawija..... tak całkiem przypadkiem masz je z sasiadem w dobrych cenach?? nie???

Ale co kabli grzejnych o mocy 9kW ? Bo pisałem o kablach o mocy 9kW.

Lecz się.

 

Przy -20st.C potrzebuję 3,2kW,który kocioł przy nawet 80% sprawności to potrafi ?

Moje "kable grzejne" o mocy 9kW teraz na ogrzewanie pracują 3,5h z mocą 9kW,czyli zastosujmy odwrotność powyższego wzoru czyli 9kW*3,5h/24h=1,31kW

Mój dom na dzisiaj potrzebuje urządzenia grzewczego o mocy 1,31kW,który kocioł tyle osiąga ?

Oczywiście żaden i dlatego też bufor jest niezbędny do pracy z optymalną sprawnością pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

To może ciemniaku jeszcze raz:

 

Przy -20st.C potrzebuję 3,2kW,który kocioł przy nawet 80% sprawności to potrafi ?

Mój "kospel" o mocy 9kW teraz na ogrzewanie pracuje 3,5h z mocą 9kW,czyli zastosujmy odwrotność powyższego wzoru czyli 9kW*3,5h/24h=1,31kW

Mój dom na dzisiaj potrzebuje urządzenia grzewczego o mocy 1,31kW,który kocioł tyle osiąga ?

Oczywiście żaden i dlatego też bufor jest niezbędny do pracy z optymalną sprawnością pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co kabli grzejnych o mocy 9kW ? Bo pisałem o kablach o mocy 9kW.

Lecz się.

 

Przy -20st.C potrzebuję 3,2kW,który kocioł przy nawet 80% sprawności to potrafi ?

Moje "kable grzejne" o mocy 9kW teraz na ogrzewanie pracują 3,5h z mocą 9kW,czyli zastosujmy odwrotność powyższego wzoru czyli 9kW*3,5h/24h=1,31kW

Mój dom na dzisiaj potrzebuje urządzenia grzewczego o mocy 1,31kW,który kocioł tyle osiąga ?

Oczywiście żaden i dlatego też bufor jest niezbędny do pracy z optymalną sprawnością pracy kotła.

 

A gdzie zmagazynujesz tą energię ??? bo jak zalejesz pomieszczenie taka energią to je przegrzejesz,

 

Prosta matma jeśli buda X wypuszcza 2kw energi na h to jeśli masz 9kw i grzejesz nimi 10h to dajesz 90kwh energii starczy to na 45h

ale przez te 44h bedzie to pomieszczenie przegrzane.

zaraz napiszesz żę bedizesz dostarczać energię proporcnonalnie - ale to jest prawie że praca ciągła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...