Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

[ATTACH=CONFIG]238224[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]238225[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]238226[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]238227[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]238228[/ATTACH]

 

Witam Wszystkich po dłuższej przerwie.

 

Kocioł zainstalowany na jesień. Kotównia widoczna na zdjeciach. Efekt spalania także :(.

Przy aktualnych temperaturach idzie około 60-70 kg groszku na dobę :( ilość niespalonego węgla w proporcji 1:1 z popiołem). Popiół musi być wyrzucany miniumum raz na dzień a czasami i tak podchodzi pod koronę. eCol mocno przerzuca niespalony wegiel (temperatura spalin około 140-160 popiół po około 16h palenia nie mieści się na raz w widocznym wiadrze), grupowe dopala wegiel (temperatura spalin 160-180) po dniu palenia popiół z niewielkimi spiekami w ilości około 3/4 objetości widocznego wiadra.

Instlacja mieszana około 90m2 podłogówki + 6 grzejników. 1-wsze wyjście na podłogówkę, na zaworze 3D, 2-gie wyjście rozgałęzione na CO i CWU. CO na zaworze 4D (aktualnie otwarty na maksa). W układzie 3 miimpy; 1 podłogowa (mieszajaca, praca niezależna, 60c, praca ciagła), 2 CO (CO, załączona), 3 CWU (CWU). Czujnik temperaury powrotu podpięty pod powrót z CO.

 

Dom parterowy uzytkowa 140m2 + garaż 36m2, sciana pustak ceramiczny 24cm, ocieplony styropianem 15cm, strop monolityczny 12-14cm bez ocieplenia, dach około 350m2 dachówka ceramiczna, pełne deskowanie dachu, podbitka, okna w wkładkami styropianowymi w ramach + 3 szyby z gazem, wentylacja grawitacyjna.

 

Od początku stycznia malowałem dom poszło około 100l farby.

Kocioł pracuje w trybie ciągłym około 25dni, temperatura w domu dzisiaj dobiła do 17C (wyłaczone 2 obwody podłogowe około 40-45m2), wszystkie grzejniki otwarte.

Podczas instalacji hydralik sprawdzał koronę i nie wkleił jej ponownie, brak kratki nawiwnej w kotłowni.

Kocioł 17KW wyposażony w komorę ceramiczną (teraz bym jej nie kupił już).

 

Proszę o pomoc w ustawieniach, aby osiągnąć komfort cieplny przy ekonomicznym spalaniu (ekonomiczne to powiedzmy worek groszku na dobę).

 

 

Pozdrawiam

Sławek

 

 

Nawiew i wywiew w kotłowni to podstawa, do prawidłowego spalania potrzebne jest świeże powietrze.

 

Jakie miałeś te nastawy na grupowym ? I czy spieki takie jak na zdjęciu ? No i co to za opał ?

 

Nowy domek potrzebuje dużo więcej ciepła ale 70 kg/dobę to przegięcie, ciekawe ile z tego z wylądowało w popielniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przeszedłem z eCola na grupowe, moc min. 12kw, max 16kw (ustawienie 8kw -12kw powodowało niedogrzewanie kotła). Do wczoraj paliłem mieszanką 1:1 Ekoret z Retopalem. Niedopalony wegiel to około połowa popielnika.

Od wczoraj Ekobran.

Na grupowym jest zdecydowanie lepiej, spieki małe (największe wielkości jajka), iloośc popiołu około 3/4 wiadra na dzień, mało nie dopalonego węgla.

Ustawień ręcznych nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem z eCola na grupowe, moc min. 12kw, max 16kw (ustawienie 8kw -12kw powodowało niedogrzewanie kotła). Do wczoraj paliłem mieszanką 1:1 Ekoret z Retopalem. Niedopalony wegiel to około połowa popielnika.

Od wczoraj Ekobran.

Na grupowym jest zdecydowanie lepiej, spieki małe (największe wielkości jajka), iloośc popiołu około 3/4 wiadra na dzień, mało nie dopalonego węgla.

Ustawień ręcznych nie sprawdzałem.

 

A ustawień 12/12 kW próbowałeś ? Na początek łatwiej ustawić moc min i max taką samą w celu dopasowania nadmuchu.

 

Wrzuć fotki wykresów, histogramu i popiołu z tego grupowego.

 

Nie masz możliwości podpięcia sterownika do netu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie 8-12 w ciągu kilku godzin wystudziło mi instalację z 60C na około 45C. Jak pisałem wyżej na grupowym węgiel jest dopalony, i prawie go nie widać w popiele (kilkanaście - kilkadziesiąt bryłek).

Ustawien 12-12 dokonam w dniu jutrzejszym (ja jestem na szkoleniu, kotłem zarządza żona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ustawienie 8-12 i 12-12 może być w zasadzie takie samo skuteczne przecież bo jeżeli dochodzi do zadanej to zejdzie na 8 kw a jezeli nie to będzie jechał na 12. Trzeba tylko dobrze dobrać nadmych żeby dopalał węgiel i tyle. Jeżeli braknie ci mocy wówczas musisz przejść na 16 kW ale wtedy znów będzie ci niedopalać. Wydaje mi się że musisz tak dmuchać żeby dopalał a jeżeli nie to nowy soft i mniejsze dawki paliwa żeby był w stanie to dopalić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ustawienie 8-12 i 12-12 może być w zasadzie takie samo skuteczne przecież bo jeżeli dochodzi do zadanej to zejdzie na 8 kw a jezeli nie to będzie jechał na 12. Trzeba tylko dobrze dobrać nadmych żeby dopalał węgiel i tyle.

 

To samo chciałem napisać.

 

Mimo to spróbuj 12/12 z nadmuchem 41-42%. I obserwuj co na palniku i w popielniku ale nie zbyt często, co 2-3 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też trochę niedopala a jadę na 8-12 (40-44). Zastanawiam sie czy dalej zwiększać nadmuch czy przejść np na 8 - 8 i dmuchać na tą mniejszą dawkę paliwa żeby dobrze dopalało. Myślę że pomoże zaktualizowanie softu żeby mniej dostarczało węgla do palnika. I tak mi nie dochodzi do zadanej bo dopiero zaczynam grzać w zasadzie zamarzniętą budowę ogrzewaniem podłogowym. Nie zależy mi na jakimś super szybkim dojściu do ciepła w środku tylko na wykorzystywaniu na max węgla gdyż idzie go teraz sporo (ok 50 kg/dzień). Mniejsza dawka z 8kW odpowiednio dmuchana powinna się lepiej dopalać. Poprawcie mnie jeżeli źle myślę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCol szedł na nadmuchu +3 (większy nadmuch = większe spieki).

 

To co pokazałeś na zdjęciu we wiaderku, to spieki koksowe czyli niedopał. Żeby to dopalić trzeba więcej dmuchać.

Możesz też spróbować wymusić krótsze cykle poprzez zmniejszenie czasu podawania (eCoal sam sobie skróci przerwę), wtedy opał częściej będzie poruszany na palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś na zdjęciu we wiaderku, to spieki koksowe czyli niedopał. Żeby to dopalić trzeba więcej dmuchać.

Możesz też spróbować wymusić krótsze cykle poprzez zmniejszenie czasu podawania (eCoal sam sobie skróci przerwę), wtedy opał częściej będzie poruszany na palniku.

 

 

Czas podawania skróciłem nawet do 3s niestety nie wniosło to żadnej zmiany, do wczoraj eCol chodził z podawaniem 10S.

Algorytm spalania na eColu działa o czujnik temperatury spalin, w mnie okolo 140-160C a wegiel nadal spada z palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam Wszystkich po dłuższej przerwie.

 

Kocioł zainstalowany na jesień. Kotównia widoczna na zdjeciach. Efekt spalania także :(.

Przy aktualnych temperaturach idzie około 60-70 kg groszku na dobę :( ilość niespalonego węgla w proporcji 1:1 z popiołem). Popiół musi być wyrzucany miniumum raz na dzień a czasami i tak podchodzi pod koronę. CIACH

 

Dom parterowy uzytkowa 140m2 + garaż 36m2, sciana pustak ceramiczny 24cm, ocieplony styropianem 15cm, strop monolityczny 12-14cm bez ocieplenia, dach około 350m2 dachówka ceramiczna, pełne deskowanie dachu, podbitka, okna w wkładkami styropianowymi w ramach + 3 szyby z gazem, wentylacja grawitacyjna.

 

Od początku stycznia malowałem dom poszło około 100l farby.

Kocioł pracuje w trybie ciągłym około 25dni, temperatura w domu dzisiaj dobiła do 17C (wyłaczone 2 obwody podłogowe około 40-45m2), wszystkie grzejniki otwarte.

Podczas instalacji hydralik sprawdzał koronę i nie wkleił jej ponownie, brak kratki nawiwnej w kotłowni.

Kocioł 17KW wyposażony w komorę ceramiczną (teraz bym jej nie kupił już).

 

Proszę o pomoc w ustawieniach, aby osiągnąć komfort cieplny przy ekonomicznym spalaniu (ekonomiczne to powiedzmy worek groszku na dobę).

 

 

Pozdrawiam

Sławek

 

Będziesz ocieplał dach czymś ? Jak wełną połóż ją na stropie tylko szczelnie i na całości - "parę" kilo po 2-3 dniach na 100% spadnie.

 

Powietrze do kotłowni musi być doprowadzone ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ moja pompa podłogowa pracuje non stop, pomyślałem sobie, że nie ma potrzeby ciągnięcia jej zasilania ze sterownika, co przyczyni się do zwolnienia jednego gniazda. Natomiast ważne jest dla mnie monitorowanie temperatury podłogówki, bo mogę sobie wtedy odpowiednio dokonywać zmian na termostacie przy mieszaczu. Idąc dalej tym tokiem myślenia doszedłem do wniosku, że wolne gniazdo wykorzystam do podłączenia pompy cyrkulacyjnej i poustawiam sobie w sterowniku okresy jej pracy.

Tak też zrobiłem i... niestety zonk. Po zmianie parametrów pracy pompy mieszającej z "podłogowa" na "cyrkulacyjna" zrobił się niedostępny na wykresie układ podłogówki, nawet temperatury nie można monitorować.

 

Co nie tak zrobiłem, macie jakieś pomysły? Czy też może sterownik nie ma takiej opcji, że osobno przydziela zasilanie a osobno monitoruje temperaturę?

Edytowane przez Czerny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ moja pompa podłogowa pracuje non stop, pomyślałem sobie, że nie ma potrzeby ciągnięcia jej zasilania ze sterownika, co przyczyni się do zwolnienia jednego gniazda. Natomiast ważne jest dla mnie monitorowanie temperatury podłogówki, bo mogę sobie wtedy odpowiednio dokonywać zmian na termostacie przy mieszaczu. Idąc dalej tym tokiem myślenia doszedłem do wniosku, że wolne gniazdo wykorzystam do podłączenia pompy cyrkulacyjnej i poustawiam sobie w sterowniku okresy jej pracy.

Tak też zrobiłem i... niestety zonk. Po zmianie parametrów pracy pompy mieszającej z "podłogowa" na "cyrkulacyjna" zrobił się niedostępny na wykresie układ podłogówki, nawet temperatury nie można monitorować.

 

Co nie tak zrobiłem, macie jakieś pomysły? Czy też może sterownik nie ma takiej opcji, że osobno przydziela zasilanie a osobno monitoruje temperaturę?

 

Według mojej wiedzy jeśli masz podłączony dobrze czujnik podłogi pod ster to pomimo przejścia na pompe cyrkulacyjną będziesz mógł podejrzeć na wykresie temp podłogi ale nie będzie to funkcja aktywna-tzn. nie będziesz mógł zdalnie dokonać zmian:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić jak widać w popielniku trochę czarnych węgli. Podawanie mam przy nadmuchu 3 na 8 kW. Przed aktualizacją nie było takiego problemu.

 

Edit. Już wiem, zwiększyć nadmuch. Wyjąłem ceramiczną kapliczkę i trzeba chyba mocniej dmuchnąć.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...