Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Się właśnie dowiedziałem, że w RBR to będzie problem z tym wspomaganiem na awaryjnym ruszcie - rzeczywiście nie przemyślałem tego, kierownica spalin może przeszkadzać. Dzięki za zwrócenie uwagi, Jarek. W innych kotłach się da robić takie rzeczy - i jak trzeba to się robi. W takim razie dawaj go na 20 - 20 kW, nadmuch dobierz żeby nie przerzucał i niech zapier...la. Jak masz 250 metrów podłogi, to jest sporo ton zimnego betonu. Tego się nie pogilga. Kondensat już nie powinien się pokazać - bo on jest najczęściej z zimnego komina a komin już zagrzałeś.

 

Ale proponujesz go puścić na stałe z tymi pompami ?? Jutro mu dopierd**e rano na 16 kW i pozakręcam mu całą podłogówkę w piwnicy. Zostawie jeszcze na cyklicznym. Jak wróce z roboty i da rady to dopierd**e mu jeszcze mocniej na 20 kW i będę się bawił tymi obiegami. Muszę doprowadzić do tego żeby kocioł się zagrzał do zadanej i potem trzymał ten parametr w miarę możliwości. Mam sprzęgło hydrauliczne ale narazie nie daje rady ogrzać powrotu zeby nie upadł (zasilania zreszta też). ALe teraz to lecę jedynie na 12 kW na 43 % nadmuchu. Węgiel mi się koksuje. Nie wiem jak mu dowalić żeby tego nie było. Muszę się spodziewać od jutra spalin 300* i zużycia 100kg/d :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie inni pomogą.

 

Uważam,że Andrzej dobrze podpowiada.

 

Posiedź przy kotle i zobacz ile jest w stanie na Twoim obiekcie max. z dobrym skutkiem przepalić.

O 100kg/24h w małym palniku zapomnij, to jest 25kw, jak się uda wszystko spalić.... tak w skrócie mówiąc.

 

Ja bym celował, aby na godzinę nie brał więcej jak 2kg, to i tak mocno nadwyręży palnik. Najlepiej celuj, aby szło 1,5kg/h

To wygrzewanie starałbym się robić w trybie dwustanowym.

Otwórz część pętli i niech grzeje ciągle, jak się to wygrzeje, to dopiero dokładaj możliwie już po małych ilościach danych pętli...

Cierpliwości i do przodu.

 

Ok to chyba jest najbardziej odpowiednie podejscie. Rozumiem że pompy na stałe Puszczone? Jutro tak rano zrobię i zobaczymy co się stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz Chwałowice to przy tak dużym zapotrzebowaniu będziesz miał problem. Poszukaj sobie gdzieś może jakiegoś łatwopalnego węgla - na przykład Retopalu. Tak z pół tony na potrzeby rozruchu instalacji. Wtedy palnik więcej będzie w stanie łyknąć bez niedopału i koksu - najwyżej szlaki trochę wyprodukuje z popiołu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz Chwałowice to przy tak dużym zapotrzebowaniu będziesz miał problem. Poszukaj sobie gdzieś może jakiegoś łatwopalnego węgla - na przykład Retopalu. Tak z pół tony na potrzeby rozruchu instalacji. Wtedy palnik więcej będzie w stanie łyknąć bez niedopału i koksu - najwyżej szlaki trochę wyprodukuje z popiołu.

 

No właśnie od dwóch dni mam retopala z bartexu. Ale właśnie z tym to dopiero mi się koksuje. Nie wiem jak to dmuchać. Dziś rano wyniosłem do ojca do śmieciucha całą szufladę koksików. Załączyłem dziś ustwienie 12-16 kW i na 16 dmucham 50%. Zobaczymy co się będzie działo. Najwyżej niech już będą te spieki ale żeby wykorzystywało ten węgiel na maxa. Dodatkowo wyłączyłem pompę co pcha wodę na dwie kondygnacje i grzeję obecnie (nadal cyklicznie) tylko jedno piętro ok 90m2 po podłodze. Mam nadzieję ze piec w końcu dojdzie do zadanej a sprzęgło da radę nadązyć z ogrzewaniem powrotu żeby w końcu kocioł bujał się stabilnie. Wtedy przełączę pompy na stałe i będę pojedyńczo wstawiał kolejne obiegi z dwóch pozostałych pięter. Głównie to teraz mam problem z tym jak dmuchać w ten węgiel i na czym jechać. Czy to grupowe jest napewno dobrym rozwiązaniem do wygrzewania zimnej chaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobass a do tego pomieszczenia w którym masz wyczystkę i będziesz montował to RCK jest jakoś dostarczane z zewnątrz powietrze?

 

Bezpośrednio nie. To pomieszczenie jest oddzielone od kotłowni drzwiami, pod którymi jest szpara ok 1,5 cm. Jak otworzę wyczystkę to zapałka gaśnie, więc powietrze gdzieś drogę znajduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djhiq

 

Napisze krótko i się więcej na wątek nie wtrącam.

Jak trafiłeś jak to określam miękki węgiel, to na małej eko spalisz w miarę rozsądnie pod 45-48kg/24h, będzie deko niedopału i trochę więcej kalafiorów.

Jak trafiłeś jak to określam twardy węgiel, to na takim palniku zacznie Ci zwalać koks po przekroczeniu pok.35kg/24h

 

Stąd moja sugestia, abyś przeszedł w tryb dwustanowy, wyłącz grupowe.

Dobierz tak, abyś w trybie ciągłym spalał na maxa najlepiej 1,5kg/h a góra 2kg/h (zależy jaki ten węgiel)

 

Jak "miękki" to ustaw ok. 1:5 do 1:6, czyli np. 3sek podawanie i 15sek pauza, do tego wentyl, na wyczucie zacząć od ok. 46% i stopniowo dibierać góra/dół, aby uzyskać odpowiedni popiół.

 

Jak "twardy" to ustaw ok. 1:7 do 1:8, czyli 3sek podawanie i 20-24sek pauza i do tego nadmuch ok. 42% - koryguj nadmuch aż uzyskasz dobry popiół

 

W zależności od tego jak mocno możesz pójść, aby nie marnowac węgla - otwórz daną ilośc pętli ogrzewania, jak się to wygrzeje za np. 3-4dni, to stopniowo dodawaj nowe pętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jarecki. Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Mam mało czasu na spędzanie w kotłowni ale dziś tam chwilę zakotwiczę i poobserwuję co się dzieje z popiołem. Zobaczymy też co będzie dziś jak wrócę z pracy. Jadę na 16 kW na 50% nadmuchu ale myślę że będzie masakra w popielniku jak wrócę do domu. Wyłaczyłem też pomkpę i z ogrzewanej powierzchni zostało jakieś 35-40%. Ogólnie zacznę testować dwustan bo ciężko ten węgiel dobrze spalić a narazie to mi zależy żeby jak najwięcej energii wpompować w moje podłogi - o przegrzewanie się narazie nie boję :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djhiq

 

Napisze krótko i się więcej na wątek nie wtrącam.

Jak trafiłeś jak to określam miękki węgiel, to na małej eko spalisz w miarę rozsądnie pod 45-48kg/24h, będzie deko niedopału i trochę więcej kalafiorów.

Jak trafiłeś jak to określam twardy węgiel, to na takim palniku zacznie Ci zwalać koks po przekroczeniu pok.35kg/24h

 

 

Pomimo tego że mieszkam na ślasku to "szpecem" od wunglo nie jestem - możesz mi powiedzieć jak to ocenic czy mam miękki czy twardy. Kupiłem Retopal z Bartexu - tyle mi wiadomo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retopal nie daje spieków koksowych. Przy zbyt dużej dawce może przerzucać niedopałki, ale węgiel nie zlepia się podczas spalania. Spieka się popiół - takie spieki widać na Twoich zdjęciach z pierwszego postu. Przy ostrym prowadzeniu może wręcz tworzyć taką obwódkę szlaki wokół palnika, którą trzeba będzie raz - dwa razy dziennie zrzucić bo sama nie spadnie. Popatrzyłem w Twoje posty i 28 stycznia pisałeś, że palisz Chwałowicami i są mocniejsze od tego co paliłeś wcześniej? Spróbuj przejść na sterowanie dwustanowe. Daj sobie na początek nastawy jakie sugeruje Jarecki - 1 do 6 przy krótkim podaniu, więc np. 3 do 18. Tylko z wiatrem pewnie trzeba będzie iść wyżej, jak masz tą 40 watt dmuchawkę. Przed startem eksperymentu oczyść popielnik, żeby było widać czy nie produkuje niedopału. Tylko to jak będziesz przy piecu i będziesz miał wolnych kilka godzin - bo na pewno trzeba będzie coś poprawiać. Gdzie na Śląsku mieszkasz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowalbym raczej spiecie CWU i CO z jednego krocca zasilajacego, zas podlogowke dal z drugiego. Co zas do powrotow, bezwzglednie jestem za wpieciem powrotu z CWU bezposrednio przed kotlem, wtedy mozna posilkowac sie CWU+mieszajaca gdyby temperatura powrotu bardzo spadala, gdyz bedzie dodatkowo wychladzana przez powrot podlogowki.- to wtedy, gdy powrot podlogowki bedzie wpiety za powrotem 4D. Dlatego jestem za spieciem rowniez powrotow CO oraz podlogowki jeszcze przed zaworem 4D, zas powrotu CWU, jak juz wczesniej wspomnialem, przed samym kotlem.

Takie jest moje zdanie, jesli sie myle, zaraz ktos mnie tu poprawi :)

karoka65 wczesniej napisal: "Rozdziel podłogę i CO".... I tak wlasnie zrob, tylko nie dopinaj podlogi do krocca razem cwu, odseparuj ja calkowicie. CWU i CO wyprowadz i rozdziel z drugieggo... Jak zrobisz tak, jak napisales w powyzszym poscie, bedziesz mial jak w porzekadle: "zamienil stryjek siekierke na kijek" :)

 

OK. Czyli wszystko na odwrót. Zasilanie 1 wyjście CWU od razu do bojlera oraz do 4D a zanim CO. Zasilanie 2 wyjście: Podłogówka, czyli do mieszacza 3d i dalej pompa podłogowa.

A powrót: CO do 4D, podłoga do 4D, a CWU za 4D i wszystko dalej jedną rurką powrotu już do pieca.

 

Karoka co Ty na to?

Edytowane przez jazzy77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Wodzisławskiej w Rybniku masz dilera KW SA - firma TRANS Kaczmarczyka, brałem przez nich kilka razy i było OK. Kup sobie u nich parę worków Retopalu i porównaj spalanie z tym co masz z Bartexu. No i susz węgiel przed zasypem - zapas na 2 kosze do kotłowni do jakichś pojemników, w najgorszym razie do worków jutowych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Wodzisławskiej w Rybniku masz dilera KW SA - firma TRANS Kaczmarczyka, brałem przez nich kilka razy i było OK. Kup sobie u nich parę worków Retopalu i porównaj spalanie z tym co masz z Bartexu. No i susz węgiel przed zasypem - zapas na 2 kosze do kotłowni do jakichś pojemników, w najgorszym razie do worków jutowych

 

Suszę węgiel w kotłowni w domu obok (mieszkam tam aktualnie). ALe ogólnie to wiadomo ze ten opał mam mokry bo aktualnie nie idzie kupic suchego (bynajmniej u mnie nigdzie na miejscu) Ten z Bartexu też przyszedł mokry jak diabli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem zmian w ustawieniach:

Moc min. 12kw nadmuch 37%

Moc max. 16kw nadmuch 40%

Czas postoju w podtrzymaniu 15min

Histeraza CO 1C.

 

Od przedwczoraj temperatura w domu spadła za 17C do 15,6C

Palę aktualnie groszkiem Ekobran (to mieszanka węgli syberyjskich) o niskiej spiekalności i kaloryczności w okolicy 23-25MJ

 

Co dzisiaj będzie na palniku i w popielniku zobaczę po popołudniowej wizycie żony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znowu wysoka temp. podajnika. 95oC. Czy to przez wiatr ? Kiedyś jak wyłączyłem kocioł przyłożyłem ogień z zapalniczki do dmuchawy- nie był przez nią zasysany. Gdzieś na aukcji RCK wyczytałem, że jeśli płomień wciąga to trzeba założyć RCK. Albo na odwrót to było... Zapomniałem. Wiem, że u mnie było OK, zgodnie z opisem na aukcji. Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...