Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Powiem Ci tak,wszyscy gadają ze masz za duży nadmuch a ja Ci powiem że masz o wiele za krótką przerwe w podawaniu.Ja mam 11-tke co prawda ale ja mam przerwe w 2-stanie 95s i jest b/dobrze.Za dużo węgla i za mały okres czasu aby go dopalić.Takie moje zdanie.Zresztą możesz luknąć na mój ster:)

 

Jak masz małe zapotrzebowanie, to sobie możesz podawac co 95sek, jak ktoś musi ładować i potrzebuje mocy, to niestety tak se nie da.

 

17kW oznacza mniej-więcej prawidłowe wypalanie ok. 65kg/24h przy sprawności 88% i kaloryczności ok.26MJ/kg (ok.2,67kg/h)

Jak pisałem wcześniej dla tego palnika kolega musi max. podawać 1,5kg/h przy węglu, który ciężko spalić lub max.2kg/h przy takim, który nie jest kłopotliwy w spalaniu (jak to mówie "miękki")

Jak wcześniej dawał rade przy samych pętlach na górze, to było tak zostawić jak się to dobrze wygrzeje przez 2-3dni i dopiero dołączac po małej ilości dalszych pętli.

 

Nie da się takich rzeczy zrobic z doskoku, musi przed kotłem posiedzieć, ze spokojem obserwowac i dobierać, odkręcac pętle itd.

Jest weekend- więc na budowę, krzesełko i do dzieła.

Jak wygrzeje się buda, to będzie sobie mógł puścić na grupowe i będzie spokój, ale jak teraz musi fest podawać, to musi patrzeć na ograniczenia palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No 3 do 40 to miałeś przeszło 1 do 13 - raczej musiało zgasnąć przy dość mocnym dmuchaniu. A ile masz jeszcze pętli do uruchomienia? Tyle że zanim rozpalisz to te już wygrzane zdążą się raczej trochę wystudzić - ja bym na początek po rozpaleniu uruchomił tylko to co było włączone na samym początku, jak się ustabilizuje to dołączyłbym te 3 które wczoraj dołączałeś i dopiero jak to się ustabilizuje to walczyłbym z resztą. A na kotle bym dał to co miałeś przy grzaniu tego pierwszego fragmentu instalacji - 12 - 16 kW z dmuchem 50 dla 16 kW ( czyli to co było przed zmianami ustawień i powodowało jakiś tam niedopał, jak masz gdzie to spalić to olej to, bo to jeszcze góra 2 - 3 dni i będzie po zabawie, będziesz mógł iść z mocą w dół na powiedzmy 12 - 12 albo nawet na 8 - 12 i tam sobie dobierzesz prawidłowe dmuchanie ). Gdybyś chciał się bawić w dwustan - to płomień i wygląd palnika na początku po wprowadzeniu zmian nic Ci nie powiedzą - to trzeba co najmniej godziny - dwóch pracy kotła żeby zmiany się uwidoczniły. To tak działa i masz na to dowód dzisiaj. Bardzo zubożyłeś nastawy i miał za mało węgla - no ale na początku przez dość długi czas wypalał jeszcze ten nadmiar który miał usypany na palnik z poprzednich nastaw i wydawało się że jest OK. Jak się zapas skończył, to i problem wyszedł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz małe zapotrzebowanie, to sobie możesz podawac co 95sek, jak ktoś musi ładować i potrzebuje mocy, to niestety tak se nie da.

 

17kW oznacza mniej-więcej prawidłowe wypalanie ok. 65kg/24h przy sprawności 88% i kaloryczności ok.26MJ/kg (ok.2,67kg/h)

Jak pisałem wcześniej dla tego palnika kolega musi max. podawać 1,5kg/h przy węglu, który ciężko spalić lub max.2kg/h przy takim, który nie jest kłopotliwy w spalaniu (jak to mówie "miękki")

Jak wcześniej dawał rade przy samych pętlach na górze, to było tak zostawić jak się to dobrze wygrzeje przez 2-3dni i dopiero dołączac po małej ilości dalszych pętli.

 

Nie da się takich rzeczy zrobic z doskoku, musi przed kotłem posiedzieć, ze spokojem obserwowac i dobierać, odkręcac pętle itd.

Jest weekend- więc na budowę, krzesełko i do dzieła.

Jak wygrzeje się buda, to będzie sobie mógł puścić na grupowe i będzie spokój, ale jak teraz musi fest podawać, to musi patrzeć na ograniczenia palnika.

 

Ładnie to wszystko ująłeś i w pełni się z Tobą zgadzam.

Reasumując: palnik mała ekoenergia nie jest w stanie (fizycznie) osiągnąć moc 17kW.

Chyba, że gdzieś na świecie wykopią węgiel o kaloryczności min 40MJ/kg = utopia.

Mój palnik przy trudnym w spalaniu węglu, a taki na ten sezon zakupiłem potrzebuje małych i częstych dawek paliwa. Piszę o tym po raz kolejny.

Wielkości dawek (czasy podawania) określone w sterowaniu grupowym dla mocy 12 i 17kW (mówię o małej ekonenergii) są zdecydowanie za duże i palnik przesypuje niedopalony węgiel do popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak,wszyscy gadają ze masz za duży nadmuch a ja Ci powiem że masz o wiele za krótką przerwe w podawaniu.Ja mam 11-tke co prawda ale ja mam przerwe w 2-stanie 95s i jest b/dobrze.Za dużo węgla i za mały okres czasu aby go dopalić.Takie moje zdanie.Zresztą możesz luknąć na mój ster:)

 

Jesli podajemy przerwe w podawaniu, wypadaloby jeszcze dodac czas tego podawania. U Ciebie jest to 5s, wiec przy podawaniu 3s, zeby uzyskac taki sam efekt, ta przerwa musialaby byc w granicach 55-60s. Zwracam na to uwage, bo osoby mniej obeznane z tematem moga wyciagac niewlasciwe wnioski. A po za tym czasami lepiej jest podac krocej a czesciej, zwlaszcza wysokokaloryczny wegiel.

PS: Zwraca tez na to uwage kol. mark3k/I] w poscie wyzej, co dopiero teraz zauwazylem :)

Zainstalowalem nowy soft i mimo zmian ilosci podawania, przydalyby sie dodatkowo/lub zamiast zmiany czasu podawania w grupowym. 6x3 a 3x6 zgadza sie tylko w matematyce, w spalaniu w kotle juz niezbyt :) Chociaz musze uczciwie przyznac, ze jest lepiej niz dotychczas, pomimo iz teraz trzeba opanowac w grupowym dwa parametry:nawiew i podawanie, dotychczas zas dobieralo sie tylko nawiew. Dzieki temu udalo mi sie doprowadzic kociol do pracy w grupowym 8kW/8kW praktycznie bez odstawiania. Nazwalbym to "spalaniem w trybie recznym z zaletami spalania grupowego" :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten popielnik zasypany żarem to miałeś po nocy palenia na grupowym na 12 - 16 kW? To wróć do tego co miałeś przedwczoraj - 12 - 16 kW z nadmuchem 50 dla 16 kW. Niedopałki jeszcze przez 2 - 3 dni przeżyjesz, potem zejdziesz z mocą to powinny zniknąć. Jak dołożyłeś te 3 pętle to ile jeszcze zostało nieczynnych? A te 3 nowo uruchomione się zagrzały i temp. w pomieszczeniach które grzeją wzrosła odczuwalnie?

Przy tym wcześniejszym dmuchaniu 50% też nie było szału z popielnikiem. CO do petli jeszcze nieczynnych to zostało jeszcze 11 szt :)Te trzy dogrzały sie nawet za bardzo bo nie zmniejszyłem nastaw na trójdrogowym i poleciało na nie nawet 40*. Czy to może mieć jakieś złe skutki ze od razy zabudowałem taką temperaturę w te pętle?? Temperatura na wcześniej ogrzewanym poziomi juz była bardzo fajna w odczuciu - grzeje się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie mam pytanie :)

 

Czy przy temp. -12 -:-15 która obecnie u nas utrzymuje, popiół wybieram raz dziennie (jest prawie na równo z bocznymi ściankami szuflady) to dobrze, czy źle? Chodzi mi o porównanie, w domu ciepło w piecu się pali, czasami powstają koksy które ręcznie zwalam.

 

Trochę dużo tego popiołu ale to raczej zależy od węgla.

Ja palę Wesołą i Pieklorzem z Bartexu i ze 100kg węgla mam szufladę z kawałkiem popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem nowy soft i mimo zmian ilosci podawania, przydalyby sie dodatkowo/lub zamiast zmiany czasu podawania w grupowym. 6x3 a 3x6 zgadza sie tylko w matematyce, w spalaniu w kotle juz niezbyt :) Chociaz musze uczciwie przyznac, ze jest lepiej niz dotychczas, pomimo iz teraz trzeba opanowac w grupowym dwa parametry:nawiew i podawanie, dotychczas zas dobieralo sie tylko nawiew. Dzieki temu udalo mi sie doprowadzic kociol do pracy w grupowym 8kW/8kW praktycznie bez odstawiania. Nazwalbym to "spalaniem w trybie recznym z zaletami spalania grupowego" :)

 

Na nowym sofcie jadę 6 x 5s (oczywiście 8/8kW) i nadmuch był 48 do 49%, a dzisiaj jest zdecydowanie cieplej i ustawienia: 8/8kW, 5 x 5s i nadmuch 45%. Możliwe, że jeszcze obniżę parametry spalania. Temp. za oknem non stop do góry. Na teraz +3,9oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Te trzy dogrzały sie nawet za bardzo bo nie zmniejszyłem nastaw na trójdrogowym i poleciało na nie nawet 40*. Czy to może mieć jakieś złe skutki ze od razy zabudowałem taką temperaturę w te pętle??

Wręcz przeciwnie,jeśli nie wygrzewales wylewki wcześniej to taka temperatura zasilania a nawet wyższa jest wskazana.

Jest specjalny system wygrzewu wylewki,znajdź na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym wcześniejszym dmuchaniu 50% też nie było szału z popielnikiem. CO do petli jeszcze nieczynnych to zostało jeszcze 11 szt :)Te trzy dogrzały sie nawet za bardzo bo nie zmniejszyłem nastaw na trójdrogowym i poleciało na nie nawet 40*. Czy to może mieć jakieś złe skutki ze od razy zabudowałem taką temperaturę w te pętle?? Temperatura na wcześniej ogrzewanym poziomi juz była bardzo fajna w odczuciu - grzeje się

No pisałeś że był niedopał - ale tak Ci pisałem, jak dobrze grzało i kocioł dochodził do zadanej, odstawiał się i poradził sobie z tymi 3 dołączonymi pętlami a niedopał się nie zmarnuje tylko zużyjecie go w tym drugim kotle - to ja bym to olał. Szkoda sobie dupy zawracać poszukiwaniem ustawienia na parę dni. Bo nawet dołączając po 4 pętle co drugi dzień po tygodniu będziesz po zabawie, a gdyby się udało dołączać po 3 codziennie to w 4 dni się oblecisz ze wszystkim. Wtedy jeszcze z dniówkę dla pewności dasz mu chodzić na wyższych mocach, a potem poszukasz prawidłowego dmuchania dla 8 - 12 czy nawet 8 - 8 kW ( ponoć idzie jakieś ocieplenie ). Te 40* to pikuś, nic się nie stało. Niektórzy wygrzewają podłogówkę sporo wyższymi temperaturami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście pomóc:)

 

Czyli chcesz wpiac powrot cwu przed powrotem z 4D? Nie polecam takiego rozwiazania z co najmniej dwoch powodow. Po pierwsze bedzie to destabilizowalo prace 4D, po drugie ograniczysz mozliwosc dogrzewania powrotu przez cwu. Zastanow sie, jak to bedzie pracowac latem, gdy CO bedzie wylaczone a grzac bedziesz jedynie CWU. Jak juz wczesniej wspomnialem, jestem zwolennikiem wpiecia powrotu CWU jako ostatniego przed samym kotlem. Takie rozwiazanie proponuja tez zreszta bardziej doswiadczeni uzytkownicy.

 

PS: Przy okazji: korzystajac z chwilowego ocieplenia, wymienilem na ladowaniu CWU ZZ klapowy na sprezynowy z mosieznym grzybkiem. Mam nadzieje uzyskac tym lepsza kontrole nad temperatura CWU a przede wszystkim zapobiec przebijaniu grawitacyjnie temp. CWU. Wlasnie sie uklad ponownie "rozpedza"... :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście pomóc:)

 

Czyli chcesz wpiac powrot cwu przed powrotem z 4D? Nie polecam takiego rozwiazania z co najmniej dwoch powodow. Po pierwsze bedzie to destabilizowalo prace 4D, po drugie ograniczysz mozliwosc dogrzewania powrotu przez cwu. Zastanow sie, jak to bedzie pracowac latem, gdy CO bedzie wylaczone a grzac bedziesz jedynie CWU. Jak juz wczesniej wspomnialem, jestem zwolennikiem wpiecia powrotu CWU jako ostatniego przed samym kotlem. Takie rozwiazanie proponuja tez zreszta bardziej doswiadczeni uzytkownicy.

 

 

 

PS: Przy okazji: korzystajac z chwilowego ocieplenia, wymienilem na ladowaniu CWU ZZ klapowy na sprezynowy z mosieznym grzybkiem. Mam nadzieje uzyskac tym lepsza kontrole nad temperatura CWU a przede wszystkim zapobiec przebijaniu grawitacyjnie temp. CWU. Wlasnie sie uklad ponownie "rozpedza"... :)

 

Ale to znaczy ze mogę go wpiąc w powrót z CO jako w jeden kanał za 4-D już przy piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i RCK zamontowane ;) W środę zamówiłem, wczoraj przyszło. Teraz tylko jeszcze klapkę skołuje i mój komin będzie ujarzmiony (mam nadzieję).

 

Trochę przesadziłem z silikonem, ale nie o estetykę tu chodzi.

 

Popełniłeś spory błąd. Opadająca sadza lub (i) popiół w kominie będzie Ci blokowała klapkę w RCK. RCK miałeś zamontować w najwyższym punkcie drzwiczek wyczystki. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...