Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Przerwa w podawaniu zostaje na nie zmienionym poziomie. W mojej ocenie regulacja czasu podawania jest priorytetem umożliwiającym efektywne spalenie "trudnego" wysokokalorycznego węgla (a taki posiadam).

O regulacji czasu przerwy w podawaniu nigdy nie pisałem, bo to jest stały i ważny element podawania w spalaniu grupowym, na którym to oparty jest algorytm takiego sposobu spalania.

Wprowadzenie liczby podań dla zakresu mocy to już jest kamień milowy dla tego systemu spalania.

A kropką nad "i" byłaby możliwość regulacji czasu podawania, nawet kosztem likwidacji liczby dawek w danej hipotetycznej mocy kotła.

Pozdrawiam.

 

Ps. Na dzisiaj wystarczy. Idę na piwko i kręgle.

Miłego wieczoru.:)

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I tylko o to Waść chodzi :) No może,aż o to.

Teraz jest jeszcze możliwość wprowadzenia ustawień zakresu mocy min/max np.dla mocy min 8kW/3 podania/a mocy max 8kW/6 podań.I to ma wielki sens.

Daje to możliwość dokładniejszego prowadzenia kotła w pracy ciągłej,bez konieczności odstawiania-dla każdej z mocy.A przecież praca ciągła-to było zamierzenie grupowego.Potem okazało się ,że przy takich dawkach to grupowy-dwustan ;)

1/ Czy tu czasem nie ma jakiejs literowki? Bo ja nie zauwazylem w nowym sofcie, aby byla mozliwosc ustawienia roznej krotnosci dawki jesli jest taka sama moc MIN i MAX , np. 8 kW? Chociaz...gdyby tak bylo to juz bylby full wypas :)

2/ Taki wlasnie efekt udalo mi sie osiagnac palac na grupowym 8/8 oraz 8/12 przez ostatnie dwa-trzy dni, kiedy temperatura oscylowala w granicach -10C. Kociol praktycznie sie nie odstawial, choc musialem w trakcie wprowadzac male korekty.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzupełnić - korekta czasu przerwy jest owszem niezbędna, ale w trybie eCoal. Coś na zasadzie tego co funkcjonuje dla nadmuchu - wyliczony czas przerwy plus ( albo minus ) wielkość ustalana przez usera. Nie wszystko się da zrobić korektą dmuchawy.
Byłoby to idealne rozwiązanie dla automatu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby to idealne rozwiązanie dla automatu.
Automat ma jakieś dane wyjściowe - na przykład podawanie, przerwę i nadmuch dla max. mocy. Na podstawie danych z czujników wylicza modulację przerwą i nadmuchem w zależności od zapotrzebowania, temperatury wody czy spalin czy tam trendów tych temperatur. . Jednak jeżeli dla danego węgla dane wyjściowe okazują się niewłaściwe - automat musi działać źle. Spiekać, koksować, niedopalać, wypalać dziurę albo jeszcze coś. Nie da się napisać skutecznego automatu przy jednych danych startowych dla wszystkich dostępnych na rynku węgli ( chociaż Włodek ciągle wierzy, że się da ) - dobrze wykonana przez usera na podstawie obserwacji palnika i popiołu korekcja przerwy znacznie poszerzyłaby zakres paliw dobrze i skutecznie spalanych w automacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
1/ Czy tu czasem nie ma jakiejs literowki? Bo ja nie zauwazylem w nowym sofcie, aby byla mozliwosc ustawienia roznej krotnosci dawki jesli jest taka sama moc MIN i MAX , np. 8 kW? Chociaz...gdyby tak bylo to juz bylby full wypas :)

Właśnie nie ma takiej możliwości aby ustawić np.moc MIN 8kW z krotnością 3,a moc MAX z krotnością 6.Na takie małe palniki jak "nasze" to jest rozwiązanie.Do tego podawanie po 3 sek-i jest ok.To samo dla innych mocy.Każdy "przeskok" na wyższą moc miałby kilka takich "przedmocy".Ja upieram się bowiem przy rozwiązaniu:

mniej a częściej,zamiast więcej a rzadziej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Nie da się napisać skutecznego automatu przy jednych danych startowych dla wszystkich dostępnych na rynku węgli ( chociaż Włodek ciągle wierzy, że się da ) - dobrze wykonana przez usera na podstawie obserwacji palnika i popiołu korekcja przerwy znacznie poszerzyłaby zakres paliw dobrze i skutecznie spalanych w automacie.

 

Da się.Musiałby to tylko nie być algorytm.Normalny programik który uczyłby się tak jak antywirus.Heurystyka-szukanie podobieństw w powtarzalności,nie koniecznie ich znajdowanie.Lepiej zbliżyć się do rozwiązania,a niżeli na siłę je uzyskiwać.Tylko chłopaki uparli się na algorytmy i nie dadza rady :) A i tak za kilka lat opał typu węgiel odejdzie w zapomnienie,a wraz z nim jeden z największych przekrętów w sprzedaży.Najdroższa woda na świecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie ma takiej możliwości aby ustawić np.moc MIN 8kW z krotnością 3,a moc MAX z krotnością 6.Na takie małe palniki jak "nasze" to jest rozwiązanie.Do tego podawanie po 3 sek-i jest ok.To samo dla innych mocy.Każdy "przeskok" na wyższą moc miałby kilka takich "przedmocy".Ja upieram się bowiem przy rozwiązaniu:

mniej a częściej,zamiast więcej a rzadziej ;)

 

Dlatego tez kilka/-nascie postow wczesniej zwrocilem uwage, ze 3x6 i 6x3 to zgadza sie tylko w matematyce. Na palniku juz niekoniecznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się.Musiałby to tylko nie być algorytm.Normalny programik który uczyłby się tak jak antywirus.Heurystyka-szukanie podobieństw w powtarzalności,nie koniecznie ich znajdowanie.Lepiej zbliżyć się do rozwiązania,a niżeli na siłę je uzyskiwać.Tylko chłopaki uparli się na algorytmy i nie dadza rady :) A i tak za kilka lat opał typu węgiel odejdzie w zapomnienie,a wraz z nim jeden z największych przekrętów w sprzedaży.Najdroższa woda na świecie ;)

 

... a program to nie realizuje algorytmu ? Heurystykę to jakbyś chciał zawrzeć w programie ? :)

 

Dopóki kocioł i domek nie będą traktowane jako całość , jeden "organizm" dopóty to będzie działać jak działa :) Tylko pojawia się problem ... ile domków tyle instalacji ...

 

Na koniec zabawy i tak dojdziecie do wniosku że taniej i szybciej będzie "zlutować" w garażu całkiem sprawną pompkę ciepła niż doprowadzić do perfekcji spalanie wungla - dlaczego ? Bo choćby nie wiadomo jak algo był by sprawny to zawsze skład wungla może was wydymać ... Dwa woreczki super , dwa inne już nie z tej samej dostawy . Z prądem tak się nie da ...pewnie dlatego kosztuje tyle ile kosztuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Dlatego tez kilka/-nascie postow wczesniej zwrocilem uwage, ze 3x6 i 6x3 to zgadza sie tylko w matematyce. Na palniku juz niekoniecznie ;)

Zapewniam Cię ,że kolesie z ES nigdy nie widzieli podawania 12 lub 16kW,w poprzednim wydaniu czyli z krotnością 5.Gdyby widzieli,zmiany krotności podań były by już od roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz mam dom o powierzchni 160 m2 ogrzewani podłogowe około 80 m2 i 9 grzejników zasobnik na wodę 250 l piec 11kw tak mi doradził sprzedawca . Temperatura dochodzi do 44 stopni i spada a spaliny są powyżej 300 potrzebuje pomocy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Witam jeszcze raz mam dom o powierzchni 160 m2 ogrzewani podłogowe około 80 m2 i 9 grzejników zasobnik na wodę 250 l piec 11kw tak mi doradził sprzedawca . Temperatura dochodzi do 44 stopni i spada a spaliny są powyżej 300 potrzebuje pomocy

 

Link do sterownika,szkic układu CO,rodzaj opału.Tyle na początek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz mam dom o powierzchni 160 m2 ogrzewani podłogowe około 80 m2 i 9 grzejników zasobnik na wodę 250 l piec 11kw tak mi doradził sprzedawca . Temperatura dochodzi do 44 stopni i spada a spaliny są powyżej 300 potrzebuje pomocy

 

Pewnie masz ustawiona temp. minimalna CO wlasnie na 44C i po jej osiagnieciu startuje pompa CO, po czym zimny powrot zalewa kociol i "zabawa"zaczyna sie od poczatku. Co zas do wysokiej temperatury spalin, to sprawdz, czy kierownica spalin nie jest otwarta. Zdarza sie podczas czyszczenia nieswiadomie ja odchylic. Co zas do reszty, bez blizszych szczegolow, jak wspomnial Novy! ciezko bedzie cokolwiek doradzic.

 

Na poczatek idz do kotla i sprawdz ta kierownice. Jesli to jest przyczyna, to i temperatura CO szybko wzrosnie :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sucha półka nie założona lub nie dociśnięta do końca ... może też być za długi deflektor jak jeden z kol. pisał - po nagrzaniu odpychał kierownicę spalin ...

 

 

Z innej beczki :

 

Żeby zmusić kocioł do pracy ciągłej , pompy muszą być włączone na stałe ?

Trzeba też dwu-stan ustawić tak żeby nie dochodził do zadanej ? Czy inaczej się to robi ?

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

Żeby zmusić kocioł do pracy ciągłej , pompy muszą być włączone na stałe ?

Trzeba też dwu-stan ustawić tak żeby nie dochodził do zadanej ? Czy inaczej się to robi ?

Mniej więcej.Przy twoim zapotrzebowaniu zacznij od 3/90 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
jeżeli chodzi o kierownice to jest zamknięta , co jest na minimalnej 45 mam zwiększyć na 60

 

To jak,dochodzi do zadanej czy nie?Jak miałeś ustawione 44deg to prawie doszedł,więc o co chodzi?Ustaw taką jaką chcesz mieć i zaczekaj,to nie kocioł na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...