Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Gość Novy!
Tylko ja tego pieca nie wyniosłem i nie wstawiłem do bardziej wilgotnego budynku i piszę, że w pewnych warunkach widać brak powierzchni wymiany. Ale o czymś trzeba popisac jak się nie da odpowiedzieć wprost. I jak widać nie jestem odosobniony we wnioskach.

Dajcie spokój (nigdy nie wiem czy piszecie to razem,czy osobno).

Podstawowy błąd to kocioł na paliwo stałe,a nie jego wady i zalety.Miało być tanio,będzie drogo.Trzeba "potuptać za miedza " jeszcze parę lat.No cóż,tam jecie ziemniaki,a w Polsce macie DOM.A w kotłowni syf,kocioł na ekogroszek to nie zabawka.Jeszcze nie zamieszkały dom ,a już kurz itd.Jak się wprowadzicie,sami ten kurz rozniesiecie po domu :)Koorna,nowa chata i kocioł.

Trzeba było PROJEKTOWAĆ a nie czytać po pracy forum muratora.

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Novy!
Kolego Novy - jedno proste pytanie: dlaczego i po co obrażasz innych? Czemu wyśmiewasz ich dorobek, co? Zawistny jesteś, bo Ci z kolejnym piecem nie wyszło? Czy popycha Cię do tego zdecydowany brak zaradności życiowej?

 

Się nadziwić nie mogę,że ludzie którzy tak zap...za granica żałują na indywidualny projekt tego,w czy spędza resztę życia.Wolą uwierzyć w to,że innych "pseudo" doświadczenie pozwoli zaoszczędzić na kasie.Bzdura.

A tu nikt nie lubi ostrej "gry".Jak po pomoc ,to do głupszych.Beata&Sławek jakby mogli to powietrzem by palili.Napisałem im to co myślę.Nikt im nie pomoże,maja spalic tyle co potrzebuje ich dom,a że połowa w śmietnik (jakby go nie nazwać) to już inna sprawa.

Do kogo te żale?Czytałeś co pisali jak było na zewnątrz +10deg?Nie? To poczytaj.Same superlatywy.Ubyło opału w kotłowni-to jazda.Ehhh.

 

Odpowiedź na Twoje pytanie jest taka.Polak mądry przed,i po szkodzie.Kocioł na paliwo stałę w domu,czy to kocioł czy kocioł-kominek-to nieporozumienie.Zrozumcie to wreszcie ludzie.Kurzy się,i kurzyć będzie zawsze.Odkurzacze nie pomoga.Farba PARA na ścianie z Kanady za grubą kase,zmywalna na wieki-a kurz na ścianach z kotła w kotłowni w bryle budynku.Jest w tym logika?Moi profesorowie na uczelni,architekci mówili jasno.ten kro projektuje kotłownie na paliwo stałe w bryle budynku to debil jest a nie architekt :)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi co muszę zrobić aby na sterowniku pojawiły mi się statystyki i liczyło mi ile opału idzie n dzień itd. U mnie widać tylko zasypy :)

 

Musi byc co najmniej dwa zasypy w jakims okresie czasu. Nie jestem pewien, jaki jest ten minimalny okres czasu, bo w statystykach najmniejsza dostepny przedzial po rozwinieciu to jest 7 dni.Jak klikniesz na statystyki reczne to na pewno zobaczysz prosty wykres wynikajacy z wpisow. Zeby zas miec pelne wykresy automatyczne, nalezy w ustawieniach uzytkownika odznaczac zasyp paliwa, (zeruje sie tym samym licznik po zasypie) i wpisywac ilosc minut do oproznienia zasobnika.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Powiedzcie mi co muszę zrobić aby na sterowniku pojawiły mi się statystyki i liczyło mi ile opału idzie n dzień itd. U mnie widać tylko zasypy :)

 

Zasyp np.100kg opału.Wyzeruj licznik.Zaczekaj aż się spali do zera-ślimak zobaczysz.Podziel 100kg przez ilość minut pracy zasobnika.Tym wynikiem wypełnij dane w rubryce dotyczącej zasypu,jest tam tez ilość zakupionych ton opału i ich cena,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś bardziej doświadczony mógł zawładnąć do mojego sterownika i powiedzieć co o jego działaniu to byłbym wdzięczny.

 

Zagladnac...zagladnalem, zawladnac nim nie moge bo nie mam takich uprawnien ;) Calkiem fajnie Ci to chodzi, ale masz pare "niekonsekwencji" w ustawieniach:

1/ temp zadana CO=45C, obnizona zas to 40C - kociol nie dopusci do spadku do obnizonej, poniewaz minimalna CO masz taka sama jak zadana;

2/ to samo dotyczy CWU... zadana 40C, obnizona 35C - nie spadnie do tej temperatury, gdyz CWU+mieszjaca ustawiona na 40C nie dopusci do obnizenia powrotu ponizej 40C i mimochodem bedzie dogrzewac CWU. Stad mimo obnizenia, temperatura CWU idzie w slad za temp. powrotu.

 

Moze celowo masz tak ustawione, zeby osisgnac ladna linie wykresu? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś bardziej doświadczony mógł zawładnąć do mojego sterownika i powiedzieć co o jego działaniu to byłbym wdzięczny.

 

Całkiem dobrze to wygląda jak dla mnie ale ja fachowcem nie jestem.

Jest tu specjalistów dużo więc pewnie ktoś coś więcej powie.

Ile Ci połyka opału na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest temperatura spalin dla rbr 12 przy mocy nominalnej i na jakim opale ??????

 

180 C przy mocy okolo 8kW, Pieklorz, nadmuch 44%....wyzej nie sprawdzalem, ale to nic trudnego. Wsyp opal, daj mu na palnik 40-45 kg dobrego opalu na dobe i sam zobaczysz jaka bedzie po czasie temp. spalin

Edytowane przez gmaj22
poprawka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 40 kg to raczej na dobę? A mocą wskazywaną w statystykach raczej bym się nie sugerował. To jest tylko wyliczenie przy założeniu jakiejś tam wartości opałowej węgla ( a nie wiesz jaką faktycznie ma Twój węgiel ) i jakiejś tam - bodaj 60% - sprawności ( a nie wiesz jaką faktycznie osiągasz ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelny dom ma to do siebie, ze nie wpuszcza powietrza z zewnatrz... Gdybys skorzystal chociazby z funkcji rozszczelnienia okien przy okuciach, wzglednie zastosowal nawietrzniki okienne, nawet wentylacja grawitacyjna funkcjonowalaby jak nalezy. Jesli nie masz parterowki, rozszczelnij okna i przyloz zapalniczke do wylotu wentylacji. Ta sama funkcje czasami spelni doprowadzenie powietrza z zewnatrz pod ruszt w kominku...

 

Dokładnie o to chodzi.

Po to się robi Z-tki w kotłowni i tak samo powinno się robić jakiś nawiew/nawiewy dla wentylacji grawitacyjnej, bo każdy chce żeby kratki wyciągały tylko skąd to powietrze mają brać ?

 

Ja wpakowałem w ścianę w piwnicy, rurę fi 200. Zimą trochę z niej piździ, ale coś za coś. Na poddaszu nawiewniki w 6-ciu oknach dachowych na stałe otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 40 kg to raczej na dobę? A mocą wskazywaną w statystykach raczej bym się nie sugerował. To jest tylko wyliczenie przy założeniu jakiejś tam wartości opałowej węgla ( a nie wiesz jaką faktycznie ma Twój węgiel ) i jakiejś tam - bodaj 60% - sprawności ( a nie wiesz jaką faktycznie osiągasz ).

Tak, oczywiscie ze na dobe...juz poprawilem. Poczatkowo napisalem ok. 2 kg na godzine, pozniej zmienilem na ilosc dzienna, ale zapomnialem zmienic jednostki :) Naturalnie wszystkie wartosci sa przyblizone, jak slusznie zauwazyles. Dlatego bez porzadnego cieplomierza nie ma co do zagadnienia podchodzic.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak się pali, jak długo trzymasz wyższą temperaturę spalin to i palnik i podajnik się nagrzeje. Ja staram się palić skokowo,aby podajnik miał czas ostygnąć i temperatura podajnika jest nie wysoka (mierzyłem pirometrem aby potwierdzić pomiar).

 

Ogólnie jak testuje różne techniki palenia to najkorzystniej ekonomicznie wychodzi jak piec pracuje skokowo (z podczymania możliwie najkrócej dochodzi do temperatury spalin 100-150C (najlepsze w RBR-11kW oddawanie ciepła do wymiennika) i ten czas utrzymuje do czasu osiągnięcia temperatury zadanej i z powrotem przechodzi do podczymania. Do tego trzeba instalacje tak zgrać aby możliwie był stały odbiór ciepła.

 

Ciekawe jest to co piszesz. U mnie akurat jak pracuje dmuchawa, to podajnik się chłodzi. w podtrzymaniu nagrzewa.

 

Hehe, tak by było najlepiej. Wychodzi z podtrzymania, dwa podania i już spaliny 150 stopni. Tylko jakiś nowy algorytm trzeba by stworzyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to chodzi.

Po to się robi Z-tki w kotłowni i tak samo powinno się robić jakiś nawiew/nawiewy dla wentylacji grawitacyjnej, bo każdy chce żeby kratki wyciągały tylko skąd to powietrze mają brać ?

 

Ja wpakowałem w ścianę w piwnicy, rurę fi 200. Zimą trochę z niej piździ, ale coś za coś. Na poddaszu nawiewniki w 6-ciu oknach dachowych na stałe otwarte.

Zetka w kotłowni jest. Nawiewniki w oknach dachowych są ,rozszczelnienie tez. Jedynie to brak prawdziwej zimy !! żeby miało okazje wyciągnąć wilgoć.Wada taka ze bardzo pilnowałem ocieplenia :) i po prostu mam je dobrze wykonane :).Jeśli tak proste jest wietrzenie domu z wilgoci technologicznej to dlaczego coraz więcej osób ma z tym problemy??Zresztą i tak miałem założyć rekuperator,szybciej podjęta została decyzja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to co piszesz. U mnie akurat jak pracuje dmuchawa, to podajnik się chłodzi. w podtrzymaniu nagrzewa.

 

Hehe, tak by było najlepiej. Wychodzi z podtrzymania, dwa podania i już spaliny 150 stopni. Tylko jakiś nowy algorytm trzeba by stworzyć ;)

 

I tak powinno byc, tak tez pewnie jest u wiekszosci uzytkownikow. Nie mowie o sytuacji, gdy zar juz zszedl nisko do podajnika, bo wtedy po wlaczeniu dmuchawy rzeczywiscie moze dojsc do zwiekszenia temperatury. Ale to juz sytuacja wyjatkowa, z ktora sterownik tez sobie poradzi, wyrzucajac paliwo z zarem do popielnika po przekroczeniu temperatury krytycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...