Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Jesli nie miales alarmu: "zanieczyszczony kociol" to nie znaczy, ze jest czysty. Poruszaj ta wajcha z tylu, ide o zaklad, ze ciezko bedzie chodzic. Jak przeczyscisz kanaly pionowe, sytuacja poprawi sie na pewno. Sprawdez tez czopuch (kolano) i przy okazji wyczysc czujnik spalin, bo pewnie czarny od sadzy. Potem mozesz zajac sie czyszczeniem reszty... Powodzenia. Napisz czy pomoglo :)

 

PS: Jak juz wyczyscisz kociol, mozesz spokojnie wrocic do parametrow spalania 8kW/8kW z nadmuchem 38-39% (nie wiem, jaki masz opal).

 

@gmaj22

 

Problem polega na tym, że wczoraj w okolicach godziny 16 wyczyściłem kanały pionowe i poziome, a także komorę spalania. Czopucha (kolanka) nie czyściłem, dzisiaj po powrocie do domu się tym zajmę. Pytanie jak to zrobić, bo nawet jak odkręcę ę blaszkę, to jak miałbym wyczyścić sam czopuch?:confused: Na tę chwilę nie widać poprawy w spalaniu...

 

Dziś rano ok 5:30 wyczyściłem szmatką czujnik spalin (efekty widać na wykresie). Jednak na czujniku pozostał jeszcze "osad". Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak ten czujnik doczyścić "do nowości"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@gmaj22

 

Problem polega na tym, że wczoraj w okolicach godziny 16 wyczyściłem kanały pionowe i poziome, a także komorę spalania. Czopucha (kolanka) nie czyściłem, dzisiaj po powrocie do domu się tym zajmę. Pytanie jak to zrobić, bo nawet jak odkręcę ę blaszkę, to jak miałbym wyczyścić sam czopuch?:confused: Na tę chwilę nie widać poprawy w spalaniu...

 

Dziś rano ok 5:30 wyczyściłem szmatką czujnik spalin (efekty widać na wykresie). Jednak na czujniku pozostał jeszcze "osad". Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak ten czujnik doczyścić "do nowości"?

 

Płyn do mycia silników np. K2. Zmywa smołę i nagary węglowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22

 

Problem polega na tym, że wczoraj w okolicach godziny 16 wyczyściłem kanały pionowe i poziome, a także komorę spalania. Czopucha (kolanka) nie czyściłem, dzisiaj po powrocie do domu się tym zajmę. Pytanie jak to zrobić, bo nawet jak odkręcę ę blaszkę, to jak miałbym wyczyścić sam czopuch?:confused: Na tę chwilę nie widać poprawy w spalaniu...

 

Dziś rano ok 5:30 wyczyściłem szmatką czujnik spalin (efekty widać na wykresie). Jednak na czujniku pozostał jeszcze "osad". Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak ten czujnik doczyścić "do nowości"?

To prawda, wyraznie widac, ze ok.5.30 czujnik byl wyciagany :) Widac tez, iz temperatura zadana rosnie do momentu osiagniecia temp. minimalnej CO ( 44C), kiedy to startuje pompa CO i powrot wychladza kociol. I tak w kolko... Nie wiem, jak wyglada u Ciebie podlaczenie do komina, ale z tego co piszesz, nie jest ono na wprost kotla, czyli po odkreceniu zaslepki na kolanie nie masz mozliwosci wyczyszczenia go az do wlotu do komina. Ja na Twoim miejscu sprawdzilbym jeszcze dwie rzeczy: odchylil kierownice spalin i sprawdzil, jak reaguje czujnik i czy spaliny nie uciekaja juz do kotlowni. Temperatura powinna dosc szybko wzrosnac do ponad 200 C. Po drugie: wentylator czy na recznym sterowaniu reaguje na zmiany mocy, 50%, 75%, 100%. Tylko wczesniej zamknij z powrotem kierownice spalin, bo przy przesypanym palniku i nadmuchu 100% bardzo szybko mozesz miec temperature 700C :( U siebie jeszcze niedawno mialem podobne objawy i przyczyna bylo zanieczyszczenie kanalow pionowych i czopucha, zas na czujniku spalin byl gruba warstwa sadzy.

A tak nawiasem mowiac, widze ze temperatura spalin jest stabilna, Temp. CO tez, choc nie dochodzi do zadanej. Zmien moc maksymalna z 12kW na 8kW, albo zwieksz nadmuch dla tych 12 kW co najmniej do 48%. Powinno sie poprawic. Tak jak masz teraz, czyli 8kW/12kW przy nadmuchach 37%/38% to dla tej wyzszej mocy stanowczo za malo. A poniewaz teraz temperatura CO jest nizsza o podwojna histereze od zadanej, to podaje i dmucha jak dla 12 kW. Dlatego opal sie przesypuje i kisi...

Wiec albo dajesz 8kW/8kW z nadmuchem 40% (38% moze byc za malo, jak pokazuje wykres z 6 lutego o godz.21.00), albo zostawiasz 8kW/12kW z nadmuchami na poczatek 40%/48%.

Jesli jak piszesz kociol i czopuch masz czysty, przyczyna powinna lezec w podawaniu i nadmuchu.

Edytowane przez gmaj22
drobne bledy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Nie wiem, jak wyglada u Ciebie podlaczenie do komina, ale z tego co piszesz, nie jest ono na wprost kotla, czyli po odkreceniu zaslepki na kolanie nie masz mozliwosci wyczyszczenia go az do wlotu do komina. Ja na Twoim miejscu sprawdzilbym jeszcze dwie rzeczy: odchylil kierownice spalin i sprawdzil, jak reaguje czujnik i czy spaliny nie uciekaja juz do kotlowni. Temperatura powinna dosc szybko wzrosnac do ponad 200 C. Po drugie: wentylator czy na recznym sterowaniu reaguje na zmiany mocy, 50%, 75%, 100%. Tylko wczesniej zamknij z powrotem kierownice spalin, bo przy przesypanym palniku i nadmuchu 100% bardzo szybko mozesz miec temperature 700C :( U siebie jeszcze niedawno mialem podobne objawy i przyczyna bylo zanieczyszczenie kanalow pionowych i czopucha, zas na czujniku spalin byl gruba warstwa sadzy.

A tak nawiasem mowiac, widze zniewaz teraz temperatura CO jest nizse temperatura spalin jest stabilna, Temp. CO tez, choc nie dochodzi do zadanej. Zmien moc maksymalna z 12kW na 8kW, albo zwieksz nadmuch dla tych 12 kW co najmniej do 48%. Powinno sie poprawic. Tak jak masz teraz, czyli 8kW/12kW przy nadmuchach 37%/38% to dla tej wyzszej mocy stanowczo za malo. A poza o podwojna histereze od zadanej, to podaje i dmucha jak dla 12 kW. Dlatego opal sie przesypuje i kisi...

Wiec albo dajesz 8kW/8kW z nadmuchem 40% (38% moze byc za malo, jak pokazuje wykres z 6 lutego o godz.21.00), albo zostawiasz 8kW/12kW z nadmuchami na poczatek 40%/48%.

Jesli jak piszesz kociol i czopuch masz czysty, przyczyna powinna lezec w podawaniu i nadmuchu.

 

Dzięki kolego za pomoc. Moc kotła już zmieniłem, zobaczymy, czy coś to pomoże. Test z kierownicą spalin wykonam po powrocie do domu. Na dzisiaj mam też zamówionego kominiarza. Kocioł dokładnie wczoraj czyszczony. Co do komina, to wygląda to w ten sposób: http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg oraz http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg Dopiero na górze rura skręca pod kątek 90* w prawo do ściany (do komina). Wszystkie rury w kotłowni są ocieplone (zdjęcia sprzed 2 lat). Ciekawi mnie jednak dlaczego kocioł nagle zaczął się tak "kisić". Jeszcze 5 lutego pracował normalnie. A teraz w całej piwnicy jest dym...

 

Płyn do mycia silników np. K2. Zmywa smołę i nagary węglowe.

 

Dzisiaj spróbuję, dzięki:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za pomoc. Moc kotła już zmieniłem, zobaczymy, czy coś to pomoże. Test z kierownicą spalin wykonam po powrocie do domu. Na dzisiaj mam też zamówionego kominiarza. Kocioł dokładnie wczoraj czyszczony. Co do komina, to wygląda to w ten sposób: http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg oraz http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg Dopiero na górze rura skręca pod kątek 90* w prawo do ściany (do komina). Wszystkie rury w kotłowni są ocieplone (zdjęcia sprzed 2 lat). Ciekawi mnie jednak dlaczego kocioł nagle zaczął się tak "kisić". Jeszcze 5 lutego pracował normalnie. A teraz w całej piwnicy jest dym...

 

 

 

Dzisiaj spróbuję, dzięki:yes:

 

Ten test z kierownica to po to, aby sie przekonac, czy zapchane sa kanaly pionowe, czy czopuch albo komin. Zmieniles moc na 8kW/8kW ale nie podniosles dla tej mocy nadmuchu. Przynajmniej przestanie przesypywac opal, bo mniej teraz podaje, ale czy go spali? Jesli bedziesz mial niedopalony wegiel w popielniku, to nadmuch do korekty. Owszem, jeszcze przedwczoraj chodzilo dobrze do momentu, w ktorym zmniejszyles nadmuch z 40% na 37%. Zauwaz, ze w trybie eCoal, czyli pelnym automacie, kociol sobie radzil z temperatura i spalinami. Po wizycie kominiarza wszystko juz bedzie jasne :)

PS: Dopiero teraz zauwazylem, ze masz wymiennik plytowy. Rozumiem, ze w malym obiegu (kotlowym) pompa dziala tez jako mieszajaca? Czy masz odddzielna pompe mieszajaca? Bo pompa CWU grzeje tylko wode, co widac w ustawieniach.

 

PS 2: Widze, ze wszystko wrocilo do normy. Czyzby po wizycie kominiarza? :) Podziel sie wiesciami, co bylo przyczyna, bo sam jestem ciekaw...

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Rozumiem, ze w malym obiegu (kotlowym) pompa dziala tez jako mieszajaca? Czy masz odddzielna pompe mieszajaca? Bo pompa CWU grzeje tylko wode, co widac w ustawieniach.

Zerkam sobie na Twój sterownik,bo szukam sterownika z podawaniem w grupie większym niż 4,a przy tym z poprawnym Histogramem.Bo ja mam obiekcje czy wtedy pokazuje prawidłowo.I chciałbym dwa słowa o Twoim dwustanie...

Kolego,ja tam się nie znam,choć męczyłem dwustan długo,niestety przy moim rozbiorze ciepła,potrzebuję mocy i sporego nadmuchu-a przy wesołej i jej spiekaniu to problem.

Powinieneś się zastanowić jak chcesz by ten Twój dwustan wyglądał.

1.Jeśli chcesz by się kocioł odstawiał,ustawiona moc jest zbyt mała.

2.Jeśli ma iść w ciągłej-to masz ustawioną zbyt dużą moc.Kocioł ma nigdy nie dotrzeć do zadanej,sam musisz ocenić na jakie minimum możesz sobie pozwolić.Owszem,zrobi się cieplej-to się odstawi.To nieuniknione,ale póki co zmniejsz nadmuch i rozciągnij podawanie ile się da.Ustawiłeś 3 sek pracę podajnika-jest to jak najbardziej poprawne na ten palnik :)

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerkam sobie na Twój sterownik,bo szukam sterownika z podawaniem w grupie większym niż 4,a przy tym z poprawnym Histogramem.Bo ja mam obiekcje czy wtedy pokazuje prawidłowo.I chciałbym dwa słowa o Twoim dwustanie...

Kolego,ja tam się nie znam,choć męczyłem dwustan długo,niestety przy moim rozbiorze ciepła,potrzebuję mocy i sporego nadmuchu-a przy wesołej i jej spiekaniu to problem.

Powinieneś się zastanowić jak chcesz by ten Twój dwustan wyglądał.

1.Jeśli chcesz by się kocioł odstawiał,ustawiona moc jest zbyt mała.

2.Jeśli ma iść w ciągłej-to masz ustawioną zbyt dużą moc.Kocioł ma nigdy nie dotrzeć do zadanej,sam musisz ocenić na jakie minimum możesz sobie pozwolić.Owszem,zrobi się cieplej-to się odstawi.To nieuniknione,ale póki co zmniejsz nadmuch i rozciągnij podawanie ile się da.Ustawiłeś 3 sek pracę podajnika-jest to jak najbardziej poprawne na ten palnik :)

Powodzenia.

 

Dziekuje za rade. Owszem, korzystajac z tego, ze jestem teraz w domu, eksperymentuje troche z dwustanem. Przez ostatnie cztery dni testowalem opal z lokalnych skladow. Wzialem po worku i przy takim samym podawaniu 3s/57s dobieralem tylko nadmuch. Stad tak czeste zmiany. Od dzis wracam do mojego "niepokornego" Pieklorza, stad rozciagniecie postoju do 67 s oraz zmniejszenie nadmuchu do 40%. Poniewaz sie odstawil, rozciagne jeszcze. Tymczasem poczekam kilka godzin, bo temperatura na zewnatrz spada i zapowiada sie spory rozbior cieplej wody :)

W grupowym na sofcie 0.3.1.8 palilem jeszcze niedawno, jak byly mrozy w granicach -5C/-10C. O ile pamietam mialem ustawienia 8kW/12kW, podawanie 4krotne i wiatr 39/45% dla Pieklorza. Praktycznie w dzien sie nie odstawial....

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok schodzimy na inne tematy, wczoraj zakupiłem w Resover opał 1.5 tony Wesołej ma trochę więcej miału niż ta z Bartex i jest mory. Do tego 0.5 tony miały 27MJ mokry jak cholera wygląda jak błoto zawiesza się w zasobniku - nie polecam. Przesypałem do jutowych worów po wesołej z Bartexu niech schnie. Dobrze, że nie wziąłem calej tony miału bo bym miał problem :-)

 

 

Ooo Ooo posprzątane :-)

Edytowane przez mpepe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok schodzimy na inne tematy, wczoraj zakupiłem w Resover opał 1.5 tony Wesołej ma trochę więcej miału niż ta z Bartex i jest mory. Do tego 0.5 tony miały 27MJ mokry jak cholera wygląda jak błoto zawiesza się w zasobniku - nie polecam. Przesypałem do jutowych worów po wesołej z Bartexu niech schnie. Dobrze, że nie wziąłem calej tony miału bo bym miał problem :-)

 

 

Ooo Ooo posprzątane :-)

 

 

hehe w resower kupiłeś eko??? już widzę te 27MJ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Dziekuje za rade. .

 

Ok,to jest ten "gorszy",ale niezgorszy sposób.Uzbroić się trzeba w cierpliwość,i użyć nadmuchu w granicach 36-37% bo...za dużo dmuchasz.Obserwuj trendy spalin.Przy takim prowadzeniu,temp spalin ma niewielki przyrost,ale temp na kotle musi za nim biegnąć. Będzie to taka hibernacja.Nie daj się zwieść nadmuchowi-temu co widzisz na palniku.Tylko intuicja.Zerkaj co 1h czy nie zapada się palnik.Jak jest lekko powyżej to ok.Jak wyżej,1 sek mniej w podawaniu.ale na Boga,masz potencjał.Nie dmuchaj tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
W jaki sposób kontrolować moc pieca w trybie ręcznym?

Grupowe ma opcję ustawienia mocy. Gdy były duże mrozy, na ustawieniu 8/8kW wolne się zbierał, dałem 8/12 i poszło.

A co robić w trybie ręcznym gdy nie będzie uzyskiwał zadanej temperatury? A może moc sam sobie dobiera?

 

Dbać o komfort w domu.Dobierając tak parametry,aby było Ci najzwyczajniej...ciepło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo jest użytkowników RBRa którzy narzekają na niedopałki. Na zbyt duży pobór w grupowym, że nie ma do ustawienia czasu podawania itd.

Dlaczego więc nie przejść na ręczny? Tam mamy do wyboru oba parametry - czas podawania i przerwę.

Co z ręcznym jest nie tak? :) Bo małe mam doświadczenie z tym trybem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...