Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Gość Novy!
Ja żeby zadbać o komfort cieplny w domu mogę ubrać sweter.

Albo wejść z żoną pod kołdrę :)

 

Ale parametry na piecu to już jakaś czarna magia hehe

 

Zamiast ubierać sweter,zadbaj o taką temp na CO aby go nie ubierać.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Novy!
Ja żeby zadbać o komfort cieplny w domu mogę ubrać sweter.

Albo wejść z żoną pod kołdrę :)

 

Ale parametry na piecu to już jakaś czarna magia hehe

 

Jeśli jesteś w posiadaniu kotła RBR11kW ,a masz nieocieplony budynek ,a kocioł dobrany "w sam raz"-masz kiwanie w kotłowni.Ten kooooocioł ma jedna podstawowa wadę.Po usunięciu półki jak w 17kW,robi się przelot spalin do komina,bez wymiany w górnej części wymiennika.Efekt jest taki,że na małych mocach jest ok,jak przychodzą mroźne dni-taka wymiana na krótkim obiegu spalin,bez półki z wodą -daje efekt srania,a nie grzania.Trzeba mu dołożyć-i tu jest efekt skarbonki dla małego dziecka.Sypiesz mało,masz dużo w skarbonce ,ale nominały tak małe ,że nic sobie za to dziecko nie kupi.Chyba ,że wpadną dziadkowie-wtedy rozpasanie.

Ty masz do dyspozycji,małą moc-z dużą sprawnością i niewielkie przyrosty temperatury CO,albo większa moc,spora stratę w kominie i dojście do zadanej w całkiem przyzwoitym czasie.

Wybieraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS 2: Widze, ze wszystko wrocilo do normy. Czyzby po wizycie kominiarza? :) Podziel sie wiesciami, co bylo przyczyna, bo sam jestem ciekaw...

 

Witam po krótkiej przerwie. Tak jak wcześniej zapowiadałem, dzisiaj miałem wizytę kominiarza. Godzinę każdy z Was sprawdzi na wykresie. Generalnie kominiarz wyciągnął z komina tyle syfu (sadzy, a w ostatnim stadiu palenia [ostatnie 2 dni] nawet szlam). Kominiarz mówił o czyszczeniu kotła nawet co kwartał, zatem Panowie i Panie dbajmy o nasze kociołki! Jak widać na wykresach, po oczyszczeniu komina i wyciągnięciu kilku kg syfu wszystko wróciło do normy. Żadnych zmian nastawów, jak ręką odjął poprawiło się spalanie...

Zatem test kolegi @gmaj22 z kierownicą spalania nie doszedł do skutku:) niemniej jednak jestem bardzo wdzięczny za okazaną pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawdza utrzymywanie temperatury CO za pomocą podtrzymanie?

Są oszczędności czy nie bardzo?

 

Pokusiłem się o mały test.

Czas badania: 2014-02-06 00:05 - 02:45

Cztery cykle pracy od wyłączenia dmuchawy do ponownego wyłączenia.

Pierwszy cykl: wyłączone podtrzymanie (czas postoju podajnika = 55min).

Drugi, trzeci, czwarty cykl: włączone podtrzymanie (czas postoju podajnika = 5min).

Start testu - czas pracy podajnika: 43m21s

Koniec pierwszego cyklu: 45m1s (czas pracy podajnika: 1m40s) (czas trwania cyklu: 35minut) (współczynnik: czas pracy podajnika/ czas trwania cyklu = 0,0476)

Koniec drugiego cyklu: 46m26s (czas pracy podajnika: 1m25s) (czas trwania cyklu: 35minut) (współczynnik: czas pracy podajnika/ czas trwania cyklu = 0,0404)

Koniec trzeciego cyklu: 48m16s (czas pracy podajnika: 1m40s) (czas trwania cyklu: 40minut) (współczynnik: czas pracy podajnika/ czas trwania cyklu = 0,0417)

Koniec czwartego cyklu: 50m30s (czas pracy podajnika: 2m14s) (czas trwania cyklu: 55minut) (współczynnik: czas pracy podajnika/ czas trwania cyklu = 0,0406)

 

Warunki początkowe dla obu cykli podobne.

 

Dla spalania bez podtrzymania w tych warunkach podajnik pracował średnim czasem: 2m48s/h

Dla spalania z podtrzymaniem w tych warunkach podajnik pracował odpowiednio: 2m25s/h, 2m30s/h, 2m26s/h.

 

Wynika z tego, że w danej temperaturze w mojej instalacji lepiej sprawdza się spalanie z podtrzymaniem, więc przy takim pozostaję.

 

Wydaje mi się, że im więcej podbić w podtrzymaniu, tym większy zysk w stosunku do standardowego trybu grzania.

W sofcie 0.3.1.8. może już być zupełnie inaczej (zmniejszona ilość podań w cyklu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

Ty masz do dyspozycji,małą moc-z dużą sprawnością i niewielkie przyrosty temperatury CO,albo większa moc,spora stratę w kominie i dojście do zadanej w całkiem przyzwoitym czasie.

Wybieraj.

A nie jest czasem odwrotnie? Wydaje mi się, że większa sprawność będzie jak więcej energii odzyskamy ze spalin.

Czym różni się 11-12 od 17? Palnik ten sam (różnica w ilości otworów napowietrzających w koronie co można skompensować ilością podawania powietrza) 11 ma mniejsza powierzchnie wymiany(krótsza droga spalin) w 17 dłuższa droga spalin, co owocuje większą wymianą energii. To, ze 11 ma mniejsza pojemność wodną, nic nie daje, bo trzeba brać pod uwagę całą objętość układu CO.

Wydaje mi się, że lepiej gdyby kocioł miał dwa układy wymiany ciepła, jeden "gorący" a drugi "chłodny" i całość zasilała by bufor ciepła na zasadzie, że układ "gorący" ogrzewa górę bufora(tak jak to teraz jest stosowane) a układ "chłodny" dolną lub środkową część bufora(np. zamiast solarów[przykład]).

Ten "chłodny" układ byłby w końcowej fazie przelotu spalin w piecu.

 

Wydaje mi się, że okrojenie mocy 11-12 względem 17 polegało na "wycięciu" powierzchni wymiany ciepła i zmniejszeniu pojemności wodnej. jak najbardziej skutkuje to zmniejszeniem mocy oddawanej do układu, ale nie mocy wytwarzanej przez palnik. Ta niewykorzystana moc gdzieś musi ulecieć. Gdzie? wiadomo, w komin :)

 

Oczywiście mogę sie mylić.

Na razie tylko teoretycznie. Mam podobny domek do Waszych(nowy, dobrze ocieplony, ale bez przesady) i zamierzam kupić ten piec. Nawet już byłem skłonny na 11, ale z tego co czytam, to jednak 17 bedzie lepsza.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....... Kominiarz mówił o czyszczeniu kotła nawet co kwartał, zatem Panowie i Panie dbajmy o nasze kociołki! Jak widać na wykresach, po oczyszczeniu komina i wyciągnięciu kilku kg syfu wszystko wróciło do normy. Żadnych zmian nastawów, jak ręką odjął poprawiło się spalanie...

 

Kominiarz mas rację w 100 % - ja swój kocioł ( no zupełnie inny bo żeliwny) ale czyszczę zawsze co zasyp ekogroszku a więc co 7 a góra co 18 dni ( w zależności jak szybko się spala) Pozwala mi to na utrzymanie jakiej takiej sprawności tego śmieciucha z podajnikiem i w miarę poprawne spalanie:

 

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek, to Twoja kasa i żebyś sobie bidy nie narobił.

Ile potrzebował będziesz tej mocy ?

Weź pod uwagę choćby ostatnie dwie zimy.

Powiem Ci weź dużą poprawkę na to co piszą niektórzy, żaden z tych najmniejszych nie będzie generował 10 czy 12kW ze spaliną 100stopni czy nawet 160.

Powiem Ci że mam kontakt też z tymi których instalatorzy ciężko wystraszyli i zdecydowali się na "zapasy".

Instalator wziął pieniądze i poszedł w siną w dal a teraz telefonu, panie wieśku co robić bo każdym połączeniem czarna maź się leje, rura zalepiona śmierdzącym syfem.

Jak się nie słuchało kierowcy który sprzedaje kotły :) tylko tych którym się coś wydaje to nic na to nie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 wybrałem zanim powstała 11. Dom mam 240m2 po podłogach(120 na poddaszu ale trzeba odliczyć skosy), reku jest, Sciany: 24 beton komórkowy λ0,09 +12 styro grafit λ0.031, dach ok 22cm Pianki PIR(ma być, ale nie jestem pewien czy na pewno).

Przy tych 240 kilka dni pochodzi a później pyku, pyku, tu jest jeszcze trochę tej powierzchni do grzania i idzie to jeszcze przetrawić a jak czytają niektóre wpisy ludzie którzy mają po 100, 120, 140m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak:

nie mam pojęcia o użytkowaniu kotłów jakichkolwiek. W projekcie mam piec CO gazowy 25kW, wiem, ze to jest co innego, dlatego wydaje mi się, ze 17kW z węgla będzie ok, zwłaszcza, że dla mnie i mojej rodziny temperatura w pomieszczeniach poniżej 23*C to Arktyka :) 24*C to będzie optymalna temperatura(sprawdzone :) ), a w łazienkach ok 26*C.

 

Mam znajomych co maja domki i ogrzewają gazem. utrzymuja temperaturę ok 20-21*C . Jak jadę do nich w odwiedziny w zimę, to zakładam kalesony, podwójne ciepłe skarpety i ze dwa podkoszulki. Oczywiście po 2-3h jestem i tak przemarznięty(moja rodzina też).

Dziwię sie tym dla których utrzymywanie 20*C jest ok, no ale to Oni tam mieszkają.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karoka pytanie troszkę z innej beczki: czy orientujesz się kiedy wyjdzie nowy sterownik z Elektro Systemu (następca ecoali)? I drugie pytanie: czy będzie on w zestawie z RBR 12?

Wiesz znowu jakiś złośliwiec napisze że coś chcę zataić czy się wykręcam ale nie lubię wychodzić przed szereg i nieupoważniony jestem żeby coś obiecywać.

To wyłącznie zależy od producenta sterownika firmy Elektro-System.

Mogę powiedzieć na podstawie tego co wiem że nie będzie to szybciej jak drugie półrocze 2014 z tym że jak wyżej :)

Tak będzie na wyposażeniu standardowym RBR 12kW z tego co mi wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak:

nie mam pojęcia o użytkowaniu kotłów jakichkolwiek. W projekcie mam piec CO gazowy 25kW, wiem, ze to jest co innego, dlatego wydaje mi się, ze 17kW z węgla będzie ok, zwłaszcza, że dla mnie i mojej rodziny temperatura w pomieszczeniach poniżej 23*C to Arktyka :) 24*C to będzie optymalna temperatura(sprawdzone :) ), a w łazienkach ok 26*C.

Mam znajomych co maja domki i ogrzewają gazem. utrzymuja temperaturę ok 20-21*C . Jak jadę do nich w odwiedziny w zimę, to zakładam kalesony, podwójne ciepłe skarpety i ze dwa podkoszulki. Oczywiście po 2-3h jestem i tak przemarznięty(moja rodzina też).

Dziwię sie tym dla których utrzymywanie 20*C jest ok, no ale to Oni tam mieszkają.

 

Popieram w 100%.

Ja się spotkałem ze stwierdzeniem że 18stopni to jest ok :D.

I w dodatku zrobiłem wtedy z właścicielem 18 stopni w domu flaszkę, i byłem przemarznięty.

W domu powyżej 22,5 to standard w najzimniejszym pokoju, a łazienki 26 minimum, i na szczęście tą zimę tak przeszedłem. :lol2:

Z 18 to tylko dziewczęta :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych 240 kilka dni pochodzi a później pyku, pyku, tu jest jeszcze trochę tej powierzchni do grzania i idzie to jeszcze przetrawić a jak czytają niektóre wpisy ludzie którzy mają po 100, 120, 140m2 ?

 

Nie ma strachu na stu metrach z kawałkiem jadę trzeci sezon 17-ką i nie widzę żadnej tragedii ani kapie ani sadzy, a są tacy co z 12-ki przy 140 m2 sadzę wiadrem wybierają, także uważam, że prawda leży gdzieś po środku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory antyspalinowe zaślepione. Klapka na dmuchawę zainstalowana (o zgrozo).

 

Zajęło mi to 5 godzin, z czego klapka 3 godziny :confused:

 

Niestety chyba w moim przypadku producent zapomniał zaślepić te otwory antyspalinowe, coś próbował przy pierwszym z lewej, ale jednak słabo to wyszło... Silikonu ani śladu. Zdjęcie nr 1.

 

Klapka, hmm...

Tu podziękowania dla kolegi Novy za podesłanie mi klapki i informacji o komplikacjach jakie napotkam :) Niestety miał rację, przejściówka pomiędzy palnikiem, a dmuchawą okazała się pancerna (jakieś tworzywo nieziemsko twarde). Szlifowałem ją dwie godziny, żeby klapka się swobodnie otwierała (aż mi się czasy technikum przypomniały i obróbka ręczna na praktykach ;) ). Zdjęcia 2 i 3.

 

Na szczęście udało mi się temat ogarnąć, po konsultacji z serwisantem ekoenergii, otwory zaspawałem. Mam nadzieję że temperatura podajnika w końcu się unormuje.

 

Ze swojej strony mogę tylko dodać, że po prawie roku użytkowania "małej ekoenergii", nie stwierdzam żadnych oznak zużycia, wszystko prawie jak nówka, no właśnie prawie... Zdjęcie nr 4, idę o zakład, że jeszcze rok i w miejscu niezaślepionych otworów, ślimak by klęknął, bo już się ładnie przegrzał :(

20140208500.jpg

20140208503.jpg

20140208507.jpg

20140208505.jpg

Edytowane przez bobasxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mam wpisać dane aby przeliczało mi średnie zużycie paliwa, średni koszt itp. Dlaczego po wpisaniu czasu pracy podajnika i wyzerowaniu licznika pracy podajnika nie wyświetla mi daty kolejnego zasupu?

Dziękuję za odpowiedź.

 

Wchodzisz w statystyki ręczne i tam dodajesz wpis "zakup paliwa".

Wypełniasz tam wszystkie pola i powinno być ok.

Co do daty kolejnego zasypu to po minucie pracy podajnika powinna się pojawić data kolejnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...