Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Na razie jadę na dwustanie bo przy niezbyt suchym opalę algorytmy wariują. Następny krok to RKC, wykonanie "zetki" w kotłowni i wysuszenie opału. Wtedy zacznę oglądać się na grupowe. Ale widzę że znalazłem magiczny środek w postaci zmiejszenia nadmuchu i piecyk zaczął pięknie pykać . Odkładam mu paliwa a on nadal pięknie jedzie. Rozumiem że dążyć do tego żeby się nie odstawiał a żeby sinusoida się jak najbardziej wypłąszczyła

 

RCK ?

 

Szczerze mówiąc następny zbyteczny gadżet. Siła ciągu zależy od różnicy temperatur , czyli czym mocniej dmuchasz w komin tym wyższa temperatura i tym wyższy ciąg.

Wystarczy otworzyć drzwiczki wyczystki i masz obniżony ciąg za darmo ...

 

A nawiew ? W kotłowni potrzebny jest sprawny nawiew i wywiew , ale nie wpadajmy w szaleństwo ...

 

Przez jakiś czas miałem dziurę w ścianie i doprowadzałem w ten sposób świeże powietrze. W zimie chłodno jak cholera. Zaślepiłem tą dziurę , w kotłowni cieplej , okno rozszczelnione a w sąsiadującym garażu okienko lekko uchylone. Świeże powietrze pobiera z garażu ...

Szczerze mówiąc nie widzę różnicy , poza tym że w kotłowni jest cieplej ...

Czujnik czadu mam ...

Wywiew działa bardzo sprawnie więc jest odpowiednia ilość powietrza ...

 

Dodatkowo należy pamiętać że ilość wymaganego powietrza jest ściśle związana w mocą kotła.

Czym większa moc z jaką pracuje kocioł tym więcej potrzeba powietrza ...

 

Inaczej jest przy 5KW a inaczej przy 25KW ...

Przy małych mocach ilość powietrza do spalania nie jest aż tak gigantyczna ...

 

Dlatego zachowajmy umiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Info od mojego klienta,z ciekawości zapytałem bo wiem,że kociołek mały a powierzchnia duża.Kotłownia wykonywana przez nas (nie obyło się bez drobnej poprawki,przyznam :) )

RBR 11 kW (obecnie 12kW) wygrzewa (pierwszą zimę) domek o powierzchni 220m2 (podłogówka) temp wew 19deg spalanie 10kg/24h na grupowym 8/8

czy to dobry wynik?

 

Łukasz jak chcesz dam ci namiary podjedziesz i zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir007 co nie znaczy,że u innych będzie tak samo jak u Ciebie.Ja też RCK nie mam (jest w planach) ,ale poradziłem sobie odpowiednim napowietrzeniem i cyrkulacją powietrza a na ciąg kominowy składa się wiele czynników i ma to duże znaczenie co do jakości i ilości spalania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jadę na dwustanie bo przy niezbyt suchym opalę algorytmy wariują. Następny krok to RKC, wykonanie "zetki" w kotłowni i wysuszenie opału. Wtedy zacznę oglądać się na grupowe. Ale widzę że znalazłem magiczny środek w postaci zmiejszenia nadmuchu i piecyk zaczął pięknie pykać . Odkładam mu paliwa a on nadal pięknie jedzie. Rozumiem że dążyć do tego żeby się nie odstawiał a żeby sinusoida się jak najbardziej wypłąszczyła

Od jakiegoś czasu obserwuję Twoje wpisy i dla mnie ilość spalonego węgla jest porażająca!

To co Ty spalisz w tydzień to masakra:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info od mojego klienta,z ciekawości zapytałem bo wiem,że kociołek mały a powierzchnia duża.Kotłownia wykonywana przez nas (nie obyło się bez drobnej poprawki,przyznam :) )

RBR 11 kW (obecnie 12kW) wygrzewa (pierwszą zimę) domek o powierzchni 220m2 (podłogówka) temp wew 19deg spalanie 10kg/24h na grupowym 8/8

czy to dobry wynik?

 

Łukasz jak chcesz dam ci namiary podjedziesz i zobaczysz.

 

Imponujące spalanie tylko jakie ocieplenie zastosował ten człowiek ? Piętrowy, parterowy dom ? Czy już tam mieszka ? Czy ma garaż wbudowany ? Jeśli tak to czy są jakieś drzwi oddzielające garaż od reszty domu ? Czym pali- ekogroszek, miał ? Jeśli ekogroch to skąd i jakiej mocy ?

Jesli jesteś w stanie to proszę odpowiedz :)

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imponujące spalanie tylko jakie ocieplenie zastosował ten człowiek ? Piętrowy, parterowy dom ? Czy już tam mieszka ? Czy ma garaż wbudowany ? Jeśli tak to czy są jakieś drzwi oddzielające garaż od reszty domu ? Czym pali- ekogroszek, miał ? Jeśli ekogroch to skąd i jakiej mocy ?

Jesli jesteś w stanie to proszę odpowiedz :)

 

Jak na dworku 15 to w domu bez palenia prawie 19 :lol2: (żarcik)

 

Jeżeli ma podłogówkę na 220m2 to ja mam ino pytanie ile pexa poszło, i jaką tmp go ogrzewa.

Nie ma co ukrywać im mniej wody ogrzewane tym mniej spali, zobaczymy jak mu dojdzie COW w końcu na 220m2 pewnie kilka osób zamieszka :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na dworku 15 to w domu bez palenia prawie 19 :lol2: (żarcik)

 

Jeżeli ma podłogówkę na 220m2 to ja mam ino pytanie ile pexa poszło, i jaką tmp go ogrzewa.

Nie ma co ukrywać im mniej wody ogrzewane tym mniej spali, zobaczymy jak mu dojdzie COW w końcu na 220m2 pewnie kilka osób zamieszka :p

 

Rozmawiałem z Minertu. Dom ma użytkowej 150m2. Jest docieplony (nie wiem jak) i nikt w nim narazie nie mieszka. Jestem w stanie to uwierzyć. U mnie jest 350m2 otwartej w tej chwili przestrzeni (nie ma żadnych drzwi jeszcze). Ogrzewam po podłodze ok 280m2 (poszło ponad 1800m pexa). Dom jest niedocieplony i w narożnikach nadal utrzymuje się wilgoć w niektórych miejscach. Także niech nikt się nie dziwi że u mnie jest takie a nie inne spalanie. Ale do 10 kg to ja mogę dojśc jak na dworze będzie 15*C heheheheh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

djhiq ja tego spalania nie neguję. Sam takie będę mieć lub niższe jak zamontuję chociażby drzwi oddzielające 35 metrowy garaż z 5 metrową bramą od reszty domu, włożę w końcu klamki do okien i zacznę tam mieszkać. Tyle, że ja mam 165 m2 włącznie z garażem, a nie 220 m2 :o

Mam kilometr rury podłogowej- temp. zasilania ustawiona na 35oC z histerezą 10oC i bardzo małym czasem reagowania. Metodą prób i błędów ustawiania temp. zasilania, to na tą chwilę są to najlepsze nastawy dla mnie. Oczywiście podkreślam dla mnie, bo mam sterowniki w każdym pokoju, które są "kagańcem". U innych pewnie doszłoby do przegrzania pomieszczenia... chyba, ponieważ mogę sie mylić jako laik.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim jeszcze kotła nie wyłączyłem, to zużycie dobowe wahało się w okolicach 10-11kg przy temp. wewnętrznej 22st.C i 10st.C na zewnątrz w najcieplejszym momencie dnia.

I kocioł zużywał to w zasadzie na grzanie kotłowni rurkami (miałem jeszcze niezaizolowaną miedź). Nie grzeję CWU.

Ja mam 150m2 użytkowej i jakieś 180-190 po podłogach, w tym 1-stanowiskowy garaż z kaloryferem skręconym na "śnieżynkę" na termostacie.

 

Ciekawi mnie ile zużywa się na samo CWU w lecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy dla ilu osób podgrzewasz wodę, czy korzystasz ze stref czasowych (programator).

Przy przemyślanym ustawieniu mogę Ci powiedzieć że między 2 a 3kg/dobę

 

Rozumiem, że wtedy kociołek sobie chodzi większość czasu w podtrzymaniu? Czy może jak się ustawi tryb CWU lato to zmienia się algorytm podań? Nie wdrażałem się w temat, więc przepraszam za pewnie oczywiste pytania, ale kombinuję czy przy obecnym zapotrzebowaniu na ciepło nie dałoby się wykorzystać takiego programu do ogrzewania CO...

Czyli na CWU w lecie muszę liczyć 100kg węgla w miesiącu, więc bardziej opłaci mi się włączać gaz, niż przerabiać do tego instalację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałęm sobie palnik ekoenergi. Może za często otwierałem drzwiczki ale chodziło mi o zobaczenie tego w jaki sposób się transportuje paliwo i jak się wypala. WYdaje mi się że bez zmian nie da się na tym palniku spalić w całości paliwa. Od połowy palinika do kierunku gdzie jest podajnik jest wyraźniej większy transport powietrza dlatego tam proces spalania przebiega szybciej niż po przeciwnej stronie. Gdy podacie wyraźnie mało paliwa w stosunku do zapotrzebowania nagle tworzy się taka sytuacja ze po stronie podajnika tworzy się dziura a po przeciwnej w dalszym ciągu jest niespalony opał. Palik zaczyna przygasać bo nie ma się co palić a po przeciwnej stronie podajnika się tylko żarzy i dodatkowo paliwo się skleja bo nie ma powietrza . Jak dołożysz paliwa to zaczyna się palić ale po przeciwnej stronie się przewęgla i spadają niedopałki do popielnika. Trzeba coś zrobic aby doprowadzić powietrze do przeciwnej strony podajnika - w szczególności pod sam szczyt korony. a ograniczyć jego ilość po stronie podajnika. Wówczas myślę ze w pewnym momencie zacznie sie spalanie po obu stronach wyrównywać. Chyba zacznę od zaklejenia kilku dziur po na dłuższych odcinkach od strony podajnika i będę sprawdzał kolejno jakie to przynosi efekty. Czy jest ktoś komu piec pracuje w miarę z dużą mocą powiedzmy 6-8 kW i jego palnik dopala równo paliwo po obu stronach korony ?? Chciałbym zobaczyć takie zdjęcie. Jak narazie znalazłęm kilku innych którzy mają podobny efekt palenia jak u mnie i myślę że tak może byc u wszystkich. Bez przeróbek się nie obejdzie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałęm sobie palnik ekoenergi. Może za często otwierałem drzwiczki ale chodziło mi o zobaczenie tego w jaki sposób się transportuje paliwo i jak się wypala. WYdaje mi się że bez zmian nie da się na tym palniku spalić w całości paliwa. Od połowy palinika do kierunku gdzie jest podajnik jest wyraźniej większy transport powietrza dlatego tam proces spalania przebiega szybciej niż po przeciwnej stronie. Gdy podacie wyraźnie mało paliwa w stosunku do zapotrzebowania nagle tworzy się taka sytuacja ze po stronie podajnika tworzy się dziura a po przeciwnej w dalszym ciągu jest niespalony opał. Palik zaczyna przygasać bo nie ma się co palić a po przeciwnej stronie podajnika się tylko żarzy i dodatkowo paliwo się skleja bo nie ma powietrza . Jak dołożysz paliwa to zaczyna się palić ale po przeciwnej stronie się przewęgla i spadają niedopałki do popielnika. Trzeba coś zrobic aby doprowadzić powietrze do przeciwnej strony podajnika - w szczególności pod sam szczyt korony. a ograniczyć jego ilość po stronie podajnika. Wówczas myślę ze w pewnym momencie zacznie sie spalanie po obu stronach wyrównywać. Chyba zacznę od zaklejenia kilku dziur po na dłuższych odcinkach od strony podajnika i będę sprawdzał kolejno jakie to przynosi efekty. Czy jest ktoś komu piec pracuje w miarę z dużą mocą powiedzmy 6-8 kW i jego palnik dopala równo paliwo po obu stronach korony ?? Chciałbym zobaczyć takie zdjęcie. Jak narazie znalazłęm kilku innych którzy mają podobny efekt palenia jak u mnie i myślę że tak może byc u wszystkich. Bez przeróbek się nie obejdzie :)

 

Witam!

Kolega ma 100% rację. Mam identyczną sytuację i szlak mnie trafia z tym palnikiem. Ruszt wklejałem już chyba z 10 razy bo cały czas wmawiałem sobie że źle wklejony. Nawet zakupiłem nowy, ten oryginalny od ekoenergii. Może ciut lepiej ale generalnie też lipa. Ten sam węgiel paląc w RBR z ekoenergią a paląc w kotle ze zwykłą fajką to niebo a ziemia na korzyść tego drugiego. Nawet nie ma co porównywać. Tu spieki i niedopały z wiadomej strony a tam równiutko dopalone z każdej strony. Wiem co mówię bo mam pod kontrolą obydwa kotły. Mówi się, że palniki ekoenergii to palnik drugiej generacji do trudnych węgli. Ja jakoś tego nie widzę a raczej pokusił bym się o stwierdzenie, że to chyba ten drugi po małej modernizacji z nadmuchem. No ale reklama dźwignią handlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę nie jestem sam z tym problemem. ireek10 ja będę chyba w tym tygodniu zaklejał otwory od strony podajnika żeby zmusić palnik aby dmuchał z drugiej strony. Jeżeli ktoś już takowe kombinacje stosował to bym prosił o jakieś wyniki testów żeby nie powtarzać tego samego. Ciekawi mnie też czy zgłosi sie ktoś kto pokaże ze mu się na ekoenergii pali równo z obu stron - bo jakoś mi się wierzyć w to nie chce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę nie jestem sam z tym problemem. ireek10 ja będę chyba w tym tygodniu zaklejał otwory od strony podajnika żeby zmusić palnik aby dmuchał z drugiej strony. Jeżeli ktoś już takowe kombinacje stosował to bym prosił o jakieś wyniki testów żeby nie powtarzać tego samego. Ciekawi mnie też czy zgłosi sie ktoś kto pokaże ze mu się na ekoenergii pali równo z obu stron - bo jakoś mi się wierzyć w to nie chce

 

2013-07-23 18.21.43.jpg

 

tak to u mnie wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zaklejaniem to chyba nie tak do końca. Ja zaklejałem od strony drzwiczek w miejscach gdzie najwięcej dmuchało i nie byłem do końca zadowolony. Nawiercałem jeszcze otwory i też kicha. Generalnie twierdzę, że jak nadmuch z jednej strony to i palenie z jednej strony. Nie wiem, może postopniować wielkość otworów nadmuchowych? Nie wiem jak u ciebie, ale u mnie jeszcze dodatkowo jakby ślimak wypiętrzał paliwo bardziej z tyłu rusztu niż z przodu wskutek czego tego żaru jest więcej z tyłu zaś z przodu już prawie widać otwory nadmuchowe / tak jakby był źle wklejony ruszt/.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zaklejaniem to chyba nie tak do końca. Ja zaklejałem od strony drzwiczek w miejscach gdzie najwięcej dmuchało i nie byłem do końca zadowolony. Nawiercałem jeszcze otwory i też kicha. Generalnie twierdzę, że jak nadmuch z jednej strony to i palenie z jednej strony. Nie wiem, może postopniować wielkość otworów nadmuchowych? Nie wiem jak u ciebie, ale u mnie jeszcze dodatkowo jakby ślimak wypiętrzał paliwo bardziej z tyłu rusztu niż z przodu wskutek czego tego żaru jest więcej z tyłu zaś z przodu już prawie widać otwory nadmuchowe / tak jakby był źle wklejony ruszt/.

 

Problem z wypiętrzaniem paliwa też może być ale to już będzie wina konstrukcji ślimaka i długości przeciwzwoju. Z tym sobie nie poradzimy. Trzeba patrzeć jak to wygląda przy podawaniu węgla przed rozpalaniem. Co do zaklejania to chcę zakleić co drugi otwór w miejscu gdzie się dobrze pali w tym momencie. Powinno to zmienic dystrybucję powietrza w sytosunku takim jaki będzie tych otworów. Trochę zwiększy się ciśnienie gdyż zmniejsze przekrój ale można np powiększyć otwory do 6 czy 7 mm i się to wyrówna. Narazie planuje zakleić aby sprawdzić co będzie . Jak ty zakleiłeś te otwory tzn które i jaki dało to efekt dokładnie?. Nie chcę robic tej samej roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...