Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdzie miałbym to włożyć ? W miejsce żeliwnej płytki nad palnikiem ?

 

Do 11 (12) kW chyba tego nie wstawisz. Ja mam 17kW i mam półkę wodną. W jej przestrzeń można to włożyć. Mam jakieś blachy w domu chyba zrobię sobie takie cuś i wsadzę w kocioł na testy. Obadamy czy na wykresach się coś zmieni - trzeba prowadzic badania niema co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś stosuje w RBR zawirowywacze spalin na półce poziomej. WIem ze takie coś istnieje ale pytanie czy warto wogóle to wkładać i czy przyniesie to jakąś zauważalną poprawę sprawności kotła??

 

U mnie przyniosło, ale mam Enka z samymi półkami poziomymi - w RBR 17 kW nie wiem czy to cokolwiek da bo wymiennik bardzo dobrze odzyskuje ciepło ze spalin i bez tego.

 

Zawsze możesz być pierwszy i napisać czy się sprawdziło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przyniosło, ale mam Enka z samymi półkami poziomymi - w RBR 17 kW nie wiem czy to cokolwiek da bo wymiennik bardzo dobrze odzyskuje ciepło ze spalin i bez tego.

 

Zawsze możesz być pierwszy i napisać czy się sprawdziło ;)

 

Ja mam założone zawirowywacze od ok 3 miesięcy. :) Działa na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie ? Jak powyginasz takie niskie to po jednym na półkę możesz wcisnąć. Tylko czy warto ?

 

RBR-11 ma tylko jedną półkę wodną i zakładanie zawirowaczy nic nie da, lepszy efekt uzyska się czyszcząc przynajmniej raz na tydzień kotła przy takiej pogodzie i przynajmniej co 4 dni w czasie mrozów, u mnie wychodzi co jakieś 60kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RBR-11 ma tylko jedną półkę wodną i zakładanie zawirowaczy nic nie da, lepszy efekt uzyska się czyszcząc przynajmniej raz na tydzień kotła przy takiej pogodzie i przynajmniej co 4 dni w czasie mrozów, u mnie wychodzi co jakieś 60kg.

 

Nie wiem czy da czy nie, ale można spokojnie dwa wstawić. Jeden na półkę wodną, a drugi na suchą półkę, bo po bokach tej drugiej też jest przecież wymiennik ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy da czy nie, ale można spokojnie dwa wstawić. Jeden na półkę wodną, a drugi na suchą półkę, bo po bokach tej drugiej też jest przecież wymiennik ciepła.

Nie tylko bokach ale i cały "dach" czyli góra wymiennika.

Gdyby były potrzebne, pewnie byłyby montowane, kto chce, może oczywiście "zabić" swój wolny czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to się wydaje, że producent nie stosuje zawirowywaczy, aby nie "zabić" komina, ale jak ktoś ma systemowy z odprowadzeniem skroplin to można śmiało sprawdzić jak to się przeniesie na osiągi kotła. Pytanie - czy skórka warta wyprawki, bo zysk może być prawie żaden, a przy kominach z cegły to mogą być spore problemy.

 

U mnie 17kW ma tak nisko spaliny, że zastanawiam się czy komin to wytrzyma. Jak będę w PL będę musiał do niego zajrzeć. Pewnie 11kW miałby ze 20deg wyżej to już byłbym zadowolony. Dom mój ma duże straty i spalanie spore nawet przy tych temperaturach, a przy niższych jak na razie strasznie nie było. Pewnie 11/12kW by to obskoczyło, a ja chciałem się pchać w 23/25kW. Wtedy to mógłbym pewnie jeszcze całą piwnicę ogrzać:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to się wydaje, że producent nie stosuje zawirowywaczy, aby nie "zabić" komina, ale jak ktoś ma systemowy z odprowadzeniem skroplin to można śmiało sprawdzić jak to się przeniesie na osiągi kotła. Pytanie - czy skórka warta wyprawki, bo zysk może być prawie żaden, a przy kominach z cegły to mogą być spore problemy.

 

U mnie 17kW ma tak nisko spaliny, że zastanawiam się czy komin to wytrzyma. Jak będę w PL będę musiał do niego zajrzeć. Pewnie 11kW miałby ze 20deg wyżej to już byłbym zadowolony. Dom mój ma duże straty i spalanie spore nawet przy tych temperaturach, a przy niższych jak na razie strasznie nie było. Pewnie 11/12kW by to obskoczyło, a ja chciałem się pchać w 23/25kW. Wtedy to mógłbym pewnie jeszcze całą piwnicę ogrzać:p

 

No jak ty na 110m2 wsadziłeś 17kW to się nie dziwię że masz niskie spaliny. Dodatkowo jasno wynika z tego:http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/ że przy małych mocach piec większy "zje" więcej niż mniejszy. U mnie aktualnie utrzymuję w domu tylko 18*C ale ja ogrzewam w tej chwili 350m2 - ponad 900m3 kubatury (wszystko mam pootwierane - w garażu ok 14 *C). Spaliny w okolicach 100*C, spalanie węgla w okolicy 30kg/dobę. Budynek nie docieplony - jedynie dach płaski docieplony warstwą styrobetonu (śerdnio 12cm) + 20cm styropianu. Reszta to porotherm 25cm niedocieplony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...