Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Djhiq nie zwróciłeś uwago że wszystkie te wyliczenia z Twojego linku dotyczą kotłów zasypowych. W kotłach zasypowych moc i powierzchnia wymiany jest ściśle powiązana z wielkością paleniska. W podajnikach z tą sprawnością jest jednak ciut inaczej. Jak w 12 i 17 kW masz ten sam palnik ( czyli takie samo wyjście paliwa, taką samą szerokość rantów itp. ) to te wyliczenia są ale psu w du..ę. Bo moc kotła zmniejsza się stosując mniejszy wymiennik dla tego samego palnika w ciut większym i ciut mniejszym kotle. Czyli de facto obniża się sprawność wymiany na rzecz zachowania bezpiecznej temperatury spalin. Dlatego ciut przewymiarowany kocioł spali mniej niż ten dobrany na styk lub lekko niedowymiarowany - o ile oczywiście mają te same palniki ( a tak jest najczęściej ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Djhiq nie zwróciłeś uwago że wszystkie te wyliczenia z Twojego linku dotyczą kotłów zasypowych. W kotłach zasypowych moc i powierzchnia wymiany jest ściśle powiązana z wielkością paleniska. W podajnikach z tą sprawnością jest jednak ciut inaczej. Jak w 12 i 17 kW masz ten sam palnik ( czyli takie samo wyjście paliwa, taką samą szerokość rantów itp. ) to te wyliczenia są ale psu w du..ę. Bo moc kotła zmniejsza się stosując mniejszy wymiennik dla tego samego palnika w ciut większym i ciut mniejszym kotle. Czyli de facto obniża się sprawność wymiany na rzecz zachowania bezpiecznej temperatury spalin. Dlatego ciut przewymiarowany kocioł spali mniej niż ten dobrany na styk lub lekko niedowymiarowany - o ile oczywiście mają te same palniki ( a tak jest najczęściej ).

 

Czyli lepiej jakbym miał piec 25 kW?? Z tego co tam pisze to dotyczy to także pieców podajnikowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Djhiq nie zwróciłeś uwago że wszystkie te wyliczenia z Twojego linku dotyczą kotłów zasypowych. W kotłach zasypowych moc i powierzchnia wymiany jest ściśle powiązana z wielkością paleniska. W podajnikach z tą sprawnością jest jednak ciut inaczej. Jak w 12 i 17 kW masz ten sam palnik ( czyli takie samo wyjście paliwa, taką samą szerokość rantów itp. ) to te wyliczenia są ale psu w du..ę. Bo moc kotła zmniejsza się stosując mniejszy wymiennik dla tego samego palnika w ciut większym i ciut mniejszym kotle. Czyli de facto obniża się sprawność wymiany na rzecz zachowania bezpiecznej temperatury spalin. Dlatego ciut przewymiarowany kocioł spali mniej niż ten dobrany na styk lub lekko niedowymiarowany - o ile oczywiście mają te same palniki ( a tak jest najczęściej ).

 

Piec po-prostu powinien mieć możliwość dokładania półek z wodą w razie potrzeby i wszyscy mieli by tmp. jakie by im pasowały, albo jeszcze lepiej otwierał by sobie dodatkowe komory wylotu spalin gdy tmp przekracza zadaną w sterowniku :rolleyes:

 

Całe czas jest kłótnia, że sprzedawcy sadzą że tmp wylotowa z pieca powinna miec około 140C a dla użytkowników to strata ciepła i woleli by taką tmp wylotową co juz po prostu nie studzi wody :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bo w 25 i 35 jest inny palnik ale jesli nie balbyś sie sropliny to lepije by bylo brac 35 niz 25

 

Rozumiem. Zapomniałem że 25 kW ma większy palnik. U mnie aktualnie temperatura spalin w okolicach 90-100*C i na te grzanie do 18*C wystarcza. Ale ogólnie z tego co mówi Kobra65 wynika że w piecu 17kW spalisz mniej niż w 12kW. Czy możecie się do tego odnieść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie ustawienia na wilgotny węgiel?

Żeby spieków nie było.

Więcej dmuchać?

 

8/12 chyba lepiej dopali niż 8/8 ?

 

Wilgotnego węgla nie da się dobrze spalić. Susz węgiel i tyle. Jak wsypię mokry od razu mam spieki a jak wsypię suchy to idzie bez problemu na małym nadmuchu. Jak chcesz jako tako to spalić to musisz ten węgiel długo trzymać na palniku zatem jedynie dwustan ci pozostaje. Grupowe będzie szaleć. I dodatkowo nie uzyskasz dużej mocy bo za szybko będzie się węgiel przerzucać i nie da rady się spalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście tzn.gdybym był w sytuacji tego gostka.

Nie odnoszę tego do swojej sytuacji ;)

 

Na pewno wybierze lepiej od Ciebie. Widać po pierwszych objawach, że przynajmniej w przeciwieństwie do Ciebie wie w jakich wątkach pisać na jaki temat, ty po tylu latach tej wiedzy jeszcze nie zdobyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe czas jest kłótnia, że sprzedawcy sadzą że tmp wylotowa z pieca powinna miec około 140C a dla użytkowników to strata ciepła i woleli by taką tmp wylotową co juz po prostu nie studzi wody :p

Nie sprzedawcy, naświatlejsi ze światłych.

Ja powtarzając za nimi twierdzę że to bezpieczne minimum w wielu przypadkach, a nie jakieś wymyślone przez forumowego "filozofa" maksimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczyt z podlicznika pompy,czyli c.o+cwu.

 

No to jak już chcesz być taki dokładny to:

 

Napisałeś że 850 + 340 = 1190,

a dalej że: 2450 kWh * 0,55 (bo chyba tyle płacisz w jednej taryfie) = 1347,5

 

Ja w tym okresie spaliłem około 2080 kg eko, co kosztowało mnie 1681,23 zł przy minimalnej obsłudze. A chatkę mam większą, do tego piwnica i garaż (też w części ogrzewane), z gorszym ociepleniem, temperatura 22,5 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z użytkowników jako zasilanie awaryjne stosuje agregat prądotwórczy i zasilał z tego sterownik, pompki i resztę RBR-a czy ten AVR co jest w agregatach wystarczy czy lepiej nie ryzykować, Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym zakresie to proszę o podzielenie się swoją wiedzą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tanimi (chińskimi) agregatami nie ryzykuję. UPS z aku 90Ah i święty spokój, a w razie długiego braku prądu (powyżej 8h) podłączę się do samochodu. :)

 

Ja mam 100% podłogówki, także po około 12h braku prądu można odczuć że coś się zimniej w domu robi, ale w zapasie mam też kilka UPS i kilka 65ah na wypadek jakby prąd był potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...