Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hmm... a co to? :p

Pod drzwiczkami wyczystki na samej górze jest ruchomy kawałek blachy.Który w normalnej pozycji powinien leżeć zamykając kanał w stronę pieca oparty o półkę a przy paleniu awaryjnym powinien być odchylony w stronę drzwiczek .

Czytasz instrukcję?Tam wszystko jest opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,kociol mam ustawiony na auto-lato ale nie przechodzi w cykle letnie bo temp Co spada ponizej zadanej i kociol w grzanie idzie.Mam 42C ustawione czyli nizej sie nie da.Zwiekszyc histereze CO?Z 0,2C do np 1,0C

I tak będzie tyle,że nie uruchomi pomp.Z samego podtrzymania powinien temp C.O. podbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos mi doradzi jak to ustrojstwo ustawic?,chodzi o podtrzymanie.Ustawione ma 4x4 sek krotka przerwa 90sek podajnik 80 min.Ustawiona temp co 42ć spadła do 41,7C,właczyło sie pdtrzymanie temp spalin z 36C podniosła sie do ko 63C a temoeratura Co ani drgneła.Zwiekszyc czas pracy podajnika a zmniejszyc ilosc podan?Po chwili lest 42C Edytowane przez grzeh2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaką masz instalację CO. Jeżeli kocioł (RBR + ecoal) ma za zadanie utrzymać tylko zadaną temperaturę, a rozprowadzenie ciepłej wody w instalacji jest nadzorowane przez inny sterownik to nie musisz przestawiać na lato jeżeli grzejesz też CWU bo odbiór będzie i tak tylko na CWU. Jeżeli jednak wszystkim zarządza ecoal, to gdy będziesz miał ciepło to i tak będzie Ci pchać ciepłą wodę na grzejniki/podłogówkę, a wtedy to jest zbędne (nawet niewskazane, chyba że lubisz mieć w domu zawsze cieplej niż na zewnątrz). Jak masz termostaty na wszystkim i one się pozamykają to i tak ecoal jak masz ustawiony na zimę będzie Ci pchał ciepłą wodę. Nie ma sensu, bo zajedziesz pompę, a więc zazwyczaj tryb lato jest wskazany.

 

U mnie instalacja jest tak rozwiązana, że na razie muszę jechać na zimie, bo powrót spadnie bardzo nisko i CWU się szybko wychłodzi (po zakręceniu grzejników będzie i tak CWU grzana). Muszę zadzwonić do mojego instalatora żeby mi na CWU założył pompę (bo grawitacyjnie nie chce się zagrzać) to wszystko się zmieni i nie będę pchał ciepłej wody w rury 5/4 cala wtedy gdy nie trzeba.

 

Szkoda, że kaski nie ma by ocieplić chatę i wziąć się za pięterko - cała instalacja CO byłaby przerobiona i wtedy straty z grzania wody w rurach 5/4 cala wyeliminowałbym. Przypuszczam, że spokojnie po zmianie instalacji CO zaoszczędzę minimum 5kg groszku na dobę, a to już jest sporo w skali całego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam osobne sterowanie z silownikiem do zaworu 3D i w każdym pokoju sterowniki, a w rozdzielaczach silowniki. Czyli mówisz, że moge jechać na trybie zima ? Czy to będą jakieś negatywne skutki dla pompy od CO ? Instalację mam w układzie zamkniętym.

Na chwilę obecną kocioł stabilnie chodzi i nie chciałbym tego procesu zaburzyć.

 

Jedynie w łazience nie mam sterownika i tam sobie rotametrami (dwa rotametry od podlogowki i grzejnika) ustawiam. Silowniki są pozamykane w całym domu (ponieważ temperatura zadana jest osiągnięta), a tam (w łazience) woda chyba krąży cały czas ?

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w łazience ustawiasz rotametrami i nie zakręciłeś tam obiegu to nic pompie się nie stanie jeżeli jest z autoadaptem - sama sobie zwolni żeby za mocno nie cisnąć. Jak nie masz funkcji autoadapt w pompie to skręć ją na najniższy bieg i miej nadzieję, że nie będzie miała za ciężko. Minusem takiego ustawienia jest ciągły pobór prądu przez pompę. W przypadku gdy ustawisz kociołek na lato, to pompa staje i oszczędzasz na prądzie (oszczędności wielkie nie będą jak pompa energooszczędna z autoadaptem, ale pewnie jakieś wiaderko by się uzbierało;)).

 

Jeśli boisz się o stabilną pracę kotła to się nie przejmuj. Możesz przecież dla samego sprawdzenia jak to będzie zmienić ustawienie na "lato" na jeden dzień. Jak Ci się wykresy nie spodobają to wracasz do ustawiania "zima" i po problemie. To jest tylko jedna opcja do zmiany. Przy ustawieniu "lato" nie będziesz miał grzania w łazience, ale przy upałach to będzie wskazane jak planujesz cały rok grzać CWU przy pomocy kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sini chyba wszystko dogłębnie wyjaśnił :)

Zależy tylko od tego z czego korzystamy, na czym nam zależy, czy obstawiliśmy się czujnikami sterownika.

Jeśli tak to nawet bez przechodzenia w "lato" można przeżyć cały rok, jeśli zaś nie korzystamy bądź nie całościowo, lepiej przejść w lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sini chyba wszystko dogłębnie wyjaśnił :)

Bez przesady:jawdrop: Palę zaledwie od końca grudnia i na pewno wiele jeszcze odnośnie tego trzeba wyjaśnić, ale ogólna wiedza jest przekazana w sprawie trybu lato/zima. Najlepsze jest to, że do instrukcji nie zaglądałem i siedzę w UK. Kocioł doglądam online i przy pomocy oczu żony oraz ojca. Sam go widziałem zaledwie kilka razy;)

Chciałbym już być w PL na stałe, ale się tak nie da (no chyba, że wczoraj w totka padły moje numery:wiggle:). Pobawiłbym się z dwustanem, bo nigdy z niego nie korzystałem, a przy mojej instalacji będzie o co powalczyć przy obecnych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...