Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Mnie to się wydaje, że w przypadku sterownika SPP troszkę inne zjawisko zachodzi niż spowolnienie przepływu spalin. Otóż aby uzyskać tą samą moc przy pulsacyjnym dmuchaniu jak przy ciągłym to trzeba dużo mocniej dmuchnąć. Czyż nie? Prawdopodobnie przy pulsacyjnym dmuchaniu wymiennik lepiej odbiera ciepło ze spalin, gdyż jest zimniejszy (większa różnica temperatur). Woda przy ściance wymiennika po zakończeniu dmuchania miesza się z zimniejszą i przy kolejnym przedmuchu ścianka wymiennika jest zimniejsza niż podczas ciągłego dmuchania. Stąd temperatura spalin niższa.

 

Mogę się mylić, więc chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat. W końcu specjalista ze mnie w paleniu w kotle żaden:wiggle:

 

Ja używam 17kW. Bałem się o mój komin bo temperaturę spalin miałem niską. Przebywam głównie za granicą, więc sprawdzić nie miałem jak komina. Wreszcie pojawiłem się w kraju i czujnik temperatury spalin był troszkę brudny. Po wyczyszczeniu okazało się, że temperatura jest dużo wyższa - komin bezpieczny. Niestety po zmianie opału okazało się, iż dmucham za słabo, a wg żonki w kotle wyglądało tak samo. Morał z tego taki, że dużo zależy od palacza i jakbym nie przypilnował to zanim kominiarz by się pojawił to komin zaszedłby tak sadzą, iż zapchałoby czopuch.

 

Teraz jestem ciekaw co jutro będzie. Od dziś mogę używać opcji auto-lato (wreszcie pompa do CWU podpięta), a od jutra zaczynam mieszać groszek z owsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Novy dziwne teorie tworzysz. Jeszcze chwila i wymyślisz perpetum mobile :) To co opisujesz to może jedynie mieć wpływ na sprawnośc kotła. Twój sterownik na pewno nie jest w stanie wyprodukować z jednostki paliwa większej ilości ciepła - z tym się chyba zgodzisz? (mam nadzieję) Teraz pozostaje jedynie kwestia tego czy zastosowanie w tym samym kotle innego sterownika poprawia jego sprawność? Myślę że nawet jeżeli to w nieznaczym stopniu. Musiałbyś zrobić test polegający na spaleniu dokładnie tej samej ilości paliwa i po pierwsze sprawdzenie czasu w jakim to paliwo się spali i sprawdzeniu temperatury spalin. Wtedy wyjdzie ci czy twój starownik pozwala na chwycenie większej ilości wyprodukowanego ciepła wymiennikowi czy nie. Nie ma innej możliwości. U mnie jest ciekawie bo ja to się martwię zbyt małą temperaturą spalin (coprawda mam 17kW) ale jak to jest możliwe że ja na czechu mam spaliny rzędu 80*C a teraz na Chwałowicach 27MJ mam ok 100*C

 

 

A jednak - ja to mierzyłem i wiem, że zastosowanie innego sterownika zmienia znacząco ilość ciepła uzyskaną z jednostki węgla [czyli sprawność kotła] - różnice są np. od 19 do 22 MJ/kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
A jednak - ja to mierzyłem i wiem, że zastosowanie innego sterownika zmienia znacząco ilość ciepła uzyskaną z jednostki węgla [czyli sprawność kotła] - różnice są np. od 19 do 22 MJ/kg.

Jest to dowód na to ,że każdy węgiel można spalić lepiej i gorzej.

 

Ty próbowałeś i wiesz.Ja też i nawet jeśli logicznie i obrazowo nie potrafię tego wytłumaczyć,to przekonuje mnie to czym teraz palę a czym musiałem palić w tych samych warunkach,w tym samym kotle. Zmieniłem jedynie sterownik.

Przekonuje mnie też to,że kosztuje mnie to sporo mniej pieniędzy.To jest dla mnie argument niepodważalny.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dowód na to ,że każdy węgiel można spalić lepiej i gorzej
.

Tak, nawet tym samym sterownikiem.

Ja też i nawet jeśli logicznie i obrazowo nie potrafię tego wytłumaczyć,to przekonuje mnie to czym teraz palę a czym musiałem palić w tych samych warunkach,w tym samym kotle

To nie próbuj jeśli nie potrafisz bo jak dla mnie to tylko następna złośliwość i próba promocji czegoś innego, naciągasz fakty ponieważ nie możesz palić w tych samych warunkach, nie masz kotła jeszcze roku, podać datę zakupu ?

Przekonuje mnie też to,że kosztuje mnie to sporo mniej pieniędzy.To jest dla mnie argument niepodważalny.

Skoro paliłeś węglem po 900pln/tonę a teraz po 550 to chyba normalne i nie jest to zasługą sterownika a ceny węgla, nie manipuluj faktami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Czytał Pan co napisał SUSPENSER?Odniosłem się własnie do tego.

Pan nie czyta,a jedynie "odszczekuje".Pisałem wcześniej o tym jak się palił opał za 550pln w ecoalu z procesem spalania jaki oferuje,a jak się spala w SPP na tym samym opale.Pisałem wcześniej,ale Pan nic nie czyta,tylko odpisuje.

Zachowajmy jakąś logikę w tych naszych dyskusjach.Proszę.

Paliłem Wesołą,po zmianie sterownika,w podobnych i bardzo zbliżonych warunkach spalałem z SPP jej mniej.

Proszę poczytać co pisze wuwok.On ma wciąż ten sam opał. Proszę zerknąć na temp.zewnętrzne w czasie zmiany sterownika.Są bardzo zbliżone,a warunki w czasie testów,jeśli chodzi o CO -takie same....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie zaczynajcie nieciekawej dyskusji na kilkanaście str.

 

Koszyki w rękę i jajka święcić.

 

Dla wszystkich Wesołych Świąt.

 

Racja.Każdy kto chce sobie sprawdzi jak to naprawdę jest.

Radosnych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja.Każdy kto chce sobie sprawdzi jak to naprawdę jest.

Radosnych Świąt!

 

Ja jestem otwarty na wszelkie testy. Powiedz mi jedynie jak mam to zrobić. Pytanie czy tamten sterownik obsłuży moją instalację. Narazie nawet Coala jej nie obsługuje (zainteresowani wiedzą o co chodzi). Czy ty zmieniłeś kompletnie cały ster czy te dwa skompilowałeś jakoś razem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem otwarty na wszelkie testy. Powiedz mi jedynie jak mam to zrobić. Pytanie czy tamten sterownik obsłuży moją instalację. Narazie nawet Coala jej nie obsługuje (zainteresowani wiedzą o co chodzi). Czy ty zmieniłeś kompletnie cały ster czy te dwa skompilowałeś jakoś razem ??

 

Sam ster możesz podpiąć pod dmuchawę i palnik.Czujnik od CO umieścić zamiast tego z Coali i po problemie. Coala będzie robił dalej swoja robotę a Spp będzie spalał .Zobaczysz różnicę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam ster możesz podpiąć pod dmuchawę i palnik.Czujnik od CO umieścić zamiast tego z Coali i po problemie. Coala będzie robił dalej swoja robotę a Spp będzie spalał .Zobaczysz różnicę .

 

Czyli rozumiem że pompami będzie dalej sterował Coala a SPP będzie sterował spalaniem. Ok skoro tak chętnie potestuję. Z tego co pisze NOVY (vel TwójPan) można zamówić testowo u Boleckiego ten ster na spróbowanie. Chętnie potestuję naprawdę żeby to zbić niektórym zarzuty że już jestem po "złej stronie mocy" :) Apropos ile kosztuje ten ster ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że pompami będzie dalej sterował Coala a SPP będzie sterował spalaniem. Ok skoro tak chętnie potestuję. Z tego co pisze NOVY (vel TwójPan) można zamówić testowo u Boleckiego ten ster na spróbowanie. Chętnie potestuję naprawdę żeby to zbić niektórym zarzuty że już jestem po "złej stronie mocy" :) Apropos ile kosztuje ten ster ??

Na allegro są wystawione.Testy na forum Boleckiego,tam musisz się zapisać :) .Lecz kolejka jest długa:) .U mnie tak działa ..coala pompami itd a tylko palnik Spp obsługuje.

Edytowane przez wuwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro są wystawione.Testy na forum Boleckiego,tam musisz się zapisać :) .Lecz kolejka jest długa:) .U mnie tak działa ..coala pompami itd a tylko palnik Spp obsługuje.

 

Muszę dostać do testów za free. Bez tego nie kupię - szkoda mi kasy . Idąc tym tokiem rozumowania będę miał zaraz w domu pełno sterowników :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ja jestem otwarty na wszelkie testy. Powiedz mi jedynie jak mam to zrobić. Pytanie czy tamten sterownik obsłuży moją instalację. Narazie nawet Coala jej nie obsługuje (zainteresowani wiedzą o co chodzi).

 

Zapytam tak.Kto ustawiał Ci ten sterownik?Ty,czy ktoś inny,kto?

Chętnie się podejmę,choć pora już nie taka.No siedzieć przy kotle trzeba.Inaczej nici.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...