Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie pisze o awarii modułu po burzy napisałem do z elektor-systemu dostałem natychmiast odpowiedz i postępowałem zgodnie z zaleceniami nie dali mi zmarznąć

Panowie po wymianie wiadomości z panem MARKIEM z elektor-systemu choć juz miałem odłączony sterownik wyjąłem moduł, piec odpalił wszystko ze sterownikiem ok ,inna firma kazała by mi go wysłać to naprawią i skasują , moduł zamówiłem dzisiaj dostałem emalia ze moduł wysłany praca z tymi panami to przyjemność moduł może troszkę droższy niż na allegro ale wole sprawdzonych sprzęt niż niewiadomego pochodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś jeśli chodzi o kalibrację czujników to zewnętrznym się nie przejmuję. Raz to zrobiłem i teraz w trybie auto-lato ustawiam temperaturę grzanie/CWU tak by zachować komfort cieplny w domku, a temperaturę zewnętrzną to sobie z rtęciowego odczytuję.

 

Mam pytanie odnośnie przyszłej przeróbki instalacji u siebie. Planuję ją w przyszłym roku wykonać, bo teraz nie dam rady, a trzeba zrobić jak najszybciej bo koszt ogrzewania zimą mnie puści z torbami.

 

Zastanawiam się czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem puścić CO i CWU na jednej pompie. Pompa byłaby zasilana z wyjścia CWU w sterowniku (przynajmniej latem by nie musiała działać 24h, a zimą może bezpośrednio z gniazdka). Przed CO wstawiłbym prosty elektrozawór, który by się otwierał po załączeniu pompy CO w sterowniku. W tym wypadku CO i CWU obsłużyłbym jedną pompą - oszczędność w zakupie pompy i koszcie eksploatacji oraz ciepły powrót cały czas.

Aby zimą zapewnić stałą pracę pompy wystarczy odpowiednio "skalibrować" czujnik CWU i tym sposobem pompa będzie cały czas działać :)

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica niemała będzie. 1 cal, a może nawet 5/4. Dużo zależy też od tego ile prądu weźmie. Jeżeli kosztuje podobnie do pompy, ale bierze tyle co nic to trzeba przeliczyć co się bardziej opłaca.

Jak nie wypali to zasilanie CO i CWU zrobię podobnie jak teraz :) Na zimę mam zasilanie CO i CWU jedną pompą, temperaturę reguluję sobie termostatami przy grzejnikach. Na lato i okresy przejściowe po zakręceniu dwóch zaworów i odkręceniu dwóch kolejnych CO i CWU mają niezależne od siebie pompy. Grawitacja mi przebija, więc niestety muszę latać do piwnicy jak nie chcę grzać atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak na razie stoimy w miejscu:p. Napiszę jeszcze raz. Chciałbym by przy normalnym użytkowaniu obieg wody w CO był wymuszony pompą, a nie grawitacyjnie. Jednak w razie jakiejś awarii tj. braku prądu czy uszkodzeniu pompy można było szybko przełączyć się na obieg grawitacyjny. Pompę mam na obejściu aby właśnie grawitacja działała i działa aż za dobrze, bo przy 45deg na kotle zagrzeję grzejniki całkiem przyzwoicie.

Widzę, że tanio nie osiągnę tego co chcę, więc pozostaje mi ciągłe latanie do piwnicy lub wydanie sporej kasy na elektrozawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też duży problem z grawitacją - pisałem już o tym wcześniej. Stara i pojemna instalacja. Ciepła woda z pieca jest wręcz wysysana z pieca :yes:

Mam zawór 3D przed pompą i zaworem różnicowym (połaczone równolegle). Latem po prostu skręcam zawór.

 

Moja metoda i instalacja zaworu zwrotnego nad pompą jest trochę wbrew logice przy obecnosci zaworu różnicowego - bo tak naprawdę różnicowy pełni wtedy tylko rolę ozdobnika kotłowni, prawda?

 

Szczerze mówiąc latem grawitacja nie przeszkadza mi tak jak zimą czy w okresach przejściowych. Teraz po prostu skręcam zawór 3D a przy letnich ustawieniach cięzko na piecu przekroczyć choćby 60 stopni więc obaw nie mam.

 

Czytałem wiele, paru fachowców u mnie było. Nikt nie był w stanie zaradzić temu zjawisku. :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak na razie stoimy w miejscu:p. Napiszę jeszcze raz. Chciałbym by przy normalnym użytkowaniu obieg wody w CO był wymuszony pompą, a nie grawitacyjnie. Jednak w razie jakiejś awarii tj. braku prądu czy uszkodzeniu pompy można było szybko przełączyć się na obieg grawitacyjny. Pompę mam na obejściu aby właśnie grawitacja działała i działa aż za dobrze, bo przy 45deg na kotle zagrzeję grzejniki całkiem przyzwoicie.

Widzę, że tanio nie osiągnę tego co chcę, więc pozostaje mi ciągłe latanie do piwnicy lub wydanie sporej kasy na elektrozawór.

 

Sorry, nie doczytałem głębi problemu.

Tanio i skutecznie nie zrobisz, u mnie 4D + siłownik + sterownik + w razie awarii sprzętu: manual na zaworze. Skutecznie jest i full automat, ale tania niestety nie jest. jeśli chcesz tanio, to zawór kulowy + siłownik "własnej" roboty np. z wycieraczki samochodu lub coś wolniejszego, dwa mikrowyłączniki krańcowe i jakiś przełącznik L-P i oczywiście sporo własnej pracy i chęci lub kup siłownik gotowy i zepnij to razem. Elektrozawór o Fi ok: 1 do 5/4" pobiera ok 25W lub więcej, czyli nie mało, a kosztuje grubo i musi mieć pełne otwarcie (takie jak zawór kulowy) , a przynajmniej powinien mieć sporą przepustowość.

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...