Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Przydałoby się trochę elementarnej wiedzy na początek... Jeśli sądzisz, że do podgrzania wody czy powietrza o 5 stopni C w zakresie +15C-(+20)C albo np. -15C- (-10)C potrzeba tyle samo ciepła to jesteś w będzie...duzym błędzie.

A gdzie tak sądzę ? Przecież widzę,że im zimniej tym więcej żere lub dłużej pracuje.

Z tym,że różnica w żarciu od temp 5st.C do -18st.C to jest raptem 0,8kWh na godzinę pracy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tak sądzę ? Przecież widzę,że im zimniej tym więcej żere lub dłużej pracuje.

Z tym,że różnica w żarciu od temp 5st.C do -18st.C to jest raptem 0,8kWh na godzinę pracy.

Naprawdę? Znów matematyka mi się nie zgadza... :) Przecież przy takiej rozpiętości temperatur delta T jest ponad dwukrotnie większa i skoro współczynniki przenikania się nie zmieniają, powierzchnie przegród również nie, zakładam, że temperaturę wewnątrz utrzymujesz stabilną, to chcąc nie chcąc zużycie energii musi być co najmniej dwukrotnie większe.

 

Jeśli u Ciebie jest to zaledwie 0,8 kW/h więcej to gratuluję domu, bo rzeczywiście wystarczy ogrzać go zapalniczką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on ma durszlak a nie dom tylko jeszcze o tym nie wie

sam się kiedyś chwalił że odkrył duże mostki termiczne(pewnie wykasował ten post, żeby śladu nie bylo po tym jak to wspaniale pilnował budowy i nie dopilnował)

tylko trzeba zimy normalnej a nie jesieni jak była w tym sezonie żeby mu oczy otworzyć.

on ma specjalny kalkulator który liczy tak żeby jemu wyszło najtaniej i najlepiej

potem ludzie czytaję te głupoty i pakują się w kłopoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Naprawdę? Znów matematyka mi się nie zgadza... :) Przecież przy takiej rozpiętości temperatur delta T jest ponad dwukrotnie większa i skoro współczynniki przenikania się nie zmieniają, powierzchnie przegród również nie, zakładam, że temperaturę wewnątrz utrzymujesz stabilną, to chcąc nie chcąc zużycie energii musi być co najmniej dwukrotnie większe.

 

Jeśli u Ciebie jest to zaledwie 0,8 kW/h więcej to gratuluję domu, bo rzeczywiście wystarczy ogrzać go zapalniczką....

Czy wiecie,ze jest coś takiego jak COP ? Sądzę,że nie macie o tym pojęcia ;)

Urządzenie przy 5st.C na godzinę pracy pobiera 2,4kWh a przy -18st.C pobiera 3,2kWh czyli jakby ni ebyło różnica w zużyciu to 0,8kWh/h pracy.

Przy +5st.C urządzenie pracuje jakieś 4h/dobę na ogrzewanie.

Temperatura zasilania różni się w zależności od temperatury zewnętrznej,przy 5st.C jest o 28-30st.C przy -18st.C jest to max.35st.C bo taki max mam ustawiony.

Może ten kalkulator przecinek w złym miejscu stawia, albo na odwrót pokazuje i miało być 8,0 kW wiecej? Wtedy bym nawet słowa nie pisnął...

Nie wiem z jaką mocą czyli z jakimi kW w danej chwili pracuje urządzenie bo to jest inwenter czyli płynna moc w zależności od potrzeby domu.

Wiem za to dokładnie ile energii czyli ile kWh pobiera w tym czasie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Przy +5st.C urządzenie pracuje jakieś 4h/dobę na ogrzewanie.(...)

A ile godzin na dobę pracuje przy -18C?;)

COP to nie perpetuum mobile....

Zresztą po temperaturach medium wnioskuję, że masz podłogówkę, wiec bezwładność układu jest dość duża i wszelkie "krótkoterminowe" wyniki i płynące z nich wnioski też mogą być mylące.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
on ma durszlak a nie dom tylko jeszcze o tym nie wie

sam się kiedyś chwalił że odkrył duże mostki termiczne(pewnie wykasował ten post, żeby śladu nie bylo po tym jak to wspaniale pilnował budowy i nie dopilnował)

A czego mam się wstydzić,żebym musiał usuwać posty,które mogą innym inwestorom pomóc ?

Oczywiście po pierwszym sezonie wychodzą niektóre babole:

1.Na pewno do ocieplenia jest ściana garażu,która jest wspólna z kuchnią,myślałem,że w pseudo spiżarce będzie chłodniej ale było zimno zamiast chłodniej a że nie było szczelnego zamknięcia od kuchni to zimno przedostawało się do kuchni.

2.Nie mam zaizolowanej murłaty i izolacja zewnętrzna ścian nie jest połączona z izolacją wewnętrzną stropu przez co ściany zewnętrzne wychładzały się przy suficie i były wyczuwalnie zimniejsze niż na dole-błąd i nie dopilnowanie wykonawcy/pana Kazia,którego wziąłem do ciężko dostępnych miejsc na poddaszu.

3.drzwi tarasowe z sypialni mają wadę lub nie są wyregulowane dobrze,gdyż miedzy ramą a skrzydłem mam spory prześwit i dmucha,było amatorsko regulowane i nie pomogło,jak zrobi się chłodniej będzie zgłoszona reklamacja do producenta,gdyż sprzedawca,który mi sprzedał i montował okna plajtnąl.

 

Dlatego też usuwam teraz te mostki i zużycie energii na ogrzewanie będzie niższe niż w tym sezonie,nawet jak zima będzie mroźniejsza a że przechodzę na G12w także sprzedawcy ekogroszka przygotujcie się na rekordy za ogrzewanie bez syfu w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A ile godzin na dobę pracuje przy -18C?;)

COP to nie perpetuum mobile....

6-7h na ogrzewanie plus max.2h na cwu.

Obciążenie domu przy -20st.C to 3,5kW.

Licz to może ci wyjdzie :)

 

A rekordu nie pobiję bo na elektrycznym są goście z obciążeniem 2,5kW w domach 160m2 :D

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przesadzasz.

Nie zapominajmy,że RBR ma 2kanały poziomie, które także trzeba wyczyścić i ta czynność nie jest inna jak w np. w galmecie, Twojej ence czy skamie

Wajhą czyścić kanał pionowy do którego nie ma fizycznego, mechanicznego dostępu, więc skoro nie widzę co czyszczę a chcę to mieć lepiej ogarnięte, to machnę tym kilka razy...

czy będzie przy tym wielka oszczędność czasu w stosunku do jednego kanału płaskiego więcej w takiej ence, skamie czy galmecie,- raczej sprawa wątpliwa czy tez stoperowa.

 

Zaoszczędzi się ciut czasu w stosunku do modeli z kanałami pionowymi zarówno w przypadku enki, skama, galmeta czy też rbr-a

 

Zgodzisz się z takim stwierdzeniem?

 

Sporo zależy od tego co ile trzeba czyścić te kanały poziome bo przecież najpierw jest pionowy, więc przy dobrym węglu i ustawieniu na poziomy powinno niewiele trafiać.

 

Tak naprawdę ktoś musiałby zrobić test jak to wygląda w RBR bo np. u mnie w Enka temp. spalin zaczyna wzrastać po około 300 kg spalonego ekogroszku, czyli powinienem czyścić wymiennik co drugi zasyp - i tego się trzymam.

 

Może któryś z kolegów sprawdzi zimą w okresie w miarę stabilnych temperatur jak to u niego wygląda tj. po jakiej ilości spalonego węgla przy czyszczeniu tylko wajchą zacznie rosnąć temp. spalin i poda nam wynik na forum - wtedy będzie wiadomo jak to wygląda w praktyce [byle nie palił węglem z Komoran ;)].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

A rekordu nie pobiję bo na elektrycznym są goście z obciążeniem 2,5kW w domach 160m2 :D

Minertu i karoka,jaki kocioł RBR dobierzecie do w/w 160m2 jak przyjdzie do was taki gość ?

12kW będzie ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Twoje liczydło pewnie by wyliczyło pompę ciepła 9kW jak i u Ciebie :)

I najlepiej żeby ten gość u Ciebie kupił a może dałbyś mu też w gratisie żeby wyszła taniej niż kocioł ?

Gość ma kable 12kW,ciekawy jestem jakby taki kolo podszedł do ciebie i powiedział,że ma 160m2,jaki kocioł, byś mu zaproponował znając jego obciążenie 2,5kW ? A jaki nie znając jego obciążenia ?

Mowa o R&K.

 

Widzisz czemu musisz sam robić OZC chcąc postępować uczciwie wobec klienta a nie tylko łoić z niego kasę ?

Gro osób w tym temacie ma znacznie przewymiarowane kotły wg obciążenia nawet nie wiedząc o tym,nawet nie wiedząc o tym,że zużywają o ok.50 do nawet 100% więcej energii niż powinni bo sprzedawca kotła RBR o tym ich nie poinformował tylko wcisnął im to na czym zarabia.

Postępujesz uczciwie w stosunku do nich ?

Wg mnie nie ale co tam,niech mają wrażenie że grzeją najtaniej jak można ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...