Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Gość TwojPan
Panie Marku, nie traktuj pan kolegi tak z grubej rury, chłopisko działa w dobrej wierze myślę.

 

Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.

Nie zamierzam się z nikim spierać,na pewno nie z nim.Dla mnie sprawa jest jasna.Jak się nie znam to się nie odzywam.Bezsensowne bicie piany to też trolowanie.

 

Co do ustawień kolego szczudło,to tak na szybko-nadmuch w podtrzymaniu jest za moim zdaniem za wysoki.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję wszystkim za dobre chęci. Wczoraj zlazłem o północy do piwnicy żeby uratować żar w piecu, wyczyściłem palenisko z glutów podniosłem zapadnięty żar a w ustawieniach nic nie zmieniałem, karoka też bo coś udostępnienie nawaliło. Rano piecyk sobie pykał, więc myślę sobie, że karoka cuda zdziałał, ku mojemu zdziwieniu nic nikt nie zmieniał... Teraz o 20 byłem w piwnicy zobaczyć co za cudo znajdę na palenisku, ale prócz zapadniętego kopczyka nic takiego strasznego nie znalazłem. Tutaj fotki z ostatniej godziny https://www.dropbox.com/sh/35w1yr2s2dccs2e/AADaZQfQ9K039ACkXwiQR8lga?dl=0

Piecyk wyczyściłem, kopczyka nie podniosłem, zobaczymy co będzie dalej.

Jednak coś mi się wydaje, że będzie tak jak mówicie. Przyjdzie zima dostanie kopa do grzania, to w tedy będę zbierał kalafiory do wiaderka :jawdrop:. Chciał se człowiek zrobić dobrze...

Zmniejszę ten nadmuch w podtrzymaniu może nie będzie żar tak nisko schodził.

 

Temat oddania węgla czy wymiany na inny nie wchodzi w grę. Kupiony został luzem w Bielskich Składach Opałowych niby autoryzowany sprzedawca kompani węglowej... Spakowałem sobie węgiel do worków i nie wyobrażam sobie żeby teraz to wszystko wyciągać i pakować na samochód. O ile w ogóle doszło by do porozumienia stron...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.

Nie zamierzam się z nikim spierać,na pewno nie z nim.Dla mnie sprawa jest jasna.Jak się nie znam to się nie odzywam.Bezsensowne bicie piany to też trolowanie.

 

Co do ustawień kolego szczudło,to tak na szybko-nadmuch w podtrzymaniu jest za moim zdaniem za wysoki.

 

 

Ponadawałeś na mnie że wykresów nie umiem czytać i jak inni napisali że trzeba zmniejszyć nadmuch to co ja od początku pisałem to co doradzasz - zmniejszyć nadmuch. Takiś cwany, ale wykresów już nie udostępniasz aby inni nie mogli ci udowodnić głupoty, a palisz najprostszym sposobem krótka przerwa i krótkie podawanie aby wykres był najprostszy, co ja uważam za mało ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dobre chęci. Wczoraj zlazłem o północy do piwnicy żeby uratować żar w piecu, wyczyściłem palenisko z glutów podniosłem zapadnięty żar a w ustawieniach nic nie zmieniałem, karoka też bo coś udostępnienie nawaliło. Rano piecyk sobie pykał, więc myślę sobie, że karoka cuda zdziałał, ku mojemu zdziwieniu nic nikt nie zmieniał... Teraz o 20 byłem w piwnicy zobaczyć co za cudo znajdę na palenisku, ale prócz zapadniętego kopczyka nic takiego strasznego nie znalazłem. Tutaj fotki z ostatniej godziny https://www.dropbox.com/sh/35w1yr2s2dccs2e/AADaZQfQ9K039ACkXwiQR8lga?dl=0

Piecyk wyczyściłem, kopczyka nie podniosłem, zobaczymy co będzie dalej.

Jednak coś mi się wydaje, że będzie tak jak mówicie. Przyjdzie zima dostanie kopa do grzania, to w tedy będę zbierał kalafiory do wiaderka :jawdrop:. Chciał se człowiek zrobić dobrze...

Zmniejszę ten nadmuch w podtrzymaniu może nie będzie żar tak nisko schodził.

 

 

Tak jak ci pisałem wcześniej, jak wyczyściłeś palnik to musisz odbudować kopczyk (mieć poniżej niego mieszankę popiołu, miału i ekogroszku aby żar mógł w czymś przetrwać do następnego podawania po podtrzymaniu). Musisz kopczyk podnosić bo jak się zapadnie to dmuchanie nie będzie go już rozpalać tylko będzie dmuchać nad nim i wszystko wygaśnie. Przy tym węglu musisz palić częściej z mniejszymi przerwami i mniejszym nadmuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szczudło

 

Próbowałeś spalić ten węgiel w trybie ręcznym? Trudne i spiekające się węgle lubią krótkie podawanie i dłuższą przerwę. Ja w ten sposób radzę sobie z kapryśną i drobną Wesołą. Podawanie 3s, przerwa 87 do 107 s, wiatr 37%, histereza c.o. nie więcej niż 0,5C. Grzeję tylko ciepłą wodę, wiec takie proporcje spokojnie wystarczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ci pisałem wcześniej...mieć poniżej niego mieszankę popiołu, miału i ekogroszku...

 

A skąd kolega ten miał ma wytrzasnąć jak groszkiem pali ?

 

Musisz kopczyk podnosić bo jak się zapadnie to dmuchanie nie będzie go już rozpalać tylko będzie dmuchać nad nim i wszystko wygaśnie.

 

A ten spiek na górze retorty to niby co jest, nie kopczyk ?

Toż to koks, węgiel w czystej postaci. I o ten spiek tu chodzi, jak się węgiel tak skoksuje, spiecze, zbryli, to ta właśnie skorupa powoduje że się reszta zapada, bo blokuje swobodny przepływ powietrza i dopalenie tego jest już niemożliwe.

 

Zmniejszenie nadmuchu teraz będzie ok, natomiast zimą będzie ch.., d... i koksowych spieków kupa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd kolega ten miał ma wytrzasnąć jak groszkiem pali ?

 

 

 

A ten spiek na górze retorty to niby co jest, nie kopczyk ?

Toż to koks, węgiel w czystej postaci. I o ten spiek tu chodzi, jak się węgiel tak skoksuje, spiecze, zbryli, to ta właśnie skorupa powoduje że się reszta zapada, bo blokuje swobodny przepływ powietrza i dopalenie tego jest już niemożliwe.

 

Zmniejszenie nadmuchu teraz będzie ok, natomiast zimą będzie ch.., d... i koksowych spieków kupa ;)

 

Wystarczy jak bezpośrednio wysypie na palnik to co ma na dnie worka i może domieszać trochę popiołu, ale teraz już jest OK bo odbudował się kopczyk.

 

A ten spiek to nie żaden Koks (chyba nie paliłeś nigdy w śmieciuchu i nie miałeś do czynienia z koksem), on nadaje się jedynie do popielnika bo jego już spalił, a jak już to jest odwrotność koksa czyli żużel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, iż to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym się przywitać.

 

Stoję przed wyborem kotła z podajnikiem i dlatego zapytam czy kocioł ten dobrze spala pellet.

 

Szukam kotła, który radzi sobie dobrze z eko-groszkiem i pelletem palonymi na zmianę. Czasami wyjeżdżam i wtedy żona raczej nie będzie wsypywać groszku (waga, pył) ona woli palić peletem, ja mogę groszkiem. Szukam więc kotła który okresowo bedzie spalał tylko pelet bez żadnych dodatkowych kombinacji norweskich.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Czasami wyjeżdżam i wtedy żona raczej nie będzie wsypywać groszku (waga, pył) ona woli palić peletem, ja mogę groszkiem. Szukam więc kotła który okresowo bedzie spalał tylko pelet bez żadnych dodatkowych kombinacji norweskich.

 

Pozdrawiam

 

Bardzo niebezpieczna opcja, ponieważ ten kocioł ma "turbo doładowanie", w postaci zamontowanego w zasobniku osuszacza opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, iż to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym się przywitać.

 

Stoję przed wyborem kotła z podajnikiem i dlatego zapytam czy kocioł ten dobrze spala pellet.

 

Szukam kotła, który radzi sobie dobrze z eko-groszkiem i pelletem palonymi na zmianę. Czasami wyjeżdżam i wtedy żona raczej nie będzie wsypywać groszku (waga, pył) ona woli palić peletem, ja mogę groszkiem. Szukam więc kotła który okresowo bedzie spalał tylko pelet bez żadnych dodatkowych kombinacji norweskich.

 

Pozdrawiam

 

Z automatu na pewno nie przejdziesz z groszku na pellet (musisz zmieniać ustawienia aby było to ekonomiczne i bez niespodzianek, jak czytasz wątek to widzisz co się dzieje nawet przy zmianie na inny ekogroszek). Odnośnie ekogroszku to przy załadunku nie ma żadnego pylenia bo w workach ekogroszek jest delikatnie wilgotny, a dla żony możesz zakupić w workach po 10kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
...... palisz najprostszym sposobem krótka przerwa i krótkie podawanie aby wykres był najprostszy, co ja uważam za mało ekonomiczne.

 

Po tych słowach widać ,że szkoda na ciebie i twoje brednie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej domu:

budynek nowy, powierzchnia ogrzewana 230 m2, EP= 35,83 kWh(m2rok) 117,16

jakość en. osłony zewnętrznej budynku =0,48 W/(m2K)

Piwnica ok 60 m (w tym kotłownia)14m

parter ok 100m (80m podłogówki), garaż wbudowany częściowo w bryłę (możliwość ogrzewania)

poddasze grzejniki

 

dachówka ceramiczna , mata, pełne deskowanie, wełna.

ściany zewnętrzne szary styropian 20 cm

 

Zakup kotła jednopaliwowego (pelet) wydaje mi się takim samym zakupem jak kupienie kabrioleta jako samochodu rodzinnego (jeszcze dzieci nie mamy, a potem założy się dach).

Pelet jest w miarę nowym paliwem i nie wiadomo jak długo będzie dostępnie - opłacalny, dlatego wolę mieć w rezerwie użycie innego paliwa z podajnika.

Edytowane przez Andy_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, iż to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym się przywitać.

 

Stoję przed wyborem kotła z podajnikiem i dlatego zapytam czy kocioł ten dobrze spala pellet.

 

Szukam kotła, który radzi sobie dobrze z eko-groszkiem i pelletem palonymi na zmianę. Czasami wyjeżdżam i wtedy żona raczej nie będzie wsypywać groszku (waga, pył) ona woli palić peletem, ja mogę groszkiem. Szukam więc kotła który okresowo bedzie spalał tylko pelet bez żadnych dodatkowych kombinacji norweskich.

 

Pozdrawiam

 

Witaj i nie przejmuj się zbytnio nieco nawiedzonymi osobnikami - postaramy się Ci doradzić jak najlepiej, a wybór i tak będzie Twój :)

 

 

Pellety maja mniejszą kaloryczność, więc trzeba ich częściej dorzucać, jedyna zaleta to mniejsza ilość popiołu, ale gdy kupisz Wesołą to też jest go tylko ok. 3%

 

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej domu:

budynek nowy, powierzchnia ogrzewana 230 m2, EP= 35,83 kWh(m2rok) 117,16

 

Podaj EK bo EP jest przemnożone przez współczynnik zależny od rodzaju paliwa - podałeś pellety ?

 

 

Zakup kotła jednopaliwowego (pelet) wydaje mi się takim samym zakupem jak kupienie kabrioleta jako samochodu rodzinnego (jeszcze dzieci nie mamy, a potem założy się dach).

 

 

Hehe z tym masz rację, bo przecież co jest do wszystkiego to zwykle do niczego jest ;)

 

 

Pelet jest w miarę nowym paliwem i nie wiadomo jak długo będzie dostępnie - opłacalny, dlatego wolę mieć w rezerwie użycie innego paliwa z podajnika.

 

 

Pellet nie jest opłacalny - wychodzi znacznie drożej za jednostkę energii [GJ] i raczej nie będzie opłacalny.

 

Znamiennym jest, że lokalny producent pelletów kupił u mnie kocioł na ... ekogroszek :) i nim zamierza palić w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj i nie przejmuj się zbytnio nieco nawiedzonymi osobnikami - postaramy się Ci doradzić jak najlepiej, a wybór i tak będzie Twój :)

 

 

 

Podaj EK bo EP jest przemnożone przez współczynnik zależny od rodzaju paliwa - podałeś pellety ?

 

 

 

Dzięki

 

Nie podawałem pelletu - gościu sam wpisał biomase EP=35,83

 

dla węgla, oleju podaje wartość EP 117,16

 

EK (chyba - "roczne jednostowe zapotrzebowanieenergii końcowej") z analizy tabelek odpowiednio wynosi 90,36kWh/(m2rok)

Edytowane przez Andy_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...