Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Autorus, z takich beczek, ale PLASTIKOWYCH możesz też zrobić super kompostownik :-) Taki, że odpada przerzucanie kompostu i twoja Pani da radę sama. Łatwo tym obracać i łatwo pobrać gotowy kompost. Ten kompost robi się też szybciej i można w jeden sezon uzyskać świetną ziemię liściową. Do kompostownika możesz dosypywać popiół z drewna, czyli z pelletów oraz resztki kuchenne (z wyjątkiem resztek mięsnych). Sama ekologia :) A rośliny w ogrodzie się odwdzięczą.

 

http://www.aworldofintriguingideas.com/?p=5347

img_3469.jpg

https://www.wikihow.com/Build-a-Tumbling-Composter

2040762310045422.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak musiałbyś je przeciąć, bo są za głębokie na składowanie szczap drewna.

Jakiej wyokości są te beczki?

Te elementy drewutni nie powinny mieć więcej głębokości niż 50 cm. Z tego co pamiętam do kominka nie możesz dłuższych szczap wkładać niż 30-40 cm.

A w „pleckach” trzeba będzie nawiercić / nafrezować spore otwory, żeby zpewnić przepływ powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwórnie spożywcze mają takie beczki. Ja dostałem (tzn. zapracowałem) na 4 ładne, zielone 200l po syropach spożywczych. Można je kupić w cenie złomu.

Ten facet z olx sprzedaje trochę drożej, ale nie jest to kwota warta poświęcenie dnia na szukanie tańszych i dokładnie do transportu. Zapytaj go o wieka - do "moich" były dostępne na prośbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak musiałbyś je przeciąć, bo są za głębokie na składowanie szczap drewna.

Jakiej wyokości są te beczki?

Te elementy drewutni nie powinny mieć więcej głębokości niż 50 cm. Z tego co pamiętam do kominka nie możesz dłuższych szczap wkładać niż 30-40 cm.

A w „pleckach” trzeba będzie nawiercić / nafrezować spore otwory, żeby zpewnić przepływ powietrza.

 

Wysokość 85cm, szerokość ok 60cm.

Kłopot w tym, że cena jest ok ale beczka już nie do końca. Ona nie ma wieczka co oznacza, że trzeba będzie wszystko wycinać. A to dodatkowe koszty. Ale może warto bo w innych miejscach jest dużo drożej.

Przecinanie nie ma sensu, drewutnie tez mają 80 cm a niektóre nawet 1,1m. Poza tym zmniejszy się wytrzymałość beczek. A chciałbym je ze sobą połączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak je skręcisz ze sobą będzie okey.

 

Drewutnie bywają nawet szersze, ale w przypadku tych beczek, to oznacza, że będzie tam miejsce na dwie warstwy szczap.

 

Ja bym je pocięła na pół. To, że one nie mają pokryw wg mnie ma znaczenia. I tak trzeba z tyłu zrobić jaką kratownicę, żeby było o co oprzeć całą „piramidę”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak myślałam :yes:

Jednak musisz pamiętać, że drewno trzeba osłonić także przed zacinającym deszczem. Równie ważne jest postawienie drewutni tak, aby możliwie najwięcej słońca padało na szczapy. Dlatego musi mieć jakieś plecy, lekko ażurowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz miejsce to mógłbyś postawić niewielką suszarkę słoneczną na drewno. Jeszcze nie spotkałam w handlu dobrze wysuszonego drewna. Na dodatek jest coraz droższe. Kupowanie świeżo ścietego drewna z pobliskiego leśnictwa jest najlepsze, ale to drewno trzeba suszyć. Można proces przyspieszyć

front.jpg kiln.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykasowało mi posta :( chciałam coś poprawić.

 

Też myślałam o łączeniu kręgów na styku. Samonośne będzie, ale trzeba to postawić tak, żeby słońce patrzyło na front. Poza tym w dnach, które będą plecami drewutnitrzeba zrobić otwory. Musi być przepływ powietrza. Dlatego dobrze byłoby w niewielkiej odległości mieć zaplecami drewutni ściankę chroniącą przed zacinającym deszczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak myślałam :yes:

Jednak musisz pamiętać, że drewno trzeba osłonić także przed zacinającym deszczem. Równie ważne jest postawienie drewutni tak, aby możliwie najwięcej słońca padało na szczapy. Dlatego musi mieć jakieś plecy, lekko ażurowe.

 

Na początku myślałem aby zrobić w beczce pełen otwór z góry i z dołu. Wtedy przepływ powietrza byłby niczym nie skrępowany. Ale jest z tym sporo roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zły pomysł. Beczka po odcięciu denka traci sztywność i nie nadaję się do czegokolwiek - można ją zgnieść jednym palcem.

Musisz szukać beczki tego typu:

https://www.eco24.pl/beczka_stalowa_ze_zdejmowana_pokrywa_213_l

 

Ona ma specjalną wywinięcie które usztywnia konstrukcję po zdjęciu wieka.

 

Dna nie odcinaj na pobocznicy (walcu) bo będzie ta sam historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...