Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Studnia do podlewania


KrzysiekWoj

Recommended Posts

Witam

 

Jestem na etapie składania dokumentów do pozwolenia na budowę i wpadłem na pomysł zrobienia studni jedynie do potrzeb podlewania. Przy okazji wierceń geotechnicznych wyszło, że na 4,5 m mam ładny żwirek i woda by była bez problemu. Zarówno tu na forum, jak i na stronach przeróżnych poradników spotkałem się z opinią, iż taką studnie wystarczy zgłosić jako "obudowę ujęcia". Urzędniczka w Wydziale Architektury stwierdziła, iż nie zna procedury budowy studni na zgłoszenie, bez względu na rodzaj (kopana, wiercona). Z ciekawości zadzwoniłem do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego aby tam zasięgnąć języka. Z rozmowy wynikało, iż rzeczywiście według nich praktyka jest taka, że wystarczy zgłoszenie. Już byłem przekonany, że trafiło mi się kiepsko w Wydziale Architektury a tu przeglądając internet natknąłem się na coś takiego

 

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/iv-sa-po-140-10,rozbiorka_budowli_lub_innego_obiektu_budowlanego_dokonanie_oceny_stanu_technicznego_doprowadzenie,126fa04.html

Kilka wycinków:

 

"W toku przeprowadzonej w dniu [...].2007 r. kontroli na posesji zlokalizowanej w O. W., przy ul. M. F.ća 2 ( dz. nr [...]) ustalono, że właściciele tej nieruchomości K. M. i J. M., wykonali bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę studnię głębinową - wierconą o głębokości ok. 9,0 m. Inwestycję zrealizowano w odległości 1,5 m od granicy działki nr [...], będącej własnością M. M..

Z uwagi na fakt, że wykonanie studni wierconej lub kopanej wymaga pozwolenia na budowę, w dniu [...] r. PINB w O. W., wydał decyzję nakazującą K. M. i J. M. wykonanie na własny koszt rozbiórki studni wierconej, zlokalizowanej w O. W., przy ul. M. F. (dz, nr [...]), wybudowanej bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę.

......

Uzasadniając organ II instancji wskazał, iż budowa studni nie została przez ustawodawcę zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę - nie została wymieniona w zamkniętym katalogu zawartym w art. 29 Prawa budowlanego. Wykonana przez odwołujących się studnia wiercona nie stanowi "obudowy ujęcia wody podziemnej", o której mowa w art. 29 ust. 2 pkt 10 ustawy Prawo budowlane i której realizacja zwolniona jest z obowiązku uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę.

.......

Nie powinno zatem budzić wątpliwości, że studnia głębinowa, z której woda służy lub ma służyć celom zgodnym z przeznaczeniem budynku jest z nim funkcjonalnie związana i stanowi urządzenie budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego. Podkreślenia wymaga, że w orzecznictwie sądowym nie budzi też wątpliwości, że związek ten nie stoi jednak na przeszkodzie uznaniu, że studnia głębinowa jest jednocześnie - samodzielnym - obiektem budowlanym. Mając na uwadze rodzaj obiektów wymienionych przykładowo w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego jako budowle, przyjąć należy bowiem, że studnia głębinowa należy do tej właśnie kategorii obiektów budowlanych. Konsekwencją uznania studni głębinowej za urządzenie budowlane i jednocześnie za budowlę jest poddanie robót budowlanych związanych z jej wykonaniem wymogom ustawy - Prawo budowlane. Zgodnie z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, z zastrzeżeniem art. 29-31, roboty budowlane można rozpocząć - jedynie - na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę."

 

 

Proszę o wasze opinie na ten temat. Liczę szczególnie na Ssiwy i Oscara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzecznictwo Sądu jest więc trzeba się do niego stosować, wcześniej go nie było i wystarczyło zgłosić jako obudowę ujecia wód podziemnych.

 

Doprecyzuje.

Wyrok dotyczy kogośtam i jest znaleziony w necie. Potwierdza jednak stanowisko urzędniczki z Urzędu Architektury i przeczy stanowisku urzędniczki z Nadzoru Budowlanego odnośnie konieczności pozwolenia na budowę, a nie trybu zgłoszenia. Ja pewnie spróbuje zgłoszenia, ale dopiero jak będę miał wydane prawomocne pozwolenie na budowę. Uda się to dobrze, a jak nie to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, ten wyrok odnosi się do konkretnej sytuacji i wcale nie odzwierciedla całości zagadnienia.

Zauważ, że tam były wykonane roboty bez zgłoszenia, a sama studnia była zlokalizowana w odległościach mniejszych niż wymagane. Zważ również, że wszyscy mówią o studni głębinowej lub (i) wierconej – a „nazewnictwo” jest istotne.

 

Jeśli zgłosisz zamiar wykonania obudowy ujęcia wody podziemnej z głębokości do 30m i wydajności mniejszej niż 5m3 na dobę, to raczej nie będzie cyrku z urzędem.

 

Jeśli dodatkowo określisz, że woda ta będzie dla celów „gospodarczych” a nie „spożywczych”, to tym bardziej nie powinno być zastrzeżeń.

 

dopisałem:

 

I na marginesie – skoro potrzebne jest pozwolenie na budowę, to konkretnie na co?

A jak na budowę ujęcia wody podziemnej, to co obejmuje pozwolenie na budowę, a co obejmuje zgłoszenie?

Czy mając pozwolenie na budowę studni, muszę jednocześnie zgłaszać wykonanie jej obudowy?

A co ze studnią kopaną – też pozwolenie na budowę?

 

I ostatnia sprawa ustawodawca wyraźnie określił swoje intencje - kopanie, wiercenie jest bez pozwolenia - natomiast obudowa ujęć wody podziemnej podlega zgłoszeniu.

 

 

Ps. Orzecznictwo sądu nie stanowi prawa, tylko określa stan dla danej sytuacji.

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje po wydaniu pozwolenia na budowę.

 

Właśnie o wasze zdanie "czy dotyczy to konkretnego przypadku, czy ogólnie" szczególnie mi zależało.

 

Dzięki wielkie za odpowiedzi.

 

-----

Zgodnie ze zdaniem urzędniczki z Wydziału Architektury

1. Nie ma znaczenia rodzaj studni (kopana, wiercona)

2. Podałem, że chce 6 kręgów i pobór wody będzie mały (mniej niż 5m3/dobę)

3. Podałem, że nie ma nic wspólnego z pozwoleniem na budowę, ponieważ dom będzie zasilany z sieci wodociągowej.

 

Kazała mi występować ponownie o warunki zabudowy ze studnią, następnie o projekt , więc odpuściłem temat na czas otrzymania pozwolenia na budowę.

Edytowane przez KrzysiekWoj
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...