Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie dachu masardowego- wątpliwości


sni6

Recommended Posts

Witam.

Pomału zabieram sie za myślenie o ociepleniu mojego poddasza mieszkalnego.

Poddasze znajduje sie pod dachem masardowym w pełni deskowanym i pokrytym papą oraz gontem bitumicznym.

Z tego co wyczytalem na szacownym forum pomiedzy warstwą wełny a deskowaniem w tym układzie powinno sie pozostawić około 5-7 cm wolnej przestrzeni.

Krokwie mają około 20 cm grubości- czyli tyle ile planowałem dać wełny.

Jak rozumiem w tym przypadku powinienem:

1. Zbudować stealż od strony deskowania w celu zapewnienia prawidłowej szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem a warstwą wełny

2. Upchnac pomiędzy krokwiami w pionie warstwę wełny grubości 10 cm

3. Dokręcić do krokwii poziome łaty grubości 10 cm i upchnąc między nie wełne w poziomie ( prostopadle do pierwszej warstwy coby zasłonic krokwie)

4. Przykryć to wszystko folią i uszczelnić

5. Przykrecić do poziomych łat płyty OSB majace być ścianami ( jako podkład pod deski ścienne lib boazerię) oraz płyty GK mające byc sufitem.

 

Czy ktos może mnie upewnić w moich przemyśleniach??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam.

Pomału zabieram sie za myślenie o ociepleniu mojego poddasza mieszkalnego.

Poddasze znajduje sie pod dachem masardowym w pełni deskowanym i pokrytym papą oraz gontem bitumicznym.

Z tego co wyczytalem na szacownym forum pomiedzy warstwą wełny a deskowaniem w tym układzie powinno sie pozostawić około 5-7 cm wolnej przestrzeni.

Krokwie mają około 20 cm grubości- czyli tyle ile planowałem dać wełny.

Jak rozumiem w tym przypadku powinienem:

1. Zbudować stealż od strony deskowania w celu zapewnienia prawidłowej szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem a warstwą wełny

2. Upchnac pomiędzy krokwiami w pionie warstwę wełny grubości 10 cm

3. Dokręcić do krokwii poziome łaty grubości 10 cm i upchnąc między nie wełne w poziomie ( prostopadle do pierwszej warstwy coby zasłonic krokwie)

4. Przykryć to wszystko folią i uszczelnić

5. Przykrecić do poziomych łat płyty OSB majace być ścianami ( jako podkład pod deski ścienne lib boazerię) oraz płyty GK mające byc sufitem.

 

Czy ktos może mnie upewnić w moich przemyśleniach??

Witam,

 

Ten sposób zdecydowanie można uprościć jednocześnie nie pogarszając całego rozwiązania.

Można rozważyć następujące sugestie:

1. Nie ma konieczności montażu stelaża od strony desek przy stosowaniu sztywnej izolacji np. płyt z wełny mineralnej ROCKTON. Jeżeli jest obawa, że wełny przypadkowo zostanie dociśnięta do desek wystarczy rozpiąć sznurek pomiędzy krokwiami 5cm od góry mocując go do drewna zszywkami lub wkrętami.

2. Przy wysokości krokwi 20cm i odjęciu 5cm na pustkę wentylacyjną od góry zostaje miejsca na ocieplenie grubości 15cm np. płyty z wełny mineralnej ROCKTON.

3. Poprzeczne łaty mogą być zdecydowanie cieńsze, wystarczą 4cm, które mocujemy przez klocki drewniane o grubości 6cm tak aby uzyskać miejsce na 10cm dodatkowego docieplenia z płyt ze skalnej wełny mineralnej. Warto włożyć paski z wełny również pod listwy, a połączenia obu warstw wełny nie powinny się pokrywać.

4. Folia paraizolacyjna PE mocujemy do listew/łat drewnianych zszywkami zaklejając miejsca przebicia i pamiętając o sklejeniu folii na zakładach oraz uszczelnieniu folii przy ścianach działowych, zewnętrznych, kominach itp.

5. Jeżeli wymaga tego technologia mocowania listem boazerii lub płyt g-k to oczywiści można przykręcić płytę wiórową OSB jako poszycie do wykończenia pomieszczeń.

 

Pozdrawiam

Tomek W.

e-konsultant Rockwool

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...