Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

109% sprawnosci


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak to jest z ta sprawnoscia kondensata? Dzis mialem zazarta dyskusje na ten temat. Wnioski sa takie, ze jak cos by mialo ponad 100 % sprawnosci to by bylo perpetum-mobile.

A jak jest naprawde......????? :roll:

 

100% sprawnosci kociol osiaga przy 87 % mocy nom. Teoretycznie 150 % i wiecej jest mozliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ze jest to 109% sprawnosci (wydajnosci) a nie mocy!!! To jest mozliwe a liczy sie to np tak:

100% wartosci opalowej paliwa

-6% strata kominowa

-1% strata niezupelnego spalania

-1% strata wypromieniowania

+12% dodatkowe cieplo skraplania

=104% cieplo uzytkowe

 

Polecam "Murator" nr 1 / 2004

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć dosłownie 1m3 gazu po spaleniu labolatoryjnie będzie miał np 30000kcal a po przejściu przez kondensat 32700kcal 2700kcal pożyczy kowalski bo mówią że to odzysk pary kondensacyjnej ,ale ja się pytam kto tą parę kondensacyjną wytworzył i w którym momieńcie że posłuzyła do obliczeń .Powiedzcie ludziom prawdę ,że kotły według starych obliczeń mają zawyżoną sprawność a kondensaty liczonę są po nowemu i tak nie osiągają 100%.Jak słyszę sprawność 111% to na usta ciśnie mi sie slogan z polskiego filmu jak badali zawartość cukru w cukrze.Przyjmujemy 100% spalanie i sprawność do komina 0 stopni to otrzymamy nasze 30000kcal skąd ta reszta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy całkowitym i zupełnym spalaniu gazu powstają jako produkty spalania dwotlenek węgla, woda i energia w postaci ciepła. Ale woda odbiera część tej energii na przemianę z cieczy w parę. Właśnie ta część energii nie była nigdy brana pod uwagę przy obliczaniu sprawności kotła gazowego. W kotłach kondensacyjnych w czasie skraplania para oddaje ciepło. Też uważam, że czas najwyższy przejść na podawanie rzeczywistej sprawności zgodnie zteorią fizyki. W obecnej sytuacji nie da się sensownie porównać różnego typu kotłów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osmiele sie nie zgodzic. Podczas spalania i substraty, i produkty sa w fazie gazowej. Kociol kondensacyjny odbiera to ekstra cieplo przejscia jednego z produktow do fazy cieklej, stad tez przekracza 100% sprawnosci.

Podobnie jest z pompa cieplna: ona tez ma ponad 100% sprawnosci: wpompowuje do pomieszczenia cala pobrana energie elektryczna plus to, co wypompuje z otoczenia parownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Luft
Czyli Perpetum Mobile to przeżytek?-bo ono ma sprawność 100%.Ale wiem skad ta para.Gaz ma w swoim składzie chemicznym wodór-gaz palny.Spalajac wodór mamy wodę(para to tez woda).Czesc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem do każdek 1kw enerrgi uzyskanej w pompie cieplnej musi się dostarczyć 035kwg enerdi elekrycznej więc gdzie ta sprawność

 

A co sie dzieje z tym 0.35 kWh? Takze zamienia sie w cieplo i jest oddawane do ogrzewanego pomieszczenia. Efekt: z sieci pobrano 0.35 kWh, do pomieszczenia oddano 1.35 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie przemiany chemiczne odnosi się zawsze do warunków normalnych . Warunki normalne to upraszczając ciśnienie 1 atmosfery i temp. 20 C. Wielkość wydzielanej energii w reakcji chemicznej podaje się w odniesieniu do warunków normalnych. Dwutlenek węgla w tych warunkach jest gazem ,woda cieczą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doki to zjawisko jest wykorzystywane w ogniwach paliwowych a nie w kondensatach. Twoją wypowiedz mam rozumować w ten sposób .Sąsiad wypija flaszkę wodnego roztworu alkoholu a wydychając zesłabi oparami jeszcze 3 osoby i tu jest 100 sprawności.

 

jak 3 gości to

300% Adamos48, 300%!!! :wink:

 

Cz.

 

P.S.

już na forum to było pięknie i logicznie wytłumaczone, ale nie pamiętam linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do tematu:

 

oczywiście wartości > 100% mają niewiele wspólnego z faktyczną sprawnością urządzń i są jedynie wynikiem specyficznego sposobu liczenia.Na świecie są inne normy liczenia sprawności urządzeń gazowych, ja znam amerykańską AFUE, czyli:

 

"AFUE: The Annual Fuel Utilization Efficiency (AFUE) measures the amount of fuel converted to space heat in proportion to the amount of fuel entering the unit. This is commonly expressed as a percentage. "

 

Prosta i skuteczna metoda liczenia określająca w % jaka ilość paliwa została przekształcona w ciepło i przekazana do instalacji.

 

Smutne ale prawdziwe, nie ma urządzeń gazowych o sprawnoścu > 100%, niedowiarkom polecam http://www.viessmann-us.com gdzie można zobaczyć, że Vitodens 200, który w Polsce ma 109%, osiąga w USA jedynie 94,2 %.

 

Wydaje mi się, że podawanie przez producentów wartości >100%, jest trochę nie fair, bo jak ktoś się nie wie o co chodzi to pomyśli sobie, że skoro z 1m3 gazu zimnego otrzymuje się powiedzmy 9,5 kW energii, to on mając piec 109% otrzyma 10,3 kW, co jest oczywiście nie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze nie ma urzadzen o sprawnosci >100% nie oznacza ze nie ma roznicy miedzy kotlami kondensacyjnymi (ktore wg pewnego sposobu liczenia taka sprawnosc osiagaja) a kotlami tradycyjnymi. Zawsze kondensaty maja mozliwosc uzyskania o kilkanascie procent wieksza sprawnosc niz kotly konwencjonalne obojetnie czy wyliczymy ze to bedzie 109% czy 95%. Jesli zmieniamy sposob liczenia sprawnosci dla kondensatow totak samo musimy to zrobic dla "zwyklych" kotlow, roznica pozostaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej całej dyskusji o sprawnościach i sposobach jej liczenia zapominamy o jednym. ile musimy "wsadzić" do kotła paliwa aby wyjąć z niego energię cieplną

w przypadku tradycyjnego kotła o spr np: 85% spaliny wylatują samodzielnie.

w przypadku kondensata o spr np: 95% aby spaliny wydostały się musimy dołożyć jeszcze energię elektryczną do wentylatora

 

i różnica 10% w sprawnościach tych kotłów tak naprawdę jest jescze mniejsza zwłaszcza że energia elektryczna jest droższa niż energia pozyskana z gazu

smutne to :-? niestety ale prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...