Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak obrobić otwór po futrynie?


hendrix

Recommended Posts

Witam Szanownych forumowiczów. Obecnie remontuje mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. W związku z powyższym postanowiłem pozbyć się szpetnej futryny(zrezygnowałem z drzwi). Usunąłem stara ościeżnice stalową w której kiedyś były drzwi.Mam teraz nieregularny otwór z którym muszę obrobić.W tym miejscu mam pytanie jak się do tego zabrać? Osiecznica była osadzona w gipsowej ściance działowej.Z jak i z czego wykonać nadproże? Dziękuje za odpowiedzi...::

 

http://i283.photobucket.com/albums/kk312/alherm/Remont/futryna.jpg

 

 

Jak obrobić otwór po futrynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ścianie g-k nie potrzebujesz specjalnego nadproża. Wystarczy po obwodzie otworu wkręcić profile stalowe (drewniane), przyciąć regips do równego i na koniec przykręcić do profili płytę tak aby je ukryć. Potem narożniki, szpachlowanie, szlifowanie i farba. Tu zobaczysz jak taka ściana wygląda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ścianie g-k nie potrzebujesz specjalnego nadproża. Wystarczy po obwodzie otworu wkręcić profile stalowe (drewniane), przyciąć regips do równego i na koniec przykręcić do profili płytę tak aby je ukryć. Potem narożniki, szpachlowanie, szlifowanie i farba. Tu zobaczysz jak taka ściana wygląda

kolega nie ma ściany z gk tylko sciankę gipsowa w bloku z wielkiej płyty, jakaś promonta czy coś tego typu, i jeżeli nad otworem wiszą teraz gołe bloczki gipsowe to wypadałoby czymś ten otwór wzmocnić bo zaraz popęka na łączeniach, spinach bloczków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię martwić, ale jeśli bloczki nad drzwiami opierały się o ościeżnicę (były na niej kładzione w trakcie budowy) to teraz po wyrzuceniu ościeżnicy i tak te bloczki siadły i nawet jeśli teraz pęknięć brak pojawią się pewnie w przyszłości. Zobacz czy te bloczki nie są szerokości otworu. Jeśli tak to je wyrzuć, obrób otwór i dopiero później wypełnij przestrzeń nad otworem lekką zabudową g/k. Albo zostaw otwór aż do sufitu (kwestia gustu).

Miałem u siebie podobny problem. Wymieniałem drzwi z ościeżnicami i w kuchni okazało się, że ościeżnice zamontowali a dopiero później przestrzeń nad nią wymurowali cegłą. Dobrze, że to odkryłem przed wyrwaniem ościeżnicy bo cegły by mi na łeb spadły. Zacząłem więc od wyrzucenia cegieł i dopiero później wyrwałem ościeżnicę. Po osadzeniu nowej otwór nad nią zabudowałem bloczkami i przy okazji przeniosłem tam rozdzielnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naciąć przestrzeń po bokach otworu po 15cm z prawej i z lewej strony otworu (w górnej części) z obu stron (szlifierką) na głębokość około 35mm i wstawić 2x profil stalowy L (2mm) 30x30mm obustronnie wciskając na zaprawie (profile dłuższe - szersze od otworu o 30cm), zaprawę wyrównać. Po wyschnięciu obciągnąć profile siatką stalową w kierunku: jedna ściana i pod nadprożem i wywinąć na drugą stronę ściany, obrzucić masą tynkarską i zacierać na gładko z trzech stron. Przy obróbce gipsem trzeba zabezpieczyć profil (po osadzeniu) przed korozją bo kwiatki po szasie mogą się pojawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naciąć przestrzeń po bokach otworu po 15cm z prawej i z lewej strony otworu (w górnej części) z obu stron (szlifierką) na głębokość około 35mm i wstawić 2x profil stalowy L (2mm) 30x30mm obustronnie wciskając na zaprawie (profile dłuższe - szersze od otworu o 30cm), zaprawę wyrównać. Po wyschnięciu obciągnąć profile siatką stalową w kierunku: jedna ściana i pod nadprożem i wywinąć na drugą stronę ściany, obrzucić masą tynkarską i zacierać na gładko z trzech stron. Przy obróbce gipsem trzeba zabezpieczyć profil (po osadzeniu) przed korozją bo kwiatki po szasie mogą się pojawić.

 

Tak właśnie zrobiłem wyciąłem po bokach w górnej części otwory z tym ze zamiast profilu stalowego planowałem umieścić drewniana belkę o grubości odpowiadającej grubości ściany. Mocowaną kątownikami montażowymi w górnej części do ściany.Jako wykończenie po obwodzie od wewnątrz płyty GK narożniki... Tylko się zastanawiam jak się uporać z obrzuceniem tej drewnianej belki. Pozostaje tam różnica około 2 mm na stronę do zrównania ze ściana.Może jakaś sugestia z wykorzystaniem belki.Narożniki aluminiowe z siatką, masa gipsowa na drzewo chyba nie specjalnie będzie trzymać.Dziękuje Wszystkim za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...