Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hm. na pewno nie da się położyć papy? perlit potem by wszystko zniwelował. A tak będziesz miał sporo wiecej pracy.

 

niestety , nie da sie , panowie budowlancy polozyli chudego lopata . Jest totalnie krzywo i chropowato . Byl u mnie kilka dni temu pan od polozenia papy i powiedzial ze na taka podloge nie nalezy klasc (chyba ze sie upre ale wtedy on nie gwarantuje ze bedzie dobrze ) .Ja sam widze ze jest podloga do dupy :sick: . Teraz chcialbym jak najtaniej wyrownac posadzke i to jest ok. 2 cm . Masa jest droga .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie masz wyjscia musisz to zrobic piaskiem,ale najpierw niech podjedzie do Ciebie madry ktos od posadzek i zniweluje powierzchnie pod grubosci styropianow ktore moga ulec zmianie.to moze nie byc 2cm ale na calej powierzchni np 5cm,napewno pojdzie wszedzie siatka Edytowane przez teka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PUR,folia,wylewka

 

hmm - no to jestem skołowany.

 

Na poprzednich stronach padło stwierdzenie, że hydroizolacja idzie zawsze NIŻEJ niż termoizolacja.

Zabezpieczamy tym samym termoizolację przed nasiąkaniem wodą od spodu.

Hydroizolacja najlepiej papą termozgrzewalną.

Stosowanie hydroizolacji nad termoizolacją powoduje, że wilgoć będzie docierać aż pod folię, czyli będzie w proszku PUR cały czas.

Wiem,*że proszek nie jest kapilarny, ale testy wykazały że wilgoć się w nim utrzymuje jakiś czas.

 

Układając folię NA proszku pod wylewkę:

- ułatwiamy sobię robotę przy wylewce

- zabezpieczamy PUR przed przyjęciem wody z wylewki

- pozwalamy aby proszek nie był zabezpieczany od spodu przed wilgocią

- uniemożliwiamy wydostaniu się wilgoci z termoizolacji przez wylewkę do góry

 

Czy to podsumowanie jest poprawne? Jeśli nie, przelecę te 2000 postów od nowa.

 

Jeśli folia na PUR, to chyba powinna być paroprzepuszczalna?

A od samego spodu hydroizolacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do zrobienia podłogę na gruncie.

Ogrzewanie - grzejniki.

czy taki układ warstw będzie dobry?

grunt rodzimy, zagęszczony piasek, chudziak, folia, 20cm styropianu, chudziak, podłoga.

 

poczytałem temat i wychodzi na to że wszyscy chcą uniknąć wykroplin w warstwie styropianu.

a może zastosować jakąś wentylację w tej warstwie a nie kombinować z materiałami.

jak powiedział "poeta" fizyki nie oszukasz.

 

zrobienie takiej wentylacji na pewno spowoduje zmniejszenie warstwy ocieplającej - ale za to będziemy mieli tę warstwę suchą czyli z wyjściowymi parametrami.

co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł stosowania zamiast chudziaka - wodouszczelnionego betonu mostowego wydaje mi się przesadą.

Wszelkie betony budowlane, chude czy nie, to dla wody/pary normalne sito.

Warto by o tym wiedzieć, jak się ktoś za budowanie zabiera.

Adam M.

 

Rzeczywiście, zapora (z betonu) na zatoce hoovera, to "sito" :)

zapora-hoovera.jpg

 

Proszę odrobić lekcje o betonie, podpowiem iż PN-EN 206:2014

Tutaj badanie pod ciśnieniem, penetracja wg normy <50mm

__b_hydrofobizacja-betonu1.jpg

 

Jeszcze nie widziałem betonu "wodouszczelnionego" - na pewno wodą się go nie uszczelnia ;)

 

Zamiast "zasady kopiuj wklej: tj. folia PE 0,2mm / 0,3mm", zamówić dobrą izolację poziomą.

Nie handluje, ja zastosowałem membranę http://www.lithoplast.cz/_files/lithoplast-0d6644103f4ac67c556c4882dbba73ab/06_penefol_750_cz_web.pdf

Zgrzewa się to na budowie i macie 100% szczelną membranę / izolację poziomą. (Czesi / Niemcy to stosują, bo wyznają inną "mądrzejszą zasadę budowy").

 

Gr. 1,5mm, cena ~16,00zł/1m2 brutto, loco budowa.

Podpowiem, iż IcoPal, sprzedaję prawie ten sam produkt (model 1250), za magiczne 55,00zł1m2 :) hahahaha

Edytowane przez JacZenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chudziak, hydroizolacja kompatybilna ze styropianem, paroizolacja z folii i na to wylewka.

 

To jeden z przykładów. Powodzenia.

 

A jaka to jest hydroizolacja kompatybilna ze styropianem ? Jaką polecasz stosować nie "średnio" gładki chudziak ?

Czy układ - folia na chudziak by ewentualnie papa nie gniła, zwykła papa np 3,5-4,2mm na osnowie z włókna szklanego nie modyfikowana SBS łączona jakąś czarną breją asfaltową, znowu folia by nie reagowała ze styropianem będzie ok ?

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A co w przypadku gdy na ocieplenie podlogi jest tylko 15 cm? Czy lepszym rozwiazaniem bedzie np. 10 cm perlitogipsu i na to 5 cm styro czy cale 15 perlitogipsu? Obawiam sie, że sam perlitogips o grubosci 15 cm bedzie zbyt slabą izolacja termiczna.

A co ze stropem nad piwnicą? Pod polowa domu mam nieogrzewana piwnice. Jakie tu warstwy bylyby najlepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Skoro woda zgodnie z prawami fizyki wróci do wylewki to i wilgoć wróci. Zgodnie z powyższa zasadą fizyki gips jest niepotrzebny i tylko pogarsza właściwości izolacyjne.Dlatego pytam się po co ten gips?

 

I tutaj właśnie nadszedł moment, w którym po ponad 2latach czytania forum musiałem się zarejestrować. :welcome:

 

Zgadzam się i podzielam wątpliwość Patataya,

Skoro nie zamykamy izolacji termicznej (styropianu) od strony ogrzewania (czyli od góry) warstwą folii i zakładamy, że woda znajdująca się w wylewce "końcowej" nam odparuje to tak samo możemy założyć, że odparuje nam ze styropianu bez perlitu pod nim.

 

Ja w chwili obecnej mam:

na gruncie gliniastym w obrysie ścian fundamentowych wysypaną:

- pospułe 15-20 cm (10cm poniżej poziomu ściany fundamentowej)

- folię 1mm

- chudziak ok 10cm do poziomu ścian fundamentowych

- pod ścianami papę:rotfl:

 

Do papy wystającej spod ścian nośnych (po przeczytaniu raczej ze zrozumieniem całego wątku) chcę dołączyć - skleić papę.

Na papę folia (żeby nie "żarło" styropianu)

na folię styropian ( w jednej warstwie instalacje wodne, odkurzacz centralny, a na drugiej warstwie ogrzewanie)

na to wszystko anhydryt.

 

myślę, że nikt nie nazwie mnie po tym przestępcą budowlanym, a dodam, że lubie robić dobrze :D :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

p.s czysty perlit rozsypujemy na chudziaka na to rozkładamy folie i przygniatamy kratownicą stalową . Wtedy śmiało można walnąć posadzkę maszynową.

Perlit ugniata się pod naciskiem betonu max 3 cm . Ja tak zrobiłem i jestem mega zadowolony , Beton na parterze ma tą samą temperaturę co powietrze , w momencie nasłonecznienia nawet większą. :popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbcie perlitogipsu bo to bez sensu szkoda roboty, i pogorszy sie izolacyjność a zwiększy Higroskopijność, pod posadzką. sam perlit nie chłonie wody ,tylko ją powstrzymuje . A trzeba pamiętać że po posadzkach jest jeszcze wiele prac do wykonania również mokrych. Z betonu woda dość łatwo wyparuje lecz z gipsu niekoniecznie. Widać to na chudziaku gdy pod spodem leży piasek. rozlana woda dużej wysycha a niżeli posadzka zaizolowana jak wyżej napisałem.:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj właśnie nadszedł moment, w którym po ponad 2latach czytania forum musiałem się zarejestrować. :welcome:

 

Zgadzam się i podzielam wątpliwość Patataya,

Skoro nie zamykamy izolacji termicznej (styropianu) od strony ogrzewania (czyli od góry) warstwą folii i zakładamy, że woda znajdująca się w wylewce "końcowej" nam odparuje to tak samo możemy założyć, że odparuje nam ze styropianu bez perlitu pod nim.

 

Ja w chwili obecnej mam:

na gruncie gliniastym w obrysie ścian fundamentowych wysypaną:

- pospułe 15-20 cm (10cm poniżej poziomu ściany fundamentowej)

- folię 1mm

- chudziak ok 10cm do poziomu ścian fundamentowych

- pod ścianami papę:rotfl:

 

Do papy wystającej spod ścian nośnych (po przeczytaniu raczej ze zrozumieniem całego wątku) chcę dołączyć - skleić papę.

Na papę folia (żeby nie "żarło" styropianu)

na folię styropian ( w jednej warstwie instalacje wodne, odkurzacz centralny, a na drugiej warstwie ogrzewanie)

na to wszystko anhydryt.

 

myślę, że nikt nie nazwie mnie po tym przestępcą budowlanym, a dodam, że lubie robić dobrze :D :rotfl:

 

Pod wylewkę daj folię. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gips po dodaniu wody zmniejsza swoją objętość.Skoro mieszanka perlitu z gipsem ma pochłaniać wilgoć to tym samym pod podłoga zaczną się robić pustki pomiedzy ziarnami perlitu.Jest więc możliwość ,że perlit będzie się osypywał tworząc pustki powietrzne co w konsekwencji może powodować osiadanie podłóg.

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Gips po dodaniu wody zmniejsza swoją objętość.Skoro mieszanka perlitu z gipsem ma pochłaniać wilgoć to tym samym pod podłoga zaczną się robić pustki pomiedzy ziarnami perlitu.Jest więc możliwość ,że perlit będzie się osypywał tworząc pustki powietrzne co w konsekwencji może powodować osiadanie podłóg.

Co o tym myślicie?

 

u siebie nie zaobserwowałem takiego zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...