Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom szkieletowy na słupach i z płytą podłogową.


ddoommiinniikk

Recommended Posts

Chciałbym wybudować taki właśnie dom. Działka jest położona na pogórzu bieszczadzkim i jest to działka na gliniastym północnym stoku. Dróżka dojazdowa do mojej posesji jest bardzo wąska i ciężko będzie tam wjechać wielkiemu samochodowi z betonem, bloczkami, piachem i innymi rzeczami do wykonania klasycznego fundamentu. Stąd moje pytanie: jak to się robi, jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie, jak to się sprawdza w praktyce? Będę wdzięczny za dyskusję...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo wiem, co to takiego fundament bramowy z opaską betonową, tzn. - być może widziałem taką konstrukcję, ale nie znam tej nazwy.

W amerykańskich programach o budowani i remontowaniu są pokazane takie domy: pod domem kilka kilkanaście słupów i do nich przytwierdzona rama płyty podłogowej. Nie wiem jakie są to słupy, ale podejrzewam, że żelbetowe

Bardziej interesuje mnie fakt lepszej lub gorszej przydatności takiej konstrukcji do budowy domu szkieletowego na stoku. Wedle książki o historii i geografii tamtejszego rejonu okoliczne wzgórza są z wierzchu gliniaste a pod spodem na różnej głębokości zalega piaskowiec. Stoi tam też prawie stuletni dom posadowiony właśnie na słupach; trochę krzywy, ale stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takiej konstrukcji fundamentu konieczne sa badania geologiczne gruntu. O ile w klasycznym fundamencie miejscowe osiadanie gruntu nie ma az takiego znaczenia o tyle w przypadku slupów ma . zatem dosc dokladne badanie i dosc kosztowna technologia. A czemu nie mozna klasycznego? nie musi byc Bog wie jaki szeroki.. wystarczy 30 cm i ok 100 gleboko.. pod scianami obrysowymi. Da sie to wykonac betoniarka, jesli jest problem z dojechaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
My budujemy trochę tak...

Możesz zobaczyć tu:

http://www.domykanadyjskie5.mojabudowa.pl/?sort=u

 

Przeczytałem pod wskazanym linkiem i jest to mniej więcej to, o co mi chodziło. W opisywanej budowie są jednak pełne fundamenty, a ja chciałbym osadzić płytę podłogową tylko na słupach, cztery narożniki i jeszcze kilka pośrodku obrysu domu. Pytanie moje jest takie: czy taka konstrukcja jest wykonalna i czy jest rozsądna cenowo. Gdybym miał murować tak jak w przedstawionym opisie, to jeden narożnik byłby na poziomie gruntu, a inny ok. 1,5 m ponad poziomem - uroki budowania na stoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić mniej więcej tak jak piszesz, ale:

Słupów będzie więcej (średnio co 2m we wszystkie strony).

Słupy nie mogą być murowane, tylko wylewane i zbrojone, ew. murowane z pustych bloczków betonowych, zbrojonych i zalewanych betonem - jeśli masz takie w okolicach.

Podwalina musi być grubsza - nie pamiętam przekroju, ale z 15 x 15 albo coś takiego.

 

Żeby było spokojnie na lata, to ktoś musi to zaprojektować konstrukcyjnie. I z tym będzie pewnie niemały kłopot. Jak z większością projektów konstrukcyjnych kanadyjczyków.

PS: Budowaliśmy kiedyś letniskowy domek w Bieszczadach. Różnica poziomów pomiędzy początkiem domu a jego końcem (7,5mb) to było 2,5m. TO dopiero było zbocze! Pierwszy i jedyny raz użyliśmy wyciągniętej w całości łaty do niwelatora..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...