Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC i rekuperator w jednym, czyli "rura w rurze"


Recommended Posts

Właśnie zgłębiam temat WM i rekuperatora do swojego domu. Po przeczytaniu paru wątków i porównaniu cen rekuperatorów, włączyła się silna cecha mojego charakteru, czyli kombinowanie. Zacząłem rozważać wykonanie czegoś alternatywnego. Gdzieś widziałem rekuperator ISOMAX typu rura w rurze. Pomyślałem sobie, że zamiast wydawać 8 – 10 tys. PLN na rekuperator BARTOSZ, NIKOL czy MISTRAL, a całkiem możliwe, że bez GWC nie będzie on działać zadawalająco, lepiej kupić reku za 3 tys., a za 4-5 tys. wykonać GWC. A żeby zrekompensować sobie mniejszą sprawność centrali, może lepiej zrobić GWC rura w rurze.

Można by to wykonać albo ze sztywnych rur spiro ocynkowanych, albo z rur kanalizacyjnych.

Wersja: rura zewnętrzna nawiew fi 250 + 3 x fi 100 rura wewnętrzna – wywiew.

Za 4 tys. można by wykonać 50 m GWC z rur spiro lub 75 m z rur kanalizacyjnych.

 

Jakieś sugestie i opinie na temat tego pomysłu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żeby zrekompensować sobie mniejszą sprawność centrali, może lepiej zrobić GWC rura w rurze.

 

Nie rozumiem Twojego toku myślenia.

Sprawność odzysku ciepła w centrali wentylacyjnej nie rośnie wraz z jego ceną !

Cena centrali bardziej uzależniona jest od rodzaju wentylatorów , sterowania i ładnego opakowania .

Jak chcesz dobra i niedrogą centralę to Jan-gaz jest trafnym wyborem..

Do 4 tyś dają solidne, szczelne i ładnie zrobione centrale wentylacyjne z dobrym wymiennikiem .

 

Miałem z nimi styczność niedawno i IMHO są lepsze od dospela !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z pomysłem GWC rura w rurze?

 

Chciałbym zagadnąć o ten REKU IMHO o którym piszesz. Czy warto iść w ten rekuperator. Nie mam GWC a szukam czegoś sensownego za rozsądne pieniądze. Do tej pory skłaniałem się ku BRINK'owi ale mój instalator obrzydza mi go na maxa (aż podejrzanie). Znam z drugiej strony dobra opinie na ten temat od innego użytkownika. Szukam jakiejś alternatywy bez wykorzystania GWC. Czy jest w ogóle możliwe aby REKU działał w zimie bez GWC normalnie (oczywiście bez załączania grzałek wewnątrz centrali). Zastanawiam się także nad NIKOLEM ale ciekawi mniue czy jest to prawda że nie zamarza czy to kolejny marketing. Swoja drogą to producenci rekuperatorów potrafią pokazywać bardzo ładnie nazwijmy to "alternatywną prawdę" i z punktu widzenia technicznego żądać nieraz dużo większe pieniądze za ten sam produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam Brinka 300, kolega kupił Brinka 400. To są bardzo porządne centrale. Ale i swoje kosztują...

ŻADEN rekuperator nie będzie działał w zimie poprawnie bez podgrzania wstępnego (czy to poprzez GWC - tanie, czy poprzez zaburzenia przepływów - jak np. Brink, drogie i psujące bilans nawiew/wywiew, czy też poprzez zastosowanie grzałek elektrycznych - bardzo drogie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się waham. Albo zrobię to co sobie wymyśliłem, czyli GWC rura w rurze, ale już bez centrali reku. Koszt około 5-6 tys. (rury: kanaliza z litego PCV 315 mm + 3 x rura ocynkowana spiro 100mm + 2 wentylatory + 2 filtry + 2 tłumiki.). Albo gwc rurowe lub glikolowe + rekuperator Jan-gaz. Koszt jakieś 7-9 tys.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurowego nie robiłem i nie zamierzam.

Skupiam się na jednym typie instalacji czyli glikolowiec, uważam że nadaje się do każdego gruntu, kwestia tylko wielkości kolektora .

Ma więcej zalet niż wad, szybko się go montuje, jest łatwy w sterowaniu i serwisowaniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala o max wydatku 350 m3, jaka to już zależy co kto sobie wybierze !?

Nagrzewnica projektowana dla 400 m3 ( lekki zapas się przyda w lecie), albo promont albo Juwent, ten pierwszy 900 zł Brutto a drugi ponad 1600 zł Brutto

Rurki PE wodociągowe niebieskie o średnicy 25 mm w 2 równych odcinkach 50-80 mb w gruncie + dobiegi

Wykop to 2x 90 cm szeroki i długi ile wyjdzie, w każdym 2 nitki jak najdalej od siebie .

Glikol propylenowy 30-50 % .

Pompa 25/60 albo chińczyk za stówkę albo coś markowego 200-300 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurowego nie robiłem i nie zamierzam.

Skupiam się na jednym typie instalacji czyli glikolowiec, uważam że nadaje się do każdego gruntu, kwestia tylko wielkości kolektora .

Ma więcej zalet niż wad, szybko się go montuje, jest łatwy w sterowaniu i serwisowaniu .

 

Przecież można wykorzystać DZ PCi jako glikolowy GWC przełączając DZ do chłodnicy zamontowanej zaciągu WM.

Jak mam taki pomysł chociaż położyłem też rurowy 2 x PVC160mm na długości 45m.

Kazjan ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież można wykorzystać DZ PCi jako glikolowy GWC przełączając DZ do chłodnicy zamontowanej zaciągu WM.

Jak mam taki pomysł chociaż położyłem też rurowy 2 x PVC160mm na długości 45m.

Rurowy wykorzystaj do WM, a DZ do klimy wg coulignona

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?125809-Rekuperator-Jan-Gaz-opinie&p=4770850&viewfull=1#post4770850

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta różnica w cenie jest uzasadniona? Czy warto dać więcej za lepsze?

A na jakiej głębokości układać rurki?

 

Rurki jak najgłębiej, jak Ci sie uda to nawet na 4 m ;)

 

A z tymi różnicami w nagrzewnicach to jakość kolektora.

IMHO można brać Promont, ale to decyzja indywidualna .

Jak ktoś chce to jeszcze taniej można, za nieco ponad 600 zł robią z kolektorem stalowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wentylacje wykonujesz na termoflexach. Ludzie z firmy, gdzie przymierzam się do zakupu WM ostrzegają mnie przed tymi rurami. Twierdzą, że kilka razy musieli już naprawiać takie rury. poprzegryzane przez myszy, czy nawet kunę. Ponadto twierdzą, że paroletnie rury, które oglądali są zakurzone, a ponadto łączenia rur flex są zbyt słabe i lubią się one wypinać z trójników i innych złączek. I co ty na to? Dlaczego wybrałeś flexy? Ze względu na cenę i łatwość montażu?

PS. Moim subiektywnym zdaniem nie powinieneś używać szarej taśmy do łączenia rur bo to wygląda nieprofesjonalnie. Pewnie jest tak samo skuteczne jak taśma aluminiowa, ale efekt wizualny dla potencjalnego klienta o wiele lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...