Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Danfoss Living Eco


chrisowaty

Recommended Posts

  • 3 months później...
  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak ja lubię odpowiadać na własne zapytanie ;)

 

Dzisiaj w końcu zamontowałem głowice o których mowa wyżej. Programowanie nastaw zajęło mi jakieś 20 min. Ustawiłem wstępnie dwa okresy grzewcze (tzw komfort) z nastawą 21st C, oraz trzy okresy z obniżonymi temperaturami. Jeden od 22 - 00 z nastawą 19st C, od 00 - 5.30 z nastawą 17st C, oraz od 7.00 do 15.00 z nastawą 17st C. Czy się sprawdzą, czas pokaże.

g?owica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Jak ja lubię odpowiadać na własne zapytanie ;)

 

Dzisiaj w końcu zamontowałem głowice o których mowa wyżej. Programowanie nastaw zajęło mi jakieś 20 min. Ustawiłem wstępnie dwa okresy grzewcze (tzw komfort) z nastawą 21st C, oraz trzy okresy z obniżonymi temperaturami. Jeden od 22 - 00 z nastawą 19st C, od 00 - 5.30 z nastawą 17st C, oraz od 7.00 do 15.00 z nastawą 17st C. Czy się sprawdzą, czas pokaże.

 

witam

 

widze ze wiele zwolenników nie ma takiego systemu kolego czy mozesz juz napisac swoje obserwacje na temat Danfoss living

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję je krótki okres, bo od Października tego roku. Ogólnie jestem zadowolony. Temp. utrzymuje +/-0,2st C. co uważam za wystarczające. Nie muszę pamiętać, aby zakręcać grzejniki na noc, czy na czas nieobecności. Głowice to robią automatycznie. Co więcej, jeśli o godz. 15-tej nastawiam zmianę z temp np 17st C na 21 st C. głowica zacznie się otwierać odpowiednio wcześniej aby o godz. 15-tej osiągnąć zadaną temp. Czyli wracamy do domu, a pokoje już mamy nagrzane. To samo w nocy, kiedy redukuję temp do 17st C (nie jest jeszcze tak zimno, więc temp nie spada do tych 17), a zanim wstaję mam w pokoju 21, więc przyjemnie się wstaje z łóżka. Funkcja otwartego okna; czyli wykrywanie nagłego spadku temperatury się sprawdza wyśmienicie. Głowica reaguje po ok 15s do 40s po otwarciu okna (w zależności od temp na zewnątrz) i zakręca dopływ wody. Należy tylko pamiętać, aby nie wietrzyć dłużej niż 30min, gdyż po tym czasie głowica zacznie grzać zgodnie z nastawą, jeśli temp w pomieszczeniu będzie za niska.

 

W porównaniu do zwykłej głowicy cieczowej, zmiana nastawy np z 17st C na 21 st. C powoduje iż grzejnik będzie nagrzewał się dynamicznie, ale tak aby nie spowodować przegrzania pomieszczenia. Zwykła głowica, zacznie zamykać dopływ po przekroczeniu nastawy, a ta zamyka odpowiednio wcześniej aby nie przekroczyć nadmiernie temp. nastawionej. Wyniki, które podaję odnoszą się do instalacji z grzejnikami aluminiowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Użytkuję je krótki okres, bo od Października tego roku. Ogólnie jestem zadowolony. Temp. utrzymuje +/-0,2st C. co uważam za wystarczające. Nie muszę pamiętać, aby zakręcać grzejniki na noc, czy na czas nieobecności. Głowice to robią automatycznie. Co więcej, jeśli o godz. 15-tej nastawiam zmianę z temp np 17st C na 21 st C. głowica zacznie się otwierać odpowiednio wcześniej aby o godz. 15-tej osiągnąć zadaną temp. Czyli wracamy do domu, a pokoje już mamy nagrzane. To samo w nocy, kiedy redukuję temp do 17st C (nie jest jeszcze tak zimno, więc temp nie spada do tych 17), a zanim wstaję mam w pokoju 21, więc przyjemnie się wstaje z łóżka. Funkcja otwartego okna; czyli wykrywanie nagłego spadku temperatury się sprawdza wyśmienicie. Głowica reaguje po ok 15s do 40s po otwarciu okna (w zależności od temp na zewnątrz) i zakręca dopływ wody. Należy tylko pamiętać, aby nie wietrzyć dłużej niż 30min, gdyż po tym czasie głowica zacznie grzać zgodnie z nastawą, jeśli temp w pomieszczeniu będzie za niska.

 

W porównaniu do zwykłej głowicy cieczowej, zmiana nastawy np z 17st C na 21 st. C powoduje iż grzejnik będzie nagrzewał się dynamicznie, ale tak aby nie spowodować przegrzania pomieszczenia. Zwykła głowica, zacznie zamykać dopływ po przekroczeniu nastawy, a ta zamyka odpowiednio wcześniej aby nie przekroczyć nadmiernie temp. nastawionej. Wyniki, które podaję odnoszą się do instalacji z grzejnikami aluminiowymi.

 

 

 

witam

 

dziękuje za dokładna odpowiedz

 

a jak to działa w pokoju z dwoma kaloryferami czy głowice na wzajem się uzupełniają oraz jeżeli są zamontowane w dość obszernym pokoju i np

 

przy kaloryferach nastawiam 22 st a 7 metrów dalej czy jest osiągnięta ta temperatura.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to będzie z dwoma grzejnikami w jednym pomieszczeniu? Nie wiem. Aczkolwiek powinno być taka samo.

 

Głowica mierzy temperaturę powietrza (podobno). Jak jest umieszczony sensor, nie mam pojęcia. Mam dwa pokoje, jeden 9m2 drugi 15m2 i w obu głowice utrzymują temperaturę idealnie. Niezależny pomiar temp mam umieszczony na ścianach mniej więcej na środku pokoi. Tak jak pisałem wcześniej, tegoroczna "zima" nie pozwala sprawdzić ich w większym boju. Natomiast zdarzało mnie się ustawić temp 24st C (bez włączania grzejników mam ok 21stC) i zostawić na ok 24h. Pomiar temp. wykazał iż wahania temp przez ten okres wynosił +/-0.2st C. Więc w jakiś cudowny sposób tę temperaturę mierzy, prawdopodobnie ma czujnik pirometryczny

 

W mniejszym pokoju grzejnik mam w pobliżu sofy. Jeśli położę się na sofie, to z czasem głowica zaczyna wychwytywać moje ciepło i redukuje temp na grzejniku. Podobnie jest kiedy zacznę odkurzać, to głowica dość szybko wychwytuje pojawienie się gorącego powietrza i zamyka dopływ.

 

Sądzę, że dwie głowice w jednym pomieszczeniu będą się uzupełniać.

Edytowane przez chrisowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Nowy sezon grzewczy się rozpoczął. Czasem się zdarza, że głowice lekko puszczają ciepło na grzejniki. W sumie niepotrzebnie, bo w pomieszczeniach jest ponad 23stC, a nastawy mam na 20,5stC. Przydałoby się, aby głowice miały zewnętrzny czujnik temp. Jest to chyba dostępne, ale w wersji Living Connect, a to za droga zabawa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Jak ja lubię odpowiadać na własne zapytanie ;)

 

Dzisiaj w końcu zamontowałem głowice o których mowa wyżej. Programowanie nastaw zajęło mi jakieś 20 min. Ustawiłem wstępnie dwa okresy grzewcze (tzw komfort) z nastawą 21st C, oraz trzy okresy z obniżonymi temperaturami. Jeden od 22 - 00 z nastawą 19st C, od 00 - 5.30 z nastawą 17st C, oraz od 7.00 do 15.00 z nastawą 17st C. Czy się sprawdzą, czas pokaże.

 

Witam,

I jakie wnioski po roku użytkowania ?

Warto ?

Sam się nad nimi teraz zastanawiam

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

I jakie wnioski po roku użytkowania ?

Warto ?

Sam się nad nimi teraz zastanawiam

Pozdrawiam

Tomasz

 

Jestem zadowolony z zakupu. Po roku użytkowania odzwyczaiłem się od kręcenia zaworami, gdyż danfossy robią automatycznie. Czasami podnosiłem temp na żądanie np kiedy żona skarżyła się że chłodno (21st C to według mojej ślubnej to chłodno).

Głowica precyzyjnie reguluje ilość dostarczanego ciepła, tak aby nie przegrzewać pomieszczeń.

 

Dwa lata temu na zwykłych głowicach zwrotu miałem 18zł. Ub rok zwrot prawie 700zł, ale porównując zwroty sąsiadów to oszczędziłem więcej. Porównując koszty ogrzewania identycznych mieszkań wychodzi od 18-25% oszczędności. ( o tyle miałem wyższy zwrot)

 

Procenty wyliczone na podstawie wielkości zwrotu kosztów identycznych mieszkań (ta sama powierzchnia, położone tak samo w bryle budynku, jak również w budynkach wykonanych w tej samej technologii)

 

Obecnie można te głowice kupić taniej niż rok temu. Za sztukę płaciłem 203zł, ale nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Czy możesz jeszcze napisać czy głowica pracuje w trybie włącz/wyłącz czy np.stopniowo ogranicza przepływ?

Na grzejnikach pod głowicą masz zawory termostatyczne czy zwykłe?

 

Na grzejnikach mam zamontowane zawory grzejnikowe przystosowane do głowic termostatycznych. Głowica Danfoss Living Eco posiada regulator PID (Całkująco-różniczkujący), dzięki czemu reguluje moc płynnie, tak aby nie przegrzewać pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witam!

Błagam powiedz jaka jest głośność tego urządzenia. Właśnie oddałem do Obi jakieś urządzonko pochodzenia z dalekiego wschodu, bo po prostu nie dało się przy tym spać! Masz może zamontowane to w sypialni? Słychać pracę silniczka? Z góry dzięki za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Błagam powiedz jaka jest głośność tego urządzenia. Właśnie oddałem do Obi jakieś urządzonko pochodzenia z dalekiego wschodu, bo po prostu nie dało się przy tym spać! Masz może zamontowane to w sypialni? Słychać pracę silniczka? Z góry dzięki za odpowiedź!

 

Syn śpi "pod" grzejnikiem i jakoś mu nie przeszkadza. My też mamy w sypialni. W nocy jest słyszalne, tym bardziej jak ma się grzejniki aluminiowe, ale to w niczym nie przeszkadza. Urządzenie nie działa cały czas, najdłuższy ruch (ok 2-3 sek) występuje wtedy kiedy otwiera się lub zamyka się zawór. W trakcie regulacji ruchy są bardzo krótkie i w większości przypadków nie do zauważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 5 months później...

Tak jak przypuszczałem.

Mimo, że poprzednia zima ostra nie była, ale sezon grzewczy był długi, bo C.O. było załączone już od początku Września, a zostało wyłączone pod koniec Kwietnia. Suma zwrotu zaskoczyła mnie samego.

 

Zaliczka na poczet C.O. wynosi ok. 1860zł na rok. W latach przed zastosowaniem głowic programowalnych nadpłaty wynosiły od 6zł do ok 300zł. W ciągu trzech sezonów udało się zejść z kosztami o połowę. Zwrot za ostatni sezon wyniósł ponad 900zł

 

Oprócz zysku ekonomicznego, dodatkowo otrzymujemy komfort którego nie da się wycenić. W mieszkaniu panują praktycznie stałe warunki temperaturowe, co przekłada się na samopoczucie lokatorów, jak również zauważyłem iż dzieciaki mniej chorują.

 

Obecnie głowice te można kupić o połowę taniej niż w okresie kiedy je zakupiłem, ale i tak warto było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy sezon grzewczy się rozpoczął. Czasem się zdarza, że głowice lekko puszczają ciepło na grzejniki. W sumie niepotrzebnie, bo w pomieszczeniach jest ponad 23stC, a nastawy mam na 20,5stC. Przydałoby się, aby głowice miały zewnętrzny czujnik temp. Jest to chyba dostępne, ale w wersji Living Connect, a to za droga zabawa...

 

A ten wpis sugeruje że jeszcze można więcej przyoszczędzić,czyli nastawa na 20,5stC na głowicy jest 23stC a ona się otwiera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten wpis sugeruje że jeszcze można więcej przyoszczędzić,czyli nastawa na 20,5stC na głowicy jest 23stC a ona się otwiera ?

 

Czasem się wydaje iż głowica żyje swoim życiem. Otwiera się w nocy - niby zupełnie niepotrzebnie. Może są to automatyczne reakcje, aby odpowietrzyć grzejniki, sprawdzić czy jest dostarczane ciepło itp. Natomiast nie widzę, aby z tego powodu rosły koszty.

 

Fakt jest, iż głowica ożywa we Wrześniu, świadczy o tym iż ma tak zaprogramowane. Większość sezonów grzewczych "staruje" własnie w tym miesiącu.

 

Modele używane przeze mnie są jedne z pierwszych w kraju. Może mają software w starej wersji, może inne nastawy. Tego nie wiem. Wiem jedno, iż zamówienie było jednym z pierwszych w kraju, gdyż musiałem udowodnić dystrybutorowi iż takie urządzenie jest produkowane i oferowane przez firmę Danfoss :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się wydaje iż głowica żyje swoim życiem. Otwiera się w nocy - niby zupełnie niepotrzebnie. Może są to automatyczne reakcje, aby odpowietrzyć grzejniki, sprawdzić czy jest dostarczane ciepło itp. Natomiast nie widzę, aby z tego powodu rosły koszty.

 

Fakt jest, iż głowica ożywa we Wrześniu, świadczy o tym iż ma tak zaprogramowane. Większość sezonów grzewczych "staruje" własnie w tym miesiącu.

 

Modele używane przeze mnie są jedne z pierwszych w kraju. Może mają software w starej wersji, może inne nastawy. Tego nie wiem. Wiem jedno, iż zamówienie było jednym z pierwszych w kraju, gdyż musiałem udowodnić dystrybutorowi iż takie urządzenie jest produkowane i oferowane przez firmę Danfoss :)

Dość ciekawa reakcja ,może powietrze przemieszcza się jakieś chłodniejsze albo głowica może jest zamontowana w innej pozycji Mam pytanie czy jest możliwość po ustawieniu odpowiednich nastaw na głowicy zakodować ją , żeby nikt inny nie mógł zmienić tych nastaw przestawić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ciekawa reakcja ,może powietrze przemieszcza się jakieś chłodniejsze albo głowica może jest zamontowana w innej pozycji Mam pytanie czy jest możliwość po ustawieniu odpowiednich nastaw na głowicy zakodować ją , żeby nikt inny nie mógł zmienić tych nastaw przestawić .

 

Tylko zablokowanie zmian. Do Odblokowania wystarczy użycie trzech przycisków. Blokada i odblokowanie są stałe.

Edytowane przez chrisowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice w sezonie letnim co dwa tygodnie w czwartek wykonują pełne otwarcie i zamknięcie, żeby zawory się nie zastały. W pierwszym tygodniu uczą się instalacji. Dowiedziałem się o tym jak w lipcu je zamontowałem i w nocy mi się otwierały a układ mam na jednej pompie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...