Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Danfoss Living Eco


chrisowaty

Recommended Posts

Posiadam 4 głowice od ponad roku i mam duże wątpliwości co do ich dokładności i inteligencji o jakiej wspomina producent i komentarze innych użytkowników. Normą jest to, że temperatura w pokoju wskazywana przez dwa niezależne termometry jest często o ponad 1st większa niż ta ustawiona na termostacie. Powinno być chyba na odwrót. To przecież termostat jest najbliżej grzejnika gdzie jest najcieplej. Wyłączyłem także funkcję inteligentnego sterowania (uczenia), która z wyprzedzeniem zaczyna grzać aby osiągnąć zadaną temperaturą o planowanym czasie, gdyż nie potrafiłem zapanować nad harmonogramem grzania - grzejnik grzał jak chciał. Często zdarza się też (ostatnio tydzień temu), że pomimo przekroczenia w pokoju ustawionej temperatury grzejnik grzeje jak szalony. Przykład: na termostacie ustawione 21,5st a w pokoju prawie 23 st i rośnie bo termostat ani myśli zamknąć zaworu. Tak jakby niedokładnie domknął zawór. Termostatowi "wydawało" się, że go zamknął, nie podejmował więc żadnych prób jego domknięcia podczas gdy zawór był nadal otwarty a grzejnik rozgrzany do czerwoności. Problemem nie było wadliwe zamontowanie głowicy (słabe dokręcenie), gdyż całe tygodnie wcześniej nie było z tym termostatem problemów. Problemem nie były też słabe baterie bo mają zaledwie rok a termostat nie sygnalizował słabego ich poziomu. Takie sytuacje zdarzają się niestety dość często (przy 4 głowicach raz na 2 miesiące). Na tą dolegliwość pomaga przejście przez tryb montażowy, w którym termostat ponownie dostosowuje siłę docisku zaworu. Przez te niedociągnięcia nie mogę niestety mówić o oszczędnościach w porównaniu do zwykłych mechanicznych danfossów. Zamiast płynnie regulować temperaturę i dostosowywać ją do częstotliwości przebywania osób w pokojach ciągle walczę z tym aby termostaty działały choć tak przewidywalnie jak wersje mechaniczne. Wymagają stałego nadzoru i sprawdzania temperatury w pokojach aby w porę wykryć anomalie w ich pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Może zbyt często zmieniasz parametry? Głowica "uczy" się pomieszczeń, więc częste zmiany parametrów "zakłócają" jej prawidłowe działanie.

 

Baterie, które dostałem razem z głowicami działają u mnie już trzeci rok. Więc nie chce mnie się wierzyć, że tak szybko by się Twoje zużyły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcję "uczenia" mam na 3 głowicach wyłączoną. Tylko na jednej głowicy jest włączona do "testów". Testowałem ten tryb zeszłej zimy bez sukcesów (zbyt wielkie odchyły temperatury od tego co oczekiwałem) oraz tej zimy daję mu kolejną szansę.

To, że często lekko modyfikuję ustawienia programów (co faktycznie czynię) nie powinno mieć wpływu na działanie tych 3 głowic bez trybu uczenia się a to z jedną z nich miałem ostatnio opisywany problem.

Moim zdaniem lekkie korekty w programach nie powinny powodować także odchyłów w działaniu głowicy z włączonym trybem uczenia się. Głowica nie zmienia bowiem pokoju i nie musi uczyć się od nowa jego parametrów (w tym czasu potrzebnego na podniesienie temp., czasu samowychładzania się, itp.) bo one się nie zmieniły. Jakby to miało powodować anomalie w jej pracy to co powiedzieć gdy raz jest dzień słoneczny i nagrzanie pokoju zabiera o wiele mniej czasu a ochłodzenie więcej niż gdy tego słońca nie ma, albo gdy noc jest raz ciepła a raz mroźna?

Może problemem jest to, iż ciepło dostarcza mi przedsiębiorstwo cieplne (centralne) i na wejściu do domu mam od nich od 40st do 55st (mają automatykę pogodową). Wówczas głowica może głupieje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bloku, gdzie C.O. jest sterowane pogodynką i nie zauważyłem u siebie problemów, które opisujesz.

 

Tak jak pisałem wcześniej, czasem się zdarza iż głowica sama z siebie zaczyna się otwierać i grzejnik zrobi się ciepły, ale nie zauważyłem, aby wpływało to na wskazania zużycia na podzielniku.

Natomiast jedno jest pewne. Im mniej przy nich siedzę, tym lepiej działają. I pamiętam, że po ich uruchomieniu zmniejszyłem nastawę wstępną na grzejniku, gdyż grzejnik był za głośny (aluminiowe grzejniki)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
chrisowaty, muszę Ci podziękować. Zmniejszyłem nastawy wstępne na zaworach Danfoss z N na 5 i praca głowic Living znacznie się poprawiła. Dokładność utrzymywania temperatur w pokojach się wyrównała. Program uczący dalej mam jednak wyłączony. Zastanawia mnie jeszcze tylko to, że głowica z opóźnieniem przełącza programy. Np. zgodnie z harmonogramem o 22:00 głowica ma przejść z 21st na 18st. Sprawdzam ją o 22:20. Na głowicy wyświetlane jest 18st (czyli OK), w pokoju na oddalonym znacznie termometrze wyświetlone 21,7st a zawór mimo to otwarty (zasilanie gorące, słychać przepływ wody przez zawór). Głowica skanuje temperaturę otoczenia co minutę a mimo to jeszcze po 20 minutach nie zareagowała na to, że ma się przełączyć na program 18st. pomimo, że go wyświetla. Czas tej zwłoki jest różny. Raz jest to kilka, kilkanaście minut, a innym razem nawet 30min. Da się z tym żyć - nie wymagam od niej aptekarskiej dokładności co nie zmienia faktu, że trochę to nietypowe działanie (tryb uczenia wyłączony).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
  • 10 months później...
  • 3 months później...

to może ja się wypowiem.

Otóż mam taki problem, odwrotnie do opinii kolegów moje nie grzeja. Nijak nie trzymaja żądanej temperatury, a jesli juz grzejnik grzeje to tylko jego górna część albo wogóle... Mam je zamontowane z tydzień i cały czas to samo... Jak można w nich wyłaczyc tryb uczenia? moja maja tylko cyfrę na wyświetlaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może ja się wypowiem.

Otóż mam taki problem, odwrotnie do opinii kolegów moje nie grzeja. Nijak nie trzymaja żądanej temperatury, a jesli juz grzejnik grzeje to tylko jego górna część albo wogóle... Mam je zamontowane z tydzień i cały czas to samo... Jak można w nich wyłaczyc tryb uczenia? moja maja tylko cyfrę na wyświetlaczu.

 

Ja mam termostaty Honeywella, ale myślę że zasada działania jest ta sama (óżnica to jedynie wygląd i jakieś drobne ustawienia). Wszak we wszystkich przypadkach regulacja odbywa się poprzez zmiejszanie/zwiększanie przepływów.

 

Jeśli grzejniki są nierównomiernie rozgrzane to po prostu

1. przepływ jest za mały

2. temperatura zasilania grzejnika za niska (na ogrzanie góry wystarcza, a dół już stygnie)

3. pompka za mało pcha wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale głowica gdy wykryje, że temperatura zbliża się do zadanej stopniowo zmiejsza ci ten przepływ w grzejniku. To nie działa na zasadzie 100% otwarte/100% zmknięte. Gdy ustawisz sobie temperaturę 22C to gdy temperatura w okolicach grzejnika osiągnie 21C to możesz mieć przepływ przymknięty o 80% na głowicy. Czyli tylko cienka strużka wody zasila grzejnik. Wtedy może nie starczyć jej "mocy" do ogrzania góry i dołu.

 

Wszystko rozbija się o to czy masz ciepło w domu (tzn. czy temperatura dobija do tej ustawionej na termostatach) czy nie? Bo jeśli dobija to czym się przejmujesz? Pracuje taka część grzejnika która jest niezbędna do ogrzania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciu głowic wszystkie grzejniki grzeją aż miło, więc temperatura odpowiednia.Na każdym grzejniku przepływ jest na maxa rozkręcony. Dodam że to głowice connect.

 

Głowice pracując naciskają na iglicę zaworu w grzejniku jeżeli będą dokręcone zbyt blisko to nawet po całkowitym otwarciu iglica jest nadal częściowo dociśnięta a zawór na grzejniku przymknięty .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja używam tych przejściówek nakręcanych, tych krótszych i bez imbusa...

Nie wiem co jest lecz mam tylko 1 pomieszczenie- salon gdzie mam 3 grzejniki z termostatami i za cholerę nie chce się nagrzać do żądanej temperatury. Ustawiam na 22 stopnie a przy 21,1 grzejniki zimne. Sprawdzałem już kilkoma termometrami lecz poza tym czuć iż wyraźniej jest zimniej w salonie niż innych pokojach gdzie termostaty działaja wręcz rewelacyjnie, jak ustawie 22 to temp jest 22. Niestety w salonie przy 21,1 grzejniki zimne... co można by tu zrobić, już resetowałem termostaty i niby "uczyły" sie kilka dni i dalej przy 21 zamykają obieg a ustawione sa na 22. Niestety nie mogę zmienić na 23 np bo temperatura z terostatów sterowane jest ogrzewanie.

Pomocy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Niestety nie mam zaworów teromstatycznych danfosa tylko niewaidomej firmy, czy może być tak że mają inne wymiary i ztąd te problemy? Może ktoś podżuci jakis rysunek z wymiarami?

 

a dokładnie to takie mam zawory:

http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/glowice-termostatyczne-i-zawory/wkladka-termostatyczna-6-cio-stopniowa-gh-equation,p389137,l1013.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Niestety nie mam zaworów teromstatycznych danfosa tylko niewaidomej firmy, czy może być tak że mają inne wymiary i ztąd te problemy? Może ktoś podżuci jakis rysunek z wymiarami?

 

a dokładnie to takie mam zawory:

http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/glowice-termostatyczne-i-zawory/wkladka-termostatyczna-6-cio-stopniowa-gh-equation,p389137,l1013.html

 

A w innych grzejnikach ,które dobrze steruje głowica masz te same zawory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...