Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

teoretycznie jest taka możliwość - pierwotnie tak miało być

 

tylko to są straty na kanałach z czerpni do jednostki , co nie zmienia faktu że takie same straty będą z jednostki do anemostatów ?

 

w zimie to będzie na +

w lecie na - bo chłodne powietrze będzie się znacznie podgrzewać

w każdym przypadku będzie na + ...

przeliczyłem te dane z fotek sterownika i włos się jeży na głowie ...:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak żeby dodać pikanterii ...

załóżmy że mamy dwie dziury..., wlotową i wylotową z wiatraczkami pompującymi 100m3/h...

w pomieszczeniu jest 20* a na zewnątrz 0*...

przy takim układzie na godzinę tracimy ok. 660w energii na podgrzanie powietrza wentylacyjnego...

 

teraz do tej samej dziury wlotowej doczepiamy GWC z którego leci w tym momencie 14*

powietrze wylatujące ma nadal 20* więc traci te 660w ale dostarczamy z powrotem 460w z rury w ziemi ...

strata wentylacyjna wyniesie więc ok. 200w na godz.

 

teraz sytuacja z pierwszej fotki ( bez GWC )...

twój zysk to wzrost temp. z 7,6* do 15,5* czyli ok.260w reszta jest stratą ...

czyli od 660w odjąć zysk 260w to mamy ok. 400wstraty na godz...

 

następna sytuacja jest z użyciem GWC...

centrala odzyskuje nam z 12,4 do 15,9 czyli ok.115W...

plus wzrost z 0* do 12,4 na GWC czyli ok. 410w, mamy więc razem ok.525w zysków...

teraz 660- 525 daje nam 135w straty plus 50w (strzelam) pompka do GWC czyli jakieś 185w

tracąc przy tym całe ciepło z ziemi na wyrzutni 12,4* czyli te 410w

 

reasumując cała ta twoja maszyneria z wielką biedą osiąga poziom samego mojego GWC ...

 

Konrad trzeba to przerobić :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak żeby dodać pikanterii ...

załóżmy że mamy dwie dziury..., wlotową i wylotową z wiatraczkami pompującymi 100m3/h...

w pomieszczeniu jest 20* a na zewnątrz 0*...

przy takim układzie na godzinę tracimy ok. 660w energii na podgrzanie powietrza wentylacyjnego...

 

teraz do tej samej dziury wlotowej doczepiamy GWC z którego leci w tym momencie 14*

powietrze wylatujące ma nadal 20* więc traci te 660w ale dostarczamy z powrotem 460w z rury w ziemi ...

strata wentylacyjna wyniesie więc ok. 200w na godz.

 

teraz sytuacja z pierwszej fotki ( bez GWC )...

twój zysk to wzrost temp. z 7,6* do 15,5* czyli ok.260w reszta jest stratą ...

czyli od 660w odjąć zysk 260w to mamy ok. 400wstraty na godz...

 

następna sytuacja jest z użyciem GWC...

centrala odzyskuje nam z 12,4 do 15,9 czyli ok.115W...

plus wzrost z 0* do 12,4 na GWC czyli ok. 410w, mamy więc razem ok.525w zysków...

teraz 660- 525 daje nam 135w straty plus 50w (strzelam) pompka do GWC czyli jakieś 185w

tracąc przy tym całe ciepło z ziemi na wyrzutni 12,4* czyli te 410w

 

reasumując cała ta twoja maszyneria z wielką biedą osiąga poziom samego mojego GWC ...

 

Konrad trzeba to przerobić :mad:

 

Przeliczyłem raz jeszcze i mi wychodzi to samo. Kurczę blade. :o

 

Edit:

Arturo masz rację Konrad zlikwidował linka do DB dopiero teraz to zauważyłem.

Dezet: zaraz tam demolka masz niebezpieczne skłonności :p

To ttylko przeróbka zresztą Konrad już o tym pisał.

Edytowane przez rewo66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem raz jeszcze i mi wychodzi to samo. Kurczę blade. :o

 

 

Weź do obliczeń +20 z gruntu to wyjdzie jeszcze gorzej ,,,

 

Panowie, zejdźcie na ziemię, a raczej pod nią !

Zmierzcie co tam jest, teraz, za miesiąc i w połowie Lutego .

 

Wnioski wyciągnijcie na Wiosnę bo inaczej zrobi się 50 stron bezsensownego gadania na temat opłacalności rekuperacji która jest bezdyskusyjna czy to z GWC czy bez niego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź do obliczeń +20 z gruntu to wyjdzie jeszcze gorzej ,,,

 

Panowie, zejdźcie na ziemię, a raczej pod nią !

Zmierzcie co tam jest, teraz, za miesiąc i w połowie Lutego .

 

Wnioski wyciągnijcie na Wiosnę bo inaczej zrobi się 50 stron bezsensownego gadania na temat opłacalności rekuperacji która jest bezdyskusyjna czy to z GWC czy bez niego .

 

Piczman: spoko nikt z głową w chmurach nie łazi.

Ja nie mam zamiaru likwidować rekuperacji. :p W tym wzgleędzie zdania wyrobionego jeszcze zanim zacząłem budować nie zmieniam.

Dyskusja i obliczenia nikomu jeszcze nie zaszkodziły a od wyliczeń do realizacji długa droga.

Zgodzę się z tobą że należy poczekać na wyniki na wiosnę będą bardziej miarodajne i weryfikowalne.

A tak wogóle to dawno cię nie widziałem na forum. Zatem serdecznie witam i pozdrawiam :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź do obliczeń +20 z gruntu to wyjdzie jeszcze gorzej ,,,

 

Panowie, zejdźcie na ziemię, a raczej pod nią !

Zmierzcie co tam jest, teraz, za miesiąc i w połowie Lutego .

 

Wnioski wyciągnijcie na Wiosnę bo inaczej zrobi się 50 stron bezsensownego gadania na temat opłacalności rekuperacji która jest bezdyskusyjna czy to z GWC czy bez niego .

Paweł ja od kilku sezonów mierze te temperatury...

średnio z całego okresu grzewczego wychodzi prawie 10*

na przedwiośniu jest ok. 7* ale w tedy to już częściej trafia się wyższa zewnętrzna ...

różnica w eksploatacji pomiędzy moim GWC a dobrym reku to raptem 200zł przy grzaniu czystym prądem

 

a ... zapomniał bym co do tych temperatur w ziemi...

trzeba trochę głębiej zakopać te rury a nie tylko na 1,5m bo potem wielkie zdziwienie że na wymienniku ledwo 0* ...

 

 

ale akurat w przypadku Konrada to o czym innym ...

u niego ogrom straty robi odcinek od czerpni na ścianie do centrali, u ciebie w domu jest w miarę poprawnie bo masz wszystko blisko siebie...

najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się zamontować centrale bezpośrednio do czerpni rozdzieloną tylko wymiennikiem od GGWC

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj..

Przebrnąłem Twój wątek.. Przyglądam mu sie pilnie bo właśnie projekt sie robi i w okolicach marca tez planujemy start.. Podobne trochę do Twojego, parterowka z poddaszem ale strychowym a nie mieszkalnym, 145m2 liczone po obwodzie, planowana płyta fundamentowa 20cm i 30 cm pod nią styropian, silka 25cm (ludynia pod nosem to sie tanio kupi) i własnie tu pytanie.. Ile styropianu na ścianę dać? Planuje 20 cm, do tego będzie 30 cm wełny w stropie (strop drewniany) i 15cm pod dachem.. Okna 3szybowe.. Grzać planuję prądem-kablami konkretnie (tez przez Was ;)) do tego rekuperator i (chyba) żwirowy GWC..

Czy różnice w takim domu na grubszym styro będą znaczne - o ile ocieplenie na dole czy na górze nie jest krytyczne to nie mogę zgodnie z warunkami zrobić wiecej niż to co w warunkach -dlatego zwiekszanie grubości izolacji ścian powoduje zmniejszanie powierzchni w środku domu.. Widzę ze u Ciebie grubo i zastanawiam sie jakie byłyby zmiany w zapotrzebowaniu przy 20,25 lub 30stu cm.. Masz może jakieś przemyślenia a ten temat?

Pozdrawiam

Artur

Aha - ten sterownik to Twoja robota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt sie robi indywidualny więc adaptacji nie ma.. Poddasze planuje ocieplic 30cm strop (nad parterem) i 15cm pod krokwiami w skosach dać kanały od WM, mówisz ze pod płytę 20cm.. Nie za mało? A co do silk18cm to tez nie wiem, bo w końcu ściana nosna powinna być solidna.. No i w sumie 7cm to sporo, chociaż wtedy podejrzewam ze dałbym 30cm styro i ściana miałaby tez prawie 50cm..

A o sterownik pytam bo całkiem fajnie wygląda, ja tez bawie sie zawodowo w robocie elektroniką więc tez mam plan wszystko oczujnikować i sterować tym samemu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan licznika w poniedziałek rano 417,8 przyrost 10 kWh

temperatura w domu 21,1 , na zewnątrz ok 13 , dzień deszczowy

 

stan licznika dziś rano 433,6 przyrost 15,8 kWh

temperatura w domu 20,9 , na zewnątrz ok 8 , dzień pochmurny

 

 

u mnie w poniedziałek rano 12* na zewnątrz , nakręcone 22kwh

dzisiaj na zewnątrz 5*, nakręcone 37kwh

temp. w domu pomiędzy 22 a 23* ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM działa cały czas z rekuperatorem , nie mamy żadnych kominów w domu , nie da się mieszkać bez żadnej wentylacji

 

stan licznika wczoraj rano 450,9 przyrost 17,3 kWh

temperatura w domu 20,8 , na zewnątrz ok 5 , dzień deszczowy

 

stan licznika dziś rano 470,5 przyrost 19,6 kWh

temperatura w domu 20,8 , na zewnątrz ok 9 , dzień pochmurny

 

u nas ...

wczoraj 46kwh

dzisiaj 48kwh

pogoda podobna, w domu ponad 22*

 

widzę że akumulacja czy nie akumulacja to jedna chwała ...

grubość izolacji ma znaczenie, resztę to między bajki ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
widzę że akumulacja czy nie akumulacja to jedna chwała ...

grubość izolacji ma znaczenie, resztę to między bajki ...;)

Oczywiście,akumulacja jest jedynie po to żeby grzać bezstresowo w tańszej taryfie a od redukcji zużycia energii jest ocieplenie i takie tam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie da się mieszkać bez żadnej wentylacji

Konrad zdziwiłbyś się czy się nie da, w angielskich domach niema wcale wentylacji, nawet w kuchni i łazience i wszyscy tak mieszkają, dopiero teraz w nowym budownictwie widziałem wentylatorki elektryczne zamontowane w kanałach wentylacyjnych, ale we wszystkich starych domach tego niema :o a co się dzieje w takich pomieszczeniach to już inna bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...