Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...Ostatnio musiałeś płytę trochę doładować ze względu na naprawę kabla w salonie.

 

jak widać nie każdy bierze to pod uwagę

2. większość wygrzewa swoje płyty (zwłaszcza Ci od wodnych podłogówek) - ja tego nie robiłem i w tym bym też widział jakiś "problem"

 

pogoda na najbliższe 3 dni - piękne, słoneczne..

[TABLE]

[TR]

[TD=colspan: 2, align: center] -[/TD]

[TD=colspan: 2, align: center]wt. - - [/TD]

[TD=colspan: 2, align: center]śr. - - [/TD]

[TD=colspan: 2, align: center]czw.[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

partly_cloudy.png partly_cloudy.png partly_cloudy.png

[TABLE]

[TR]

[TD=align: right]4°[/TD]

[TD=align: left]-1°[/TD]

[TD=align: right]3°[/TD]

[TD=align: left]-1°[/TD]

[TD=align: right]3°[/TD]

[TD=align: left]-1°[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

pogoda 16 dniowa - temperatury max do -2 stopni , głownie na + i to nawet do 5

 

Szampańskiej zabawy i Szczęśliwego całego Nowego 2013 roku.

 

dziękujemy!

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Konrad

Do siego roku. :wiggle:

Życzę tobie i całej twojej rodzinie żeby ten przyszły był owocny w same pozytywne zdarzenia, zdrowia, kasy (bo ta się zawsze przyda) no i spokojnej pracy przy urządzaniu na zewnątrz budynku bo tu cwam trochę jeszcze zostało do zrobienia. No i łagodnej zimy niskich przyrostów KWh :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wczorajszym cudownie słonecznym dniu mamy taki oto stan

31.12 - 2077,6 - przyrost 9,1 kWh - temperatura 1,1*C

zobaczymy co będzie jutro bo dziś też ładny dzień się zapowiada

 

 

 

słońce nie dostarczy kilkudziesięciu kwh w ciągu jednego dnia ...

u ciebie głównym pożeraczem kwh jest obecnie salon (z wiadomego powodu...), sterownik masz na ciemnej ścianie (tapeta ) na przeciwko przeszklenia od południa...

na tą ścianę przez pewien czas padało słońce i nie co ją podgrzało, sterownik wbrew pozorom nie mierzy temp. powietrza w pomieszczeniu a tylko temperaturę ściany na której jest zamocowany...

cieplejsza ściana nie pozwala załączyć się ogrzewaniu a energia za akumulowana w budynku stabilizuje temperaturę ...

 

wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku życzą "jaśki "...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie Janusz masz racje ... ale jest godzina 10 i słońce już prawie nie świeci na tą ścianę bo jest już wysoko i stół z krzesłami rzuca cień na ścianę

poza tym gdyby tak było zużycie po kolejnej dobie było by duże bo np pomieszczenia sąsiadujące wyrównywałyby bilans

 

jako ciekawostkę podam że licznik koło 18 (po pracy 13-15 ) pokazywał 2078,4 czyli mniej niż 1 kWh dom doładował w ciągu dnia we wszystkich pomieszczeniach

 

po nocy wygląda to tak

 

01.01 - 2089,0 - przyrost 11,4 kWh - temperatura 3,6*C - słonecznie (dzień wcześniej)

----------------

GRUDZIEŃ

----------------

01.12 889,9 --> 2089,00 31 dni = 1199,1 kWh co daje 38,68 na dobę

stan pozostałych 2 liczników

 

stan licznika / przyrost za ostatni miesiąc

CWU - 526,1 - 170,8

WM - 56,3 - 10,6 kWh

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, te zyski ze słoneczka są ale są one czasowe(nie ładują nam bufora czyli płyty tylko tak jakby powietrze w domu) bo np. u mnie gdy podniesie się temp. od słońca w ciągu dnia i wieczorem jest temp. na tyle wysoka że nie załączy się o 22 PC to rano niestety budynek odczuwa brak doładowania nocnego PC i jest o 1 st temp. niższa od zadanej i następnej nocy( taniej taryfy) nie starcza do powrotu temp. zadanej i widać to dopiero w weekend gdy PC żeby się doładować ma spuszczone cugle to pracuje 24 godz. lub więcej tyle jej brakuje akumulacji przez brak pracy jednej doby lub dwóch. Wniosek jest taki że mimo słoneczka to kable czy PC powinny ładować w tym czasie płytę . Oczywiście może to być mniej ale jednak powinno się odbywać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego dobrego w nowym roku.

 

Powiem tak, te zyski ze słoneczka są ale są one czasowe(nie ładują nam bufora czyli płyty tylko tak jakby powietrze w domu) bo np. u mnie gdy podniesie się temp. od słońca w ciągu dnia i wieczorem jest temp. na tyle wysoka że nie załączy się o 22 PC to rano niestety budynek odczuwa brak doładowania nocnego PC i jest o 1 st temp. niższa od zadanej i następnej nocy( taniej taryfy) nie starcza do powrotu temp. zadanej i widać to dopiero w weekend gdy PC żeby się doładować ma spuszczone cugle to pracuje 24 godz. lub więcej tyle jej brakuje akumulacji przez brak pracy jednej doby lub dwóch. Wniosek jest taki że mimo słoneczka to kable czy PC powinny ładować w tym czasie płytę . Oczywiście może to być mniej ale jednak powinno się odbywać.

 

Wniosek się nasuwa taki: należy brać pod uwagę temperature płyty m.in.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu zgoda amigo1974 - temperatura płyty była w ciągu dnia o 0,25* niższa od oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu i należy spodziewać się ładowania jej tej lub następnej nocy ... ale w pomieszczeniu nadal jest ciepło tj 21,25

 

napisze trochę o OZC bo były wcześniej wpisy ale są porozrzucane w DB w kilku miejscach

-------------------------

postanowiłem sprawdzić pierwotne wyliczenia Andrzeja (asolt'a) i napisać o nich tutaj tak by każdy inwestor miał pewność co do tego co tu publikuje oraz co do rzetelności prac osoby liczącej OZC

 

pierwotne / wstępne wyliczenia normatywne (czyli z wymiana pow n=1) wyszły 4491/ rok

poza oczywistymi założeniami (styr pod, na ścianach i okna ) Andrzej zaproponował następujące założenia

Opis przegród które dobrałem:

1) sciana miedzy garażem a resztą 12 cm silikat + 10 cm styro 031

2) sciana miedzy pom ogrzewanymi na poddaszu a resztą 12 cm silikat + 20 cm styro 031

3) skosy w pom ogrzewanych 30 cm wełny 039

4) dach w pom nieogrzewanych 15 cm wełny 039

5) strop w pom nieogrzewanych 20 zelbet + 20 cm styro 038

6) strop poziomu nad pom ogrzewanymi w poddaszu 30 wełny 039

-------------------------------

w wersji wczorajszej zle zdefiniowałem rodzaje pomieszczen garaz, pom-tech i strych4 jako pom pomocnicze z oknem i zapotrzebowanie wyszło nieco nizsze niz dzisiaj po poprawce. Z 4450 na 4586 kWh

------------------------------

 

oczywiście prace trwały i dopracowywaliśmy jeszcze niektóre detale ....

----------------------------

Przesyłam poprawione wyniki obliczeń (4150/rok), zmieniłem definicję pomieszczeń (garaz, pom tech, strych4)

Strych4 jest niuzytkowy strych nad pomieszczeniami poddasza (szczyt dachu).

Proszę podac w jakim pom. będą drzwi do strychu nad garażem (łazienka ?) Podaje wyniki obliczeń dla wariantu polepszonego:

- opisy z 2 skos 40 cm wełny 033

- dach 15 cm weły 033

- sciana garaz reszta domu 15 cm styro 031

- sciana strych pom ogrzewane i nieogrzewane 30 cm styro 031

- drzwi wej. 0,9

- strop nad wejsciem do domu od spodu 20 cm styro 031

- brama garazowa 1,5

- Straty na wentylację to ok 800 W to naprawde nie jest duzo, wymiana liczona normowo, przy mniejszej wymianie mniejsze straty.

--------------------------------

Odnosnie wentylacji to jest liczona wg norm. Trzeba stosować jednolite kryteria obliczeń, taka jest metodyka tych obliczeń.

Nie neguję faktu ze faktyczna wymiana jest mniejsza. Straty na wentylację będą na pewno mniejsze a o ile to trzeba przyjąć jakis wskaznik Dla jednego bedzie to ,5 dla innego 0,4 itd. Straty i zapotrzebowanie zawsze liczy się dla warunków brzegowych, na ich podstawie zawsze sa wykonywane obliczenia. Dla wartości 4451 kWh te straty mogą byc mniejsze o ok 500 kWh przy wymianie 0,4. Dokładniej to muszę policzyć.

Ale takiego rzędu wartości trzeba się spodziewać. Proszę zwrócic uwage na fakt ze liczymy dla -20 oC a przecież zdarzają sie wieksze mrozy i wtedy straty obliczone dla wymiany 0,8 równowazą niedobór mocy jezeli jest faktyczna wymiana np 0,4.

--------------------------------

 

powyższe wstępne wyliczenia były robione w początkiem grudnia 2011 ... gdzie jeszcze nie było SSZ i nie było pewne np jak będzie ocieplone poddasze tj jaka grubość, jaka wełna etc

 

po konsultacjach dotyczących izolacji poddasza wprowadziliśmy zmiany w wełnie i wentylacji

-----------------------------------

Można dać tę folię, wygląda na dość solidną i ma mieć dobre parametry.

Przesyłam wyliczenia dla wariantu:

wełna 035, 40 cm grubości - skos

wełna 035, 50 cm grubości - strop poziomy na poddaszu wymiana ok. 0,5

 

 

Mała uwaga, obliczenia które przesłałem wczesniej były nieco zanizone z powodu niewłasciwej deklaracji wentylacji na poddaszu, różnica to ok 300 kWh, prawidłowe zapotrzebowanie na ciepło to 5035 kWh, róznica w mocy to ok 200 W.

Wariant obliczony dla poprawnych ustawień. Wyniki super. 3266 kWh / rok

 

w ostatecznym wariancie były uwzględnione następujące założenia

Skosy - wełna 40cm - 0,039

Sufit poziomy nad poddaszem wełna 50 cm - 0,039

ściana kolankowa 30 cm styro 0,031

ściana miedzy garażem a resztą domu 10 cm styro 0,031

sufit nad garażem na wierzchu 20 cm styro 0,038

sufit między pom tech a łazienką na poddaszu 10 cm styro + strop + 5 cm styro 0,038

 

------------------------------

 

ponieważ kilka osób podpytywało mnie co bym musiał zrobić by zejść z 18,90 do 15 kwh / 1m2

przeliczyliśmy i wyszły takie oto wyniki .... i najniższy teoretycznie wynik to 15,6 kWh/1m2 a dokładniej to 2697/ rok

1) sciana zewnetrzna z 30 na 35 styro

2) sciana wenetrzna z 20 na 25 styro

3) sciana wenetrzna z 10 na 15 styro

4) skosy z 40 na 45 cm welny

5) dach z 15 na 30 cm wełny

6) brak okien połaciowych ( 2 szt.)

----------------------------------------------------------------------------

wszelkie obliczenia były robione dla temperatur

- pokoje, korytarz i WC - 20 stopni

- przedsionek i spiżarka - 18

- łazienki 24

- garaż nieogrzewany -5

- pomieszczenie techniczne 12,5

 

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 173,3 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 419,8 m3

Strefa klimatyczna: III

Projektowa temperatura zewnętrzna θe: -20 °C

Średnia roczna temperatura zewnętrzna θm,e: 7,6 °C

Średnia liczba wymian powietrza n: 0,5

Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 192,9 m3/h

Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 4,7 °C

 

każdy wie co w domu zostało wykonane a co nie i może sam ocenić realnie moje zużycie

 

jako komentarz do zarzutów oto że sezon skończę ze stanem licznika 6000 wpis Asolt'a z innego wątku

 

Wyliczenia były dla 20 oC Konrad utrzmuje 21-21,5oc to pierwsza istotna niezgodność, kolejna to brak ocieplenia scian wewnetrznych garażu nieogrzewanego,

zwiększona powierzchnia grzewcza na poddaszu, zwiekszona wymiana powietrza w stosunku do założonej oraz pierwszy sezon grzewczy.

Czy to mało czy dużo niezgodności w stosunku do założeń ?

Nigdy nikogo nie zapewniałem ze wyniki obliczeń sprawdzą się w pierwszym sezonie grzewczym, jest to po prostu niemożliwe.

Co do wyniku 18,9 kWh/m2 to w przypadku skosow ten wsp. nie jest miarodajny.

Zapotrzebowanie 3266 kWh było policzone na prośbę Konrada dla 0,5 wymiany, ten sposób liczenia nie jest zgodny z metodyką obliczeń a faktyczny wynik dla wymiany normowej jest ok 4600-4700 kWh.

Co do dokładności obliczeń to dla domów po kliku sezonach grzewczych dokładność waha sie w granicach 5-10% na plus (sprawdzone w praktyce)

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się to są braki w temperaturze w dzisiątych stopniach po przecinku tyle że mi pompa nie pokazuje i nie widzi np 22,5 tylko 22 lub 23 st dopiero stacja pogody pokazuje dokładnie temp. z miejscem po przecinku i tu widać te braki w doładowaniu płyty spowodowane przez brak pracy PC przy zyskach słonecznych. u mnie temp.minimum to 23 stC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiszę wprost

to dobrze że tak dokładnie opisałeś swój dom , budowę - więcej zrobiłeś dla propagowania energooszczędności niż cała gromada urzędników panstwowych, profesorów politechnik.

 

mam wątpliwości co do twoich m2

jeśli chodzi o parter to sprawa jest raczej oczywista - 111m2

jeśli chodzi o poddasze to patrząc na poddasze to nijak mogę doliczyć się brakujących 60 m2 [sprawę wyjaśnia jeśli garaż jest liczony jako użytkowy i grzany do 20 stop]

czy dla rozwiania wątpliwości mógłbyś opisać poszczeg. pomieszczenia poddasza opisać [pow m2 , kubatura, temp utrzymywana]

wolę wprost to napisać niż się domyślać błędnie

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R$K

"jako komentarz do zarzutów oto że sezon skończę ze stanem licznika 6000 wpis Asolt'a z innego wątku"

Jakich zarzutów? R$K, czy ty nie przesadzasz? Należy się cieszyć, że słoneczko mocno świeci, jest +5* i ma tak być jeszcze do połowy miesiąca - zrekompensuje Ci matka-pogoda wszystkie niedoróbki, które spowodowały tak spore zużycie i obniżenie dziennego zużycia. TYLKO SIĘ CIESZYĆ, zimy nie ma !!! :rolleyes: Fajne wyjaśnienia powyżej, dochodzę do tego, czemu tak się dziwiłem temu kosmicznemu zużyciu... Fajna lekcja R$K, serio.

Pozdrawiam was...

pitupitu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowanie z OZC - pomieszczenia

 

 

Pomieszczenie / Temp / m2 / m3

Pokój na poddaszu 20,0 41,69 85,0

WC 20,0 2,63 6,9

GARAZ -5,1 19,01 49,6

Salon 20,0 37,50 97,9

Wiatrołap 18,0 7,83 20,4

Spiżarnia 18,5 2,61 6,3

Kuchnia 20,0 10,87 28,4

Korytarz 20,0 17,02 44,4

Łazienka parter 24,0 4,77 12,5

Pomieszczenie techniczne 12,5 2,95 7,7

Pokój płn-wsch 20,0 12,17 31,8

Strych od wschodu 7,6 26,87 30,9

Korytarz na poddaszu 20,0 7,89 18,5

Pokój wschodni 20,0 9,16 23,9

Strych nad kuchnią 15,0 14,32 27,2

Łazienka poddasze 24,0 11,55 23,6

Pokój 3 20,0 10,20 26,6

Strych nad garazem -8,2 37,43 41,2

Strych nad stropem poddasza -13,1 26,00 18,2

 

wg tego zestawienia obecnie ogrzewam 525 m3 a nie 420

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie Janusz masz racje ... ale jest godzina 10 i słońce już prawie nie świeci na tą ścianę bo jest już wysoko i stół z krzesłami rzuca cień na ścianę

poza tym gdyby tak było zużycie po kolejnej dobie było by duże bo np pomieszczenia sąsiadujące wyrównywałyby bilans

 

 

 

 

wcale nie musi świecić bezpośrednio...

wystarczy że świeci na podłogę, samo odbicie wystarczy...;)

 

nawet super hiper okna nie przepuszczą więcej jak 60% promieniowania i to przy prostopadłym padaniu promieni...

w realnej sytuacji masz cały czas pod kątem ...

 

w ciągu słonecznego dnia część budynku zyskuję energie a nie traci ...

okna to tak przy okazji ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC z tego co kojarzę metodologię/założenia robił Andrzej dla -20 stopni na zewnątrz, co daje taką a nie inną temperaturę wewnątrz nieogrzewanego garażu przy mojej izolacji bryły budynku i sąsiadujących pomieszczeniach ogrzewanych jak WC czy przedsionek

 

temperatura w PT jest wypadkową temperatury w garażu i sąsiadujących pomieszczeń ogrzewanych tj WC i pokój "3" - północny

 

w sylwestra udało mi się dokończyć prace porządkowe w garażu - idealnie nie jest ale auto się zmieści , niestety nie wjedzie bo tymczasowy podjazd był zrobiony za stromy, dziś dowiozłem 2 taczki gruzu i nieco go wydłużyłem , złagodziłem - jutro kolejna próba garażowania

 

ponadto po zakończeniu prac porządkowo-parkingowych biorę się za ocieplanie sufitu w garażu - styropian od dawna jest - trzeba będzie kupić ze 2-3 puszki kleju do styropianu

 

w sylwestra również postanowiłem ograniczyć kubaturę grzewczą domu i mimo braku drzwi rozpocząłem prace zaklejając płytami styropianu o grubości 10 cm otwory (drzwi) do tych pomieszczeń , dziś rano odcięte zostało pomieszczenie "strych od wschodu" a na wieczór planuje dokończenie zamykania otworu do przyszłej sauny czyli pomieszczenie "strych nad garażem" , pozostaje pomieszczenie strych nad kuchnia ale ono nie jest aż tak kluczowe, wg OZC i w praktyce jest pomieszczeniem ciepłym, użytkowym, nieogrzewanym ale wentylowanym

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim spóźnione życzenia świąteczno-noworoczne

 

CO do oceny zużycia energii to nie należy się tak spinać. W końcu domek już stoi haha. R&K jest wszystkiego świadomy, a my musimy poczekać na rezultaty, które będą bardziej rzeczywiste nawet za 2-3 lata. Dajmy czasu na przynajmniej jeden pełny sezon. Jeszcze przyjdzie czas na oceny i podsumowania. Ten dom był zaprojektowany i zbudowany z takim a nie innym ogrzewaniem i o tym tutaj dyskutujemy. JA osobiście czytam i doceniam czyjeś poświęcenie w tym Dzienniku. Równie dobrze autor mógłby się wypiąć i nikt z nas nie miałby możliwości oceny porównania z innymi koncepcjami ogrzewania.

Jeszcze raz ! poczekajmy na podsumowanie przez samego autora. Niech wyliczy koszt ogrzewania całego sezonu, oraz niech poda koszta ogrzewania kolejnych pełnych sezonów , jeśli oczywiście będzie chciał:)

 

pozdrawiam i życzę wszystkim wytrwałości w tym Nowym 2013 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...