Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Myślę ze zanczna część słabego odzysku przez R&K ciepła w rekuperatorze jest wynikiem słabej izolacji termicznej czerpni i wyrzutni , ja po ociepleniu czerpni ok. 12-15 cm styro ( konkrenie 5 cm ecotherm + 5 cm styro ) na 45% nawiewu mam identyczna temperaturę na wejściu do GGWC jak jest na zewnątrz, przy 15% jest to ok. 1,5C -2 C wyżej , a przy 33% ok 1 C wyżej ) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze zanczna część słabego odzysku przez R&K ciepła w rekuperatorze jest wynikiem słabej izolacji termicznej czerpni i wyrzutni , ja po ociepleniu czerpni ok. 12-15 cm styro ( konkrenie 5 cm ecotherm + 5 cm styro ) na 45% nawiewu mam identyczna temperaturę na wejściu do GGWC jak jest na zewnątrz, przy 15% jest to ok. 1,5C -2 C wyżej , a przy 33% ok 1 C wyżej ) .

GGWC ma bezpośrednio do ściany przyczepiony, a do centrali jest ok. 1,5m kanału...

problemem jest raczej brak wydajności centrali przy tych 12%...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem także czy wyższe temperatury glikolu nie są po części wynikiem ,,podkradania'' ciepla z PT - sorki ale nie widziałemdokładnie jak u R&K biegną rury glikolowca- bo izolacja rur z glikolem to jakieś 0,5 cm rurki z PU ( moge być w błedzie - poprawcie jeśli trzeba ).

2 czy 3 mb rurki biegnącej przez PT nie ma wpływu na temp. glikolu...

no chyba że w tym pomieszczeniu jest ze 100* to może coś się zagrzeje ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 czy 3 mb rurki biegnącej przez PT nie ma wpływu na temp. glikolu...

no chyba że w tym pomieszczeniu jest ze 100* to może coś się zagrzeje ...:cool:

Wiem jak wygladała sprawa czerpni gdyż ocieplałem ją partiami - już 1 mb nieocieplonej czerpni powodował wyższą o ok. 5 C teperature na wejsciu do reku ( kosztem ciepła z PT ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od predkści przeplywu i przy dt ok. 15 C może mieć jakiś wpływ. A propo jakie ma teraz R&K temperatury glikolu ? bo w te co widziałem 10-12 C wierzyć mi się nie chce.

sprawdź sobie temp. wody w sieci o tej porze roku to będziesz miał odpowiedź ...

ok.5-6*, a pętla pod budynkiem ciut więcej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiara jest rzeczą osobistą ale tylko tyle i aż tyle. Praw fizyki wiara nie zmienia. Faktem jest że przy długosci pętli np. 300mb 2-3 mb niezaizolowanej rurki bedzie mialo znikomy wpływ ( bo to tylko 1% ) ale już przy 60 mb te 2-3 mb to 5%.

 

chyba nie nadajemy na tych samych "częstotliwościach"...:cool:

rozmawiamy o grubości izolacji centrali wentylacyjnej czy ociepleniu rurek z glikolem ...?

czy kanału powietrznego...?

czas to rozdzielić ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o szybkośc wymiany ciepla pomiędzy glikolem ( płynącym w rurce PE ) a otoczeniem ( gleba , powietrze w PT ) to zalezy ona od pola powierzchni wymiany , prędkości przepływu glikolu i dT pomiedzy glikolem a otoczeniem . Wiadomo że gleba jest zancznie lepszym ,,nośnikiem'' energii niz powietrze ale z drugiej strony dT na tych 2-3 mb jest ok. 12-15 C a w gruncie pomiędzy petlą do i odprowdzającą ok, 3-5 C ( albo jeszcz mniej ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o szybkośc wymiany ciepla pomiędzy glikolem ( płynącym w rurce PE ) a otoczeniem ( gleba , powietrze w PT ) to zalezy ona od pola powierzchni wymiany , prędkości przepływu glikolu i dT pomiedzy glikolem a otoczeniem . Wiadomo że gleba jest zancznie lepszym ,,nośnikiem'' energii niz powietrze ale z drugiej strony dT na tych 2-3 mb jest ok. 12-15 C a w gruncie pomiędzy petlą do i odprowdzającą ok, 3-5 C ( albo jeszcz mniej ).

 

ja do takich spraw podchodzę "łopatologicznie"...

biorę termometr i mierzę ...:yes:

na odcinku kilku metrów płyn płynący w tempie kilkuset litrów na godzinę nie zagrzeje się w stopniu powodującym wzrost temperatury powietrza przelatującego przez wymiennik GGWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...