Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

chyba nie nadajemy na tych samych "częstotliwościach"...:cool:

rozmawiamy o grubości izolacji centrali wentylacyjnej czy ociepleniu rurek z glikolem ...?

czy kanału powietrznego...?

czas to rozdzielić ...:yes:

Piszę o obu rzeczach - oczywiście że istotniejsze jest dobre ocieplenie rur czerpni, wyrzutni ( mniej istotne jest ocieplenie rur nawiewu i wywiewu - bo zdecydowanie niższa dT ) oraz ocipelnie rekuperatora, ale ocieplenie rurek z glikolem tez o kilka % może poprawić pracę glkolowca ( zależy to oczywiście od długości pętli - im dłuższe tym ten wpływ nieociplonych rur w PT mniejszy ). Ale jak patrzę na różnice pomiędzy temp zewnątrzną a temperaturą na wlocie ggwc u R&K - 7-8 C to jest dla mnie oczywiste że u niego bez ocipelnia czerpni ( 2-3 cm wełny to nie jest izloacja ) nie ma szans na dobra pracę reku. MIN jednym z warunków dostania dotacji z NFOS do domów niskoenergetycznych /lub pasywnych z WM i Reku jest minimalna grubość izolacji kanałów czerpni i wyrzutni 10 cm izolatora. Przy 2-3 cm izolacji kanałów czerpni i wyrzutni rekuperator nawet najlepszy niewiele nam da (bo nie dajemy mu szansy prawidłowej pracy ).

Edytowane przez surgi22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale jak patrzę na różnice pomiędzy temp zewnątrzną a temperaturą na wlocie ggwc u R&K - 7-8 C to jest dla mnie oczywiste że u niego bez ocipelnia czerpni ( 2-3 cm wełny to nie jest izloacja ) nie ma szans na dobra pracę reku.

przecież to jest bez większego znaczenia w bilansie całego sezonu grzewczego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież to jest bez większego znaczenia w bilansie całego sezonu grzewczego ...

Nie do końca moge się zgodzić , słabe ocieplenie czerpni i wyrzutni podważa sens instacji WM z reku jak i samej instalacji WM, bo pozostawienie iluś tam metrów bieżacych rur w których temperatura jest o 15-20 C niższa niz w domu jest bezsensem . Po co wydawać pieniadze na REKUPERATOR, któremu na starcie nie damy możliwości prwidłowej pracy ? jeżeli R&K miałby na wlocie do GGWC temperature wyższą o 2-3 C niż na zewnatrz i w dalszym ciągu narzekała na reku to miałby byc może rację, a tak to jest sam sobie winien. Nie ma dróg na skróty - nie ocieplisz kanałów czerpni i wyrzutni biegnących przez ogrzewane pomieszczenia - to tak jakbys budował pasywniaka i nie zawracał sobie głowy mostkami termicznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakaż burzliwa dyskusja się rozpętała ;)

 

1. czerpnia jest ocieplona - cały wymiennik i stożek na nim jest opiankowany

2. rura łącząca stożek na wymienniku z reku nie ma więcej niż 1,5m - za ok 3-4 miesiące będzie o połowę krótsza - po odwróceniu centrali wszystkie kanały dodatkowo ocieplę ok 10 cm warstwą wełny

3. rury z glikolem w PT są opiankowane - nie jest to jakaś ah i oh izolacja - ale nie wypływa nawet w 1 % na tempreaturę czerpanego powietrza przy pracy GGWC - dlaczego ? było pytanie o temperature glikolu u mnie - niestety GGWC dzis nie pracowało wiec rano odnotowałem temperaturę ale na niepracujacym układzie termometr o godzinie 8:30 pokazywał 10 stopni , po 7 godzinach temperatura na obu pętlach wzrosła o 1 stopień do 11*C - czyli bardzo niewiele

4. temperaturę wyrzutni mierzymy w centrali - nie mam czujnika bezpośrednio w podbitce w kanale wyrzutowym - tych strat nie liczę - ale robiąc saunę w lecie w pomieszczeniu nad garażem kanał zostanie zaizolowany

 

PS. jasiek - odnosnie plucia wilgocią przez jednostkę - obecnie w domu mam 41% wilgotności - czyli od dłuższego czasu wilgotność utrzymuje się w domu na jednakowym poziomie - dziś na zewnątrz ok 2*C a na ziemi pod wyrzutnią mam ciągle ok 10 cm "sopel" lodu - ciekawe skąd co ?? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. jasiek - odnosnie plucia wilgocią przez jednostkę - obecnie w domu mam 41% wilgotności - czyli od dłuższego czasu wilgotność utrzymuje się w domu na jednakowym poziomie - dziś na zewnątrz ok 2*C a na ziemi pod wyrzutnią mam ciągle ok 10 cm "sopel" lodu - ciekawe skąd co ?? ;)

dzisiaj dzwonił do mnie jeden z inwestorów któremu jakiś czas temu montowałem janka i wkur.... na maksa bo leje się z rury wyrzutowej :mad:

sytuacja dokładnie taka sama jaką opisywałem jakiś czas temu z innym reku tego samego typu...

jak bym wiedział że tak będzie to zamontował bym coś takiego...

http://allegro.pl/rekuperator-z-odzyskiem-ciepla-i-wilgoci-490m3-h-i3051042230.html

i zapomniał co to centrala...:yes:

ale nie...

trzeba było super hiper full wypas...:bash:

nigdy więcej...:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakaż burzliwa dyskusja się rozpętała ;)

 

1. czerpnia jest ocieplona - cały wymiennik i stożek na nim jest opiankowany

2. rura łącząca stożek na wymienniku z reku nie ma więcej niż 1,5m - za ok 3-4 miesiące będzie o połowę krótsza - po odwróceniu centrali wszystkie kanały dodatkowo ocieplę ok 10 cm warstwą wełny

3. rury z glikolem w PT są opiankowane - nie jest to jakaś ah i oh izolacja - ale nie wypływa nawet w 1 % na tempreaturę czerpanego powietrza przy pracy GGWC - dlaczego ? było pytanie o temperature glikolu u mnie - niestety GGWC dzis nie pracowało wiec rano odnotowałem temperaturę ale na niepracujacym układzie termometr o godzinie 8:30 pokazywał 10 stopni , po 7 godzinach temperatura na obu pętlach wzrosła o 1 stopień do 11*C - czyli bardzo niewiele

4. temperaturę wyrzutni mierzymy w centrali - nie mam czujnika bezpośrednio w podbitce w kanale wyrzutowym - tych strat nie liczę - ale robiąc saunę w lecie w pomieszczeniu nad garażem kanał zostanie zaizolowany

 

PS. jasiek - odnosnie plucia wilgocią przez jednostkę - obecnie w domu mam 41% wilgotności - czyli od dłuższego czasu wilgotność utrzymuje się w domu na jednakowym poziomie - dziś na zewnątrz ok 2*C a na ziemi pod wyrzutnią mam ciągle ok 10 cm "sopel" lodu - ciekawe skąd co ?? ;)

 

OK R&K widziałem że masz jakoś zaizolowane kanały czerpni i wyrzutni biegnące przez ogrzewane pomieszczenie ale wyniki temperatur ktore podajesz wskazują, że jest ono niedostateczne- ale jak sam napisałeś planujesz to poprawić :yes:

ad. 3 nie bardzo rozumię twoje pomiary - czy wynika z nich że po 7 h pracy GGWC temperatura glikolu w pętli doprowadzajacej wzrosła ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj dzwonił do mnie jeden z inwestorów któremu jakiś czas temu montowałem janka i wkur.... na maksa bo leje się z rury wyrzutowej :mad:

sytuacja dokładnie taka sama jaką opisywałem jakiś czas temu z innym reku tego samego typu...

jak bym wiedział że tak będzie to zamontował bym coś takiego...

http://allegro.pl/rekuperator-z-odzyskiem-ciepla-i-wilgoci-490m3-h-i3051042230.html

i zapomniał co to centrala...:yes:

ale nie...

trzeba było super hiper full wypas...:bash:

nigdy więcej...:mad:

Jetem żywo zainteresowany tematyką rekuperatorów, ale coraz więcej czytam negatywnych opinii. Czym ten wskazany z allegro rekuperator się wyróżnia ze go polecasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GGWC wczoraj nie pracowało - mowie o wzroście temp. glikolu "stojącego" w rurach

 

po nocnej pracy GGWC temperatura na pętlach 5 i 9 stopni

na powrocie ok 8,5

 

Jetem żywo zainteresowany tematyką rekuperatorów, ale coraz więcej czytam negatywnych opinii. Czym ten wskazany z allegro rekuperator się wyróżnia ze go polecasz ?

 

tu nie chodzi o negatywne opinie tylko cene inwestycji do spodziewanych efektow ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GGWC rurowy - jesli sa warunki , 2 wentylatory i wyrzut z kazdego pomieszczenia powietrza na nieuzytkowe poddasze - ale ono musi byc dobrze zaizolowane - poczytaj posty nydara

 

nic więcej przy parterowce z nieuzytkowym poddaszem Ci nie potrzeba!

o masz Ci los ja jednego do końca nie ogarniam a Ty juz o czyms nowym

ufff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam nie wiem .... poważnie bym się zastanawiał nad kupowaniem jakiegokolwiek reku ... jeśli już to tak jak pisze jasiek ... jak najtańsze

 

myśle że jednak kupie jakiś recu bo ja kurka tego tak nie ogarnę jak jasiek71, nydar czy Ty, to nie moja dziedzina, ja już mam tak w głowie namieszane, że sam nie wiem co robić a czego nie , wszystkie lambdy, współczynniki i inne takie

 

i uprzedzam pytania które już na PRV się pojawiły ...

 

 

STANÓW LICZNIKA NIE BĘDĘ JUŻ PODAWAŁ.

 

nie dziwie się ciągła wojna podjazdowa - też bym się wkurw...

Człowiek robi coś w dobrej wierze a pianobijcy swoje - stado baranów i tyle

wątek o ogrzewaniu elektrycznością na początku jeszcze idzie coś pożytecznego znaleźć ale teraz jeden wielki burd...l

 

kilka minut temu własnie zamówiłem projekt (ten co w stopce) mimo że już na starcie mam pod gore bo w planie miejscowym jest napisane "dwie kondygnacje nie większe niż 9 m" a parterówka ma jedna kondygnacje i już jest cyrk mimo to zamówiłem projekt i tak go zbuduje po swojemu nikt mi na siłę do mieszkania na poddaszu nie zmusi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. ................STANÓW LICZNIKA NIE BĘDĘ JUŻ PODAWAŁ

 

I masz rację. Zuzycie pradu to twoja prywatna sprawa. :p

W twoim DB jest tyle pożytecznych informacji że ten który potrafi wyciagnąc właściwe wnioski nie potrzebuje wskazań twojego licznika by wybrać taki sposób grzania. :rolleyes:

Co do reku u mnie bedzie podłączane jutro. Więc doswiadczenia faktyczne dopiero przedemną. ;) Pozdrawiam. :bye:

 

Edit: Ostatnio zauważyłem że na większości wątków tematycznych (tych które mnie interesują ) zaczyna się robić bajzel. Zamiast dyskusji merytorycznej to wzajemne najazdy, szydzenie, wysmiewanie i pyskówki. To forum chyba zaczyna schodzić na manowce. :(

Edytowane przez rewo66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

 

Edit: Ostatnio zauważyłem że na większości wątków tematycznych (tych które mnie interesują ) zaczyna się robić bajzel. Zamiast dyskusji merytorycznej to wzajemne najazdy, szydzenie, wysmiewanie i pyskówki. To forum chyba zaczyna schodzić na manowce. :(

 

ten proces zaczął się dość dawno temu, ostatnio niestety się nasilił...podejrzewam że na tyle mocno, ze niedługo przyjdzie czas się pożegnać....smutne ale prawdziwe.

 

Konrad - chciałeś być miły i uczynny, a wyszło jak zawsze....ot polska właśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad nie daj się zniszczyć!, jest pewna grupa osób, które nie pozwalają nawet na zastanowienie się nad opłacalnością inwestycji.

Tyle pożytecznych osób zostało zaszczutych w efekcie już opuściły to forum. Na razie jasiek i adam odpierają ataki, ciekawe na ile starczy im siły.

Trzymaj się, szkoda, że nie poznamy już pomiarów.

Rekuperator to dyskusyjna sprawa aby był jakikolwiek zwrot z inwestycji miejsce w którym będzie zainstalowany musi być przemyślane 5 razy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...