Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

oczywiście

38,2K * 30 gr daje 11466,48

co daje na 9 lat 1275 zl za sezon - pochwal się swoimi rachunkami

 

z ciekawostek - na dachu pojawiła się instalacja prawie że 10kW

od przyszłego sezonu dom będzie niemalże samowystarczalny

 

I tutaj można podsumować wieloletnie dyskusje, w których "pompiarze" zarzucali "kablarzom", że jak dadzą kable to w razie czego nie będzie alternatywy :p

 

Wniosek jest taki, że na dziś i kable i pompa są dobrym rozwiązaniem do pewnej wielkości budynku (i do pewnej wysokości potrzeb energetycznych).

 

Natomiast jeśli ktoś chciałby zbliżyć się do samowystarczalności energetycznej to musi niestety:

 

- obniżyć do minimum potrzeby w środku zimy - pompa, która będzie brać 1/3 tego co prąd,

 

- produkować maksymalnie dużo własnej energii - PV na trackerze lub przynajmniej instalacja wschód-zachód,

 

- magazyn energii w celu: obniżenia do zera zużycia w drogich godzinach oraz zwiększenie liczby dni, kiedy w ogóle energia z zewnątrz nie jest potrzebna.

 

W środku lata, w niewielkim budynku można poprzez magazyn 7-8 kWh przez pół roku praktycznie sporadycznie pobierać energię z sieci. Kosztowo to mniej więcej 2 kWh w baterii zamiast 1 kWp paneli na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Początek sezonu

05.11.2020 - 34 855,7

19.04.2021 - 38 221,6

Razem 2020/2021 - 3 365,9kW

100-150 dojdzie ? max ?

attachment.php?attachmentid=454965&d=1618866328

 

brakuje fotki na koniec poprzedniego sezonu

 

wiec przyjmijmy ze 2021/2022 rozpoczął się od

 

Początek sezonu - 38 221,6

08.04.2022 - 42 300 (to jeszcze chyba nie koniec)

Razem 2020/2021 - 4078,4 kW

 

PV produkują na dziś po ok 45 KWh - licze na ok 9500-10 000 za rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brakuje fotki na koniec poprzedniego sezonu

 

wiec przyjmijmy ze 2021/2022 rozpoczął się od

 

Początek sezonu - 38 221,6

08.04.2022 - 42 300 (to jeszcze chyba nie koniec)

Razem 2020/2021 - 4078,4 kW

 

PV produkują na dziś po ok 45 KWh - licze na ok 9500-10 000 za rok

 

Jak widać inwestycja w izolację była najlepsza. Gdybyś miał bardziej energochłonny dom to rachunek kilka lat temu rzędu 1000 zł urósł by dzisiaj do 2000 zł, a tak w skali roku płacisz 0 zł (abonament za prąd i tak płacisz nie ważne czym grzejesz).

 

W obecnych okolicznościach PV zwraca się błyskawicznie, bo przecież prąd bytowy też mocno drożeje z czym użytkownik PC nie może zrobić nic :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać inwestycja w izolację była najlepsza. Gdybyś miał bardziej energochłonny dom to rachunek kilka lat temu rzędu 1000 zł urósł by dzisiaj do 2000 zł, a tak w skali roku płacisz 0 zł (abonament za prąd i tak płacisz nie ważne czym grzejesz).

 

W obecnych okolicznościach PV zwraca się błyskawicznie, bo przecież prąd bytowy też mocno drożeje z czym użytkownik PC nie może zrobić nic :p

Poklepywanie po pleckach odchodzi ? ;)

Ja w dalszym ciągu rachunek za ogrzewanie i cwu mam na poziomie 1100zl za cały rok,i tak od 9 lat ;)

Podwyżki prądu mi nie straszne :D

 

Nie raz mówiłem, że przy pompie ciepła inwestycja w PV to głupota i to podtrzymuje ;)

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poklepywanie po pleckach odchodzi ? ;)

Ja w dalszym ciągu rachunek za ogrzewanie i cwu mam na poziomie 1100zl za cały rok,i tak od 9 lat ;)

Podwyżki prądu mi nie straszne :D

 

Nie raz mówiłem, że przy pompie ciepła inwestycja w PV to głupota i to podtrzymuje ;)

 

A jaki masz rachunek za prąd bytowy? Bo kwh już po 85 gr, za chwilę po złotówce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rocznie masz ile? 2000-2500?

Bo ten z panelami zapłaci tylko abonament 300 zł :)

Nie manipuluj. Póki mu się inwestycja w panele nie "zwróci" to będzie płacić wielokrotnie więcej niż za prąd. Inna kwestia że zwrot to 4-5 lat (z dotacjami i ulgami), przy min 10-15 latach pracy (tyle falowniki i moduły mają gwarancji), więc twierdzenie że to bezsensowne jest bezsensowne. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie manipuluj. Póki mu się inwestycja w panele nie "zwróci" to będzie płacić wielokrotnie więcej niż za prąd. Inna kwestia że zwrot to 4-5 lat (z dotacjami i ulgami), przy min 10-15 latach pracy (tyle falowniki i moduły mają gwarancji), więc twierdzenie że to bezsensowne jest bezsensowne. :p

 

Ciężko mówić o zwrocie inwestycji w obniżenie rachunków w domu, w którym się mieszka. Tym bardziej, że obniża rachunek za CO, CWU i prąd bytowy. Jak patrzę wstecz na te naście lat na forum to najwięcej wygrali ci, co izolowali jak pod dom pasywny, potem ci co mają fotowoltaikę i/lub PC. Śmiesznie dzisiaj wygląda dyskusja z roku 2009 czy izolacja się zwróci bo dzisiaj ta izolacja jest 3 razy droższa a energia 50% droższa (lub więcej zależy co się zużywa). Mój klimatyzator zaoszczędził w 7 lat kilka tysięcy złotych, zyski słoneczne podobnie. Zawsze warto będzie na start zainwestować w minimalizację potrzeb energetycznych, zawsze. Stopa zwrotu w obecnych czasach jest nie do oszacowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
  • 10 months później...

aktualna fotka licznika - z dziś

aktualny stan licznika to : 52081,2

ten sezon rozpoczął się stanem licznika 48 409,8 (poprzedni sezon byl wysokoenergetyczno-chłonny - dlaczego ... ja wiem ;) ) i nie ma nic w tym nadzwyczajnego

2023/2024 na dziś 3671,4 względem 4340 / sezon (srednia z 12 lat)

attachment.php?attachmentid=468471&d=1710791245

 

 

domy z góry ;)

attachment.php?attachmentid=468470&d=1710791049

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...