Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ten wzór po prawej jeśli już to będzie z 1 rzędem grafitowego - 2 rzędy to za dużo

ale też raczej obstawiamy ten z lewej strony

 

panele w pokoju ułożone na powierzchni ok 3/4

Edit: fotka - już po popołudniowej dostawie paneli :D

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131663&d=1345146795

Dezet - wokół filarów dałem 1 cm luzu - jak będę miał listwy to ewentualnie podetnę więcej

paneli nie ułożyłem więcej bo .... mi brakło ... tu wychodzi to o czym pisałem w poprzednim poście do Budowlanego Szaleńca - kupowałem panele wg powierzchni użytkowej (szybki tel do żony - podaj mi powierzchnię pokoju.....) a ona nie obejmuje skosów poniżej chyba 1,5 m oraz najprawdopodobniej wnęki na szafę

 

wyciąłem dziś ostatni otwór na głośnik w WC

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131662&d=1345146793

przygotowałem też kable do oświetlenia sufitowego - wieczorem najprawdopodobniej pozakładam oprawy z żarówkami

 

i zrobiłem oświetlenie w półce nad geberitem

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131661&d=1345146792

 

Konrad być może nie doczytałam, ale czy Ty kładziesz panele na ogrzewanie podłogowe?

 

tak - nie ma żadnych przeciw wskazań by tego nie robić - bynajmniej przy ogrzewaniu elektrycznym gdzie sterownik będzie w zimie podgrzewał podłogę max do 24 stopni

w pomieszczeniu będzie max 22,5 stopni

 

ok 2 tygodnie temu jasiek u siebie mierzył temperaturę podłogi - słońce wpadające do domu przez szybę rozgrzewało podłogę do 28 stopni (LATO !!)

wiec czemu w zimie miałoby się coś dziać z panelami ? to że panele mają być jakieś specjalne , czy mata pod panele jakaś super Extra drogie to wszystko jest bełkot marketingowy nie mający nic wspólnego z prawdę i faktami

LoboM badał u siebie w ziemie temperaturę podłogi tj temperaturę paneli i terakoty - była taka sama

Edytowane przez R&K
dodałem fotki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzięki. Powiem Ci czemu pytam. Teoretyzuje nad tym projektem Z211 i chyba go sobie odpuszczę. Pomimo doprowadzenia wszystkich przegród zewnętrznych do U=0,1 dołożeniu dobrych okien, drzwi, WM z Reku, nie jestem w stanie zejść poniżej 25 kWh/m2. Zastanawiam się jak ludzie mogą zejść do tak niskich wyników swoimi parterówkami, jeśli ja nie mogę zrobić tego swoim projektem. Zastanawiam się czy nie robię błędu przy odzysku ciepła z wentylacji, dlatego pytałem o twój współczynnik start energii na WM. Z211 wydawał mi się nie najgorszy, praktycznie nie wymagał zmian, zlikwidował w nim tylko dwa okna i komin. Dom, jest mały, piętrowy, o zwartej bryle (praktycznie kwadrat), z dwuspadowym dachem, bez wykuszy, kolumn, a 81% otworów okiennych skierowanych jest bezpośrednio na południe! To jednak nie koniec. Buduje przecież w najcieplejszym mieście w Polsce, we Wrocławiu. Gdybym ten dom miał wyrosnąć np. w Suwałkach, to przy tych samych parametrach nie jest to już moje 24,9 kW a 45,1 kWh/m2! To jednak jeszcze nie koniec :) Wszystko to dla temperatury 20 stopni C. To oczywiście rzecz subiektywna. Mam wrażenie, że mój ojciec mógłby żyć w domu nieogrzewanym i też byłoby mu ciepło. Dla większości ludzi 20 stopni to jednak za mało, dla mnie na pewno. Jeśli ustawiam dom na tyle ile lubię, czyli jako człowiek ciepłolubny - powiedzmy 22-23 stopnie (a ty Konradzie z małym bobasem tyle pewnie będziesz potrzebować:) ) to zapotrzebowanie znów skacze z owych 24,9 do 34kWh/m2*rok. Istna cieplna paranoja! Mógłbym sam siebie oszukać, i zapotrzebowanie na ciepło dzielić nie przez powierzchnie użytkową tylko całkowitą (wtedy nie byłoby to 25k Wh/m2 a 21 kWh/m2), ale po pierwsze: tak się nie robi, po drugie: zapotrzebowanie na energie dla domu liczone w kWh na rok, pozostaje takie same.

 

Resumując, budownictwo pasywne nie spełnia moich nadziei. Pomimo znacznych nakładów, ponad 30 cm styropianu i 50 cm wełny, nie osiągam spodziewanych wyników. Nie wiem czy ludzie którzy idą za wszelką cene w pasywność trochę się nie oszukują, ale nie ważne. Okazuję się, że powtarzane przez wszystkich parametry będące wyznacznikiem pasywności, typu przegrody zewnętrze w graniach U 0,1 nie dają tej pasywności. Nie wiem, czy nie potrzeba aby projektu typowo pasywnego, z wielkimi południowymi frontami i jednospadowym dachem. Przy zwykłym projekcie, budowanie mające osiągnąć pasywność, daje ostatecznie budynek mocno energooszczędny, a wynik pasywny dałoby, nie wiem, chyba celowanie w budynek zero-emisyjny (chyba tak się to nazywa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz po tym jak położymy kostkę - najprawdopodobniej będzie to w poniedziałek - na kostce zbuduję stelaż drewniany dookoła filara i obłoże tym samym materiałem co podbitkę czyli panele PVC ala siding / imitacja drewna

 

płyty są 10 cm

 

budowlany szaleniec - samo danie 30 cm styropianu czy 40 cm wełny to wg mnie nie aż tak wielki koszt ... zwłaszcza w skali całej inwestycji

 

czy gdzieś popełniasz błąd w liczeniu - nie mnie to oceniać - mnie OZC przerosło i zleciłem wykonanie ....

 

w OZC mój wynik był dla wymiany powietrza w WM na poziomie 0,5 choć normatywnie jest 1 - takie są wnioski wszystkich który mają WM

Asolt bawił się moim projektem w OZC i nie udało się zejść poniżej 15,9 przy likwidacji okien dachowych i zwiększeniu wszędzie izolacji ... już nie pamiętam czy o 5 czy o 10 cm - i to byłoby już totalne szaleństwo - duże koszty, mały zysk ...

 

temperatura z pewności w domu będzie wyższa - obstawiam 21,5

i nie jest tak że sam siebie okłamuję ... że chce wierzyć że będzie mało ...

liczę się również z tym że budując tak jak budowałem ileś tam błędów zostało popełnionych i wynik może być gorszy ... ile gorszy - nie wiem ... po 1 sezonie wszystko będzie jasne

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrzeża są 30x8 i 20x6

 

przy schodach 25 będą za krótkie - różnica między schodami to powiedzmy 16 cm + grubość kostki 6 cm i na beton który trzyma obrzeże zostaje Ci jedynie 3 cm , a gdzie jeszcze piach lub suchy beton pod kostkę ?

 

2 fotki z prac jaśkowych

półeczki w łazience na parterze na przeciw prysznica

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131658&d=1345146781

pozostaje teściowi pewnie w poniedziałek obrobić je od spodu i zafugować

ja później zasylikonuję i porobię oprawy oświetleniowe

 

wanna w łazience na poddaszu

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131664&d=1345146797

zostało 5 płytek do przyklejenia - może jutro lub w sobotę to zrobię - najważniejsze że kanty są powyprowadzane i ładnie połączone pod kątem 45 stopni

 

dodałem też fotki do wpisu z rana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tak - nie ma żadnych przeciwskazań by tego nie robić - bynajmniej przy ogrzewaniu elektrycznym gdzie sterownik będzie w zimie podgrzewał podłogę max do 24 stopni

w pomieszczeniu będzie max 22,5 stopni

 

ok 2 tygodnie temu jasiek u siebie mierzył temperature podłogi - słońce wpadające do domu przez szybę rozgrzewało podłogę do 28 stopni (LATO !!)

wiec czemu w zimie miałoby się coś dziać z panelami ? to że panele mają być jakieś specjalne , czy mata pod panele jakaś super Extra grode to wszystko jest bełkot marketingowy nie mający nic wspólnego z prawdę i faktami

LoboM badał u siebie w ziemie temperaturę podłogi tj temperaturę paneli i terakoty - była taka sama

 

Tylko wszędzie trąbią o słabej akumulacji paneli. Zastanawiam się cały czas nad położeniem paneli w sypialniach i trochę mnie pocieszyłeś, bo wszechobecne płytki jakoś do mnie nie przemawiają do końca - a tak planowaliśmy zrobić ze względu na grzanie prądem.

Edytowane przez tutli_putli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tylko wszędzie trąbią o słabej akumulacji paneli. Zastanawiam się cały czas nad położeniem paneli w sypialniach i trochę mnie pocieszyłeś, bo wszechobecne płytki jakoś do mnie nie przemawiają do końca - a tak planowaliśmy zrobić ze względu na grzanie prądem.

To nie panele mają akumulować ciepło,kafle też nie akumulują.Od tego są inne materiały :)

Być może chodzi Ci o przewodność cieplną ale po pierwsze jest to mit,obalony przez większość użytkowników paneli a po drugie podłogówkę projektuje się w rozróżnieniu na materiały na posadzce,przy kaflach rurki są rzadziej rozkładane,przy panelach gęściej ale to wszystko zalezy od zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło i pod to dobiera się rozstaw rurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panele w pokoju na poddaszu niemalże skończone - został do docięcia pasek o szerokości 3-4cm po całej długości pokoju + kontynuacja na korytarzu jakieś 2m2

jutro uporam się z tym w max 2h - jak zwykle 6-8 rano ;)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131772&d=1345233433

 

po południu będę kończył to co przez M.A.G.-ików dwóch nie zrobił jasiek :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z panelami mam takie samo zdanie jak Konrad i Arturo- bełkot handlowców, żeby więcej kasy wyciągać. Mały problem może być na początku, bo zanim panele osiągną temperaturę mogą trochę pracować/ wysychać , ale myślę, że to drobiazg. Profilaktycznie nie mocowałbym listew wykończeniowych na końcach, żeby ew. szpary dobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dezet : rozwiń myśl z tym nie zakładaniem listew i dobijaniem ewentualnych szpar??

 

dziś rano może i obudziłem się na tyle wcześnie aby pojechać na budowę - ale organizm domagał się odpoczynku - zastrajkował i spałem do 7:30 ;)

 

na budowę mogłem dotrzeć dopiero po 15 - mój tata od rana walczył dzielnie - myślałem że już skończył , a ja zabiorę się za panele - okazało się że w ciągu dnia miał 2-3h przerwę i tyle mniej więcej mu zostało by skończyć to co zaplanował

przebrałem się szybko i postanowiłem mu pomóc ... zdobywając kolejna sprawność harcerza - brukarstwo ;)

 

efekt prawie skończonego "2" stopnia

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131919&d=1345310020

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131918&d=1345310004

 

wczoraj mój tata wykosił trawnik za domem i przed kosiarka (taką normalną , nie żyłkową) - trawnik wygląda już super. ... jutro fotki

Edit: fotka - z przodu i z lewej strony dąbka trawnik był siany dużo później !

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132092&d=1345403985

dziś tylko jedna - trawnika sianego najpóźniej - przed domem- tuz obok kostki którą układaliśmy

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=131920&d=1345310024

 

Edit:

to samo miejsce tylko z innego ujęcia

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=132090&d=1345403978

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo u mnie będą nie rurki a kable grzejne :) i faktycznie mi o przewodność chodzi. Przypuszczam, że z kablami jest jednak podobnie jak z rurkami? Jeśli mam dobrane kable pod płytki - to czyli już "po ptokach" żeby zmieniać je pod panele.

Konrad schodami jestem urzeczona - będą prześliczne w całości.

Edytowane przez tutli_putli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dezet : rozwiń myśl z tym nie zakładaniem listew i dobijaniem ewentualnych szpar?

 

Dezet-owi chyba chodziło o to, żebyś nie zakładał jeszcze listew wykończeniowych - by zasłonić szpary przy styku podłogi ze ścianą. Nie wiem czy ma to jakieś wielkie znaczenie jeśli chodzi o panele na tzw "klick" . Co innego jak dałbyś deski na pióro i wpust ale z panelami to chyba byłby problem...no i jeszcze ta powierzchnia. Efekt jeżeli jakikolwiek by się pojawił tyczyłby raczej pierwszych kilku rzędów.

 

Odnośnie schodów - dla mnie BOMBA;-)

P.S. Jak się dzisiaj nadgarstki czują? Trochę po doopie dostają od tego młotka gumowego.

Edytowane przez desperadomn
Na prośbę Konrada.;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...