Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oświetlenie na czujnik ruchu i na włącznik


Recommended Posts

Witam

 

Chciałbym zamontować sobie przed wejściem do domu oświetlenie, które byłoby sterowane czujnikiem ruchu oraz zwykłym włącznikiem.

Zasada działania ma być następująca:

- jeśli włącznik jest włączony to światło się pali, a czujka ruchu nie ma na nie wpływu

- jeśli włącznik jest wyłączony, światło jest załączane przez czujkę

Jak to zrobić? Kabelki są już w ścianach, wyłącznik jest zwykły (nie świecznikowy), wymiana jest możliwa.

 

Pozdro

bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zrobić? Kabelki są już w ścianach, wyłącznik jest zwykły (nie świecznikowy), wymiana jest możliwa.

Noooo właśnie, kabelki są w ścianach tylko pomysły na ich wykorzystanie się skończyły....

 

Jest kilka rozwiązań, najprostsze i bez kombinacji to wykorzystanie wyłącznika schodowego.

Zacisk wspólny wyłącznika (wyjście) podłączasz do lampy.

Jeden z zacisków (wejście 1) podłączasz do fazy.

Drugi z zacisków (wejście 2) podłączasz do wyjścia z czujki ruchu.

Czujka ruchu pracuje zawsze, jedynie jej wyjście jest odłączone lub podłączone do lampy przez wyłącznik schodowy.

 

Elektryk ogranie ten temat myślami, ale jeśli opis jest niejasny to narysuje jakiś szkic węglem i wrzucę dla potomnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
Ja też jestem bardzo zadowolona z czujników. To duża oszczędność. Nie miałam instalacji elektrycznej przygotowanej pod czujniki ruchu, ale znalazłam czujnik do wkręcenia w miejsce żarówki. Świetna sprawa! Tylko trzeba pamiętać, żeby był skierowany w dół, więc kupując warto zwrócić uwagę na rodzaj swojego żyrandola. Edytowane przez majkakos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem bardzo zadowolona z czujników. To duża oszczędność. Nie miałam instalacji elektrycznej przygotowanej pod czujniki ruchu, ale znalazłam czujnik do wkręcenia w miejsce żarówki: https://www.e-kupiec.com.pl/b51-ses45wh-oprawka-zarowki-z-czujnikiem-ruchu-e27-led-360.html Świetna sprawa! Tylko trzeba pamiętać, żeby był skierowany w dół, więc kupując warto zwrócić uwagę na rodzaj swojego żyrandola.

 

A od kiedy to instalacja musi być przygotowana pod czujnik ruchu. Przecież to odbiornik energii jak każdy typ oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
takie coś da się wykonać tylko i wyłącznie przy przewodzie 3 żyłowym.

L - faza ( do zasilenia czujnika ruchu)

N- neutralny

Żółty- faza ( puszczona przez włącznik).

Ja kupowałem lampę z castormay LEDowa z czujnikiem ruchu i zmierzchu, wiem że musiałem coś przerabiać wewnątrz lampy.

Następny specjalista od elektryki !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...