Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak głęboko kanał doprowadzający powietrze???


kupiecjudex

Recommended Posts

http://www.kominki-batura.pl/publikacje2.html

 

 

Powtarzam się , ale skoro autor nie może znaleźć - znaczy trzeba :)

nie podłączać żadnego powietrza (!) pozwalając by czerpał powietrze z salonu. Powstaje efekt mechanicznej wentylacji - ciąg kominowy zabierając zużyte powietrze z mieszkania powoduje zwiększony napływ świeżego powietrza otworami do tego przeznaczonymi, wykonanymi w dużym rozproszeniu a nie jednym kanałem schładzającym okolice kominka. Mogą to być:

 

· nawiewniki podokienne

· okna z opcja rozszczelniania

· okna nieszczelne

· otwarcie okna po 2-3 godzinach palenia

· wycięcie kilkunastu centymetrów uszczelki w nowych oknach bez opcji rozszczelnienia, itp.

... Zapraszam do dyskusji

in my opinion :cool::

Bardzo odważne stwierdzenie, ciekawe co by na to Prokurator powiedział w przypadku jakiegoś nieszczęścia o które jak zapewne wiesz nietrudno. Osobiście zetknąłem się z bardzo niebezpiecznym przypadkiem. Dom w ciągu nocy został totalnie zadymiony. Okazało się, że przyczyną były niedomknięte drzwiczki wkładu kominkowego przez które wypadło tlące się polano. Nie chciałbym się przekonać, czy sąd uznałby moje uzasadnienie, że nie zrobiłem "dziury w ścianie", bo nie chciałem aby wiało po nogach klientowi a ten zapomniał otworzyć okna lub co gorsza uszczelnił je, bo przy dużych mrozach nawiewało przez nie zimne powietrze. A podczas palenia w kominku za napowietrzenie robiła kratka wentylacyjna, która z zasady ma odprowadzać z domu zużyte powietrze.

Wykładnia prawa jest w tym temacie raczej jasna i czytelna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

in my opinion :cool::

Bardzo odważne stwierdzenie, ciekawe co by na to Prokurator powiedział w przypadku jakiegoś nieszczęścia o które jak zapewne wiesz nietrudno. Osobiście zetknąłem się z bardzo niebezpiecznym przypadkiem. Dom w ciągu nocy został totalnie zadymiony. Okazało się, że przyczyną były niedomknięte drzwiczki wkładu kominkowego przez które wypadło tlące się polano. Nie chciałbym się przekonać, czy sąd uznałby moje uzasadnienie, że nie zrobiłem "dziury w ścianie", bo nie chciałem aby wiało po nogach klientowi a ten zapomniał otworzyć okna lub co gorsza uszczelnił je, bo przy dużych mrozach nawiewało przez nie zimne powietrze. A podczas palenia w kominku za napowietrzenie robiła kratka wentylacyjna, która z zasady ma odprowadzać z domu zużyte powietrze.

Wykładnia prawa jest w tym temacie raczej jasna i czytelna.

 

 

"że nie zrobiłem "dziury w ścianie", bo nie chciałem aby wiało po nogach "

 

Nie bardzo rozumiem w jaki sposób dziura w ścianie miała by być

lekarstwem na tlące się przed kominkiem drewno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał pod wylewką to popularne rozwiązanie ale nie jedyne. Można powietrze pociągnąc z wolnej wentylacji, wyprowadzić rurę na wentylowany strych lub ponad dach itd. Warunek wkład z przyłączem powietrza z zewnątrz. Tylko raz nie znalazłem sposobu na rozsądne doprowadzenie powietrza. Kominek stał na środku pomieszczenia z antresolą a pod wylewką ułożone było ogrzewanie podłogowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"że nie zrobiłem "dziury w ścianie", bo nie chciałem aby wiało po nogach "

 

Nie bardzo rozumiem w jaki sposób dziura w ścianie miała by być

lekarstwem na tlące się przed kominkiem drewno ?

Żadnym, ale nikogo by to nie interesowało. Budując kominek moim obowiązkiem jest wybudować go zgodnie z wymogami - czy to prawnymi, czy to zaleceniami producenta a jeżeli budynek ich nie spełniał to nie powinienem podejmować się usługi. A w opisanym przypadku dziura w ścianie była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał pod wylewką to popularne rozwiązanie ale nie jedyne. Można powietrze pociągnąc z wolnej wentylacji, wyprowadzić rurę na wentylowany strych lub ponad dach itd. Warunek wkład z przyłączem powietrza z zewnątrz. Tylko raz nie znalazłem sposobu na rozsądne doprowadzenie powietrza. Kominek stał na środku pomieszczenia z antresolą a pod wylewką ułożone było ogrzewanie podłogowe.

 

 

Tu byleś mniej uważny (:D), czytając artykuł . Zresztą bardzo stary,

z czasów , gdy wkładów z bezpośrednim dolotem powietrza było

mało. Wyraźnie takie było przesłanie - robimy dolot ,pod warunkiem

możliwości szczelnego podłączenia do wkładu.

Chyba ,że jesteś zwolennikiem robienia dwóch dolotów . Słyszałeś o

takim pomyśle ? Jedna rura do wkładu szczelnie, druga obok "do

świeżego powietrza".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnym, ale nikogo by to nie interesowało. Budując kominek moim obowiązkiem jest wybudować go zgodnie z wymogami - czy to prawnymi, czy to zaleceniami producenta a jeżeli budynek ich nie spełniał to nie powinienem podejmować się usługi. A w opisanym przypadku dziura w ścianie była.

 

Trochę nie łapię . Może nie jestem na bieżąco z przepisami?

Jakie są wymogi w takim razie dla wkładów bez dolotu ,

umożliwiającego podłączenie powietrza w sposób odseparowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem

lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą

być instalowane wyΠàcznie w budynkach jednorodzinnych,

mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji

indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych,

w pomieszczeniach:

4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska

kominka w ilości:

a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy

cieplnej kominka — dla kominków o obudowie

zamkniętej

Może również czegoś nie rozumiem, ale ustawodawca nie określa w jaki sposób mamy dostarczyć to powietrze do paleniska.

Na podstawie tego przepisu pewien Developer próbował zrzucić na mnie winę iż grawitacyjna wentylacja w domu pracuje w odwrotnym kierunku (wdmuchuje powietrze do domu). Kanał powietrzny wykonany był przez dewelopera, moim błędem miało być to, że źle dobrałem moc wkładu do przekroju istniejącego kanału powietrznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może również czegoś nie rozumiem, ale ustawodawca nie określa w jaki sposób mamy dostarczyć to powietrze do paleniska.

Na podstawie tego przepisu pewien Developer próbował zrzucić na mnie winę iż grawitacyjna wentylacja w domu pracuje w odwrotnym kierunku (wdmuchuje powietrze do domu). Kanał powietrzny wykonany był przez dewelopera, moim błędem miało być to, że źle dobrałem moc wkładu do przekroju istniejącego kanału powietrznego.

 

 

"Fakty i mity o kominkach" . Taką książkę moglibyśmy chyba napisać.

Każdy z osobna. Przepis na szczęście znam . Kominków bez dolotu z

zewnątrz też już na szczęście nie montuję (1-2 na rok :)). Natomiast

trzeba gadać o tych sprawach , bo są tacy którzy je nadal montują .

Młodzież tez od czegoś musi zacząć. Ja stoję na stanowisku ,że wielkiej

dziury w domu nie należy robić , a te 10 m3/ 1kw powietrza można

doprowadzić w inny sposób. Dziury mogą być mniejsze ,rozrzucone,

przez co nie będą tak uciążliwe podczas mrozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Fakty i mity o kominkach" . Taką książkę moglibyśmy chyba napisać.

Każdy z osobna. Przepis na szczęście znam . Kominków bez dolotu z

zewnątrz też już na szczęście nie montuję (1-2 na rok :)). Natomiast

trzeba gadać o tych sprawach , bo są tacy którzy je nadal montują .

Młodzież tez od czegoś musi zacząć. Ja stoję na stanowisku ,że wielkiej

dziury w domu nie należy robić , a te 10 m3/ 1kw powietrza można

doprowadzić w inny sposób. Dziury mogą być mniejsze ,rozrzucone,

przez co nie będą tak uciążliwe podczas mrozów.

 

Czyli jak kilka kanałów to tego samego kominka??:sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może również czegoś nie rozumiem, ale ustawodawca nie określa w jaki sposób mamy dostarczyć to powietrze do paleniska.

Na podstawie tego przepisu pewien Developer próbował zrzucić na mnie winę iż grawitacyjna wentylacja w domu pracuje w odwrotnym kierunku (wdmuchuje powietrze do domu). Kanał powietrzny wykonany był przez dewelopera, moim błędem miało być to, że źle dobrałem moc wkładu do przekroju istniejącego kanału powietrznego.

Deweloperzy "tak mają" .. projektanci zresztą też , że o kierowniku budowy nie wspomnę .. Po co w domu piec gazowy z zamkniętą komorą spalania / kondensacyjny 150% sprawności:lol2: / jak wkład ma spalać podgrzane = zapłacone ciepłe powietrze z domu .. bo to przecież "tylko kominek" .. :mad: Czy jeśli taki kanał wentylacyjny zaciągnie DYM do domu , bo nieszczelny niechlujnie pobudowany , to będzie także twoja wina ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnym, ale nikogo by to nie interesowało. Budując kominek moim obowiązkiem jest wybudować go zgodnie z wymogami - czy to prawnymi, czy to zaleceniami producenta a jeżeli budynek ich nie spełniał to nie powinienem podejmować się usługi. A w opisanym przypadku dziura w ścianie była.

 

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem twoje opinie bo temat tlącego polana ,które wypadło z komory ważny , ale czy ty aby nie strzelasz tylko do nowych inwestycji-inwestorów???.Dom a w nim kominek to pojęcie ściśle obwarowane przepisami.Nikt z inwestorów budując chałupę nie zastanawia się ,że ma dostarczyć powietrza,,,,, "a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka". Ciągi wentylacyjne mają to zabezpieczać amen.Można je zgodnie z przepisami wymusić lub pozostawić zagadnienie grawitacji.Dodatkowe dziury w ......no właśnie w czym,gdzie???.Wydaje mi się ,że nie chodzi tu o dwa doloty tylko dodatkowy ...w obrębie kominka wylot bo cóż miało wyciągnąć dym z feralnego domu z twojego przykładu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tlące się przed kominkiem polano, żadna wentylacja nie pomoże. Zakopci się jak diabli. Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, iż w przypadku jakiegokolwiek nieszczęścia winny musi się znaleźć. Nie ważne, że do wypadku mogła doprowadzić nieuwaga lub bezmyślność właściciela kominka. Jeżeli usługa wykonana będzie nawet w minimalnym stopniu niezgodnie z obowiązującymi przepisami itp. to już jest duży hak na wykonawcę i może być trudno udowodnić, że owe uchybienia nie miały związku z wypadkiem. Tak więc lepiej "dmuchać na zimne".

Jest jeszcze jeden aspekt naginania przepisów, ale może lepiej nie będę o nim pisał. (Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem troszku cie nie kumam.Piszesz ,żeby pisać........... .ku przestrodze.............czy dla reklamy???????.Jak dla mnie nic nie wnosisz do wątku w którym ściera sie rzeczywistośc z przepisami i oczywiście odpowiedziami autorowi topiku na konkretnie postawiony problem.Piszesz o nieuwadze właściciela,potem o usłudze i fachowości by skończyć wypowiedź naginaniem przepisów.ech :)

Jak głęboko kanał doprowadzający powietrze???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał najkorzystniej pod ocieplenie, żeby nie przemarzała podłoga. Ze średnicą już nie tak łatwo zależy od wielu czynników: mocy i wielkości paleniska (załadunku drewna), długości kanału, ilości załamań. Czasem wystarczy pow. czynna 85cm2 a czasem nawet 400cm2. Generalnie rura średnicy 150mm w większości wypadków wystarcza.
To była moja odpowiedź na pytanie autora wątku. Reszta to dyskusja i co dziwne związana z tematem.

.Dodatkowe dziury w ......no właśnie w czym,gdzie???.Wydaje mi się ,że nie chodzi tu o dwa doloty tylko dodatkowy ...w obrębie kominka wylot bo cóż miało wyciągnąć dym z feralnego domu z twojego przykładu???
jeżeli o to Ci chodzi to Piotr Batura odpowiedział w swoim artykule na Twoje pytanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...