Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mitów kilka o kominkach


Bader

Recommended Posts

Witam.

 

Wybacz ale czytając coś takiego nie do końca wiem czy ktoś sobie robi jaja czy myśli w ten sposób "na poważnie"...

Taki stan zawieszenia pomiędzy monty python'owskim absurdem a rzeczywistością w "młodzieżowej nowomowie" nazywa się "Jamaica'n trip" albo (wersja rodzima) "O.Rydzyk talking".

Pozdrawiam.

 

Dobrze wiesz o czym piszę :yes: Pomysł aby szybko wyprodukować mistrzów zduńskich , krótki dwudniowy kurs i egzamin , jest planowany w tym roku . Tylko proszę nie pisz że nic o tym nie wiesz bo byłby to szczyt hipokryzji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 196
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No może Mistrzu nie tak to jest.

 

Może jest w Polsce kilka "szkół" i one mają każda swoje, lub podpatrzone metody, sposoby i technologie. A nawet jakieś swoje wizje i koncepcje.

Najgorsze jest to, że jest jakowaś walka, albo nawet zawiść między nimi. No i co może najważniejsze to "swoje ego"

Do tego dochodzi podkopywanie dołków, itp.

 

OK. Jednak proponuje brać poprawkę na fakt że żyjemy w XXI wieku i sporo zjawisk fizycznych , takich jak proces spalania drewna czy też przewodnictwo cieplne materiałów , zostało dokładnie zbadane i opisane już dawno . W dodatku świat zrobił się bardziej " bliski " i wiedza zduńska nie musi opierać się na doświadczeniu jednej doliny w górach:D bo do drugiej droga daleka i wymiana wiedzy wolno"przechodziła przez szczyty gór" ;).Różne metody budowania według sprawdzonych w jednym kraju metod można szybko i bez problemu zastosować w innym np Polsce . Trzeba tylko po tą wiedzę sięgnąć :yes: Można też "odkrywać" wszystko na nowo .. ale to nie jest najlepsza metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu oczywiście zgodzam się ogólnie z Tobą.

 

Uważam jednak za pewien mit, że u nas w kraju nie ma zabardzo "myśli technicznej" i rodzimych rozwiązań i wskazane jest ich szukanie, kupowanie poza granicami.

Chodzi o paleniska, materiały i techniki budowy. Czy instytucje zajmujące się opracowaniami i badaniami naukowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz racje , temat branży kominkowej i zduńskiej został a Polsce całkowicie zostawiony sam sobie, dlatego logiczne byłoby czerpanie wiedzy w tym zakresie z niektórych krajów ościennych gdzie mają już te sprawy uporządkowane . Dotyczy to zarówno przepisów prawa budowlanego jak i szkolnictwa zawodowego . Wiedza jest BEZPAŃSTWOWCEM :yes: dziwi mnie jak na FM czytam bzdury o obronie "naszej " a wykrzywianie się na sąsiadów np Czechów. Czesi którzy w zakresie szkolnictwa zawodowego wystartowali "od nowa" całkiem niedawno, mają już szkoły po których zdun nie musi "jeździć po świecie" i dokształcać się odpłatnie na drogich jednodniowych szkoleniach . :goodnight: Kontakt z Czechami mógłby w szybkim czasie zaowocować dobrymi efektami w sprawie organizacji szkoły i dostępu do wiedzy . Program nauczania obejmuje zarówno tradycyjne jak i najnowsze techniki budowy wszelkich prac zduńskich . Co ważne nie jest to szkoła nastawiona na promowanie "jedynie słusznych rozwiązań " od jednego lub grupy producentów komponentów zduńskich .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. My możemy nie brać tego pod uwagę , ale klient jest robiony w bambuko i w efekcie to my dostajemy kopa za rozczarowania:(

 

2. Aż zaplułem monitor :D " Paliwa stałe" grupa 0 wg. obowiązującej w Polsce klasyfikacji, lub http://www.itc.polsl.pl/aksiadz/www_itc_pliki/lab/paliwa.pdf

 

3. Wiesz , że nie o to chodziło. Nieważne z czego , ważne gdzie.

 

4. Widziałem chyba też u nas we wiosce jednego , ale w Parczewie to ma każdy ;)

 

 

http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon1.png

 

"2. Aż zaplułem monitor
:D
" Paliwa stałe" grupa 0 wg. obowiązującej w Polsce klasyfikacji, lub
http://www.itc.polsl.pl/aksiadz/www_...lab/paliwa.pdf"

 

 

 

 

Teraz już lepiej , przynajmniej wiedzieli co to biomasa
:D

 

Natomiast poprzednie opracowanie ,żywo przypomina mi socjalistyczny

kult górnictwa węglowego i spalania węgla czy gazu (najlepiej z węgla )

Drewno , jakby nie istniało .

 

Na temat spalania drewna , trzeba przeczytać (nie wyklikać, bo w necie mało)

kilka książek, wtedy dyskusja może nabrać rumieńców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon1.png

 

"2. Aż zaplułem monitor
:D
" Paliwa stałe" grupa 0 wg. obowiązującej w Polsce klasyfikacji, lub
http://www.itc.polsl.pl/aksiadz/www_...lab/paliwa.pdf"

 

 

 

 

Teraz już lepiej , przynajmniej wiedzieli co to biomasa
:D

 

Natomiast poprzednie opracowanie ,żywo przypomina mi socjalistyczny

kult górnictwa węglowego i spalania węgla czy gazu (najlepiej z węgla )

Drewno , jakby nie istniało .

 

Na temat spalania drewna , trzeba przeczytać (nie wyklikać, bo w necie mało)

kilka książek, wtedy dyskusja może nabrać rumieńców.

 

Nie wiem co takiego Cię dziwi ? Ogrzewanie indywidualne jest tak mało dochodowe, że kto zawracałby sobie głowę szczegółowymi badaniami.Badając technologie przemysłowe lub wielkoprzemysłowe uzyskuje się granty i wymierne efekty . Dlatego link nr1 jest taki socjalistyczny ;) , ale może być niezłą bazą do rozważań nad prawidłowością procesów spalania paliw wszelakich w większości pieców, w tym i we wkładach kominkowych. Wiedza , która Ciebię interesuje de facto nie istnieje.

Gdyby było inaczej ktoś zauważyłby ,że Hes pominął fazę suszenia drewna i osiągną spalanie wodoru w tlenie - coś jakby efekt w piecach Majchrzaka( gogle się zagotują ;) ) Nie wiem tylko ,czy zmierzył przy tym temperaturę spalin na wejściu do komina - jeśli nie przekroczyła 100C - to odniósł naprawdę wielki sukces godny naśladownictwa. Parę razy mi się to też udało , ale durny nie dokonałem pomiaru :(

Dlatego wiedzy należy szukać w przemyśle i nauce z nim związanej a nie w działaniach , choćby Bóg wie jakich entuzjazstów , którzy przypominają mi , wybacz paralelę - erotomanów - gawędziarzy :D.

pzdr.

 

ps. książek u mnie dostatek, ale może nie trafiłem na właściwe ( poza "przemysłowymi ")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dlatego wiedzy należy szukać w przemyśle i nauce z nim związanej a nie w działaniach , choćby Bóg wie jakich entuzjazstów

To co ci "entuzjaści" robią, istniało jakieś tysiąc lat zanim narodził się przemysł, przetrwało wszelkie jego "usprawnienia, udogodnienia i poprawki techniczne", po czym wróciło w niezmienionej (prawie) formie jako coś uniwersalnego, ponadczasowego i lepszego od wszystkich dotychczasowych wynalazków cywilizacyjnych (w omawianej dziedzinie).

Właściwie nie tyle "samo wróciło", co ludzie (użytkownicy) mądrzejsi o jakąś tam wiedzę i doświadczenie do tego wrócili.

Jak zwykle nie namawiam tu nikogo do abnegacji techniki i nauki oraz korzyści jakie nam niesie ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co takiego Cię dziwi ? Ogrzewanie indywidualne jest tak mało dochodowe, że kto zawracałby sobie głowę szczegółowymi badaniami.Badając technologie przemysłowe lub wielkoprzemysłowe uzyskuje się granty i wymierne efekty . Dlatego link nr1 jest taki socjalistyczny ;) , ale może być niezłą bazą do rozważań nad prawidłowością procesów spalania paliw wszelakich w większości pieców, w tym i we wkładach kominkowych. Wiedza , która Ciebię interesuje de facto nie istnieje.

Gdyby było inaczej ktoś zauważyłby ,że Hes pominął fazę suszenia drewna i osiągną spalanie wodoru w tlenie - coś jakby efekt w piecach Majchrzaka( gogle się zagotują ;) ) Nie wiem tylko ,czy zmierzył przy tym temperaturę spalin na wejściu do komina - jeśli nie przekroczyła 100C - to odniósł naprawdę wielki sukces godny naśladownictwa. Parę razy mi się to też udało , ale durny nie dokonałem pomiaru :(

Dlatego wiedzy należy szukać w przemyśle i nauce z nim związanej a nie w działaniach , choćby Bóg wie jakich entuzjazstów , którzy przypominają mi , wybacz paralelę - erotomanów - gawędziarzy :D.

pzdr.

 

ps. książek u mnie dostatek, ale może nie trafiłem na właściwe ( poza "przemysłowymi ")

 

 

Dziwi mnie coraz mniej , bo się starzeję . Raczej martwi mnie ,że zamiast

mówić o spalaniu drewna , wklejasz mi z netu jakieś formułki o wunglu dla

studenciaków. Drewno to specyficzne paliwo i albo go nie czujesz , albo

nie doceniasz przeciwnika.

 

Wczoraj przy herbatce gwarzyliśmy sobie z Wojtkiem. Między innymi o

Tobie , o Hesie. Pamietaj ,że Hes to facet , który przeczytał więcej

niż jedną książkę, o interesujących nas tematach . A propos , widziałeś

piec Hesa , dotykałeś go ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Nie brakuje wkładów , których przeznaczeniem było kominkarstwo

konwencjonalne, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystywać

je do hypokaustum. Ich solidna konstrukcja, gabaryty, szczelność,

możliwość podłączenia sterowania (adapter powietrza zewnętrznego),

czasem podwójna szyba i jeszcze pewnie by się znalazły jakieś cechy,

pozwalające używać ich w ekstremalnych warunkach , jakie

panują w konstrukcjach hypokaustycznych.

 

Jestem pod wrażeniem tej REWELACYJNEJ i FACHOWEJ zarazem porady .. Czekam na więcej takich "porad prawdziwego fachowca Enia".. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś pisze w dwu osobach, w tym jako fikcyjny Eniu , to powinien zastanowić się nad wizytą u psychiatry :D Możliwe że to tylko nieudolne chwyty reklamowe ..gdy jeden człowiek jednocześnie występuje pod dwoma postaciami :( Mam nadzieję że tak właśnie jest w tym przypadku:D Niestety choroby psychicznej także niemożna wykluczyć . Eniu pomyśl o tym .. poczytaj sobie w google SCHIZOFRENIA..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sobie dyskutujecie :) i w sumie nie wiem czy to dobre miejsce na moje pytanie. Ale spróbuję :)

Interesuje mnie wybudowanie kominka z wkładem akumulacyjnym. Mówiąc po mojemu , bo nie jestem z branży zduna który by mi potrafił zbudować ścianę która będzie grzała.

 

Wcześniej się zastanawiałem nad gotowymi rozwiązaniami jak np bruner + wkład akumulacyjny ale mi go kolega adam_mk wybił z głowy. Dobry zdun zrobi to o niebo lepiej. I takie to właśnie mam pytanie. Jak ewentualnie kto by się czegoś takiego podjął. Temat w sumie nie jest nowy bo już rzymianie się tym bawili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łał! No ja też nie mogę! Jeśli to twoja chatka na obrazkach, autorus, to, to, ...to no nie mogę normalnie... taaka eexxxtrra, wyjatkowa, charakterystyczna.... Zaraz lecę do dziennika, komentarzy...

A dlaczego wybił z głowy wkład piecowy z kumulacją od brunnera? Tylko o kasę chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tylko, choć oryginalna masa akumulacyjna cenowo to koszmar. .

 

Tak się rozreklamowali że ludzie myślą już w kategoriach "oryginalna masa akumulacyjna ":D Wszystkie inne masy są "be" tylko ta jedna" cacy " .... Ciekawe co będzie za rok jak pewna firma wykupi znanego producenta kanałów akumulacyjnych.. ale szamotowych :) Ciekawe który materiał będzie wtedy ORYGINALNY ?? :stirthepot: Najlepszy.. jedynie słuszny ..najbardziej sprawdzony ..niezawodny .. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się zapytam, czy hypokaustyczny można budować ze zwykłej cegły? Taka będę miał na budowie zwykłą pełną kl 150. Chciałbym żeby to ta cegła mi się nagrzewała.

Oraz czy konieczny jest wkład kominkowy, czy można bez? Wiem ze trochę nie w temacie, najwyżej skierujcie mnie w odpowiednie miejsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...