Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mitów kilka o kominkach


Bader

Recommended Posts

http://manu.dogomania.pl/emot/hm.gif

Bader, napisałeś:"Ja się dobrze czuję:D

jam już w zaświatach :D "

 

To do ciebie , do tych zaświatów: Pewnie niedługo dołączą do ciebie te "waciaki"... Które właściwie z racji tego, że "zimne" nadają się... żeby pójść... w zapomnienie. http://manu.dogomania.pl/emot/hahaha2.gif

 

Tobie, to tylko wyrażenie "obudowa" żle się kojarzy z kominkiem? A "izolacja" (wkładu, obudowy) już nie? I tylko same słowa?

Tak drobiazgowo odniosłeś się do mojej wypowiedzi, a nie odpowiedziałeś na moje pytanie z pierwszego posta na poprzedniej stronie.

Jakieś trudności? http://manu.dogomania.pl/emot/wc.gif?

Jak już dobrze się czujesz, to odpowiedz na to proste pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 196
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak już dobrze się czujesz, to odpowiedz na to proste pytanie.

 

Jeżeli to Cię uszczęśliwi to proszę; temperatura na obudowie aku. - 40-70C , temp. na obudowie konwekcyjnej max. + 10C w stosunku do otoczenia.....

I co z tego wynika ? Chcesz mi udowodnić ,że spalam więcej drewna ? A może ,że temperatura minimalna 22C i różnica między temperaturami w 10 pomieszczeniach max. 1,5 C to Syberia? A może wiesz ode mnie więcej , mając inne podstawowe źródło ogrzewania a ja głupi grzeję tylko kominkiem?

Przeczytaj jeszcze raz uważnie wypowiedź Piotra i zobacz do czego dąży. Ja to już mam , tylko w innym systemie :) I nie oznacza to ,że jestem już zadowolany- mogę jeszcze dużo poprawić i ulepszyć.

 

A jak dalej chcesz zabawy w niewiernego Tomasza, to zaczkajmy do -25 lub -30 stopniowych mrozów ( u nas to norma ) i zapraszam do siebie na chłodzenie się :D przy "zimnej " obudowie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bader - ja myślę że było tu (FM) wyraźnie napisane że wedle naszego polskiego prawa w piecach kaflowych nie można na wlocie do komina montować szybra ... podobnie jak do niedawna to samo prawo stanowiło że nie można było montować kotłów (w tym kominków) wodnych w układach zamkniętych, czy też w dalszym ciągu stawiać murowanych kominów dymowych tynkowanych od środka.

Z tych samych lub podobnych przyczyn ... bo do Kowalskiego "przyjdzie dureń" i za tydzień będzie pogrzeb Kowalskiego i jego całej rodziny ...

"Kampania" i przeinaczanie cudzych wypowiedzi na swoją potrzebę to obecnie w telewizji bardziej a nie na FM ... po co przenosić tutaj tego typu rzeczy?

;)

Pozdrawiam.

 

Jak pamiętam , to Ty pisałeś o bezsensie przepustnicy we wkładzie i zagrożeniu jakie powoduje , opisując możliwość zasypania jej przez sadze kominowe i wobec braku odprowadzenia spalin spowodowanie możliwości zaczadzenia. Zapadło mi to w pamięć , gdyż strasznie irytują mnie wszelkie próby zastraszania ludzi - dla mnie kominki są jednym z najbardziej bezpiecznych źródeł ogrzewania.

 

Druga sprawa to przeinaczanie wypowiedzi Piotra- On jeżeli się nie mylę pisał o żarzeniu w pod wpływem najmniejszej prawidłowej ilości powietrza , a Ty o retortach do produkcj węgla drzewnego lub smoły , gdzie zasada działania w/w opiera się na ilości powietrza poniżej takowego minimum ( w mojej okolicy jeszcze dwie wsie tak produkują węgiel )

Charcoal_retorts_cm01.jpg

Charcoal_retorts_cm01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelność całego układu zapobiegającą schłodzeniu po zakończonym paleniu uzyskujemy zamykają dopływ powietrza do paleniska , czyli na początku całego urządzenia a nie na jego końcu przed kominem .

 

Wybacz pytanie " laika" - jakie to firmy produkują wkłady ze szczelnym zamknięciem dopływu powietrza do paleniska ;)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz pytanie " laika" - jakie to firmy produkują wkłady ze szczelnym zamknięciem dopływu powietrza do paleniska ;)???

 

W przypadku wkładów musi być nieszczelność minim 3% , jest to tzw szczerbina bezpieczeństwa. W przytoczonym przez Ciebie fragmencie chodziło mi o PALENISKO szamotowe tzw biopalenisko pracujące w układzie z kanałami akumulacyjnymi, gdzie są to dwa lub więcej oddzielnych elementów grzewczych .W takich systemach łączenie poszczególnych elementów, zamontowanych często w różnych pomieszczeniach , odbywa się poprzez rury i trójniki dwuszybrowe .Umożliwia to sterowanie kierunkiem przepływu spalin do poszczególnych pomieszczeń w zależności od zapotrzebowania na grzanie konkretnego pomieszczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej optymalne okazuje się palenie dwa razy na dobę , wiec

obliczenia możesz podzielić przez na pół :) Palenie rano i wieczorem,

pozwala zrezygnować z palenia rannego wczesną jesienią i późną wiosną.

 

Częstotliwość palenia w hypokaustum wynika z zapotrzebowania na ciepło poszczególnych ogrzewanych pomieszczeń ,emisja ciepła zależy od wielkości i temperatur powierzchni elementów grzewczych , prawidłowe obliczenie obydwu elementów mieści się w pojęciu SZTUKA ZDUŃSKA :welcome: Tu czytanie na FM nie wystarczy...

Edytowane przez M***ki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starożytni Rzymienie wynaleźli też eternit :D I jedno i drugie odeszło w niebyt ....i dlaczego , skoro było takie dobre ;)

 

Wiele z wynalazków starożytnych przetrwało do dnia dzisiejszego.. Zamiłowanie do ułatwiania sobie życia za pomocą wynalazków technicznych dawało świetne efekty. W Polsce już;) w końcu XX wieku ery nowożytnej :) w małych miasteczkach i wsiach zaczęto budować wodociągi:stirthepot: .. Lepiej późno niż wcale... wodociąg to nic innego jak AKWEDUKT:) , tyle tylko że napędzany pompami i wykonany z rur PCV ..

Edytowane przez M***ki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja w tym temacie według mnie stała się bardzo chaotyczna i praktycznie nieczytelna.

W sumie chyba chodzi o to jakie meduim poszczególni wykonawcy stosują do przekazywania ciepła uzyskanego z spalania drewna w wkładzie kominkowym.

Jedni ceramikę i powietrze, drudzy tylko powietrze izolując wkłady kominkowe wełną.

Według mnie stosowanie ceramiki (obudowy) i powietrza jest bardziej zasadne i praktyczniejsze, gdyż umożliwia akumulacje ciepła w masie obudowy.

Zastosowanie ceramiki do wykonawstwa obudowy pozwala również na uzyskanie najlepszego efektu ogrzewania poprzez promieniowanie (częściowo).

 

Również w tym wątku poruszane są sprawy dodatkowego odzysku ciepła z spalin, poprzez różnego rodzaju wymienniki instalowane poza samym wkładem kominkowym. Tutaj czytam, że są rózne opinie, doświadczenia o zasadności i potrzebie takich rozwiązań.

No tutaj to temat rzeka...

Sprawa zasadnicza, czy są wkłady kominkowe nie wymagające zastosowania dodatkowych wymienników odzysku ciepła z spalin. Czy są wkłady kominkowe które same w sobie zapewniają optymalne spalanie drewna i wypuszają spaliny o optymalnej temperaturze, nie powodując drastycznego marnotrawstwa.

O czywiście bierzemy pod uwagę tylko standardowe palenie w wkładzie przez docelowego użytkownika. Bo przecież fakty są takie, że użytkownik chce w prosty sposób szybko zapalić i odpoczywać i mieć komfort cieplny w swoim mieszkaniu.

 

Dodam jeszcze.

Wiem, że to co napisałem o wymiennikach i akumulacji, jest wielkim uproszczeniem. Zasadność stosowania tych rozwiązań jest daleko większa i daje większe możliwości i oczywiście korzyści. Jednak uważam, że w tej atmosferze i dbania o własne interesy i wybujałe ego, tutaj na forum merytoryczna dyskusja nie jest możliwa.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja w tym temacie według mnie stała się bardzo chaotyczna i praktycznie nieczytelna.

W sumie chyba chodzi o to jakie meduim poszczególni wykonawcy stosują do przekazywania ciepła uzyskanego z spalania drewna w wkładzie kominkowym.

Jedni ceramikę i powietrze, drudzy tylko powietrze izolując wkłady kominkowe wełną.

Według mnie stosowanie ceramiki (obudowy) i powietrza jest bardziej zasadne i praktyczniejsze, gdyż umożliwia akumulacje ciepła w masie obudowy.

Zastosowanie ceramiki do wykonawstwa obudowy pozwala również na uzyskanie najlepszego efektu ogrzewania poprzez promieniowanie (częściowo).

 

Również w tym wątku poruszane są sprawy dodatkowego odzysku ciepła z spalin, poprzez różnego rodzaju wymienniki instalowane poza samym wkładem kominkowym. Tutaj czytam, że są rózne opinie, doświadczenia o zasadności i potrzebie takich rozwiązań.

No tutaj to temat rzeka...

Sprawa zasadnicza, czy są wkłady kominkowe nie wymagające zastosowania dodatkowych wymienników odzysku ciepła z spalin. Czy są wkłady kominkowe które same w sobie zapewniają optymalne spalanie drewna i wypuszają spaliny o optymalnej temperaturze, nie powodując drastycznego marnotrawstwa.

O czywiście bierzemy pod uwagę tylko standardowe palenie w wkładzie przez docelowego użytkownika. Bo przecież fakty są takie, że użytkownik chce w prosty sposób szybko zapalić i odpoczywać i mieć komfort cieplny w swoim mieszkaniu.

 

Dodam jeszcze.

Wiem, że to co napisałem o wymiennikach i akumulacji, jest wielkim uproszczeniem. Zasadność stosowania tych rozwiązań jest daleko większa i daje większe możliwości i oczywiście korzyści. Jednak uważam, że w tej atmosferze i dbania o własne interesy i wybujałe ego, tutaj na forum merytoryczna dyskusja nie jest możliwa.

 

 

Jakoś znamienita większość tu piszących porozumiewa się ze sobą...

 

Jeśli mówisz o ''ZŁOTYCH MYŚLACH" (:D) , dorabianych do potrzeb wątku

to całkowicie się z Tobą zgadzam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bader

 

szczelne wkłady produkuje kilkanaście firm w Europie. Do Polski

docierają głównie "piecówki" Ledy, Brunnera, Olsberga a ostatnio

Nova Spartherma. Oczywiście piszę o wkładach , a nie o namiastkach

wkładów.

Dorzucił bym jeszcze wkłady firmy Austroflamm, przepustnica przyłącza powietrza z zewnątrz wyposażona jest w uszczelkę. Drzwiczki idealnie przylegają do korpusu. Śmiem twierdzić, iż jest to 100% szczelny wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkłady firmy Austroflamm, przepustnica przyłącza powietrza z zewnątrz wyposażona jest w uszczelkę.

 

Czyli są bez szczerbiny bezpieczeństwa ?? Co będzie gdy ktoś prze przypadek , całkiem nieumyślnie , zamknie dolot powietrza podczas palenia ? :confused: Może więc ten wkład jest gdzieś rozszczelniony ?? Proszę o potraktowanie tego pytania poważnie , nie jest to walka z konkurencja , z tego co wiem te 3% musi być .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak pamiętam , to Ty pisałeś o bezsensie przepustnicy we wkładzie i zagrożeniu jakie powoduje , opisując możliwość zasypania jej przez sadze kominowe i wobec braku odprowadzenia spalin spowodowanie możliwości zaczadzenia. Zapadło mi to w pamięć , gdyż strasznie irytują mnie wszelkie próby zastraszania ludzi - dla mnie kominki są jednym z najbardziej bezpiecznych źródeł ogrzewania.

Druga sprawa to przeinaczanie wypowiedzi Piotra- On jeżeli się nie mylę pisał o żarzeniu w pod wpływem najmniejszej prawidłowej ilości powietrza , a Ty o retortach do produkcj węgla drzewnego lub smoły , gdzie zasada działania w/w opiera się na ilości powietrza poniżej takowego minimum ( w mojej okolicy jeszcze dwie wsie tak produkują węgiel )

Nie ma czegoś takiego jak "żarzenie się pod wpływem najmniejszej ilości powietrza". Jest po prostu prawidłowe spalanie przy udziale poprawnie (miejsce) i w odpowiedniej, potrzebnej do tego procesu, ilości powietrza.

Bader - nie mam zamiaru się z Tobą kłócić, ale po raz kolejny wkładasz mi w usta rzeczy, które nie napisałem (to o szybrze).

Oczywiście że bezsensownym jest posiadanie szybra w szczelnym palenisku, tak jak oczywistą oczywistością jest też lekceważenie prawa i wykonywanie jakichkolwiek instalacji wbrew obowiązującym przepisom.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli są bez szczerbiny bezpieczeństwa ?? Co będzie gdy ktoś prze przypadek , całkiem nieumyślnie , zamknie dolot powietrza podczas palenia ? :confused: Może więc ten wkład jest gdzieś rozszczelniony ?? Proszę o potraktowanie tego pytania poważnie , nie jest to walka z konkurencja , z tego co wiem te 3% musi być .

 

 

Potraktować poważnie to można faceta , który cały czas

zachowuje sie poważnie , a nie tylko chwilami . Trudno

potem stwierdzić kiedy jesteś poważny, kiedy wklejasz reklamę,

a kiedy tylko szukasz zaczepki , bo kogoś nie lubisz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli są bez szczerbiny bezpieczeństwa ?? Co będzie gdy ktoś prze przypadek , całkiem nieumyślnie , zamknie dolot powietrza podczas palenia ? :confused: Może więc ten wkład jest gdzieś rozszczelniony ?? Proszę o potraktowanie tego pytania poważnie , nie jest to walka z konkurencja , z tego co wiem te 3% musi być .

 

Szczelność całego układu zapobiegającą schłodzeniu po zakończonym paleniu uzyskujemy zamykają dopływ powietrza do paleniska , czyli na początku całego urządzenia a nie na jego końcu przed kominem .

No to jak to jest, palenisko ma by szczelne, czy nieszczelne. 3 % to przeciąg w kanałach skracający cykl grzewczy o dobre kilka godzin.

A na poważnie to zapewniam Cię, że gdy klient zostanie odpowiednio poinformowany czym grozi przedwczesne odcięcie powietrza to pewny jestem, że nigdy nie zamknie dopływu dopóki drewno nie spali się całkowicie. Można również zastosować elektronikę, która w znaczący sposób wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy otwartym kominie , zamknięcie dopływu powietrza w szczelnym

palenisku skutkuje zgaśnięciem ognia. Oczywiście może się zdarzyć,

że świadome kombinowanie taką sytuacją ,przymykanie przepustnicy

we wkładach piecowych w początkowym etapie spalania, może doprowadzić

do wybuchu gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak to jest, palenisko ma by szczelne, czy nieszczelne. 3 % to przeciąg w kanałach skracający cykl grzewczy o dobre kilka godzin.

A na poważnie to zapewniam Cię, że gdy klient zostanie odpowiednio poinformowany czym grozi przedwczesne odcięcie powietrza to pewny jestem, że nigdy nie zamknie dopływu dopóki drewno nie spali się całkowicie. Można również zastosować elektronikę, która w znaczący sposób wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

 

 

 

pies ...czyli kot... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak ktoś usiłuje mieć własny (właściwie od południowych sąsiadów) monopol na wiedzę to tak jest - czasem zdarza mu się zapętlić ... chociaż dobrze wie o co chodzi ... :p

Poniżej więc dla ogólnego ogółu jasne, proste i obrazowe wyjaśnienie sensu i potrzeby owej "magicznej szczeliny", którą obecnie rzadziej się stosuje (z różnych względów).

Układy akumulujące ciepło:

1. Palenisko - szczelne

2. Klapa rozpałowa (szyber) "krótkiej drogi" - ze szczeliną (właśnie te "magiczne 3%", chociaż równie dobrze można to określić tak od 3 do 6% w zależności od rozmiarów komina, przyłącza dymowego i ... dawniej od rozmiarów cegły.

W dawnych piecach nie było "rozpałówek", długich czy też krótkich dróg, itp. Były natomiast szpary (1 lub 2) w górnej części paleniska przez które mogło sobie "przefrunąć" powietrze wprost do komina. Ta "szpara" właśnie zabezpieczała cały układ pieca przed szybkim wychłodzeniem w razie nieszczelności paleniska oraz ewentualnymi nieszczęściami w momencie gdy zaniedbało się bieżącą konserwację pieca lub minął okres jego sprawnego i bezproblemowego użytkowania.

Obecnie częściej można zobaczyć takie "szczeliny konstrukcyjne" w amerykańskich piecach contra-flow i double-bell, większości rosyjskich realizacjach piecowych oraz u niektórych europejskich producentów piecowych "pierdół" (trzyma się bardzo rozsądnie takiej konstrukcji kanałów akumulacyjnych np. Brula). Chociaż bardzo wielu "wioskowych zdunów" (po raz kolejny podkreślam że nie jest to z mojej strony w żaden sposób obraźliwe określenie - wręcz przeciwnie) robiło i nadal robi piece ze szczelinami w paleniskach - bo tak robił ich ojciec i dziadek. Mądrość ludowa wychodzi tu naprzeciw mądrym i technicznym teoriom oraz przepisom budowlanym czasów obecnych.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...