Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mitów kilka o kominkach


Bader

Recommended Posts

...a domy pasywne i bardzo energooszczędne będą temu sprzyjać . Stopniowo musi nastąpić odejście od wkład ów produkujących 18KW co godzinę , nowe domy tyle nie potrzebują :yes: Zawsze będzie grupa klientów którzy zainstalują kominek konwekcyjny lub wodny , piec kaflowy pomimo swoich zalet nigdy nie będzie tak popularny jak kominek :( Powodów jest wiele ale dość istotnym jest CENA :) Piękne piece kaflowe stały zazwyczaj w pałacach a nie w biednych chatach ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 196
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tylko piec/ kominek ciepły wywołuje nastrój przytulności. Przy tym, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości kafli, najkorzystniej, ze wszystkich innych systemów ogrzewania pomieszczeń, wpływa na funkcjonowanie organizmu

 

Miałem kilka takich wynalazków w domu ;) zaje... "przyjemne" jest latanie od jednego do następnego :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka takich wynalazków w domu ;) zaje... "przyjemne" jest latanie od jednego do następnego :cool:

 

Na jak piece nazywasz wynalazkami, to ciekawi mnie co teraz Masz w domu.

Mam na myśli ogrzewanie.

 

Według mnie zresztą Baja pisze o innym rozwiązaniu.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mów Bader, że paląc w "ciepłym", od jakichś monopoli będę uzależniona. A ty, od jakich byłeś uzależniony, gdy paliłeś w kaflowym?

"Najzwyklejszy" piec kaflowy, jest właśnie najpewniejszy w naszych niepewnych czasach. Zapewnia "niezależność energetyczną". Ważna jest natomiast jego lokalizacja w bryle budynku i odpowiednio dobrana masa. A żeby już jak najmniej go obsługiwać, coś od Tatarka mogę podłączyć (uwaga: prąd ->monopol). Też wygoda.

Dwa razy drewna mu dać, co dwa tygodnie palenisko z popiołu oczyścić.

 

A poczucie pełnego komfortu daje mi ciepło charakterem zbliżone do... jakby... promieniowania słonecznego.

Piec kaflowy daje w domku zdrowsze ciepło niż to "z kratek dmuchane", które powoduje nietolerowne przeze mnie "mieszanie" powietrza. W bliskości kominka nie odczuwa się w pomieszczeniu ciepła w dolnych partiach (cieplej pod sufitem). Ruch powietrza w pomieszczeniach powoduje pieczenie oczu, drapanie w gardle, suchość ust, czasami ból głowy.

Tylko piec/ kominek ciepły wywołuje nastrój przytulności. Przy tym, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości kafli, najkorzystniej, ze wszystkich innych systemów ogrzewania pomieszczeń, wpływa na funkcjonowanie organizmu (podobnie jak ciepło słońca).

Nie będe miała "prawdziwego" pieca kaflowego. Takiego murowanego przez zduna. Ale zwykły piecokominek z wkładem przeznaczonym do zastosowania odbiornika akumulacyjnego. Jednak wróżę powrót piecom kaflowym i ciepłym kominkom w ogóle. Nawer trzonom kuchennym i piecom chlebowym. Mam pewność, że coraz więcej ludzi zacznie dostrzegać ich zalety.

Też pzdr.

 

Głównie od węglowego :). Do dzisiaj większość korzystających z kaflowców pali wunglem :) A co do doboru masy to bądź laskawa i oblicz jaka powinna być przy uwzględnieniu zapotrzebowania dobowego Twojego domu :D . Wojtek pomoże + prosty wzór i będziesz miała odpowiedź. A poza tym , jak dobrze pamiętam Twój "piecokominek" jest jeno wpomagaczem ogrzewania głównego , więc może jednak bój się monopoli ;) Naprawde czekają nas bardzo ciężkie czasy :(, przy których obecny kryzys to betka.

 

Jeden mnie straszył zaczadzeniem, inny jakimiś " fenolami" a teraz Ty wyjeżdżasz mi z całym zespołem medycznym - po prostu "cycki opadają " :D Napisz mi proszę o czym jeszcze nie wiem i czego ja , biedna ślepota nie zauważyłem. Czy ktoś na sali ma jakieś ocykanty? :D

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a domy pasywne i bardzo energooszczędne będą temu sprzyjać . Stopniowo musi nastąpić odejście od wkład ów produkujących 18KW co godzinę , nowe domy tyle nie potrzebują :yes: .

 

18kW/h to średnie zapotrzebowanie domu o powierzchni ok. 600-800m2( bynajmniej nie pasywnego ) Jesteśmy w Polsce czy piszemy o Noworuskiej Rosji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18kW/h to średnie zapotrzebowanie domu o powierzchni ok. 600-800m2( bynajmniej nie pasywnego ) Jesteśmy w Polsce czy piszemy o Noworuskiej Rosji :D

 

Według tego co napisałeś na 100 m Polskiego domu potrzeba 2,25 - 3 kw ? Ciekawe ..ciekawe.. W takim razie większość instalowanych w Polsce wkładów kominkowych to..kotłownie dla całej ulicy :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jak piece nazywasz wynalazkami, to ciekawi mnie co teraz Masz w domu.

Mam na myśli ogrzewanie.

 

Dom troszkę lepiej energooszczędny. Kominkowe ... ale "wkład" "temi rencami' robiony z nadstawką wodną do cw i przystawką ceramiczną w zimnej obudowie aby zbyt ciepło nie było w pomieszczeniu kominkowym :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bader, ja cie nie straszę. Jeśli w tych kategoriach rozumujesz, to można uznać, że już się boisz (monopoli) .

Ludziska zawsze będa robić sobie lepiej. Dla mnie lepiej jest z ciepłym kominkinkiem.

Twoja wizja "bardzo ciężkich czasów" powinna już cię skłaniać do budowy pieca chlebowego.

Ale nie bój się. Nie bój.

 

Co do równomierności nagrzewania domu... - wcale mi na niej nie zależy. Nawet wolę spać w chłodnej sypialni. I nikt nie zaprzeczy, że tak jest zdrowiej.

 

Dzięki wszystkim, którzy rozumiecie, o jakim kominku i ogrzewaniu z Baderem sobie... pogaduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie pisał, ale nikt też nie pisał do jakiego wkładu ma być ta rura, jak ma przebiegać, w jakiej technologi będzie budowany kominek.

Każdy szanujący się producent palenisk podaje zapotrzebowanie na powietrze do spalania dla danego modelu np. w Sparthermi dla Mini Z1 wynosi 26m3/h a dla Varia 1V h2O XXL wynosi 70m3/h, więc jak to się ma do średnicy rury doprowadzającej powietrze ?

 

.... to może podłączny od razu sporą sprężarkę????

Wczoraj po południu odpaliłem kolejny kominek u siebie w firmie. Przypomniałem sobie o tym wątku i postanowiłem sprawdzić ile faktycznie powietrza pobiera wkład. Nie wiem czy nie potrafię obsługiwać mojego areometru, a może jest zepsuty ale cholernik pokazuje, że przy 100% otwartej przepustnicy do komory spalania pobierane jest ok 70m3/h powietrza. Po przymknięciu przepustnica na 50% pobór spada do ok 55m3/h. Czyli spora sprężarka :).Palenisko Austroflamm K75/57, oczywiście szczelne. Komin fi. 200mm, 4 mb długi, ciśnienia jeszcze nie mierzyłem.

 

ps.

acha... areometr chyba nie jest zepsuty, bo sprawdziłem go na turbinie kominkowej i wskazał dokładnie taki sam przepływ powietrza jaki podaje producent :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po południu odpaliłem kolejny kominek u siebie w firmie. Przypomniałem sobie o tym wątku i postanowiłem sprawdzić ile faktycznie powietrza pobiera wkład. Nie wiem czy nie potrafię obsługiwać mojego areometru, a może jest zepsuty ale cholernik pokazuje, że przy 100% otwartej przepustnicy do komory spalania pobierane jest ok 70m3/h powietrza. Po przymknięciu przepustnica na 50% pobór spada do ok 55m3/h. Czyli spora sprężarka :).Palenisko Austroflamm K75/57, oczywiście szczelne. Komin fi. 200mm, 4 mb długi, ciśnienia jeszcze nie mierzyłem.

 

ps.

acha... areometr chyba nie jest zepsuty, bo sprawdziłem go na turbinie kominkowej i wskazał dokładnie taki sam przepływ powietrza jaki podaje producent :cool:

 

Drogi Margodzie nie zrozumiałeś aluzji :(. Nie jestem tu , by krytykować firmy czy poszczególne wkłady. Podałem pomocną linkę celem sprawdzenia , jak się ma optymalne pod kątem ekonomiki dozowanie powietrza do spalania drewna i konfrontować to ze stanem faktycznym. Potem można zastanawiać się dlaczego jest tak wielka różnica i co kryje się pod bełkotem marketingowców. Można oczywiście założyć a priori, że naukowcy to jeno teoretycy , żyjący w nierealnym świecie i ich wiedza ma się nijak do rzeczywistości, a wiarę lepiej dać producentom , działającym na rzecz dobra ogółu ;)

pzdr.

 

ps . w wolnej chwili sprawdź także przepływ powietrza przy zamkniętej przepustnicy dolotowej - będziesz wiedział , jak to jest z tą szczelnością ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego co napisałeś na 100 m Polskiego domu potrzeba 2,25 - 3 kw ? Ciekawe ..ciekawe.. W takim razie większość instalowanych w Polsce wkładów kominkowych to..kotłownie dla całej ulicy :lol2:

 

Szanowny Mistrzu. Jeżeli używasz symbolu kWh to ...http://pl.wikipedia.org/wiki/Kilowatogodzina i proszę pokaż mi dom , który potrzebuje takiej ilości ciepła ( 18kW) co godzinę.Pomyliły Ci się moce nominalne lub maksymalne z realnie uzyskiwanymi przez posiadacza kominka , regulującego w mniejszym lub w większym stopniu ( to już określają możliwości wkładu ;) ) proces spalania.

A dla szanownych czytelników małe zadanie :) : Jeżeli posiadacie kocioł gazowy , proszę obliczcie na podstawie zużycia gazu ilość ciepła jakia jest potrzebna Waszemu wspaniałemu domkowi w ciągu jednej godziny :D Wzory są ogólnie dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom troszkę lepiej energooszczędny. Kominkowe ... ale "wkład" "temi rencami' robiony z nadstawką wodną do cw i przystawką ceramiczną w zimnej obudowie aby zbyt ciepło nie było w pomieszczeniu kominkowym :cool:

 

HERETYKU - NA STOS Z NIM :D.

 

Fajnie , że odratowałeś te kaflaki , są wspaniałe!

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...