Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekuperator na poddaszu nieużytkowym - pytania


Recommended Posts

Początkowo wrzuciłem to w dziale 'ściany, stropy', ale pytanie bardziej pasuje chyba tutaj...

 

Mam zamiar budować parterowca z nieużytkowym poddaszem (traktowanym jako rzadko odwiedzany strych) na którym chciałbym umieścić rekuperator oraz rozprowadzić całą instalację wentylacji mechanicznej. Nie planuję nigdy przerobić tej przestrzeni na użytkową.

- jaki strop wyjdzie najtaniej? Czytałem o więźbach prefabrykowanych, które zawierają już w sobie strop - czy warto się w to pakować? Szkoda mi trochę kasy na ciężki strop, z którego i tak nie będę korzystać...

- jak to potem izolować termicznie? No bo z tego co czytałem na forum, poddasze nieużytkowe najlepiej ocieplić na stropie. Ale rekuperator i kanały też przecież musza być ocieplone. Jak to rozwiązać - ocieplać dach (to chyba drożej i trudniej?...) czy może zbudować jakiś drewniany stelaż na stropie, w którym ukryje się rury z wentylacji, a dopiero na to izolację termiczną?.... Gdzieś widziałem (chyba w dzienniku forumowicza, który budował dom pasywny) rekuperator zwyczajnie obłożony wełną mineralną z każdej strony - czy to zda egzamin?

I jedno pytanie dodatkowe. W domu nie będzie komina ani kanałów wentylacji grawitacyjnej. Jak wentylować samo nieużytkowe poddasze? Bo chyba musi być jakoś wentylowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stropu to nie doradzę specjalnie co tańsze. Mam terivę, styropian i wylewkę i strych użytkowy ale rekuperator Bartosza też tam stoi. To rekuperator który nie potrzebuje izolowania dodatkowego choć pewnie by mu to nie zaszkodziło ale nic nie robiłem by mu ułatwiać pracę a mimo to działa bez zarzutu już 2 lata. W tym czasie były tęgie mrozy a on nie zamarzł. Przewody rekuperatora zastosowałem ocieplane a że odcinki są krótkie to nie izolowałem ich dodatkowo. Można dać spiro i owinąć wełną nie wiem tylko jak z wilgocią jednak nie stosowałem tego rozwiązania i działa wszystko doskonale. Dach jest pokryty dachówką a w nim kilka kominków wentylacyjnych wentylujących poddasze, są takie też do blacho dachówki. Edytowane przez Darek49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...