Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witamy !

Zakupiliśmy z mężem projekt tego uroczego domku, zaplanowaliśmy kilka zmian i złożyliśmy do architekta. Jeszcze pozwolenie na budowę i...ruszamy! Mamy cichą nadzieję, że uda nam się zdążyć z wylaniem fundamentów przed zimą. Szukamy osób budujących Rusałkę, by móc wymieniać się bezcennymi doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

 

 

razem z żoną też kupiliśmy ten projekt, złożyliśmy papiery i czekamy....też liczymy na to, że w tym roku uda się zrobić zero.

 

Wprowadziliśmy następujące zmiany:

- likwidacja okien dachowych, zostawiliśmy tylko jedno w łazience (za duże koszty, deszcz stuka w szyby itp, śnieg itp).

- w zamian za to okna w ścianach szczytowych zrobiliśmy wysokie - takie balkonowe (jak w większej sypialni)

- powiększona łazienka, rezygnacja z garderoby. Zamiast garderoby od strony sypialni będzie tylko wnęka ok. 60cm, tak jak idzie ścianka kominowa.

 

 

Gdzie będziecie budować dom ? My okolice Poznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

Ogromnie się cieszę, że przybywa sympatyków Rusałki. Bałam się, że nie znajdę nikogo, z kim będzie można dzielić się na bieżąco dylematami z placu budowy. Inne projekty mają tak pokaźnie długie fora, że można im tylko pozazdrościć. Niestety, my jesteśmy w trudniejszej sytuacji, bo nasz projekt jest nowy.

 

"Diobeł

Jakie zmiany wprowadziliście ?"

 

Zmiany, które wprowadziliśmy, wynikają z zabudowy bliźniaczej (nasza działka jest mała, więc możemy budować tylko pod bliźniaka):

- dodanie po 2 okna dachowe w dwóch mniejszych pokojach (ściana do zbliźniaczenia); martwię się tym stukającym deszczem, śniegiem zasłaniającym światło, o których pisze hipolit, jak też upałem w lato, ale niestety, nie mamy wyboru,

- rezygnacja z garderoby, jak u hipolita - zamiast garderoby będzie pralnia, od strony sypialni będzie tylko wnęka ok. 60cm, tak jak idzie ścianka kominowa,

- doprojektowanie wentylacji w pralni i w mniejszej garderobie,

- doprojektowanie balkonu - przyda się na wystawienie suszarki czy przewietrzenie pościeli,

- przeniesienie kominka na ściankę oddzielającą kuchnię od salonu, a co za tym idzie rezygnacja z komina w salonie (będzie w kotłowni); zyskujemy w ten sposób kącik na postawienie sporego narożnika pod oknem i umieszczenie sprzętu RTV na ścianie przeciwległej; w związku z tą zmianą zamieniamy też miejscami okno z balkonem; zyskujemy też miejsce na postawienie stołu w salonie (wcześniej na projekcie był ulokowany między kuchnią a wypoczynkiem - przejście zostawione przez projektanta było tak wąskie, że trzeba by się przeciskać, aby przejść z kuchni do salonu,

- zrównaliśmy też dach od strony garażu ze ścianą do zbliźniaczenia, zyskaliśmy w ten sposób dokładnie 60cm na szerokości garażu (mąż chce postawić tam sobie półki na narzędzia), trochę większą kotłownię (miejsce na kosiarkę etc.) no i oczywiście po tyle samo na obu mniejszych pokojach (teraz mają po 14,4m2),

- podniesienie ścianki kolankowej o dwa pustaki (zastanawiam się czy nie za dużo, może wystarczyłoby tylko o jeden?, nie chcielibyśmy zaburzyć proporcji domu, a jednocześnie chodzi nam też o komfort użytkowania poddasza, co o tym myślicie?

To by było na tyle.

 

"Hipolit

Gdzie będziecie budować dom ? My okolice Poznania"

 

Szkoda, że tak daleko od nas - nasza Rusałka stanie w Siedlcach (woj.mazowieckie).

 

Pozdr. - Edka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście kanapa + stół - cienko ;/

 

Nie przemyśleliśmy tego wcześniej.

Co prawda papiery złożone, ale mam nadzieję, że kierownik budowy będzie mógł jeszcze to zmienić.

Chyba też to przemyślimy.

 

Poza tym umówiliśmy się już z projektantką wnętrz, znajomi doradzili nam, że warto już teraz, może tak samo doda jakieś zmiany. Sami musieli burzyć ścianę, bo za późno się wzięli za to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z projektantką wnętrz jest wart przemyślenia.

A co do zmian na etapie budowy to, o ile mi wiadomo, kierownik budowy też może zatwierdzić niektóre z nich, np. zmiana wymiarów okien, przesunięcia czy likwidacja ścianek działowych. Niestety, nie wiem, czy może dokonać zmian w usytuowaniu komina, jak my to zrobiliśmy, by zyskać więcej miejsca w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałam się pochwalić:

po wielu "trudach i znojach"... MAMY POZWOLENIE NA BUDOWĘ!!! huraaaaa

Jeszcze czeka nas tylko uprawomocnienie liczone od dnia odebrania pisma przez sąsiada + tydzień na zgłoszenie rozpoczęcia budowy. Tak więc startujemy z fundamentami jeszcze w tym roku. Mam nadzieję, że pogoda nie popsuje nam szyków.

 

rozmawiałem dzisiaj z kierownikiem budowy - komin można przenieść, okna też można zamienić.

Tak więc na 99,9% tak zrobimy jak Wy !

już forum się przydało

No i o to chodziło :)

Nam też, bo jak się okazało nasz architekt, nawiasem mówiąc "solidny gość", był jakiś zakręcony i nie naniósł nam zmian komina, choć kilka razy o tym rozmawialiśmy !!! Nam zależało na jak najszybszym załatwieniu formalności, więc prosto od architekta zanieśliśmy projekty wraz z wnioskiem do urzędu. Dopiero w piątek, gdy odebraliśmy pozwolenie i przejrzeliśmy projekt kartka po kartce, okazało się, że nie ma naniesionego czerwonego koloru "na kominach". Ale dzięki Wam, wiemy już, że może to naprawić kierownik budowy, więc nawet już nie dzwoniłam do architekta i nie robiłam afery.

 

Tylko jest jeden minus przeniesienia komina - zmniejsza pokój na poddaszu :/

Czy zostawiliście go w tym samym położeniu, tylko w garażu, czy np. zbliżyliście do ściany od ogrodu ?

Fakt, przeniesienie rzeczywiście zmniejsza pokój. Zdecydowaliśmy się jednak na taki krok, bo w naszej rodzince życie toczy się w "dużym pokoju", tak więc i w domku najczęściej będziemy urzędować w salonie.

A co do zmiany położenia komina to tylko przenieśliśmy go do garażu, we wnęce w pokoju zaplanowałam półki. Teraz jednak, gdy architekt nie naniósł zmian, jeszcze raz zastanowię się nad jego umieszczeniem. Tylko jest jedno ale, im bliżej krawędzi dachu, tym komin musi być wyższy. Na ten fakt zwrócił mi uwagę architekt, gdy pierwotnie wybrałam inny projekt przed Rusałką i w grę wchodziło przeniesienie kotłowni i zmiana komina - powiedział, że "będzie on wyglądał jak w piekarni".

 

A jak z Waszym pozwoleniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy odbierać pozwolenie we wtorek :) :D

Mamy rozpoczęte już prace, na które nie potrzebne jest pozwolenie, tzn. warstwa humusu zdjęta, piasek przywieziony, bloczki, izolacja do fundamentów, zbrojenia - wszystko już czeka na działce.

 

Co do komina to fakt, wykonawca też już mnie uświadomił o tym - zgadza się byłby wysoki i brzydki.

 

Wykonawca też zasugerował inną zmianę - oczywiście jeszcze nie omówioną z kierownikiem, ale w tym kominie na pewno można zrezygnować z komina do kominka (bo będzie przy kuchni). Otworów wentylacyjnych też wydaje się być za dużo.

U nas garaż będzie w całości nie będzie żadnej ścianki, więc jedno pomieszczenie.

W związku z powyższym chyba wystarczą jeden otwór do kotłowni (u nas i tak nie wykorzystywany - ogrzewanie elektryczne, ale tak w razie czego budowany) + dwa wentylacyjne (garaż + sypialnia). Dlatego komin będzie miał około 14cm szerokości i na nim do góry jeszcze i tak można zrobić np. szafę, a wnękę za kominem wykorzystać jako głębsze półki.

Jak będę miał konkretne info od kierownika w tej sprawie to damy znać.

 

Mam jeszcze pytanie budujecie sami dom, czy macie ekipę od A-Z, czy raczej systemem gospodarczym ?

Jakie przewidujecie koszty ?

My do stanu deweloperskiego (bez okien, ogrzewania, instalacji elektrycznej) mamy zapłacić 184tys.zł.

(okna, ogrzewanie i instalację elektryczną wykonam sobie sam - moja branża).

Dom z cegły ceramicznej, styropian 18cm, dachówka betonowa. Rezygnacja z okien dachowych - zostaje tylko 1 w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie budujecie sami dom, czy macie ekipę od A-Z, czy raczej systemem gospodarczym ?

Jakie przewidujecie koszty ?

Dzisiaj spotkaliśmy się z "naszymi budowlańcami". Za stan surowy zamknięty z dachem, sama robocizna, mamy zapłacić 28 tys. A co do kosztów ostatecznych to u nas wielka niewiadoma, niestety. Szef ekipy nie chce podejmować się zakupu materiałów, scedowuje to na inwestora, a że budowlańcy sprawdzeni i, że tak powiem "z referencjami" :) ,to nie szukamy innych. Tak więc nastawiamy się na jeżdżenie po składach budowlanych i szukanie materiałów, tam gdzie taniej. "Zazdroszczę" Wam tego, że wiecie na czym stoicie, bo macie podaną konkretną kwotę. Jasne, że mogą pojawić się jakieś "poślizgi" i może Wam wyjść trochę więcej, ale macie przynajmniej wyobrażenie co do konkretnej kwoty.

U nas koszt budowy na pewno będzie wyższy, bo musimy wzmocnić fundamenty ze względu na podmokły teren. Zdecydowaliśmy się na płytę, na której będą ławy i bloczki fundamentowe. Jak ruszymy z budową to będę podawała konkrety odnośnie cen i etapu budowy.

Edytowane przez edka4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc powiem, że przy wykopach domek w tym szczególnie salon wydaje się być bardzo mały.

Jak już stanęły bloczki, czyli tak można stanąć wewnątrz fundamentu, czuć tą powierzchnię, że nie jest wcale taka mała.

Jak na mały dom jest bardzo fajny rozmiar.

Najprawdopodobniej pociągniemy jeszcze parter w tym roku, pogoda sprzyja.

 

A jak u Was ?? ruszyło coś ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Hej!

 

strop zalany.

 

mam kilka pytań:

-na klatce schodowej, na piętrze jest kawałek podłogi - wiszącej w powietrzu (?!) - wejście do łazienki. Jak tą sprawę rozwiązano u Was ?

- z czego, z jakiej cegły zrobicie ścianki działowe w wiatrołapie, na nich umocowane będą w końcu szafki w kuchni i szafa wnękowa w przedpokoju. W projekcie jest tylko 6cm !! im grubsza tym bardziej zmniejszamy małą kuchnie i mały wiatrołap,

- jakie robicie schody (beton, drewno) - czy macie już jakaś wycenę ?

- na ile cegieł murujecie górną kondygnację ? w projekcie jest chyba na 2+wieniec. Trochę mało się wydaje. Dodatkowo dojdzie posadzka, która podniesie poziom, a zarazem zmniejszy ściankę kolankową, no i wełna mineralna i płyta gipsowa. My zdecydowaliśmy się na 3 cegły + wieniec.

 

 

pozdrawiamy i super pogody życzymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich!!!!!Bardzo spodobał się mi domek Rusałka.Planuję na wiosnę ruszyć z budową.

Proszę powiedźcie jakie zmiany wprowadziliście?jaki jest koszt budowy?Planuję budowę metodą gospodarczą.

Będę wdzięczny za wszystkie rady i opinie.

Może macie zdjęcia z budowy.Może ktoś buduje w warmińsko-mazurskim.?

Pozdrawiam wszystkich.

[email protected]

503-938-638(dajcie sygnał-oddzwonie)

SUUUUPER DOMEK!!!!!!!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ogólnie dom ma już dach. Wykańczany jest teraz (rynny, podbitka, opierzenia itp).

Ok. 13-14 stycznia będą okna, do końca miesiąca także drzwi i brama, czyli Stan Surowy Zamknięty.

Obecnie już rozprowadzamy instalację elektryczną i w trakcie murowania są ścianki na poddaszu.

 

Ciężko mi określić stan surowy fundamentu (bo o to prosiłeś mnie na priv), gdyż buduje mi firma do stanu deweloperskiego.

Na maila podeślę Ci kalkulację i fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...