Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Źle zrobiony drenaż? Jak naprawić?


tommy_lee

Recommended Posts

Witam

Rok temu miałem robiony drenaż opaskowy w 40 letnim domu. Firma, która się tym zajęła zrobiła to szybko (2 dni) ale chyba niewłaściwie. Budynek na przestrzeni lat przeszedł rozbudowę w wyniku czego jego jedna część jest posadowiona na innej głębokości niż reszta. Firma robiąca drenaż, zrobiła go z 2 studzienkami w 2 rogach budynku. Zaczyna się on w miejscu gdzie fundamenty schodzą głęboko, a kończy tam, gdzie są płytsze (różnica ok 50 cm). No i żeby zachować spadki, zeszli poniżej posadowienia budynku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się drobne pęknięcia w rogach części, gdzie drenaż schodzi poniżej posadowienia. Wygląda, jakby ta część budynku osiadała. Wezwany na miejsce konstruktor zaproponował zrobienie na dole (15 cm poniżej poziomu gruntu) wieńca wokół budynku (20x30 cm z 6 prętami metalowymi zatopionymi w nim) oraz spięcie go ankrami. Zaleca także zrobienie 2 drenu, równoległego do tego już istniejącego, ale oddalonego od budynku o 1-1,5 m, który miałby ograniczyć ilość wody płynącej pierwszym drenem. Zastanawiam się tylko teraz czy nie wywalić drenu na odcinku, gdzie schodzi on poniżej posadowienia budynku? Inspektor nadzoru budowlanego, którego również wezwałem do oględzin budynku uznał pęknięcia za mało groźne. Powiedział mi, że budynek nie będzie osiadał bez końca i co ma zejść w dół to zejdzie w ciągu 2 lat i potem drenaż nie będzie siał spustoszenia bo nie będzie już wybierał żadnego materiału spod budynku. Dodatkowo powiedział, że lepiej nie odkopywać budynku kolejny raz. Czy jest tak faktycznie? Jeżeli natomiast powinienem usunąć ten dren, to wystarczy wywalić samą rurę czy wraz ze żwirem w którym leży?

Na załączonym rysunku zaznaczyłem na zielono fundamenty, które są płytsze.

 

Czekam na porady i z góry dziękuję

dom1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! W ramach bezpieczeństwa warto zastosować na pęknięciach plomby(szklane zamocowane na zaprawie z dwóch stron pęknięcia) i sprawdzać co jakis czas, jeżeli pęknie to jest powód do zmartwień i trzeba zastosować wzocnienie fundamentu jeżeli nie to znaczy, że koniec osiadania i mozna spac w miare spokojnie tak jak powiedział pan z nadzoru budowlanego. Odnosnie drenazu to nie ma problemu z zastosowaniem go poniżej fundamentu pod warunkiem oddalenia o te 1,5 m od budynku jak powiedział pan konstruktor ale drugiego równoległego do juz istniejącego bym już nie robił i nie obkopywał budynku kolejny raz(wydaje mi się ryzykowne). Oczywiscie to są tylko moje małe sugestie i przemyslenia a Ty zrobisz jak uważasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że drenaż położony poniżej fundamentów i oddalony o te 1,5 m od budynku nie powinien mu zagrażać to już wiem. Problem w tym, że ten istniejący jest za nisko i 10 cm od budynku. Dlatego też, żeby go przenieść na te 1,5m muszę odkopać tą część budynku, gdzie jest za nisko. No i stąd moje rozterki czy jest to konieczne (kolejne odkopywanie tej części).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ujściem do rowu nie wypływa taka glinianka to przyczyną może być brak początkowy podparcia dla ściany fundamentowej przez to że ziemia nie była ubita przy tak słabym fundamencie. Obecnie ziemia w wykopie osiada i zwiększa podparcie dla ścian fundamentowych.I być może to co uszkodziło się to już tak zostanie i nie będzie postępować to zniszczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years później...
  • 3 months później...
Drenaż w zasadzie powinien być położony odrobinę niżej niż ława ale to nie cała istota problemu, po pierwsze w piaskach gliniastych albo glinach piaszczystych nie zawsze ten drenaż jest zasadny a w glinach zwartych wręcz bez sensu, sposób wykonania czyli jakość rur, kruszywa ilość i miejsce posadowienia tego kruszywa a także zabezpieczenie odpowiednim rodzajem geowłókniny jest bardzo ważna. Dalej ilość studzienek rewizyjnych sposób ich posadowienia, zaślepienia dna czy użycia oryginalnych kinet i odpowiednie nachylenie spadku, poziom drenażu w stosunku do melioracji. Z twojego opisu wynika że grunt jest wymywany powoli spod twojego budynku, przy każdym podniesieniu stanu wody gruntowej np. po ulewnych deszczach. Odkop budynek i wykonaj porządnie drenaż albo się zdziwisz jakie będziesz miał wyjście na podwórko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...